Speciály
Renault – Mobilita pro všechny
-red- 01.11.2023 07:50
Ačkoli se horečně hovoří o konci spalovacích motorů v roce 2035, panika není na místě. Zatímco donedávna jsme vybírali vlastně jen mezi spalovacím motorem na benzín a naftu, dnes má zájemce o nový automobil výrazně širší možnosti. Technika automobilů s různým způsobem elektrifikovaného pohonu kráčí vpřed mílovými kroky.
PRŮKOPNÍK ELEKTROMOBILITY
V roce 1937 postavil Renault na základě svého modelu Celtaquatre sérii 35 elektromobilů s dojezdem přes 60 km pro Mezinárodní výstavu konanou v Paříži. Projekty „čistých“ automobilů pokračovaly i po válce, například v roce 1959 vzniklo pro americký trh 47 elektrovozů Henney Kilowatt vycházejících z typu Renault Dauphine. Na přelomu 60. a 70. let Renault do vývoje elektromobilů masivně investoval v souvislosti se zájmem veřejnosti o znečišťování životního prostředí a s ropnou krizí a vyráběl automobily s elektrickým pohonem odvozené z typů R4 a R5. Elektrická Clia již vznikala ve stokusových sériích a spolu se studií Zoom vydláždila cestu pro velkosériovou produkci akumulátorových vozidel.
CLIO: ZRODILA SE LEGENDA
V polovině osmdesátých let minulého století bylo jasné, že slavná „pětka“ potřebuje nástupce. Již R5 patřil k mimořádně oblíbeným evropským kompaktním vozům, ale co přišlo pak, to čekal málokdo. Když na autosalonu v Paříži roku 1990 zazářil nový Renault Clio, zrodila se legenda: Clio se stalo vůbec nejprodávanějším automobilem značky Renault v jejích dějinách a nejprodávanějším automobilem ve Francii všech dob, a rovněž lídrem celoevropského trhu v segmentu B. Již první Clio bylo k dispozici například s ABS, klimatizací nebo posilovačem řízení. Příběh této legendy trvá dodnes. Když byla představena aktuální, v pořadí pátá generace Renaultu Clio, jezdilo již po světových sinicích více než 15 milionů vozů této řady.
RENAULT 5 a 4
Pro Renault na rozdíl od řady jiných značek není historie pouhou minulostí, ale inspirací pro budoucnost. Mezi nejoblíbenější vozy této značky patří typy 4 a 5. A oba tyto modely se dočkají svého znovuzrození, jak ostatně naznačily již koncepční studie. Budou vycházet z konceptů Renault 5 a 4EVER a na trhu by se měly objevit již v nadcházejícím roce. Po technické stránce mají spočívat na nové, plně elektrické platformě CMF-B EV. Ta přibližně z poloviny odpovídá zavedenému základu CMF-B, takže lze v obou případech očekávat velmi příznivou cenu. Produkce se ujme továrna Renault ElectriCity, jež vznikla spojením závodů Renault ve městech Douai, Maubeuge a Ruitz.
HUMAN FIRST
Renault spouští svůj program Human First, aby představil široké veřejnosti všechny své bezpečnostní iniciativy a vystupoval jako technologická značka zaměřená na lidi. Tento program je výsledkem spolupráce inženýrů, bezpečnostních expertů, produktových manažerů či hasičů. Nejnovější technologický vývoj včetně umělé inteligence má bezpečnost vozů Renault posunout na novou úroveň.
Společnost Renault přitom již více než 50 let pracuje na vývoji různých bezpečnostních systémů. Od roku 1970 podala značka více než 2000 bezpečnostních patentů. Podle Stéphana Buffata, který řídí Laboratoř nehodologie, biomechaniky a lidského chování (LAB), pomohla tato práce spolu s opatřeními francouzského úřadu pro bezpečnost silničního provozu zachránit 350 000 životů a ochránit před zraněním až 5,8 milionu lidí.
