Speciály
RENAULT – ROZVOJEM VSTŘÍC BUDOUCNOSTI
03.05.2022 22:29
Technika elektromobilů kráčí vpřed mílovými kroky, akumulátory jsou stále menší, lehčí, s vyšší kapacitou a rychlejším nabíjením, ale jsou zde i pestré formy kombinací elektrických a spalovacích motorů. O slovo se navíc stále hlasitěji hlásí i vodíkový palivový článek. Aby moderní automobilka novým výzvám mohla úspěšně čelit, musí pracovat na všech dostupných alternativách. A Renault patří mezi ty, které dosavadní vize dokáží velmi rychle přetavit v realitu.
Pestrá nabídka
Každému, co jeho jest! Nabídka Renaultu není pestrá jen po stránce dodávaných typových řad, ale i co do nabízených druhů poháněcího ústrojí.
Motor s vnitřním spalováním
Benzin a nafta jsou cenově dostupné a doplňování paliva je rychlé, nicméně motory již dosáhly mezní hranice účinnosti, jež ani v nejlepších případech nepřesahuje 50 %. Dalšími nevýhodami tímto motorem osazených automobilů je velký počet součástí na poháněcím ústrojí i podvozku a nemožnost absorbovat a zpracovávat kinetickou energii. Ani nejmodernější systémy neumožňují zcela potlačit emise škodlivých plynů nebo pevných částic, jejich zdrojem jsou také brzdy.
Elektromotor (EV)
Přednostmi elektromobilů jsou zcela tichý a lokálně bezemisní provoz, jakož i menší počet součástí, jenž přispívá k nízkým servisním nákladům. Rekuperace kinetické energie zároveň zlepšuje hospodaření s energiemi a prodlužuje dojezd. Díky technologickým pokrokům jsou akumulátory stále menší a lehčí, mají větší kapacitu a rychleji se dobíjejí. Dojezd na jedno nabití je však většinou kratší a doba potřebná pro doplňování energie delší než u konvenčních spalovacích agregátů.
Hybrid (HEV)
Kombinací spalovacího a elektrického motoru a jejich předností je hybridní ústrojí. Elektromotor je schopen v omezené míře vůz samostatně pohánět a při brzdění je z něj naopak generátor elektrické energie, jež se ukládá do kompaktního, a tedy cenově dostupného akumulátoru. Ten se dobíjí také z přebytků výkonu spalovacího motoru, pokud to situace umožňuje. Výsledkem jsou účinnější hospodaření s energií a nižší spotřeba paliva, a to bez výraznějšího omezení objemu prostoru pro posádku. Dostupnější variantou hybridu je mild hybridní systém s kompaktním akumulátorem a speciálním alternátorem, schopným vůz částečně pohánět a rekuperovat kinetickou energii.
,
LPG a CNG
Provoz spalovacích motorů na stlačený propan-butan nebo zemní plyn je zdrojem výrazně menší ekologické zátěže a díky daňovým úlevám je v současnosti stále levnější než u běžných kapalných paliv. Příplatek při nákupu takového vozu není příliš vysoký, protože zástavba takového systému nevyžaduje mnoho zásahů do konvenčního spalovacího motoru. Nevýhodami LPG a CNG jsou řidší síť čerpacích stanic či omezení při vjezdu do garáží.
PLUG-IN HYBRID (PHEV)
Je obdobou hybridního systému, ovšem s možností dobíjet akumulátor z externích zdrojů. Výkonnější elektromotor je schopen vůz bez asistence spalovacího motoru pohánět i vyššími rychlostmi a na delší vzdálenost (v desítkách kilometrů), takže lze vůz v omezené míře používat jako elektromobil. Při vyčerpání energie se nastartuje spalovací motor. Akumulátor ale musí mít výrazně vyšší kapacitu, takže je rovněž větší a těžší než u hybridů. Plug-in hybridní systém tak nachází uplatnění především u větších a dražších automobilů.
