Speciály
Škoda iV – elektrifikace = iV
Komerční prezentace 03.09.2019 14:22
Elektrifikace je znakem nové éry automobilismu. Může mít mnoho podob a jejím cílem je zvýšení celkové účinnosti poháněcího ústrojí automobilů. Na jejím pomyslném vrcholu stojí čistě elektrické vozy, lokálně produkující nulové emise. Jde doslova o celosvětový trend, na nějž samozřejmě reaguje i automobilka ŠKODA AUTO, která připravila a již realizuje svoji elektrifikační strategii sdruženou pod zkratkou iV. ŠKODA iV zahrnuje vedle vlastní rodiny elektrifikovaných modelů také ucelený propojený ekosystém, navržený tak, aby byla elektromobilita pro zákazníky značky ŠKODA co možná nejjednodušší a nejpohodlnější.
O tom, že jde o velmi zásadní strategii vyžadující nové přístupy, ale také značné investice, není pochyb. V příštích letech bude automobilka investovat zhruba dvě miliardy eur do alternativních pohonů a nových služeb souvisejících s mobilitou, což bude představovat největší investici v historii společnosti. Do konce roku 2022 uvede na trh deset elektrifikovaných modelů.
Rozšiřovat se přitom bude také nabídka různých služeb souvisejících s mobilitou, která je dalším znakem nové éry osobní dopravy.
Postupné rozšiřování elektromobilů není novinkou pouze pro ŠKODA AUTO, ale jde přirozeně o zásadní změnu pro celé odvětví. Týká se přitom nejen samotné techniky a vozidel, ale také infrastruktury a samozřejmě rovněž uživatelských návyků a přístupu samotných řidičů elektrických vozů. Bude potřeba více o dopravě přemýšlet a plánovat, s čímž právě souvisí přístup automobilky ŠKODA v rámci strategie iV. Různými druhy nových digitálních služeb, za nimiž často stojí samostatná divize automobilky ŠKODA AUTO DigiLab, se právě tyto potřeby maximálně usnadní a zjednoduší. Lepší plánování se zapojením znalosti aktuálního prostředí, situace a infrastruktury ve výsledku přinese celkově efektivnější cestování – a to jak z pohledu nákladů, tak času a ochrany životního prostředí.
Postupné rozšiřování
Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává, že v Evropě a v Číně by mohl podíl elektřinou poháněných vozů do roku 2030 dosáhnout až 25 % s celkovým počtem 125 milionů vozů. Ostatní vozy by měly využívat kombinaci stále zdokonalovaného spalovacího motoru a elektromotoru.
Tím se do nabídky automobilů přinese mnohem více diverzity, než je tomu v současnosti. Automobily a jejich motory budou navržené tak, aby se lépe přizpůsobily různým typům zákazníků, a tím budou v rámci jejich užívání efektivnější. Zatímco elektrifikované spalovací motory v podobě různých plug-in hybridních systémů se zdají jako v blízké budoucnosti univerzální řešení, čistě elektřinou poháněné vozy nabídnou své silné stránky užší skupině zákazníků.
Osloví především ty, kteří se pohybují v městském a příměstském prostředí s pomalejšími rychlostmi a častým zrychlováním a zpomalováním. Na cestování na dlouhé vzdálenosti totiž nejsou zásluhou svých vlastností navrženy, a to i přes dojezd dosahující až 500 kilometrů.
ŠKODA AUTO se na tento scénář náležitě připravuje a nabídne tak pro každého zákazníka nejen optimální druh karoserie, ale také poháněcí soustavy.