4CONTROL ADVANCED
Systém aktivního natáčení kol zadní nápravy vyvinul Renault ve spolupráci s divizí Renault Sport Technologies a japonskou technologickou firmou Aisin. Pod označením Active Drive jej nejprve uvedl v roce 2008 v typu Laguna. Od té doby se objevil například i ve vozech Megane a Talisman a výrobce jej průběžně vylepšuje. Ve své nejpokročilejší verzi nese označení 4Control Advanced a setkáte se s ním v nové vlajkové lodi značky se staronovým jménem Espace. Při rychlosti vyšší než 50 km/h se zadní kola natáčejí až o 1° ve směru předních kol pro větší jistotu při průjezdu zatáčkami, při rychlosti nižší pak až o 5° ve směru opačném (dosud to bylo do 3,5°). To znamená výrazné zlepšení stability při průjezdu zatáčkami a zároveň významné omezení průměru otáčení, a tím zlepšení manévrování v omezených prostorech.
RENAULT OPENR LINK
Multimediální systém Renault openR link odstraňuje bariéry mezi digitálním světem vně a uvnitř kabiny. Poprvé se objevil v modelu Megane E-Tech 100% elektrický a nyní jej již sdílejí i modely nový Austral nebo nový Espace E-Tech full hybrid. Díky integrovanému systému Google Android Automotive poskytuje openR link také související služby Google Automotive, díky nimž máte na dosah ruky navigaci Google Maps, integrovaného hlasového asistenta Google a katalog aplikací Google Play – přesně jako v chytrém telefonu se systémem Android, samozřejmostí jsou také rozhraní Android Auto a Apple CarPlay. Systém je intuitivní a snadno ovladatelný. Jeho jádrem je dvojice barevných displejů propojených do tvaru písmene L. Díky trvalému připojení k internetu operační systém podporuje aktualizace vzduchem a dálkovou údržbu.
BOJOVNÍCI S ČASEM
Když dojde k dopravní nehodě, jde o vteřiny. Rozvíjející se elektromobilita přitom představuje nové výzvy. Renault již po 13 let školí hasiče po celém světě, aby jim pomohl ušetřit drahocenný čas při zásahu u vážných nehod. Zásadní je závazek školit a trénovat. Úkol byl svěřen podplukovníkovi Christophe Lenglosovi, v současné době na plný úvazek vyslanému do společnosti Renault z hasičské a záchranné služby SDIS v Yvelines. Vyvinuli pozoruhodný soubor opatření pro zkrácení doby zásahu. Renaulty s elektrickým a plug-in hybridním pohonem mají v trakčním akumulátoru speciální otvor pro rychlé zaplavení vodou, čímž se snižuje riziko vzplanutí. Dále mají snadno přístupný centrální vypínač všech vysokonapěťových obvodů. Všechny automobily Renault jsou navíc opatřeny QR kódem (QRescue), jenž zasahujícím hasičům poskytne okamžitý přístup ke všem technickým informacím o vozidle, jako jsou typ motoru nebo umístění akumulátoru.
PESTRÁ NABÍDKA
Nabídka Renaultu je v oblasti druhů pohonů mimořádně široká. Zahrnuje jak konvenční fosilní paliva, tak různým způsobem elektrifikované i plně elektrické modely z řady E-Tech.
Představme si jednotlivé typy poháněcích systémů na příkladu konkrétních vozů Renault.
SPALOVACÍ MOTOR
Benzín a nafta jsou cenově dostupné a doplňování paliva je rychlé, v kombinaci s hustou sítí čerpacích stanic tak motor s vnitřním spalováním majiteli zajistí prakticky neomezený dojezd. Nicméně motory již dosáhly mezní hranice účinnosti, jež ani v nejlepších případech příliš nepřesahuje 40 %. Dalšími nevýhodami tímto motorem osazených automobilů je velký počet součástí na poháněcím ústrojí i podvozku a nemožnost absorbovat a zpracovávat kinetickou energii vozidla. Ani nejmodernější systémy neumožňují zcela potlačit emise škodlivých plynů nebo pevných částic.
