Speciály
Virtuální noční jízda
Komerční prezentace 04.03.2019 06:31
Komerční prezentace
Při setkání s neznámým člověkem se mu většinou nejdřív podíváme do očí. A očima automobilu jsou jeho světla. Čím vším musí projít světlomety, než vyjedou na silnici? A než se vůbec dostanou na výrobní linku? Pojďte s námi nakouknout do unikátní laboratoře pro simulované noční jízdy ve ŠKODA AUTO.
Vidět a být viděn – to je základní pravidlo bezpečné dopravy. Jízdu za tmy, deště nebo nepříznivých povětrnostních podmínek vnímá velká část lidí jako únavnou. Hrozí také větší riziko nehody. Světlometům je proto při navrhování nového vozu věnována mimořádná pozornost.
I vývoj zdánlivě tak samozřejmé věci, jakou jsou světlomety, může být vzrušující a dynamickou prací. Na základě návrhů od designérů ve formě skic nebo 3D dat musí vývojáři navrhnout a přizpůsobit světla danému novému modelu. Světlomety musí plnit nejen estetickou funkci, tedy dobře vypadat, ale také musejí být vyrobitelné za rozumné náklady a být plně funkční. V průběhu vývoje se tak střídají virtuální i fyzické modely, na kterých se pracuje, a ke kterým se vyjadřují další pracovníci vývoje.
Specialista pro hodnocení sedí sice v laboratoři, ale přitom v reálném interiéru vozidla s rukama na volantu, nohama na pedálech a simulované statické či dynamické scény noční jízdy vidí na projekční stěně před sebou. Zajišťuje to tříkanálový projekční systém s půlválcovou projekcí o vysokém širokoúhlém rozlišení 4992 x 1080 bodů. O projekci se starají tři výkonné jednočipové DLP projektory s optickými maskami, které jsou osazeny před objektivy pro dosažení dokonalého obrazu, ale také pro perfektní podání úrovní černé barvy v nočních scénách.
Hodnotí se nejenom standardní vlastnosti světelné stopy, jako je šířka, dosvit a homogenita, ale matematické modely umožní sledovat třeba funkce maskování dálkového světlometu MATRIX. Jde o nejnovější typ světlometu, který dokáže měnit intenzitu a šířku dosvitu podle aktuálních podmínek a zároveň i při stále zapnutém dálkovém světle vypíná a zapíná jednotlivé LED čipy tak, že protijedoucí řidiče neoslňuje, ale zbytek vozovky dál maximálně osvětluje. „Oslnění je vhodný příklad pro dokreslení představy o Virtuální noční jízdě,“ říká Petr Kristl. „Hodnotitel zaznamená nejenom situaci, kdy oslnil protijedoucí objekt, ale scénu dokáže opakovat a sledovat úroveň nastaveného opatření. Simulátor umožňuje hodnotit úroveň oslnění i vlastním světlometem např. na velkých dopravních značkách a návěstích a spoustu dalších užitečných hodnot.“
Základní halogenová světla byla nahrazena výkonnějšími xenonovými, ale dnešním trendem je maximální nasazení LED technologií. Postupně se objevují ve všech modelových řadách značky ŠKODA. Hlavní výhodou LED světel je výrazně lepší světelný výkon než u halogenů. Nejenže dosvítí dál, ale především se svou barevností blíží dennímu světlu. Jejich tón totiž není do žluta, ale je skutečně bílý. To je příjemnější pro oči, které se tolik neunavují. Jízda je tak bezpečnější. Kromě toho mají LED světla i delší životnost než halogeny nebo xenony. Zatímco životnost běžně používaných žárovek jsou maximálně tisíce hodin, u LED zdrojů je to násobně víc.
LED technologii už dnes používají všechny modely značky ŠKODA nejenom pro funkci denního svícení. Tzv. „full LED světlomet“, tedy potkávací a dálkové světlo včetně směrovek z těchto diod, je nabízen v modelech OCTAVIA, KAROQ, KODIAQ, k nimž přibude také SCALA, KAMIQ a SUPERB. LED přední světlomety a LED zadní skupinové svítilny má ve standardní výbavě modernizovaná ŠKODA FABIA.
Petr Kristl, Vedoucí vývoje osvětlení ve ŠKODA AUTO Tím nejzajímavějším nástrojem, který mají vývojáři ve ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi k dispozici, je unikátní laboratoř pro simulované noční jízdy. „Jde o jedinou takovou laboratoř v celém koncernu Volkswagen,“ říká Petr Kristl, vedoucí vývoje osvětlení ve ŠKODA AUTO. „Naši zaměstnanci tak mají unikátní možnost testovat světla nového modelu ještě před zkouškami na prototypu. Nástroj virtuální noční jízdy nám umožňuje sledovat a hodnotit kvalitu světelné stopy, optimalizovat světelné funkce a zmenšit tak riziko vícenákladů.“ |
Převzato z časopisu