Testy
Supertest – Na zdvihovém objemu záleží!
-GG- 01.07.2015 06:50
Kdo jezdí s Actrosem, má na výběr mezi modelem s motorem o výkonu 421 k se zdvihovým objemem 12,8 l a modelem s motorem o výkonu 430 k a zdvihovým objemem 10,7 l. Je zdvihový objem opravdu tak nenahraditelný?
Nabídka motorů a kabin je u řady kamionů Mercedes Benz Actros opravdu bohatá, na druhé straně je poněkud nepřehledná. Zájemce má tedy s výběrem trochu trápení. Pro mnoho uživatelů je při výběru snad nejdůležitější optimální aerodynamická kabina Streamspace se šířkou 2,5 m bez sluneční clony. Šetří přece jenom o trochu více pohonné hmoty, nabízí ale díky zvýšené střeše a rovné podlaze kabiny řidiče zcela dostatečný prostor.
Při sladěném výkonu bude výběr ještě trochu obtížnější, především od té doby, kdy Mercedes přidal k modelu se zdvihovým objemem 12,8 l ještě další model s objemem 10,7 l. “Velký” šestiválec nabízí jmenovitý výkon 421 k nebo 450 k, ten “malý” nabízí výkon 428 k. My jsme se rozhodli v rámci tohoto bohatého výběru pro slabší model z obou 13 litrových motorů. Tedy otestovat na našem testovacím okruhu tahač s jmenovitým výkonem 420 k a proměnlivým točivým momentem, a zjistit tak, co se v něm vlastně skrývá.
MOTOR. Model OM 471 – řadový, kapalinou chlazený šestiválec, běží klidně, bez vibrací. K tomu se nám jevil testovaný truck s tímto motorem jako spořivý. Čtyřventilový motor s dlouhým zdvihem (132 mm x 156 mm), se symetrickým turbem a systémem Wastegate přes nominálně nízký výkon neběžel hůře než náš referenční tahač s výkonem 450 k. Systém “TopTorque”, zvýšení točivého momentu na zařazeném převodovém stupni z 2100 N.m na 2300 N.m hladce vyrovnává stoupání a pomáhá při řazení, a motor se tak vyvaruje přerušení tažné síly.
Již při 900 otáčkách běží motor klidně s dostatečnou sílou.
Převodovka. Díky nízkootáčkové konstrukci řadí automatizovaná převodovka Powerschift již při nízkých otáčkách na co nejvyšší převodový stupeň. S motorem o zdvihovém objemu 12,8 l si velmi dobře rozumí. Ve spodní řadě se jeví tento šestiválec trochu přetočený a účelně při řazení přeskakuje převodové stupně. Ve vrchní řadě se převodovka spíše orientuje na zelený okruh otáčkoměru (do 1500 min-1), řadí rozvážně na nízkou spotřebu a včas řadí nahoru. Toto funguje velmi dobře i při jízdě mimo dálnici. Díky prodlouženému převodu náprav při otáčkách 850 min-1 na 12 převodovém stupni se zde motor lehce pohybuje při rychlosti 60 km/h. Sladkou odměnou za to je nový rekord ve spotřebě utvořený na našem testovacím okruhu!
Co se týká řazení, má Mercedes přesto ještě něco, co je třeba trochu vylepšit. V některých jízdních situacích je řazení dostatečně rychlé, ale poněkud trochu “hrubé”. Ovládání řazení převodových stupňů pomocí páčky vpravo na volantu se nám moc líbí. S možným použitím čtyř převodových stupňů pro zpětný chod, které jsou na vozidle k dispozici, je možné uskutečnit každý zpětný manévr.
Pro jízdu vpřed má Actros další vylepšení, jízdu na neutrál (nazývanou EcoRoll). Na neutrál řadí pouze tehdy, když zbývá cca metr do dojezdu. A k tomu je tento ve Worthu vyrobený tahač pořád ještě jediný, u kterého funguje EcoRoll i v případě, kdy není aktivován tempomat. O drobných chybičkách se ale musíme zmínit: při rozjezdu tahače řadí automat poněkud rychle, takže to spojka musí kolikrát “dohánět”. A zcela určitě jí to nedělá dobře.
PODVOZEK. Při jízdě jsou na volantu cítit lehké vibrace, hlavně při horší kvalitě vozovky. Lze tedy všeobecně říci, že nový Actros není žádné vypolstrované královské nosítko. Čtyřměchové vzduchové odpružené zadní nápravy se chovají sportovně. Při nejmenším komfortním uložení velké kabiny ve spojení s měkkými dvoulistovými pružinami poskytuje dostatečnou pohodu i při dálkových jízdách. Při rychlém projíždění zatáčkami dochází ke zřetelnému náklonu kabiny. Při brzdném manévru k pohybu kabiny naopak nedochází. Mercedes zvolil u tohoto modelu oproti předchozím přímé řízení s variabilním převodem (od 17,0 do 20:1). Přesto ale nedovoluje pět otočení od dorazu k dorazu takovou přesnost, jako dosahují Iveco, MAN nebo Scania.
