Speciály
Toyota RAV4 – čtvrtstoletí suverenity
Komerční prezentace 03.09.2019 14:47
Stále ve skvělé formě
Toyota RAV4 se v roce 1994 stala jedním z prvních velkosériových kompaktních SUV a dodnes patří k prodejně nejúspěšnějším představitelům tohoto segmentu.
Vývoj tohoto jedinečného vozu však započal již v roce 1986 a na jeho konci stála koncepční studie RAV-Four Toyota, představená o tři roky později. Měla větší světlou výšku a pohon na všechna čtyři kola jako terénní vozy, ale na rozdíl od nich také lehčí samonosnou konstrukci a příčně umístěný motor – tedy řešení typická pro osobní automobily. Zkratka RAV-Four měla původ v označení „Recreational Active Vehicle with 4-wheel-drive“, což volně přeloženo znamená rekreační automobil s pohonem na čtyři kola.
Sériové provedení z roku 1994 sice vypadalo výrazně jinak a označení „čtyři“ bylo u něj nahrazeno číslicí, ovšem koncepční řešení se nezměnilo. Vycházelo z platformy tehdejší Corolly a disponovalo pohonem všech kol adaptovaným ze sportovní Celicy GT-Four. Zpočátku nabízela Toyota RAV4 pouze třídveřovou variantu. Automobil v této konfiguraci měřil 3,74 metru na délku a 1,70 metru na šířku a zavazadlový prostor nabízel objem skromných 176 litrů. Pro zajímavost, to je o více než 20 centimetrů méně na délku a stejně na šířku jako u současné generace malého modelu Yaris! A pro srovnání, aktuální generace Toyoty RAV4 je 4,6 metru dlouhá a přes 1,8 metru široká, do prostoru pro zavazadla se bez skládání sedadel vejde 580 litrů nákladu a po jejich složení pojme dokonce i jízdní kolo.
Zájem o model RAV4 překvapil i jeho tvůrce a dvojnásobně překročil původní předpoklady. Od jeho premiéry se po celém světě prodalo již více než 6 milionů exemplářů tohoto modelu a v současné době je Toyota RAV4 nejpopulárnějším SUV na světě s průměrným ročním prodejem zhruba 750 tisíc vozů.
První a druhá generace RAV4 měla stálý pohon všech čtyř kol. U třetí generace modelu výrobce od tohoto řešení upustil a zvolil hospodárnější uspořádání, jež v případě nutnosti připojovalo pohon zadní nápravy. Největší inovací však bylo zavedení pohonu E-Four v předchozí generaci, dostupné i u RAV4 Hybrid. Soustavě chybí klasický spojovací hřídel a zadní kola uvádí do pohybu výhradně elektromotor.
Čtvrtá generace debutovala na autosalonu v Los Angeles a facelift o tři roky později přinesl především zavedení hybridního poháněcího ústrojí. Elektrifikace „ravky“ však započala dávno před tím, jako elektromobil se poprvé objevila v roce 1997. Elektrické varianty měla i třetí generace a dostupná byla výhradně v USA.
Bestseller popáté
V pořadí pátá generace Toyota RAV4 byla představena na loňském autosalonu v New Yorku.
Karoserie působí účelnějším, robustnějším a mírně hranatějším dojmem a vyniká výrazně členitější a sebevědoměji řešenou přídí. Blatníky nyní mají výřezy ve tvaru poloviny šestiúhelníku a jsou rozšířené, což si vyžádalo i jinak vedenou spodní linii bočního zasklení (směrem vzad se již nezdvihá, ale zůstává rovnoběžná s vozovkou). Nové řešení zároveň zlepšuje výhled řidiče šikmo vpřed a šikmo vzad. Důsledná péče o detaily přinesla snížení součinitele aerodynamického odporu z cx = 0,34 až 0,36 na 0,32. Pohyb mimo zpevněné vozovky usnadňují zkrácený přední převis a o 15 mm větší světlá výška. Dojem příjemné a důvěru budící robustnosti platí také pro interiér s pohodlnými a variabilními sedadly a přehledným, špičkově vybaveným pracovištěm řidiče.
Nová Toyota RAV4 těží z předností modulární platformy TNGA, známé již z jiných modelů Toyota a Lexus. Přední kola spočívají na modifikovaných vzpěrách MacPherson, ta zadní na lichoběžníkových závěsech. Zde platforma přichází ve verzi GA-K a vozu RAV4 přináší řadu předností. Patří mezi ně též nižší hmotnost, jež mezigeneračně klesla v závislosti na provedení přibližně o 40 kg, či o 57 % vyšší tuhost skeletu v krutu. Rozvor náprav byl prodloužen o 30 mm, ovšem základní rozměry zůstaly shodné (liší se do 10 mm). Díky tomu mírně narostl vnitřní prostor, zatímco vůz nepřišel o svoji kompaktnost, jež přijde vhod zejména v městském provozu.
Toyota Safety Sense II
Soubor bezpečnostních asistenčních systémů se označuje Toyota Safety Sense a pátá generace RAV4 přijíždí s jeho druhou generací. Základem je kamera za čelním sklem a krátkovlnný radar v přídi.
