Náš test
Opel Ampera – Elektrická revoluce
Otakar Gregora 15.11.2012 07:05
Ještě jednou se vracíme k elektromobilu s prodlouženým dojezdem Opel Ampera, tentokrát obvyklým krátkodobým testem...
Opel Ampera je na první pohled dalším z moderních vozů nižší střední třídy (viz AR 2/’11 a 5/’12). Elegantní karoserie vyniká aerodynamikou, což potvrzuje nízká hodnota součinitele odporu vzduchu cx = 0,287, dosažená návrhem základního tvaru a zakrytím spodku, ale i pečlivým řešením spár, přechodů ploch a tvaru kol, pneumatikami s nízkým odporem valení apod. Osobitý vzhled vozu dotvářejí zajímavé prvky designu jako čelní stěna, tvary hlavních světlometů, jakož i záď s dvoudílným oknem rozděleným přítlačnou plochou a horizontálně uspořádanými svítilnami. Interiér je dobře přístupný, ačkoli úhly otevírání dveří 58/65° nejsou nadprůměrné a práh zavazadlového prostoru je dosti vysoko.
Přestože je obestavěný prostor dobře využit, je v něm místo jen pro čtyři osoby, neboť dosti zabírá akumulátor pohonu. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1440/1470 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 920/980 mm. Na dvou samostatných sedadlech vzadu mají cestující k dispozici 1430/1360 mm, resp. 930 mm, a pro nohy mezeru mezi sedáky a opěradly předních sedadel nastavených do nejzazší/střední polohy 100/240 mm. Zavazadlový prostor nepatří v této třídě k největším, neboť je částečně omezen baterií, ale objem vyhoví běžným požadavkům. V rovině podlahy je dlouhý 820 mm, široký 1030 mm a pod krytem vysoký 400 mm. Sklopením zadních opěradel se jeho ložná délka zvětší na nejméně 1580 milimetrů.
Konstrukční výjimečnosti vozu odpovídá interiér, zejména vpředu. Výbava nekonvenční přístrojové desky je rozdělena do dvou hlavních zón, jimž vévodí velké obdélníkové monitory. Na prvním, před dvousměrně seřiditelným volantem s ovládacími tlačítky tempomatu a audiosoustavy, se uprostřed zobrazují digitálně rychlost a analogově počet ujetých kilometrů, množství spotřebovaného paliva a průměrná spotřeba. Po levé straně se graficky zobrazuje spotřeba energie, resp. dojezd měnícím se symbolem režimu pohonu jen elektrického, anebo s běžícím spalovacím motorem, jakož i ujetá vzdálenost, spotřeba paliva a další údaje. Vpravo informuje vznášející se kruh polohou ve svislém směru a měnící se barvou o ekonomii jízdy.
Druhý monitor využitá nejen navigační soustava, ale také informuje třemi volitelnými módy o toku energie, nabíjení a spotřebované energii digitálními údaji dojezdů, spotřeby v kWh a litrech, či průměrné spotřeby. Na navazujícím středovém panelu jsou kromě ovládacích prvků audiosoustavy, klimatizace a navigace tlačítka spouštění motoru, parkovací brzdy a volby režimu pohonu. Na rozdíl od většiny vozů se nabízí Ampera jen s jednou úrovní bohaté standardní výbavy, k níž patří šest airbagů, bezklíčové zamykání dveří a spouštění aktivace poháněcí soustavy, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, samočinná klimatizace, tempomat, elektrické vyhřívání předních sedadel, Isofix na zadních sedadlech, audiosoustava se šesti reproduktory a CD/MP3 aj.
Na přání a za příplatky lze mít např. couvací kameru s parkovacím asistentem, tři druhy koženého čalounění, či různé druhy barev karoserie, včetně metalického nebo s perleťovým efektem. Dílenské zpracování je pečlivé a také použitý materiál velmi kvalitní. Zvláštností Ampery je poháněcí soustava, odlišující ji nejen od běžných vozů se spalovacími motory, ale i od hybridních vozidel. Je to skutečný elektromobil, poháněný elektromotorem, ale vybavený malým zážehovým motorem, jehož hlavní funkcí je dobíjení baterie a prodloužení jízdního dosahu. Podrobnosti o konstrukci poháněcí soustavy a jednotlivých funkčních režimech jsme uveřejnili v uvedených článcích, a tak připojujeme přehled technických údajů testovaného vozu, v němž jsou i údaje o podvozku, sestaveném z celkem běžných skupin a prvků, zejména zavěšení kol, jejich odpružení, brzdové soustavy, řízení aj. Amperu jsme vyzkoušeli v běžném městském i silničním provozu a ověřili si tak zejména její charakteristické vlastnosti.