ELEKTROMOTOR (EV)
Předností elektromobilů je zcela tichý a lokálně bezemisní provoz, jakož i menší počet součástí, který přispívá k nižším servisním nákladům. Rekuperace kinetické energie zároveň zlepšuje hospodaření s energiemi a prodlužuje dojezd. Dojezd na jedno nabití je však většinou kratší a doba potřebná pro doplňování energie delší než u konvenčních spalovacích agregátů. Díky technologickým pokrokům jsou akumulátory stále menší a lehčí, mají větší kapacitu a rychleji se nabíjejí. Například nový Megane E-Tech 100% elektrický lze na rychlonabíjecí stanici nabít z 20 na 80 % za méně než půl hodiny.
HYBRID (HEV)
Kombinací spalovacího a elektrického motoru a jejich předností je hybridní ústrojí. Elektromotor je schopen v omezené míře vůz samostatně pohánět a při brzdění je z něj naopak generátor elektrické energie, jež se ukládá do kompaktního, a tedy cenově dostupného akumulátoru. Ten se nabíjí také z přebytků výkonu spalovacího motoru, pokud to situace umožňuje. Výsledkem jsou účinnější hospodaření s energií a nižší spotřeba paliva, a to bez výraznějšího omezení objemu prostoru pro posádku.
MILD HYBRID (MHEV)
Dostupnější variantou tzv. full hybridu je mild hybridní systém s kompaktním akumulátorem a speciálním alternátorem schopným vůz částečně pohánět a při zpomalování rekuperovat. Malý akumulátor a absence samostatného elektromotoru ústí ve velmi zajímavou prodejní cenu v kombinaci s příznivou spotřebou paliva. Podobně jako u hybridu, také u mild hybridu se automobil ovládá a používá zcela stejně jako jakékoli vozidlo s konvenčním spalovacím motorem a o aktuálním provozním režimu řidič prakticky neví.
PLUG-IN HYBRID (PHEV)
PHEV je obdobou hybridního systému, ovšem s možností nabíjet akumulátor nejen jízdou, ale také z externích zdrojů. Výkonnější elektromotor je schopen vůz bez asistence spalovacího motoru pohánět i vyššími rychlostmi a na delší vzdálenost (v desítkách kilometrů), takže lze vůz v omezené míře používat jako elektromobil. Při vyčerpání energie se nastartuje spalovací motor, který funguje podobně jako motory HEV. Akumulátor ale musí mít výrazně vyšší kapacitu, takže je rovněž těžší a větší než u hybridů, což se promítá také do prodejní ceny.
VODÍKOVÉ ČLÁNKY
V budoucnosti si bude muset automobil vyrábět elektřinu přímo na palubě. Jako nejvhodnější řešení se jeví použití vodíkového článku. Tankování stlačeného plynného vodíku netrvá déle než u běžného vozu a jeho reakcí s kyslíkem vznikají elektrická energie a voda. Renault se v rámci různých projektů podílí na vývoji vodíkových článků od roku 1995 a na trh uvádí elektromobily Kangoo E-Tech 100% elektrický a Master E-Tech 100% elektrický s článkem v podobě prodlužovače dojezdu.
NÁVRAT LEGENDY
Espace je zpět! Jako plnohodnotná vlajková loď značky Renault. Nabízí až sedmimístný interiér a nejnovější verzi sofistikovaného hybridního poháněcího ústrojí E-Tech full hybrid.
V roce 1984 představil Renault jednoprostorový Espace, jenž v Evropě v podstatě založil třídu velkoprostorových rodinných automobilů. Na půdorysu běžného vozu střední třídy nabídl nevšedně prostorný a variabilní interiér. V posledních letech však poptávka zákazníků míří směrem k SUV a jejich přání Renault vyhověl i v tomto případě.