Mezi jeho prvky patří například adaptivní tempomat (se -samočinnými převodovkami umožňující vozu zastavit a znovu se rozjet) či varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu s aktivní korekcí směru jízdy (LDA), jež jsou standardní součástí každé Toyoty RAV4. Bez příplatku je k dispozici samočinné přepínání dálkových světlometů, projekce dopravních značek do přístrojového štítu (RSA; nejen rychlostní limity a zákaz předjíždění, ale nově též zákaz vjezdu, stav vozovky či začátky a konce dálničních úseků) nebo autonomní brzdění před překážkou (PCS). Jeho novinkou je schopnost reagovat na chodce a cyklisty ve dne i v noci (cyklisté pouze za dne).
Zajímavostí, použitou v RAV4 jako v prvním voze Toyota v Evropě, je na přání dodávané vnitřní zpětné zrcátko s projekcí obrazu kamery umístěné za zadním oknem. Má řidiči nabídnout nerušený výhled za vůz i v případě, že jsou zadní sedadla obsazena nebo že je zavazadlový prostor naložen až po střechu.
Nové modely Toyota Corolla a RAV4 letos dosáhly nejvyššího možného ohodnocení pěti hvězd v renomovaných nárazových zkouškách Euro NCAP. Výsledky potvrzují přirozenou odolnost podvozku a karoserie vyplývající z architektury TNGA (Toyota New Global Architecture), kde se v široké míře uplatňují výztuhy na klíčových místech a jsou použity prvky z vysokopevnostní oceli k pohlcování a rozptylování energie nárazu mimo kabinu. Jde ale také o prvky aktivní bezpečnosti včetně důmyslných elektronických asistenčních systémů, jejichž funkčnost patří v nárazových zkouškách ke stále bedlivěji sledovaným položkám.
V základní výbavě je vždy – v souladu se strategií automobilky Toyota zpřístupňovat vyspělou bezpečnostní výbavu všem zákazníkům – nová (druhá) generace bezpečnostního paketu Toyota Safety Sense. Součástí uvedeného bezpečnostního paketu je předkolizní bezpečnostní systém (PCS) s rozpoznáváním chodců a cyklistů, adaptivní tempomat (ACC), upozorňování na opuštění jízdního pruhu (LDA) se zásahy do řízení, automatické přepínání dálkových světel (AHB) a systém rozpoznávání dopravních značek (RSA).
Úspěch v nárazových zkouškách Euro NCAP nyní Toyota RAV4 potvrdila také v USA. Získala nejvyšší hodnocení v bezpečnostních testech Institute for Highway Safety (IIHS), což je americký -ekvivalent testů Euro NCAP, ovšem s odlišnou a v některých případech i náročnější metodikou. RAV4 zde dosáhla nejvyššího hodnocení ve všech šesti sledovaných kategoriích pasivní bezpečnosti. IIHS také přidělil nejvyšší hodnocení (Superior) systému PCS s autonomním brzděním před překážkami různých druhů.
Nová generace hybridu
Toyota RAV4 přichází se zcela novým hybridním systémem, jenž je adaptovaný ze sedanu Toyota Camry (a používá jej také prémiový Lexus ES) a spolu s poháněcím ústrojím dvanácté generace typu Corolla se řadí do generace Dynamic Force.
Posláním této soustavy je zajistit kromě hospodárného provozu i skutečnou sílu a znamenité dynamické parametry.
Základem je zážehový čtyřválec 2,5 litru. Vyniká kombinací přímého a nepřímého vstřikování benzinu D-4S, atmosférickým plněním, schopností pracovat v Atkinsonově cyklu, velmi vysokým kompresním poměrem 14:1 a výrazně dlouhozdvihovou koncepcí. Hlavní elektromotor, jenž je součástí poháněcího ústrojí, dosahuje výkonu 88 kW (120 k) a ten zadní, u verzí s pohonem všech kol, pak 40 kW (54 k). Hodnoty jejich točivého momentu činí 202, resp. 121 N.m a celkový výkon hybridní soustavy Dynamic Force dosahuje 160 kW (218 k). Zejména vyspělejší řídicí elektronika navíc umožnila verzi s pohonem všech kol dosáhnout vyššího výkonu 163 kW (222 k).
Variabilní a za všech podmínek optimální propojení mezi jednotlivými zdroji energie zajišťuje známá planetová převodovka ve funkci děliče a slučovače momentu, ovšem ve zcela nové konfiguraci: elektromotor a generátor již nejsou sestaveny za sebou, ale na samostatných hřídelích. Z praktického hlediska to znamená další rozšíření možností, umožňující například vypnout a z hnacího řetězce zcela vyřadit spalovací motor i při rychlostech nad 100 km/h, což přispívá k dalšímu snížení odporů, potažmo spotřeby paliva a emisí. Řadit zde lze i manuálně a páčkami pod volantem volit mezi šesti přednastavenými polohami.
A ještě jedna zajímavost: „hybrid“ umí jezdit na benzín s oktanovým číslem od 91. Prostoru pro posádku a její zavazadla se tentokrát zástavba hybridní pohonné soustavy nedotkla a zcela splynula s výchozí strukturou vozu: zatímco dosud se museli uživatelé RAV4 Hybrid spokojit s omezeními, nyní jsou rozměry zavazadlového prostoru shodné se základním, „ne-hybridním“ provedením, které pohání zážehový čtyřválec o objemu 2,0 litru.
Převzato z časopisu