Vodíkové články
Ve vzdálenější budoucnosti si bude muset automobil vyrábět elektřinu přímo na palubě. Jako nejvhodnější řešení se jeví použití vodíkového článku. Tankování stlačeného plynného vodíku netrvá déle než u běžného vozu a jeho reakcí s kyslíkem z vnějšího prostředí vznikají elektrická energie a voda. Renault se v rámci různých projektů podílí na vývoji vodíkových článků od roku 1995 a letos uvede na trh elektromobily Kangoo Z.E. a Master Z.E. s článkem v podobě prodlužovače dojezdu.
Užitková dominance
Renault je tradičně významným dodavatelem také lehkých užitkových vozů. V tomto segmentu se v České republice stal nejúspěšnější značkou roku 2021.
Díky prodeji celkem 2661 lehkých užitkových vozů se Renault loni s velkým náskokem umístil na prvním místě mezi všemi importéry dodávkových automobilů v České republice, a navíc dosáhl zvýšení tržního podílu na 13,5 % oproti předloňským 9,1 %, což představuje meziroční zlepšení o 1104 vozů, resp. 70 %. Nejúspěšnějším modelem mezi užitkovými Renaulty je jednoznačně Master, jehož bylo loni v České republice prodáno 1726 kusů. Taktéž dobře etablovaného modelu Trafic se prodalo přesně 450 kusů. Modelová řada Kangoo, která se v polovině minulého roku dočkala generační obměny, dosáhla na 224 prodaných vozidel, z čehož bylo 68 elektrododávek Kangoo E-Tech. To představuje prvenství v segmentu elektrických užitkových vozidel. Ve stejnou dobu vstoupil do prodeje i nový model Renault Express a ve svém premiérovém roce zaznamenal 261 registrací.
Značka Renault si v roce 2021 udržela vedoucí postavení také na evropském trhu lehkých užitkových vozů (15,7 % bez pick-upů) díky úspěšnému uvedení zcela nových modelů Express Van a Kangoo Van. Renault přitom zůstává nesporným lídrem v segmentu lehkých užitkových vozidel ve Francii se 124 700 prodanými kusy a 28,8% podílem na trhu.
IVOTY 2022 |
Loňské prodejní úspěchy značky Renault dále umocňuje skutečnost, že nový Renault Kangoo Van byl 17. listopadu 2021 vyhlášen „Mezinárodní dodávkou roku 2022“ (IVOTY). Tento titul získalo Kangoo Van na základě výsledků volby 24členné poroty evropských novinářů v konkurenci čtrnácti lehkých užitkových vozidel uvedených na trh v posledních 12 měsících. Porotci v anketě IVOTY hodnotili u vítězného Kanga jako rozhodující zejména jeho přínos standardům v segmentu lehkých užitkových vozidel, zejména v oblasti efektivity, bezpečnosti, udržitelnosti a ekologie. |
Renault Austral
Zcela nový Renault Austral ukazuje budoucnost vozidel kategorie SUV, a zároveň demonstruje, že pořád velmi oblíbený motor s vnitřním spalováním má na silnicích stále budoucnost.
Nástupce typu Kadjar je crossoverem segmentu C-SUV. Jako základ dostal nejnovější provedení moderní koncernové platformy CMF-CD3. Designéři Renaultu použili pro nový Austral klíčové prvky, které činí SUV přitažlivým z hlediska proporcí, převisu karoserie (925 mm vpředu a 917 mm vzadu) a rozměrů kol (až 20 palců a průměr 720 mm), a přidávají mu na svalnatosti a eleganci. Kompaktní světlomety v sobě mají až 7 high-tech diodových modulů, schopných přizpůsobovat rozložení světla. Toto multifunkční osvětlení je nabízeno ve třech verzích: LED Pure Vision, LED Adaptative Vision a LED Matrix Vision s dynamickými blikači.