Nový Renault Espace E-Tech full hybrid je technicky spřízněný s modelem Austral, ale vyniká především prodlouženým rozvorem náprav a bezmála o čtvrt metru delší karoserií v zadní části. Tam usadí až sedm cestujících, přičemž dvě zadní řady sedadel lze úhledně sklopit do jedné roviny s podlahou zavazadlového prostoru.
K dispozici jsou výbavové stupně Techno, Iconic a esprit Alpine. Vkusně zařízený interiér verze Iconic (na snímcích) je obložen kvalitně působícími i zpracovanými plasty, kůží, chromovanými lištami a dekory z pravého jasanového dřeva. Renault vsadil na luxusní interiér, jenž celou posádku doslova rozmazluje. Samozřejmostí je pracoviště řidiče openR link s dvojicí barevných displejů propojených do tvaru písmene L, trvalým připojením k internetu a dostupností všech služeb technologického gigantu Google.
Jednou z hlavních konkurenčních předností modelu Espace proti soupeřům zůstává Renaultem léty ověřený a znamenitě pracující systém 4Control Advanced, který nikdo jiný nenabízí. Je součástí rozsáhlé standardní výbavy dvou ze tří vyšších verzí a vyniká aktivním řízením kol zadních nápravy. Ta se natáčí při pomalé jízdě proti směru předních kol (v této nejnovější verzi až o 5°), což významně usnadňuje manévrování s tímto velkým vozem. Při rychlostech nad 50 km/h se zadní kola natáčejí naopak po směru těch předních, čímž přispívají k pocitu stability při rychlých průjezdech zatáčkami. Suverénním dojmem Espace působí při dlouhých cestách díky stabilitě v přímém směru zásluhou dlouhého rozvoru.
Jádrem hybridního poháněcího ústrojí z rodiny řešení E-Tech je moderní zážehový tříválec s objemem 1,2 litru a přeplňováním. Kombinovaný je s pozoruhodnou samočinně řadící převodovkou Multimode (zahrnuje čtyři převody pro spalovací a dva pro vestavěný elektrický motor), vynikající plynulými přechody mezi celkem patnácti provozními režimy. Hnací řetězec doplňuje li-iontový akumulátor 2 kWh/400 V a vysokonapěťový startér/generátor pro spouštění spalovacího motoru a řazení rychlostních stupňů. Espace při našich prvních zkouškách v Dánsku ukázal, že dokáže být skutečně hospodárný a že s ním není obtížné jezdit kolem 6 l/100 km, což je u takto velkého a prostorného vozidla obdivuhodné. V kombinaci s poměrně velkou palivovou nádrží o objemu 55 litrů navíc zajistí dojezd blížící se 1000 km.
Renault Espace je doma zejména v plynulé jízdě, kdy je jeho pérování příjemně vláčné a posádce přináší očekávaný komfort. Je to skutečně důstojná vlajková loď značky Renault.
RENAULT SCENIC E-TECH 100% ELEKTRICKÝ
Přijíždí první plně elektrický rodinný vůz! Jmenuje se Scenic E-Tech 100% elektrický a na českém trhu se objeví v polovině příštího roku.
Také nový Scenic E-Tech 100% elektrický vychází z platformy CMF-EV silné nadnárodní aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, určené výhradně pro automobily s elektrickým pohonem. V podlaze hostí rekordně tenký akumulátor (jen 109 mm), čímž výrazně nezvyšuje celkovou výšku vozidla. Elektromotor se vším příslušenstvím je včetně výkonové elektroniky uložen vpředu v blízkosti nabíjecí zásuvky, takže množství kabeláže bylo pro snížení hmotnosti i ceny omezeno na minimum.