BRZDY. Přes dosažený komfort a bezpečnost při brzdných manévrech, kterého je dosaženo pomocí retardéru, mohli si konstruktéři a výrobci Actrosu skoro ušetřit hydrobrzdy. Výborné výsledky motorové brzdy předvedl Actros 1842 Streamspace na našem testovacím okruhu (400 kW/544 k při 2300 min-1). Musíme řici, že motorová brzda je výborně včleněna do celého brzdného systému tahače. Zvláště při plném zatížení, t.j. 40 t, došlo pouze na dva tři okamžiky, kdy musel řidič sám přibrzdit. Provozní brzdy samotné ukazují velmi dobrou účinnost a rychlost, dají se velmi dobře a citlivě “dávkovat”. Při všech změnách hmotnosti nákladů se chovaly vzorně.
Jednoduché, přehledné ovládání, velké možnosti palubního počítače
Ovládání. Seznámit se s ovládáním a obsluhou tohoto Mercedesu by bez problémů zvládlo snad i dítě. Všechny ovládací prvky jsou nastaveny na potěšitelně nízké základní úrovni, takže při nesprávném použití nedojde k žádnému neočekávanému nebo nepříjemnému pohybu. Na tlačítko startéru si už většina řidičů zvykla. Mnoho uživatelů Mercedesů si cení “klíče ke komfortu” dodávaného za příplatek, který ovládá mnoho funkcí, jako např. nastavení světel, kontrolu tlaku pneumatik a mnoho dalších užitečných detailů. Stuttgartský výrobce už rezignoval na elektronickou ruční brzdu, kterou mnozí řidiči posuzovali jako “špatný vtip”. Nožní pedál Actrosu 1842, který slouží k odblokování sloupku řízení, se nám moc líbí. Při nastavení pedálů umožňuje jednoduchou výměnu pouze malý výškový rozdíl mezi brzdovým a plynovým pedálem. K tomu všemu září tento Mercedes přehlednou palubní deskou. Pokud posuzujeme umístění a provedení jednotlivých ovládacích prvků, je zřejmé, že si konstruktéři a designéři u Mercedesu vzali příklad z osobních aut. Místo řidiče je u tahače perfektně usořádáno, provedení ergometrie nemá chybu. Funkce ovládání umístěné do multifunkčního volantu lze ovládat bez dlouhého studia návodu.
Menu ovládání palubního počítače má Mercedes přehledné ve stylu současného ovládání počítačů. K tomu obrazovku PPC (Predictive Powertrain Control = GPS Tempomat) s více informacemi a novými funkcemi. Klimatizace Actrosu nenabízí vůbec žádný důvod ke kritice. Jednou nastavíte elektronickou regulaci, a ta zajistí větrání a konstantní teplotu. Do výšky narostlý řidič by snad mohl kritizovat omezenou možnost nastavení sedačky. Stejně tak by mohla být větší možnost nastavení úhlu volantu. Pouze příležitostně montovaná sklápěcí sedačka spolujezdce nabízí flexibilitu a prostor při sólové jízdě. Trvalé řešení to samozřejmě není. To, že si Mercedes zatím nedal práci s vyřešením usnadnění přístupu na přední masku, nástupem do kabiny a upevněním a uspořádaním kabelů a vedení za kabinou neznamená, že by to konstruktéři u příštího modelu neměli zohlednit.
VÝHLED Z KABINY. Pouzdra zpětných zrcátek Actrosu jsou tak velká a odstup od A-sloupku tak malý, že řidiči někdy zmizí celé vozidlo v mrtvém úhlu. To může být mrzuté a hlavně nebezpečné při jízdě na kruhových objezdech. Okruh předního okna vyčistěný stěračem nám připadá dostatečně velký, líbí se nám nastavitelné intervaly, stejně jako automatická regulace stěračů. Také vyčistěný průhled před spolujezdcem nám připadá zcela dostatečný. Vodní trysky jsou umístěny na ramínkách stěračů, čistění skel tak probíhá rychle a přiměřeně efektivně. Nelze zapomenout, že už na první pohled chybí světla umístěná napříč nad vozovkou.