Rafinovaný interiér nového typu Austral nabízí pohodlí hodné rodinných modelů, které jsou charakteristické pro historii značky Renault. Klenotem jeho prostorné a přívětivé kabiny je displej OpenR, kombinující zobrazování údajů palubní desky se zobrazováním navigace a multimédií a obsahující nejlepší aplikace a služby Google. Jeho dva displeje o úhlopříčce 12“, k nimž se přidává 9,3“ head-up displej, tvoří celkovou plochu téměř 1000 cm2 pro zážitek z intuitivního, komplexního a propojeného řízení. Nový Austral je vybaven 32 asistenčními systémy, jízdními režimy MULTI-SENSE a 4CONTROL Advanced – nejnovějším systémem řízení všech čtyř kol, vyvinutým značkou Renault. Nový Austral má spoustu úložného prostoru pro celou rodinu. Umístění řadicí páky a ovládacích prvků kolem volantu a obrazovky Open R uvolnilo velkou plochu mezi předními sedadly ve prospěch nových odkládacích prostorů. Modulární a všestranný Austral nabízí v závislosti na verzi sklopná opěradla zadních sedadel dělená v poměru 2:1. Každá část se může samostatně posouvat o 16 cm.
Renault současně dále rozšiřuje paletu svých elektrifikovaných poháněcích soustav. Austral totiž bude k dispozici jako vůbec první se zcela novým mild hybridním agregátem, jenž se má stát skutečnou a k přírodě čistší alternativou ke vznětovým motorům. Kombinuje nový 1,2litrový přeplňovaný zážehový motor se 48V lithium-iontovou baterií a startér/alternátorem. Ten pomáhá spalovacímu motoru v jeho energeticky nejnáročnějších fázích, aby dodal více výkonu a zároveň snížil spotřebu. Nový mild hybridní pohon také umožní Renaultu Austral dosahovat spotřeby paliva a emisí CO2 na nejlepší úrovni ve své kategorii (od 5,3 l/100 km a 123 g/km). V nabídce se objeví i další motory s různou úrovní elektrifikace. Milovníky technických lahůdek zaujme také nová generace řízení zadních kol 4Control Advanced.
HEV + PHEV
Civilizovaný svět postupně míří k elektromobilitě a nezávislosti na fosilních palivech. Do té doby, než přesedneme do elektromobilů, však Renault připravil hned několik poháněcích systémů spojujících efektivitu elektromotoru s nezávislostí provozu motorů na benzín.
HYBRID
Hybridní systém (HEV, někdy také full hybrid) se skládá ze spalovacího motoru, elektromotoru a akumulátoru. Přednostmi automobilu s hybridním pohonem jsou nízká spotřeba paliva, nízké provozní a servisní náklady a nízké zatížení životního prostředí. Při zpomalování dochází k rekuperaci brzdné energie, která se pro další použití ukládá v akumulátoru, což znamená mimochodem také menší opotřebení kolových brzd. Díky asistenci elektromotoru může zážehový motor pracovat vždy v optimálních podmínkách a nejefektivněji. Variabilní a vzájemně zcela nezávislé propojení mezi těmito zdroji energie zajišťuje speciální převodovka. Umožňuje například vozu „plachtit“, tedy po uvolnění plynového pedálu vypnout a z hnacího řetězce zcela vyřadit spalovací motor a naplno využít kinetické energie rozjetého automobilu. Pokud běží spalovací motor, ale jeho energie není aktuálně zcela využita k pohonu, využije se její přebytek k dobíjení akumulátoru. Výsledkem jsou nižší spotřeba a emise a celkově efektivnější hospodaření s energiemi.
Hybridní ústrojí E-Tech slavilo svoji premiéru v současné generaci typu Clio. Tvoří je atmosféricky plněný zážehový čtyřválec 1,6 litru, vysokonapěťový startér/generátor (HSG) a elektromotor vestavěný v tělese převodovky. Akumulátor s kapacitou 1,2 kWh a hmotností 38 kg je uložen před zadní nápravou. Jádrem systému je originální automatizovaná převodovka Multi-Mode, propojující spalovací motor i oba elektromotory (230 V). Všechno propojení je přes ozubená kola a jde vlastně o dvě převodovky v jednom těle se dvěma převody pro hlavní elektromotor a dalšími čtyřmi pro spalovací motor. Samozřejmostí je efektivní rekuperace kinetické energie při uvolnění plynového pedálu (umocnit ji lze přesunutím voliče převodovky do polohy B) a při brzdění (až 50 kW).