Scenic E-Tech 100% elektrický má po technické stránce nejblíže k Renaultu Megane E-Tech 100% elektrický, a to včetně pracoviště řidiče s moderním rozhraním openR link. Při prvním praktickém setkání příjemně překvapil velkorysý objem prostoru pro posádku, jenž plně vyhoví požadavkům rodinného cestování. Pod podlahou zavazadlového prostoru zcela vzadu je hluboká schránka, jež bezpečně pojme povinnou výbavu, nabíjecí kabely i další drobnosti tak, aby nepřekážely. Scenic E-Tech 100% elektrický přijde v následujících měsících s akumulátorem s kapacitou 60 nebo 87 kWh, výkonem 125 nebo 160 kW a dojezdem 420, resp. 625 km na jedno nabití. Novinka přesvědčila rovněž znamenitě pracujícím podvozkem, schopným účinně filtrovat vláčné i ostřejší nerovnosti. Konstruktéři úspěšně zapracovali na ladění podvozku, takže se i přes zvýšení stavby karoserie podařilo nejen zachovat stabilitu při průjezdu zatáčkami, ale též zlepšit trakci na výjezdu při potřebě razantního zrychlení.
RENAULT RAFALE
Rafale se stává dalším z nových modelů Renault, zaměřených nejen na praktické každodenní využití a moderní technologie, ale též na ryzí potěšení z jízdy.
Když se řekne Rafale, zřejmě se vám vybaví moderní stíhací letoun, jenž je páteří francouzského letectva. Ale možná vás překvapí, že výrobce původ označení, znamenajícího náraz větru, odvozují už z letounu Renault -Caudron ze 30. let. Na „velké“ alianční platformě CMF-CD každopádně vznikl uhrančivý crossover s pětimístnou karoserií dynamického vzezření, připomínající díky svažující se střeše siluetu kupé. Jde o dalšího příbuzného k modelům Austral a Espace. Od nadcházejícího jara bude Renault Rafale k dispozici s hybridním ústrojím známým z obou zmíněných vozů, ovšem vrcholem se později stane Rafale s výkonem 221 kW (300 k) a pohonem všech kol. Tím se v této kategorii stane jedním z mála SUV nabízejících dnes pohon všech kol. Navíc v unikátní kombinaci s aktivním řízením kol zadní nápravy 4Control Advanced!
RENAULT CLIO
Bestseller Clio před čtyřmi lety vyjel ve své páté generaci a představil jedinečný hybridní poháněcí sytém Renault E-Tech. Nyní Renault Clio prošel významnou modernizací, jež přinesla nejen aktualizaci vzhledu, ale též osvěžení interiéru a cizelaci techniky. Nové Clio je prvním typem nové vlny automobilů Renault s novým tvarem předních světlometů, inspirovaným logem značky. Jako příklad lze uvést segmenty denního svícení na obou stranách, které mají tvar poloviny kosočtverce. Sedadla, výplně dveří a palubní deska u verze Techno jsou potaženy speciální ekologicky vyrobenou textilií obsahující až 60 % vláken Tencel, což je látka na bázi celulózy vyrobená koncernem Lenzing. Nové Clio je tedy dalším příspěvkem pro naplnění strategie dekarbonizace značky Renault. Díky novým službám a bezkonkurenční konektivitě je řízení nového Clia ještě intuitivnější. Všechny verze mají 7“ nebo 10“ přístrojový štít. Na 10“ obrazovce se zobrazují i mapy navigace a prezentované informace se mění podle jízdního režimu a nastavení systému Multi-Sense. Nové Clio má 20 vyspělých asistenčních systémů řidiče (ADAS), umožňujících ještě snadnější a bezpečnější řízení než dosud. Tyto systémy jsou rozděleny do tří skupin: řízení, parkování a bezpečnost. K hlavním funkcím patří active driver assist, kamerový systém 360° a systém aktivního nouzového brzdění s detekcí chodců a cyklistů. Nové Clio přichází s inovovaným hybridním pohonem E-Tech. Dostupnější variantou je osvědčený litrový tříválec TCe ve verzi na benzín nebo LPG a benzín.