ASISTENČNÍ SYSTÉMY JÍZDY. Tak jak jsme ani jinak neočkávali, jeví se nám GPS tempomat “PPC” také u tohoto Mercedesu Actros 1842 velmi dobře. Při nastavení tempa jízdy na 85 km/h je tahač s tolerancí plus pěti/minus sedmi kilometrů na cestě čilý a dobře využívá kynetickou energii vozidla, a šetří tak samozřejmě cenné pohonné hmoty. Systém ESP zapíná později a jemně. Tak také řidič, který preferuje dynamickou jízdu, si v této konfiguraci může téměř sportovní jízdu užít, a to aniž by ohrozil okolní životní prostředí. Tempomat odstupu pracuje zrovna tak přesně. Kdo zvolí minimální odstup, těší se z bezpečné regulace odstupu, která je obstojně dodržována, aniž by byla zbytečně zvyšována spotřeba.
Úrovně a účinnosti funkce asistenta nouzové brzdy, kterou má současný Actros 1842, musí ostatní výrobci teprve dosáhnout. Všechno, co je pro řidiče důležité, má tahač k dispozici na přehledné obrazovce. Rychlost vlastního vozidla, jakou rychlostí jede vozidlo před ním a jak je velký odstup mezi oběma vozidly. Kdo tyto všechny informace využije, může jet optimálně a předvídavě. To určitě většinu řidičů potěší. Asistent jízdních pruhů se ozve pouze tehdy, pokud je to bezpodmínečně nutné.
Navzdory celkově dobrému výkonu zůstává prostor pro zlepšení
PRAKTICKÉ NASAZENÍ. V rámci péče o následující modely by se určitě vyplatila rozumnější možnost nastavení spojleru pro odvedení proudu vzduchu nad střechu vozidla. Balíček aerodynamiky (Economy Packet) je přece tak drahý, že jedna klika navíc, tak jak to má vyřešeno např. DAF nebo Renault, je prostě nutností. Ještě pár slov k jednotlivým balíčkům. Testovaný Actros 1842 disponoval: Safety Pack Top, Economy Top a Comfort Top, tedy vším, co je dobré, užitečné, ale na druhé straně také drahé. Slovo drahé znamená v této souvislosti téměř 29 000 €! Přesto jsou tyto balíčky v podstatě výhodnou volbou, protože jednotlivé díly vybavení, které jsou v balíčcích obsaženy, je mnohem výhodnější objednat jako komplet a ne jako jednotlivé komponenty.
KABINA. Velmi dobrá izolace kabiny chrání řidiče během jízdy před hlukem motoru a při přerušení jízdy izoluje účině proti hluku, vedru a chladu. Kabina Streamspace u Mercedesu 1842 je dostačující v každém případě pro většinu všech nasazení vozidla. K tomu ještě šetří díky vylepšené aerodynamice pohonné hmoty. Má o cca 50 kg nižší hmotnost a je o několik tisíc Euro lacinější než kabina Gigaspace. Doporučit můžeme automatickou klimatizaci – pracuje přesně jako mechanická. Nastavení je velmi jednoduché, udržuje navolenou teplotu v kabině bez ohledu na změnu klimatických podmínek. Sedačka s klimatizací a funkcí masáže je skvělá věc – ale ta cena, kterou musí uživatel zaplatit! Co se týká nástupu do kabiny, tady máme určité výhrady: málokterý řidič se totiž může s tak vysoko uloženou kabinou skamarádit. Rovná podlaha kabiny není totiž pro mnoho řidičů tak důležitá.
V kvalitě zde Mercedes nastavuje velmi vysoká měřítka. Dobře promyšlený koncept osvětlení usnadňuje orientaci. K tomu se nám dále velmi zamlouvá Mercedes Actros 1842 svými účinnými potkávacími světly. Také, i bez označení kabiny “Big” nebo “Giga”, zde mohou řidiči do výšky 1,90 m bez problémů stát. Síť proti hmyzu stejně jako zatemňovací clonu lze elektricky ovládaným střešním oknem zaaretovat.
HMOTNOST. V současné éře provedení Euro VI, ke které patří obrovské katalyzátory, rozměrné chladící systémy a zpětné vedení výfukových plynů, nám připadá hmotnost tahače 7520 kg (včetně řidiče, 400 l motorové nafty a 60 l AdBlue, docela přijatelná a úměrná.
Na závěr je nutno uvést, že Mercedes 1842 Streamspace se ukazuje jako opravdu povedený kompromis. Více síly než u modelu s výkonem 430 k, téměř tolik síly jako u modelu Mercedesu s výkonem 450 k a přesto spořivý jako tahač Mercedesu s výkonem 350 k. Celý článek
Převzato z časopisu