Testy
Test – Fiat Freemont
Jiří Krenar 07.06.2012 11:31
Je značné množství firem či podnikatelů, kteří ve svém vozovém parku využijí velké MPV či minibus na přepravu pracovníků, ale jsou limitováni řidičským oprávněním skupiny „B“.
Abecedně – nikoliv však co do velikosti – je v tomto testu zařazen Fiat s modelem Freemont, který je momentálně v nabídce karoserií Fiat v kategorii MPV jediný. Model Ulyssee už z výroby vypadnul, Multipla také a tak by v úvahu vlastně přicházely jenom modely na bázi užitkového Scuda resp. pak Ducata. A protože Freemont není nic jiného než lehce „přešmrcnutý“ Chrysler Dodge Journey (tady připomínám, že koncern Fiat má majoritní podíl v automobilce Chrysler), tak to vlastně je pro italskou automobilku „z nouze ctnost“. Zatím ale nestihla u tohoto „amíka“ udělat víc, než změnit „bižuterii“, naordinovat vznětový přeplňovaný motor ze své úspěšné řady MultiJet a na víc nebyl čas. A tak Freemont má stále řadu nepříliš v Evropě oblíbených amerických rysů, jako je větší hmotnost (celková je 2480 kg) mohutnější design karoserie či robustně tvarované ale lacinější plasty v interiéru. Také jízdní vlastnosti jsou spíše „houpavé“. Takže u Fiatu budou muset na tomto modelu ještě dost zapracovat, aby měl v Evropě patřičný obchodní úspěch.
Ale pojďme se podívat za volant. Úmyslně nehodnotím vnější design, to je věc osobního vkusu. V interiéru na řidiče čeká dostatečný prostor za volantem v úrovni výbavy Urban i docela slušný komfort. Volant je seřiditelný dostatečně ve dvou rovinách, kůží potažený volant padne dobře do ruky a obsahuje i satelitní ovladače (i ze zadní strany), nechybí palubní počítač, boční okna jsou elektricky stahovatelná, zrcátka mají el. nastavení, je tu klimatizace, audiosoustava, tempomat, praktické odkládací schránky i pod nohama cestujících či sedákem spolujezdce vpředu, osvětlení pro každou řadu sedadel, střešní okno, lyžiny na střeše apod. Ve výbavě ale je také rozměrné vnitřní zrcátko a za ním na skle nalepený mohutný dešťový senzor, takže vyšší řidič má omezený výhled např. na výložníky semaforů. To mě příliš nenadchlo. A ačkoliv je Freemont „převlečená amerika“, v testovaném vozidle byla přímo řazená šestistupňová převodovka, která potěšila jak dobrým odstupňováním, nikoliv však přesností řazení. Pokud jde o ovladače, pak Freemont ničím řidiče nezaskočí, vše je tam kde to čekáte.
V druhé řadě sedadel jsou formálně tři místa, ale spíše to vidím na dvě, i když místa je zde opravdu hodně ve všech směrech. Zato třetí řada, která je sklopná do podlahy, ta nabízí dvě místa spíše nouzového charakteru nebo pro dvě děti, které už nepotřebují bezpečnostní sedačku. Takže při pohledu do OTP zjistíte, že Freemont je homologován jako sedmimístný. V této konfiguraci ovšem má miniaturní zavazadlový prostor 0,14 m3, v pětimístném uspořádání interiéru už je to ale příjemných 0,54 m3 (měřeno po spodní okraj bočních oken) a po sklopení druhé řady sedadel získáte využitelný objem až 1,45 m3, to vše při užitečné hmotnosti 606 kg. Tady ale podotýkám, že není ve vozidle rezervní ani dojezdové kolo, musíte se spolehnout na opravářskou sadu či spíše na asistenční služby. To mě moc nepotěšilo. Pokud jde o využitelnost vnitřního prostoru, pak potěšila i možnost sklopení opěradla spolujezdce vedle řidiče vpřed, takže lze bez problémů ve vozidle přepravovat i lyže-běžky dlouhé 2000 mm. Někdy se to hodí, ale z hlediska bezpečnosti posádky upozorňuji, že lyže patří na střešní nosič.
Pokud jde o výkony motoru, pak agregát 2.0 MultiJet s výkonem 125 kW/170 k si bez problémů i s dvouapůl tunovým vozem poradí a přitom spotřeba se v testu (zatížení vozidla na 60 %) pohybovala: okraj Prahy a silnice nižších tříd průměr 5,5 l/100 km, Praha 7,2 l/100 km a dálnice do 7,5 l/100 km. Samozřejmě jsme dodržovali rychlostní limity. Takže spotřeba velmi solidní a to bylo vozidlo ještě na zimních pneumatikách Kumho. Jak už jsem podotknul výše, Freemont má lehce houpavý pohyb na silnici, řízení je měkké (není to auto na „řezání“ zatáček, ale spíše rodinné velké MPV). Výhrady nemám ani k brzdám a pochvalu si zaslouží i odhlučnění motoru. Zato jsem si příliš nerozuměl s dotykovým ovládáním audiosoustavy resp. klimatizace (vše na jednom displeji). Závěr? Pro firmu dobré vozidlo, ale sedm dospělých přepravíte jedině v nouzovém režimu na velmi krátkou vzdálenost. Takže spíše pět osob a dostatek zavazadel. Mimochodem, za Freemont lze připojit i brzděný přívěs do celkové hmotnosti 1100 kg. A ještě jedna poznámka. Testované vozidlo mělo samozřejmě poháněnou jenom jednu nápravu. Ve chvílích, kdy budete číst tyto řádky by ale měla být v prodeji i verze s pohonem všech kol, tedy s konfigurací 4x4.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)