Systém pracuje v těchto základních režimech: čistě „spalovacím“, elektrickém (spalovací motor stojí), paralelním (vůz pohání spalovací jednotka a jeden nebo oba elektromotory) či sériovém (spalovací motor vyrábí přes generátor elektřinu, ta roztáčí elektromotor), ale kombinovaných režimů je zde až 15. Systém vykazuje celkový výkon 105 kW (143 k) a zrychlení z 80 na 120 km/h proběhne za 6,9 s. Výkon hlavního elektromotoru činí 35 kW (48 k), generátor umí přidat dalších 15 kW (20 k). Vůz s pohotovostní hmotností 1238 kg vykazuje kombinovanou spotřebu 4,3 l/100 km a emise CO2 o hmotnosti 97 g/km. Nové Clio E-Tech se může pohybovat po městě v plně elektrickém režimu až po 80 % jízdního času, v hybridním režimu spotřeba paliva při jízdě ve městě potenciálně klesne až o 40 % ve srovnání s verzí s klasickým zážehovým motorem.
Hybridní ústrojí E-Tech nachází stále širší uplatnění, a tak je nyní najdete také v typech Captur, Arkana a brzy i ve zcela novém Renaultu Austral (ve verzi s motorem 1,2).
ELECTRICITY |
Méně než šest měsíců poté, co generální ředitel skupiny Renault Luca de Meo oznámil vytvoření rozsáhlého centra EV jako součást plánu Renaulution, podepsali zástupci skupiny a odborů dohodu schvalující transformaci výrobních závodů v Douai, Maubeuge a Ruitz na severu Francie. Tento velký průmyslový komplex s názvem Renault ElectriCity si klade za cíl do roku 2025 vyrábět 400 000 elektrických vozidel ročně s pomocí továrny Cléon poblíž Rouenu, dodávající motory pro nový Megane E-Tech elektrický. Jeho cílem je také spojit kompletní ekosystém dodavatelů, aby Renault Group a její značky mohly zlepšit svou konkurenční výhodu prostřednictvím větších inovací a snížení nákladů. |
PLUG-IN HYBRID
Plug-in hybridy jsou derivátem hybridní technologie a rozšiřují její přednosti. Po technické stránce plug-in hybridy (také PHEV nebo hybridy s možností vnějšího nabíjení) vycházejí z výše popsané techniky E-Tech. Na palubě tedy vozy hostí spalovací motor, elektrický motor a akumulátor. Ten má však výrazně větší kapacitu, jež umožňuje dojezd na elektřinu v řádu desítek kilometrů. Akumulátor se u vozu PHEV dobíjí nejen rekuperací při brzdění, ale lze jej dobíjet i z externích zdrojů elektrické energie, podobně jako elektromobily. Po vyčerpání energie z akumulátoru přichází ke slovu spalovací motor. Na kratší vzdálenosti lze proto s takovým automobilem jezdit pouze na elektřinu jako s elektromobilem, a na delší s pomocí spalovacího motoru jako s konvenčním vozem.
Renault nabízí hned několik modelů E-Tech Plug-In. Renault Captur E-Tech Plug-In 160 je osazen akumulátorem s kapacitou 9,8 kWh, váží 105 kg a je uložen pod zadními sedadly. Moderní konstrukce se odráží v jeho kompaktních rozměrech, takže jeho zástavba nijak neovlivnila objem ani variabilitu prostoru pro posádku a její zavazadla. Celkový výkon tohoto ústrojí činí 118 kW (160 k). Captur E-Tech má v palubním systému Multi-Sense nový režim Pure pro přechod do čistě elektrické jízdy. V režimu Sport, pokud je baterie dostatečně nabitá, lze sešlápnutím plynu až nadoraz kombinovat všechny tři pohony pro maximální akceleraci, jak to umožňuje sériově-paralelní soustava. Další mód nazvaný E-Save omezuje využití elektrického motoru a dává přednost spalovacímu motoru, aby zachovala dostatečné nabití (minimálně 40 % baterie) a ve vhodném okamžiku přešla do elektrického režimu (například pro pohyb v centru města). Ve smíšeném provozu vykáže Captur E-Tech Plug-In podle metodiky WLTP kombinovanou spotřebu jen 1,5 l/100 km a emise CO2 ve výši 32 g/km. Technologie E-Tech vozu umožňuje dojezd ve 100% elektrickém režimu 50 km při rychlosti až 135 km/h za smíšeného provozu (WLTP).