RENAULT GRAND KANGOO
Renault na podzimním autosalonu v Mnichově představil další verzi oblíbeného velkoprostorového typu Kangoo. Jmenuje se Grand Kangoo, a co se nabídky vnitřního prostoru týče, je to skutečný grand. Karoserie totiž byla prodloužena na bezmála pět metrů a na samostatně stavitelných a sklopných sedadlech pohostí až sedmičlennou posádku. Sedadla obou zadních řad lze navíc z vozu vyjmout, čímž po sklopení spolujezdcova opěradla vpřed naroste nákladový prostor z 500 litrů sedmimístného uspořádání až na impozantních 3750 l. V tu chvíli lze navíc do interiéru uložit třeba koberec dlouhý 311 cm. Přístup do 3. řady usnadňuje pár širokých posuvných dveří o šířce 83 cm (+18 cm oproti modelu Kangoo), nízké prahy a sklopná sedadla ve 2. řadě.
Pro zastánce klasické trakce budou k dispozici rovněž motory zážehové a vznětové. Jimi osazené Grand Kangoo se stane u nás unikátem: zatímco většina konkurentů své vozy této kategorie musí s ohledem na emisní požadavky homologovat jako užitková vozidla třídy N1, Renaulty Kangoo zůstávají v kategorii běžných osobních automobilů. V severofrancouzské továrně Renault v Maubeuge se následně rozběhne výroba plně elektrického provedení Grand Kangoo s 90kW elektromotorem a novým akumulátorem s kapacitou 45 kWh. Dojezd na jedno nabití je podle WLTP 265 km a na standardní 22kW nabíječce doplníte dojezd o 170 km za méně než půl hodiny.
Dodávky nového typu Renault Grand Kangoo na český trh budou zahájeny počátkem nadcházejícího roku. Připomeňme, že Renault dosud prodal více než 4,4 milionu vozů Kangoo v 50 zemích světa a elektrická verze je nejprodávanějším vozem ve svém segmentu již od roku 2011.
Renault jedničkou v lehkých užitkových vozidlech
Mezi lehkými užitkovými vozidly je Renault jako doma. Během prvních osmi měsíců tak obhájil první místo v tomto segmentu, jež drží již třetím rokem v řadě.
V registracích dominuje oblíbený Master v segmentu velkých dodávek, zatímco druhé místo v segmentu středních dodávek obsadil Renault Trafic. Na třetím místě jsou malé dodávky Renault Express Van a Renault Kangoo Van.
Typ Master si udržuje důvěru zákazníků lehkých užitkových vozidel, od ledna do srpna byl tento model prodán 1255 zákazníkům a drží si náskok před konkurencí. Letos zaznamenal růst o 25 % oproti minulému roku. Obrovskou popularitu Renaultu Master však nelze počítat na měsíce, ale na roky, neboť vůz se v roce 2022 vyšplhal na vrchol žebříčku dodávek do 3,5 t a natrvalo se na něm usadil. Renault Trafic se opět umístil na druhém místě v segmentu středních dodávek, když za prvních osm měsíců letošního roku bylo zaregistrováno 436 vozů. Také Trafic skončil v roce 2022 na prvním místě, což jen potvrzuje jeho již etablovanou pozici. V segmentu malých dodávek zaznamenal nárůst prodejů Renault Express Van, a to o 7 % oproti loňskému roku, čímž obsadil vynikající čtvrté místo ve svém segmentu. Od ledna do srpna letošního roku si tento model našel již 381 zákazníků. Díky nově zavedené atraktivní cenové relaci tohoto modelu s cenou již od 369 000 Kč (bez DPH) Renault doufá, že do konce roku bude mít na trhu ještě lepší pozici.