STÁLE LEPŠÍ infrastruktura
S elektrifikací obecně nedílně souvisí nabíjecí infrastruktura. Již nyní je k dispozici celá řada veřejných nabíjecích stanic. Ačkoliv se mohou lišit svým nabíjecím výkonem, jejich používání je snadné a elektrifikované vozy ŠKODA jsou připraveny pracovat s nejběžnějšími typy konektorů a typů. Například pro dálnice se připravují – a v zahraničí již existují – takzvané nabíjecí huby, tedy místa s větším počtem vysokovýkonných nabíječek. Plánují se také sítě superrychlých nabíječek. Jednou z nich je i projekt společnosti IONITY, na kterém se podílejí rovněž značky koncernu Volkswagen, který si klade za cíl vybudovat přes 400 vysokorychlostních nabíječek s výkonem až 350 kW u hlavních evropských dálnic. V nich by se měl čas dobíjení přiblížit běžnému tankování konvenčních vozidel. Připravují se také řešení pro masové nabíjení na ulicích, například v podobě chytrých lamp veřejného osvětlení.
Škoda Vision iV
Prvním vozem ŠKODA navrženým od základu pro čistě elektrický pohon bude elektrické SUV, jehož tvary naznačila i nejnovější designérská studie ŠKODA VISION iV.
Výhradně elektrický pohon pro rok 2020 chystaného nového modelu značky ŠKODA umožnil tento vůz koncipovat zcela nově. Po technické stránce využívá platformu MEB koncernu Volkswagen, ovšem mladoboleslavská automobilka jej navrhla po svém. Pojala jej v moderním a emotivním stylu jako robustní a výrazné SUV s plynule klesající střechou a v zadní části svým tvarem připomínajícím vozy kupé. Samotný styl designu se vyznačuje ostrými rysy spojenými jemně modelovanými plochami.
Designérská studie ŠKODA VISION iV s délkou karoserie 4665 mm vyniká majestátní šířkou 1926 mm a výškou 1613 mm. Zaujme rozvorem náprav 2765 mm a zavazadlovým prostorem a objemu 550 l. V podlaze má umístěné akumulátory s kapacitou 83 kWh, což je dostatek energie na ujetí až 500 km v rámci nového měřicího cyklu WLTP. Dvojice elektromotorů s celkovým výkonem 225 kW (306 k) dokáže automobil zrychlit z 0 na 100 km/h za 5,9 s. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 180 km/h.
Řešení palubní desky zajme svojí čistotou a originálním pojetím připomínajícím použití vrstev. Horizontálně navržená palubní deska spolu s centrálně umístěným hlavním displejem vypadají, jako by levitovaly v prostoru. Inovativní není jen samotné pojetí vnitřního prostoru, ale také použité materiály, z nichž nejzajímavějším je syntetická velurová kůže Ultrasuede, šetrná k životnímu prostředí, nebo materiál Dinamica, využívající ke své výrobě recyklát z PET lahví.
Škoda Citigoe iV
Prvním sériovým čistě elektrickým modelem ŠKODA je čtyřmístný minivůz CITIGOe iV.
Obecně se uvažuje o tom, že elektřinou poháněné vozy jsou vhodné především do města. Od základu nově vyvinuté elektrické modely, jako je třeba chystaná sériová verze studie ŠKODA VISION iV, sice ukazují, že tomu tak být nemusí, avšak pro automobil jako -ŠKODA CITIGOe iV to platí beze zbytku.
Komponenty potřebné pro spalovací motor v něm nahradily součásti elektrického pohonu v podobě lithium-iontového akumulátoru umístěného v podlaze a pod zadními sedadly, elektromotor pohánějící kola přední nápravy a výkonová elektronika regulující energetické toky v celém systému. Akumulátor s kapacitou 36,8 kWh zajistí na jedno nabití dojezd až 265 km (WLTP). U rychlonabíječek pracujících s výkonem 40 kW trvá nabití na 200 kilometrů jízdy přibližně jednu hodinu.
Přední kola pohání elektromotor s výkonem 61 kW (83 k) a točivým momentem 210 N.m. CITIGOe iV je schopné z 0 na 100 km/h zrychlit za 12,5 s, případně z rychlosti 60 na 100 km/h za 7,6 s. Maximální rychlost je omezena na 130 km/h.