Renault ale myslí i na zájemce o oblíbené vozy řady Megane. Stejným plug-in hybridním poháněcím ústrojím, jímž disponuje nový Captur E-Tech Plug-In 160, může být osazen také nový Renault Megane E-Tech Plug-In 160, a to v karoseriích hatchback a kombi.
BATERKÁRNA |
Renault Group vstupuje do strategického partnerství se společností Envision AESC a zakládá nový výrobní závod v Douai, poblíž Renault ElectriCity. Zaměřen bude na podporu nejnovějších technologií a nákladově konkurenceschopných nízkouhlíkových akumulátorů, aby byla elektrická mobilita v Evropě dostupnější. Renault Group zároveň podepsala Memorandum o porozumění s francouzským start-upem Verkor o společném vývoji a následné výrobě vysoce výkonných akumulátorů s cílem vlastnit více než 20% podíl ve Verkoru. Kombinace těchto dvou partnerství s průmyslovým komplexem Renault ElectriCity vytvoří do roku 2030 ve Francii téměř 4500 pracovních míst a zároveň rozvine robustní ekosystém výroby akumulátorů přímo v srdci Evropy. |
Působivá alternativa
Nový Renault Megane E-Tech elektrický přijíždí s průlomovou koncepcí a ukazuje, že elektromobilita již není hudbou budoucnosti, ale věcí žhavé současnosti.
Co se elektromobility týče, Renault patří k těm nejzkušenějším. V roce 1937 vyrobil 35 elektromobilů Celtaquatre s dojezdem 60 km pro Mezinárodní výstavu v Paříži. Během roku 1959 pak vzniklo 47 vozů Dauphine s elektrickým pohonem pro USA a na přelomu 60. a 70. let již Renault masivně investoval do „čistých“ poháněcích ústrojí. V roce 2012 se rozběhla výroba čtyřtisícikusové série elektrického sedanu Fluence Z.E., ale především: ve francouzském Flinsu naběhla produkce elektromobilu Zoe, jenž od té doby patří k prodejně vůbec nejúspěšnějším elektromobilům v Evropě: již na sklonku roku 2019 z Flinsu hlásili pokoření mety 200 000 kusů. Nyní ale elektromobilita vstupuje do své další fáze.
Nový Renault Megane E-Tech elektrický je svéráznou a originální konstrukcí. Jde o pětidveřový hatchback s mírně zvýšenou stavbou, danou zástavbou akumulátoru pod podlahou, jenž převeze pohodlně pět dospělých cestujících. Stojí na nové platformě CMF-EV, vyvinuté aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi výhradně pro elektromobily. Výrobce se správně soustředil na zachování vhodného poměru vnitřního prostoru, hmotnosti a dojezdu, od nějž se odvíjejí atraktivní provozní vlastnosti. Nový akumulátor se opírá o konstrukci NMC (nikl, mangan, kobalt) od jihokorejské společnosti LG Chem, která obsahuje více niklu a méně kobaltu ve prospěch energetické hustoty. Dosažením 600 Wh/l překonává o 20 % akumulátor používaný v Zoe. Poprvé v rámci Renault Group využívá zavedení nového systému chlazení kapalinou do spodního pouzdra baterie, jenž spojuje účinnost a kompaktnost. Megane E-Tech elektrický je navíc vůbec prvním elektromobilem své třídy schopným v kombinaci s navigačním systémem připravit tepelné poměry akumulátoru tak, aby nabíjení proběhlo co nejrychleji. Na výšku navíc měří jen 110 mm a přispívá tak k lepší integraci do platformy vozidla ve prospěch prostornosti.