Jízdními vlastnostmi, chováním v zatáčkách s lehkou nedotáčivostí a dobrou směrovou stabilitou se nijak podstatně neliší od běžných vozů této třídy. Díky nízkému těžišti se bočně příliš nenaklání a dobré vyvážení podvozku i charakteristika odpružení omezují další nežádoucí pohyby karoserie při dynamických změnách, což přispívá k jízdnímu komfortu, na němž se podílí malý aerodynamický hluk. Mimořádná akustická pohoda v interiéru panuje zejména v režimu jen elektrického pohonu, ale výrazně ji nenarušuje ani běží-li dobře utlumený spalovací motor, pracující převážně v optimálním režimu 1500 až 3000 min‑1 pro pohon generátoru. Za jízdy jsou změny provozních režimů zcela plynulé a takřka nepozorovatelné, projevují se jen rychlostí odezvy na sešlápnutí akcelerátoru.
Hmotnosti vozu i dynamickým vlastnostem odpovídá účinnost neslábnoucí brzdové soustavy. Součástí zkoušek bylo obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva. Při měření zrychlení s pevným startem se plně projevila vlastnost elektromotoru, velký točivý moment od nulových otáček. Poměrně těžký vůz tak dosáhl 100 km/h za méně než deset sekund, impozantní je zejména zrychlení s pevným startem až do rychlosti asi 80 km/h. Při měření spotřeby jsme ujeli asi 30 % celkové vzdálenosti jen s elektrickým pohonem, zbytek pak s využitím spalovacího motoru pro zvětšení jízdního dosahu. Při vysoké průměrné rychlosti na obvyklé trase jsme dosáhli průměrné spotřeby benzinu hluboko pod 5 l/100 km (nesrovnávat však s údaji výrobce, platnými pro spalovací motor jen v režimu dobíjení baterie). K celkovým provozním nákladům je ovšem třeba připočítat i spotřebu elektrické energie.
Jejich podrobná analýza pro zvolené provozní poměry je uvedena v AR 5/’12. Také my jsme se přesvědčili, že Ampera je výhodná ve specifických podmínkách, jako je městský provoz nebo jízda na kratší vzdálenosti, kdy lze plně využít elektrický pohon. Jakmile je však vyčerpána zásoba elektrické energie a jízdní dosah se zvyšuje aktivací spalovacího motoru, neliší se Ampera příliš od vozidel s konvenčním nebo hybridním pohonem. Vždy je však její předností možnost dobití baterie z vnějšího zdroje, a to i z běžné sítě 220 V dobíjecí soustavou Plug-In. Opel Ampera je nesporně zajímavou novinkou moderních automobilů s elektrickým pohonem, neboť na rozdíl od hybridů je to skutečný elektromobil. O jeho přednostech i slabinách jsme se již zmínili, a tak závěrem shrnujeme, že z hlediska provozních nákladů i vlivu na životní prostředí hlukem a emisemi škodlivin je výhodný ve specifických podmínkách, například při městských jízdách. Čím delší jízda bez možnosti dobíjení baterie vnějším zdrojem a tedy i se stoupajícím podílem pohonu spalovacím motorem, tím menší jsou přednosti ve srovnání s konvenčními automobily. Nemalou roli v zájmu klientů bude hrát i pořizovací cena 1 000 080 Kč se standardní výbavou.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – přímý pohon předních kol; hybridní soustava R-EV uložená napříč před přední nápravou; a) trakční stejnosměrný asynchronní motor, 111 kW a 370 N.m; b) elektromotor/generátor 55 kW s vlastním chladicím okruhem; c) Range Extender; zážehový řadový čtyřválec; 1398 cm3 (ø 73,4 x 82,6 mm), 10,5:1; 63 kW (84 k)/4800 min‑1 a 126 N.m/4250 min‑1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V Dual-VVT, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly, nepřímé vstřikování paliva; trojčinný katalyzátor výfuku; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 165 A, akumulátor 12 V – 60 A.h; d) elektronicky řízená planetová převodovka; e) akumulátor Li-Ion se 288 články, 16 kWh, 198 kg.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce; přední náprava s trojúhelníkovými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem a ABS, kotoučové s vnitřním chlazením, ø 300/292 mm; elektrická parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení ZF s elektrickým posilovačem, převod 15,36:1, volant ø 370 mm, 2,8 otáčky mezi krajními rejdy; kola 7J x 17 z hliníkové slitiny, pneumatiky Michelin Energy Saver 215/55 R 17; bez náhradního kola, se sadou na opravy.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2685 mm, rozchod kol 1546/1573 mm; d/š/v 4498/1787/1439 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1732/2000 kg; objem zavazadlového prostoru 301 l; objem palivové nádrže 35 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 161 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,0 s; dojezd na jedno nabití až 80 km, v kombinovaném provozu až 500 km; spotřeba paliva EU 0,9/1,3/1,2 l/100 km; CO2 27 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,0 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)