Renault také potvrdil svou silnou pozici na trhu přestaveb. Za prvních osm měsíců letošního roku prodal 379 vozů, z toho bylo nejvíce typu Renault Master na podvozku s kabinou. Podíl značky v tomto subsegmentu činil od ledna do srpna plných 25 %. Z typů přestaveb jsou u zákazníků tradičně nejoblíbenější úpravy pro mezinárodní přestavbu, tedy karoserie s plachtou, valníkové nástavby a sanitní vestavby. Pro Renault je tento segment velmi důležitý, jelikož se jedná o důkaz kvality produktů, které je možno adaptovat na míru dle potřeb profesionálních zákazníků.
VODÍK
V rámci své strategie udržitelného rozvoje si skupina Renault stanovila za cíl dosáhnout emisní neutrality do roku 2040 v Evropě a do roku 2050 v celosvětovém měřítku. Skupina hodlá tohoto cíle dosáhnout vývojem vodíkového pohonu jako doplňku ke svým plně elektrickým vozům. Dodávkový vůz Renault Master na vodíkový pohon je přitom již realitou. Na začátku příštího roku budou do běžného provozu v Holandsku vyslány první dodávky Master H2-Tech osazené poháněcím ústrojím vyvinutým ve spolupráci se specializovanou společností Hyvia. Ta spolu s firmou Hywell připravila rovněž koncepční řešení se sítí tankovacích stanic. Vodíkový Renault Master H2-Tech nabídne při přepravní kapacitě až 12 m3 dojezd kolem 400 km, přičemž doplnění nádrže na vodík nezabere více než pět minut.
Pohon vodíkovým článkem ve svých útrobách skrývá rovněž loňský prototyp Renault Scenic Vision. Není bez zajímavosti, že Renault počítá s vodíkem nejen jako se zdrojem pro výrobu elektrického náboje pro provoz elektromobilů, ale pracuje rovněž na projektech zkoumajících využitelnost vodíku jako paliva pro pístové motory s vnitřním spalováním.
MICROGRID
Doba spěje k postupné elektrifikaci, a tomu se musí přizpůsobit rovněž dealerská síť. Již loni na podzim jsme navštívili olomoucké středisko Renault Auto Kubíček, jež se stává vzorem. Ukazuje totiž, že to jde!
Je to český i středoevropský unikát: jedinečná, místně řízená inteligentní elektrická minisíť, která dává firmě více nezávislosti, snižuje zátěž na životní prostředí a krotí náklady na provoz celého objektu. Ve svých střediscích v Olomouci a Šumperku sází tato rodinná firma na investice do budoucnosti. Lukáš Kubíček, syn zakladatele rodinného autosalonu v podhorském Šumperku i v centru hanácké metropole, s úsměvem vypráví, jak začal projekt vlastní decentralizované energetické sítě plánovat se svými partnery, dodavateli know-how a technologií. Bylo jasné, že střechu autosalonu lze využít pro fotovoltaiku. Nakonec je její výkon 19,8 kWp a panely jsou nalepeny na ploché střeše objektu. Elektřina potom míří buď přímo do firemní sítě, je-li zrovna potřeba, anebo se ukládá v bateriích velkého úložiště s kapacitou 110 kWh. O její efektivní rozdělování se pak stará již zmíněná chytrá řídicí jednotka, takzvaný Microgrid dodaný firmou Schneider Electric. Nastřádanou energii je možné používat v době, kdy je jí nejvíce potřeba. S nástupem elektromobility, v níž je značka Renault progresivním hráčem, vznikla potřeba vytvořit u autosalonu řádnou nabíjecí infrastrukturu pro majitele elektrických vozů. Celkem je venku a uvnitř 16 nabíjecích míst, z toho dvě mají parametry rychlého nabíjení DC. Nabíjecí stanice jsou veřejné na klasickou nabíjecí kartu a majitelé elektromobilů si na ně postupně zvykají. Toto řešení v Autosalonu Kubíček Olomouc je sice unikátní a první, ale podle jeho tvůrců je snadno realizovatelné i pro větší provozy s vyššími odběry.