Veškeré prvky poháněcího systému jsou soustředěny u přední, poháněné nápravy. Díky tomu jsou například drahé a těžké kabelové svazky co možná nejkratší a objem prostoru pro cestující a zavazadla co možná největší. Megane E-Tech elektrický nabízí znamenité dynamické schopnosti. Například provedení EV60 dosahuje výkonu 160 kW (220 k), takže z 0 na 100 km/h zrychlí již za 7,5 s. Na jedno nabití přitom podle metodiky WLTP ujede 450 km a plné nabití stejnosměrným proudem trvá jen hodinu a čtvrt.
RENAULT MEGANE E-TECH ELECTRIC: FINALISTA COTY 2022
Renault Megane E-Tech elektrický se pro své nesporné kvality dostal až do finále renomované odborné mezinárodní ankety Vůz roku 2022 (Car of the Year), jejíž tradice běží bez přerušení již od roku 1963. 59 odborných novinářů z 22 zemí novinku Renaultu usadilo na skvělé druhé místo, přičemž ne méně než 16 z nich jí dalo maximum svých bodů. Nutno dodat, že porotci dostali příležitost zkoušet vůz vícekrát, a to již ve stadiu prototypů, kdy sdělovali inženýrům své postřehy a zjištění. Těchto testování se účastnil také Jiří Duchoň, jediný český zástupce v porotě COTY, jenž své hodnocení při finálové volbě Car of the Year 2022 shrnul takto: „Renault Megane E-Tech elektrický sází na zástavbu celého poháněcího systému pod přední kapotu, což přináší optimální využití obestavěného prostoru, nízkou celkovou stavbu a sníženou hmotnost.“
„Renault Megane E-Tech elektrický je upřímným pokusem nabídnout konečně elektromobil bez kompromisů v užívání a dostupný běžnému uživateli. Proto je mým favoritem této volby.“
Joost Bolle, Belgie
„Zajímavá karoserie a atraktivní a velmi hodnotný interiér dělají z Megane úžasný automobil. Celé ovládací rozhraní, kombinující efektivní displeje s důmyslně rozvrženými fyzickými prvky, je přehledné a snadno pochopitelné.“
Paul Horrell, Velká Británie
„Po stránce vzhledu zůstává věrný odkazu Renaultu: je chytrý a inovativní. (…) Poháněcí ústrojí je hospodárné a řízení láká do hry, a to bez kompromisů v oblasti komfortu.“
Francisco Mota, Portugalsko
„Ocenili jsme pečlivou integraci dvojice digitálních displejů a komfortní, moderní a elegantní interiér. (…) Oceňuji rovněž elektromotor z vlastního vývoje, vyrobený bez potřeby vzácných kovů. (…) Navíc je třeba dodat, že řídit takto živý a komunikativní vůz je skutečným potěšením.“
Florence Lagarde, Francie
„Je to skvěle postavený, příjemně ovladatelný vůz s dobrým infotainmentem, adekvátním dojezdem a pěkným vzhledem. A za neuvěřitelně nízkou cenu.“
Zsolt Csikós, Maďarsko
„Renault Megane E-Tech elektrický je nejlepším automobilem v tomto poli. (…) Perfektně sedí do vize městské mobility.“
Holger Appel, Německo
Renault Care Service
Nové technologie nejen že život usnadňují, ale také vám pomohou objevovat jejich nové přednosti. Program Renault Care Service vám zajistí pohodlný život s automobilem Renault a jistotu.
Chcete mít možnost výběru dostupných služeb online i výběru času, který vám vyhovuje? Chcete znát předem konečnou cenu za vybranou službu, než si ji zarezervujete online? Chcete mít přístup k atraktivní, pestré nabídce přizpůsobené vašemu rozpočtu a vozidlu? Nová služba Renault Care Service nyní přináší inovativní řešení v podobě platformy R-shopu. Zde můžete v několika jednoduchých krocích vybrat servisní služby, zjistit náklady a rezervovat si online návštěvu v servisu. Program Renault Care Service má pravidla jasná. Je přehledný. Spolehlivý. Pohodlný.
