Náš test
Opel Astra 1,9 CDTI
Petr Hanke 05.05.2004 00:00
|
Opel vždy stavěl především praktická a racionální auta. To platí i nadále, ale nyní díky nové Astře k těmto vlastnostem přibyl i přitažlivý a podmanivý design, z nějž vyzařuje robustnost, ale také dynamika, solidnost a svěžest.
Podobné je to i v interiéru, který je vkusný, střídmý a zejména vzadu překvapivě prostorný. Okamžitě po rozjezdu mi nepřipadlo ovládání audiosystému, navigace a telefonu zcela logické. Když jsem však druhý den automobil vracel, musel jsem uznat, že jsem se mýlil. Ovládání všech zmiňovaných zařízení totiž bylo mimořádně snadnou záležitostí palce levé ruky, kterým stačí otáčet a mačkat malé kolečko na volantu. Příjemné a bezpečné řešení.
Opel novou Astru propaguje jako dynamický až sportovní automobil své kategorie. Nechápu tedy, proč šetřil (jiný důvod prostě nevidím) na podvozku a vzadu použil klasická vlečná ramena s torzní příčkou, tedy konstrukci, jakou disponují všechny předchozí Astry.
Toto řešení samozřejmě vyhoví například u komfortněji laděných francouzských vozů nižší střední třídy (Renault Mégane a Peugeot 307), avšak u sportovněji zaměřeného automobilu se dnes již používá plně nezávislé zavěšení zadních kol pomocí víceprvkového zavěšení – tedy řešení, které v této kategorii rozšířil Ford Focus a jež vede zadní kola i novému Volkswagenu Golf či Mazdě 3.
Zanechme však předsudků a pojďme zjistit, zda se Opelu podařil malý zázrak. Když jedete automobilem vybaveným novým aktivním podvozkem CDC (dodává se na přání od objemu motoru 1,9 l a výkonu 150 k), potom je svezení skutečně příjemným zážitkem. Můžete si dovolit skutečně hodně a auto vás prostě poslechne.
Výhradně na libosti řidiče záleží, zda zvolí normální či sportovní charakteristiku odpružení. Nová Astra je celkově spíše tvrdším autem, režim Sport je však přesto vítanou možností při sportovnější jízdě. V okamžiku jeho zvolení totiž dojde také k mírnému ztuhnutí řízení a plynový pedál získá progresivnější charakteristiku.
Ano, právě aktivní tlumiče jsou oním „zázrakem“, který klasický podvozek postavil, alespoň podle prvních dojmů, na úroveň víceprvkového závěsu největších konkurentů. I s pevným podvozkem samozřejmě disponuje značnou bezpečností a jistotou, hravosti nezávislého zavěšení však konkurovat nemůže.
Díky spolupráci GM a Fiatu získala Astra konečně pořádný turbodiesel. Jedná se o silný čtyřválec 1,9 CDTI, který své kvality již potvrdil ve vozech Alfa Romeo.
Opelu se podařilo postavit svěží automobil, vybavený špičkovými technologiemi (jmenujme třeba natáčecí světlomety, špičkovou navigaci, kontrolu tlaku v pneumatikách či automatické odemykání), pakliže si však chcete za jeho volantem skutečně užít, budete muset zvolit provedení vybavené zmiňovaným aktivním podvozkem CDC. Specifikace: Motor: 4válcový turbodiesel, 1910 cm3 Výkon: 110 kW (150 k)/4000 min-1 Točivý moment: 315 N.m/2000 min-1 Převodovka: 6M Zrychlení 0-100 km/h: 9,1 s Největší rychlost: 210 km/h Cena: dosud nebyla stanovena Auto rating plus: moderní, vyspělý a podmanivý vůz mínus: na 100 % to neplatí o „pevném“ podvozku text a foto: Petr Hanke zdroj: Autorating 4/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)