OPRAVY AKUMULÁTORŮ
Jen kousek od Ostravy najdeme na polské straně hranic městečko Zabrze s bohatou hornickou, ale též vědeckou historií. Tamní prodejce Renaultů Piotr Dąbrowscy nám loni představil své „panství“.
Vystavěl v něm první opravnu automobilů Renault s plug-in hybridním a plně elektrickým pohonem. Opravují se zde akumulátory pro zákazníky z Polska, Estonska, Litvy, Lotyšska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Nejprve je nutné závadu správně diagnostikovat v prostorách některého z autorizovaných servisů Renault. Pokud je jisté, že bude třeba otevřít trakční akumulátor, je celý automobil (!) odeslán do Zabrze (jen z Rumunska a Bulharska pošlou pouze akumulátor demontovaný z vozu). Měnit lze jen celé segmenty článků, do článků samotných nesmějí zasahovat ani v Zabrze.
Demontovaný akumulátor je přenesen do speciální klimatizované místnosti a po napojení na diagnostiku jej otevírají speciálně pro práci s vysokonapěťovými zařízeními vyškolení pracovníci. Používají nářadí certifikované pro práci s napětím 1000 V (akumulátory pracují se 400 V) a obdobně odolné ochranné izolační pomůcky a prvky od bot po rukavice, jež navíc pravidelně podléhají kontrole těsnosti a opotřebení.
SERVISNÍ SLUŽBY RENAULT
Pravidelná péče o váš vůz Renault v autorizované síti a plánování servisních prohlídek vám zaručí bezpečné cestování. Naše servisní služby jsou dostupné pro každého, doslova šité na míru konkrétnímu vozu i rozpočtu. Nabízíme širokou nabídku údržby i produktů bez ohledu na stáří vozidla. Máme hustou síť servisů, kde používáme originální náhradní díly. Spolehnout se můžete na odborně vyškolené pracovníky na veškeré technologie, které jsou součástí vašeho vozidla.
SERVISNÍ SMLOUVY
Zajistěte si neměnné ceny servisu a prozkoumejte nabídku servisních smluv. Servisní smlouva vám zajistí výraznou úsporu nákladů na údržbu, ochranu před inflací a pevné ceny servisu po celou dobu její platnosti kdekoliv v Evropě. Pokud si pořídíte servisní smlouvu, máte jistotu, že dohodnuté ceny se nebudou měnit. Další výhodou servisních smluv je jejich univerzálnost. Platí ve všech autorizovaných servisech Renault v celé Evropské unii, takže předplacené služby lze čerpat ve kterémkoliv z nich.
RENAULT ADVANTAGE – Život po záruce
Nejsme pozadu ani s výhodami pro majitele starších vozidel. Renault Advantage je zvýhodněný program zaměřený na zákazníky, kteří u svých starších vozů trvají na originálních náhradních dílech a přístupu autorizovaného servisu.
V rámci této nabídky můžete nově využívat alternativní řadu originálních náhradních dílů Value+ pokrývající díly běžného opotřebení a údržby, jako např. brzdy, filtry, rozvody, podvozkové části apod., a jejíž cena je přizpůsobena nižší zůstatkové hodnotě vašeho vozu.
Spolu s nižší hodinovou sazbou tak s programem Renault Advantage ušetříte nejméně 20 % na údržbě vašeho staršího vozu. Servisovat starší auto v autorizovaném servisu se tedy rozhodně vyplatí.
ONLINE SLUŽBY
Pro vaše pohodlí je vám k dispozici i online objednání do servisu a přehled nabídek z pohodlí domova. Prostřednictvím internetového portálu snadno objevíte transparentní výčet servisních úkonů i produktů včetně odhadovaných cen (eshop.renault.cz). Veškeré vybrané služby s vámi ochotně projedná autorizovaný servis dle rozsahu potřebných úkonů na vašem vozidle.
Převzato z časopisu