MOBILIZE |
Mobilize je nová obchodní divize koncernu Renault. Mobilize se zaměřuje na zákazníky, kteří chtějí přijmout udržitelnější a sdílené formy mobility. Mobilize reaguje na nové potřeby uživatelů a vytváří trvale udržitelné energetické ekosystémy v souladu s cílem skupiny Renault dosáhnout uhlíkové neutrality a s její ambicí rozvíjet pojem cirkulární ekonomiky. Princip značky Mobilize jde dále než automobil. Značka nabízí nová řešení pro dopravu osob a zboží z bodu A do bodu B. Nové nabídky v oblasti mobility odpovídají novým očekáváním spotřebitelů, podniků, měst a krajů. Mobilize koncentruje aktivity skupiny Renault v oblasti řešení mobility, energie a dat a využívá zkušeností RCI Bank & Services v oblasti financování, nástrojů řízení a optimalizace firemních flotil. Značka vytvoří partnerství a nové otevřené ekosystémy, aby získala podstatné výhody v oblasti načasování a úspor a současně pomohla automobilovému průmyslu splnit důležité cíle: |
Renault Advantage
Renault myslí i na ty své zákazníky, kteří provozují starší automobil. Také jim nabízí špičkové služby svých profesionálních servisů a značkové náhradní díly, ovšem s výraznou slevou.
Chcete ušetřit na údržbě svého staršího vozu? Trváte na originálních náhradních dílech a profesionalitě autorizovaného servisu? Pak je program Renault Advantage určený přesně pro vás. Počítat můžete například s až o 20 % nižší cenou hodinové sazby nebo práce či se sezónními akčními nabídkami (třeba na preventivní prohlídky nebo pneumatiky), ale nejen s tím. V rámci programu Renault Advantage totiž lze využívat mimo jiné i produkty z nové řady originálních náhradních dílů pro starší vozy Value+ a Motrio, jejichž cena je přizpůsobená zůstatkové hodnotě vozu a zároveň respektuje vysoké kvalitativní standardy značky Renault. Kromě toho jsou k dispozici také repasované díly, jejichž produktová řada zahrnuje především náhradní díly určené pro mechanické skupiny vozidla. Jde například o součásti motoru a převodovky, startér, alternátor, poloosy, turbodmychadla, kompresor klimatizace nebo prvky vstřikovacího systému. Předností tohoto řešení je nejen až o 50 % nižší cena takového dílu, ale také stejná záruka, jakou Renault poskytuje na díly nové. Díky programu Renault Advantage tak lze udržovat v dobré kondici i starší automobil, a to za příznivých nákladů.
SLOVO PRO… |
„Na začátku minulého roku vyhlásila skupina tzv. plán Renaulution, který spočívá ve změně zaměření celého podniku od objemů k hodnotám. Nejedná se pouze o běžný plán rozvoje, ale o hlubokou transformaci přechodu od automobilky používající technologie k technologickému podniku používajícímu vozidla. Nedílnou součástí budoucího rozvoje je posilování pozice značky Renault na „elektrifikovaném trhu“ v Evropě, u jehož počátků Renault stál se svým modelem Renault Zoe. Naše současná výrobní řada E-Tech (elektromobily a vozy s hybridními technologiemi) tvoří v současné době více jak 30 % prodejů osobních automobilů Renault v Evropě a za první čtvrtletí dosáhla nárůstu o 22 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Renault tedy bude moci využít tento solidní základ k urychlení svého růstu směrem k elektrifikaci v dalších segmentech. Po uvedení modelu Renault Arkana, který si získal velkou oblibu u zákazníků a který se prodává téměř ze 60 % ve verzích E-tech, přichází v letošním roce absolutní novinka v segmentu C: Renault Megane E-Tech 100% elektrický. Další nedílnou součástí dalšího rozvoje je nová značka Mobilize, jež je jednou ze čtyř obchodních divizí vytvořených v rámci skupiny Renault (Renault, Dacia, Alpine, Mobilize) a která nabízí služby v oblasti mobility.“ |
Umění inspirovat se
Málokdo umí tak důmyslně a dokonale propojovat budoucnost s minulostí jako Renault! Přesvědčili se o tom také návštěvníci letošní pařížské výstavy Retromobile.