ŠKODA CITIGOe iV je prvním sériovým vozem v rámci elektrifikační strategie, která je jedním z nejvýznamnějších milníků v historii automobilky ŠKODA AUTO.
Škoda Superb iV
Elektrifikace znamená také doplnění spalovacích motorů elektrickým pohonem. Přesně tato kombinace je ve voze ŠKODA SUPERB iV s možností nabíjení z vnější sítě.
Luxusní ŠKODA SUPERB s karoserií liftback nebo kombi je univerzálním vozem pro cesty na dlouhé vzdálenosti i pohyb v městském prostředí. Jeho elektrifikovaná verze se proto spoléhá na vyspělou plug-in hybridní hnací soustavu kombinující zážehový čtyřválec 1.4 TSI a elektromotor umístěný mezi ním a dvouspojkovou převodovkou DSG. Hnací soustava s celkovým maximálním výkonem 160 kW (218 k) je schopna jak pohybu čistě na elektřinu (až 55 km), tak kombinovaného provozu, v němž využívá oba zdroje síly. Řidič je schopen v rámci předvolených jízdních režimů měnit strategii hospodaření s energií v akumulátoru.
ŠKODA SUPERB iV vykazuje v kombinovaném cyklu WLTP emise CO2 méně než
40 g/km. To znamená, že například splňuje podmínky pro udělení povolení pro parkování na pražských modrých zónách prakticky zdarma a po zavedení elektronických dálničních známek budou tyto známky pro tento druh vozidel zdarma.
JAK SE VYPOČÍTÁVÁ VÝKON ELEKTROMOBILU? Výpočet výkonu není tak jednoduchý jako u konvenčních vozů. V případě elektromobilu není výkon dán pouze výkonem motoru, ale je ovlivněn i výkonem, který je schopna dodat baterie. Jedná se tedy vždy o hodnotu, která je dána celým systémem pohonu. |
CO BUDE ODLIŠOVAT - ELEKTROMOBILY ŠKODA OD AUTOMOBILŮ JINÝCH VÝROBCŮ? Standardní hodnoty ŠKODA zůstanou stejné: lidský přístup, usnadnění každodenního života, pocit překvapení. Známé hodnoty se přenesou v expresivním designu do segmentu elektrických vozidel. |
KOLIK KILOMETRŮ NEBO DOBITÍ VYDRŽÍ BATERIE? Životnost baterií v elektromobilech je velmi dlouhá. Zkušenosti ze zemí, kde jsou elektromobily rozšířené třeba i jako vozy taxislužeb, ukazují zůstatek 75 až 90 % původní kapacity i při nájezdu 200 000 nebo 300 000 kilometrů v závislosti na použité technologii. |
JAK JE TO SE SERVISEM ELEKTROMOTORŮ? Vzhledem k tomu, že hlavní a vlastně jedinou pohyblivou částí elektromotoru je rotor, jsou nároky na servis ve srovnání se spalovacím motorem minimální. Obecně lze ale říci, že elektropohon vyžaduje nižší servisní péči než konvenční motory. |
PROČ ELEKTRIFIKACE ZLEPŠUJE ÚČINNOST AUTOMOBILŮ? Samotný elektromotor se vyznačuje až třikrát lepší účinností než spalovací motor. Elektrifikace jako taková umožňuje zpětně využívat rekuperovanou energii získanou při brzdění a zpomalování (elektromotor se přepne do režimu generátoru a vyrábí elektřinu). V hybridních soustavách elektrická část také umožní udržovat spalovací motor v oblasti s nejnižší měrnou spotřebou. |
ELEKTROMOBILY |
VÝHODY lokálně bezemisní provoz nízké náklady na kilometr výkonová charakteristika elektromotoru minimální hlučnost snadná údržba nezávislá klimatizace/topení |
NEVÝHODY vyšší pořizovací náklady nabíjecí časy (menší flexibilita využití) omezená infrastruktura |
Převzato z časopisu