Letos slaví své 50. narozeniny legendární Renault 5, skutečný symbol popkultury s více než 5,5 milionu prodaných vozů v mnoha zemích, a v březnu na Retromobile 2022 to byla velká oslava. Tucet historických vozů kolekce Renault Classic ztvárnilo číslo padesát. Na číslici 5 mohli návštěvníci sledovat historii Renaultu 5 od prvních modelů sjíždějících z výrobních linek v roce 1972 až po představení jeho důstojného nástupce Renault Supercinq. Hned vedle nich se na číslici 0 objevila řada modelů v „popových“ barvách, které Renault 5 navrhuje. V neposlední řadě se k expozici připojily také závodní verze, jež patří mezi modely, které se zasadily o status legendy tohoto modelu, spolu s prototypem Renault 5, jenž má vyjet na silnice v roce 2024. Stánek doplnil slavný Renault Estafette, vedle nějž dostali návštěvníci příležitost objevit a zakoupit novou řadu reklamních předmětů, vytvořenou speciálně k 50. výročí Renaultu 5.
A loni Renault rovněž slavil: tehdy to byly šedesátiny typu 4, jenž bez přehánění postavil na kola nejen Francii, ale též desítky často i skutečně exotických zemí: vyrobeno bylo neskutečných osm milionů „čtyřek“! Na závěr oslav se automobilka rozhodla spojit se střediskem pohybového designu TheArsenale a vytvořit futuristický „showcar“, jakousi reinterpretaci tohoto legendárního modelu. AIR4 se stal vzkříšením retro ikony, celý je vyroben z uhlíkových vláken a vybaven čtyřmi dvoulistými vrtulemi do podoby velkého dronu. AIR4 byl navržen, zkonstruován a sestaven výhradně ve Francii, v srdci prvního evropského technologického parku v Sophia Antipolis na Azurovém pobřeží. Létající showcar AIR4 je něčím dosud nevídaným a zkouší odhadnout, jak by tato ikona mohla vypadat za dalších 60 let. Studie AIR4 byla představena na sklonku loňského roku v srdci Paříže, v budově Atelier Renault na Champs Élysées, vedle ostatních historických verzí Renaultu 4. Začátkem roku letošního se AIR4 vypravil na americkou půdu, do Miami a následně do New Yorku, a nakonec se zastaví v Macau.
RENAULUTION |
Před rokem představil Renault svůj strategický dlouhodobý plán Renaulution. Podepsal se pod něj Luca de Meo, generální ředitel skupiny Renault a jeden z nejvýraznějších a nejvýznamnějších kapitánů automobilového průmyslu 21. století. Záměrem plánu Renaulution je změnit strategii skupiny Renault a přesměrovat její dosavadní zaměření ze zvyšování objemů výroby na vytváření hodnot. Podrobně zpracovaná strategie má z hlediska času tři fáze: „oživení“ se do roku 2023 soustředí na zvýšení marží, „obnova“ do roku 2025 přinese obohacení sortimentu o produkty přispívající k rentabilitě a následná „revoluce“ převrátí ekonomický model skupiny Renault směrem k novým technologiím a učiní z Renaultu průkopníka v hodnotovém řetězci mobility jako takové. Jedním z cílů plánu Renaulution, při jehož sestavování Luca de Meo zúročil své bohaté zkušenosti z úspěšného vedení řady automobilek, je maximálně posílit značky skupiny Renault po stránce finanční, technologické a produktové a efektivně využít předností osvědčené aliance Renaultu s japonskými firmami Nissan a Mitsubishi Motors. |
Převzato z časopisu