Testy
Supertest – Ve velké formě
-GG- 01.07.2014 06:53
Iveco Stralis Hi-Way v testu Trucker překvapivě zazářilo. Přidalo na kvalitě v mnoha ohledech. Výrobci se podařilo optimalizovat funkci systému HI-eSCR.
Když představilo Iveco poprvé své řešení Euro VI, stáli Italové se systémem SCR Only (Euro VI bez využití EGR systému) zcela osamoceni. Celá řada konkurentů tehdy pochybovala, zda to bude celé fungovat. Mezitím však také švédská Scania vybavila svůj tahač motorem s maximálním výkonem 410 k (13 l, šestiválec) a technologií SCR, který splňoval emisní normy Euro VI. A Švédům se podařilo pomocí tohoto řešení dosáhnout opravdu „top“ spotřeby pohonných hmot. To se původně Ivecu při jeho průkopnické verzi SCR Only úplně nepodařilo. Při našem prvním testu v roce 2013 vykazovala tehdejší testovaná verze Iveco Stralis Hi-Way ještě slabiny, hlavně co se týká spotřeby – ale především kvality zpracování vozu. Tehdy nás společnost Iveco přesvědčovala a ujišťovala, že u nejnovějšího modelu z optimalizované výroby v Madridu se již uvedené nedostatky neobjeví. Iveco velmi výrazně zainvestovalo, aby nebylo poškozeno dobré jméno Stralisu, a...? Náklady se vyplatily, testované vozidlo na nás dělá velmi dobrý dojem!
Kompletní balíček Hi-Way známe již od jeho předchůdce.
V zásadě lze říci, že nový model v provedení Euro VI převzal koncept, který nám již představil „EcoStralis“. Plné kapotování, optimální řízení motoru a převodovky, prodloužený převod zadní nápravy speed limiter na 85 km/h přímo z továrny (redukovaná maximální rychlost snižuje spotřebu pohonných hmot a emisí CO2). Všechny tyto prvky s výjimkou omezovače rychlosti jsme měli k dispozici u aktuálně testovaného kamionu Iveco Stralis 440 S 46 Hi-Way Euro VI. Testovaný tahač se musí měřit nejen s nejnovější konkurencí, ale především se dvěma předchůdci, kteří již svůj test u nás absolvovali. Stralis Euro V v konfiguraci ECO, který se i přes výkon motoru 460 k jevil poněkud pomalejší, a dále jeho mladší následovník, také u nás testovaný, Stralis Euro VI, který měl relativně vysokou spotřebu aditiva AdBlue. Ve srovnání s těmito dvěma předchůdci se prezentuje aktuální Hi-Way v nejlepším světle. I přes dlouhý převod (2,64) v zadní nápravě a při slušně nízké hladině otáček jde Iveco dobře za plynem a přesvědčí při nízkých otáčkách vysokým točivým momentem. Skoro to vypadá, že optimalizace systému SCR přispěla oproti prvním modelům Euro VI také k vylepšení charakteristiky motoru. Ve srovnání s motorem specifikace Euro V ještě se zdvihovým objemem 10,3 l má Cursor 11 (11,1 l) nyní s točivým momentem 2150 N.m výhodu 50 N.m. To nevypadá na nějakou obzvlášť velkou rezervu ve výkonu. Ale protože k tomu byl rozšířen využitelný rozsah pracovních otáček, který nyní začíná na 950 min-1 oproti dřívějším 1050 min-1, prezentuje se motor Cursor 11 Euro VI Hi-eSCR očividně jako silnější.
Se zdvihovým objemem pouze jedenácti litrů favorizují Italové maloobjemový motor s vysokým specifickým výkonem. Všichni ostatní výrobci vsází při výkonu 460 k bez výjimky na 13 l hnací jednotky. Musíme potvrdit, že i přes pravděpodobně vyšší konstrukční namáhání motoru Cursor, nemáme k dispozici žádné informace o technických problémech z provozu. Motory běží do sedmimístného kilometrového údaje bez, za zmínku stojících, poruch. Při všech možných jízdních variantách není znát manko ve zdvihovém objemu motoru. Již od 900 min-1 nasadí rovnoměrné tempo, běží tiše, bez vibrací a nabízí široce využitelný rozsah otáček. Přes jeho variabilitu jsme ve stoupáních nepřekročili 1500 min-1. Stejně jako motory s větším zdvihovým objemem, také Cursor 11 zabírá ve stoupáních již při 1200 min-1. Oproti první pohonné jednotce Iveco Euro VI HI-eSCR se ukazuje tento nejnovější model ve spotřebě AdBlue jako zřetelně krotší. Pokud ležela spotřeba močoviny u předchůdce na cca 8 % ve srovnání se spotřebou motorové nafty, vedly optimalizace k současnému výsledku ve výši 6,5 % spotřeby motorové nafty. Nesmíme zapomenout, že spotřeba Stralis Hi-Way, při přibližně stejném tempu jízdy, je téměř o jeden litr na 100 km nižší než u jeho předchůdce. Těmito výsledky se řadí Hi-Way hned za top pětici kamionů v hodnocení Truckeru, a patří tak k „zeleným truckům“. Tedy mezi obzvlášť ekonomická a ekologická užitková vozidla! Také co se týče převodovky, Iveco zřetelně přidalo. S funkcí Speed-shift řadí Stralis převodové stupně 12, 11 a 10 rychleji, aniž by ztratil cokoli na komfortu řízení. Tím by mohlo vývojářské duo ZF a Iveco udělat úspěšný mezikrok ke dvouspojkové převodovce. Manuální zásahy jsou často zbytečné, citlivé funkce pro pojíždění lze aktivovat dlouhým tisknutím tlačítka, které je ale bohužel umístěno příliš daleko na ovladači voliče jednotlivých programů.
Rychlost řazení Stralise je o něco málo pomalejší než u Volva nebo Scanie. Ale protože turbodmychadlo VGT okamžitě doplní tlak v sání, nejsou žádné problémy ani ve stoupáních. Výkonný motor by mohl mnohem více, než mu převodovka dovolí. Pod kopcem řadit o trochu později dolů, na vrcholu o něco dříve nahoru a hned by bylo ušetřeno pár deci navíc. Bohužel Iveco nenabízí ještě funkci Eco-roll (plachtění). Také to by ještě poněkud snížilo spotřebu paliva, hlavně při jízdě po rovině a z kopce. Spojka pracuje u testovaného Stralise perfektně bez škubání a prokluzů. Při zrychlení přináší manuální zásahy řidiče malé výhody. Zatímco „automat“, v dolní řadě skáče o tři stupně, řadí v horní řadě stupeň za stupněm. Zde by mohl mít motor, kdyby měl k dispozici o trochu více otáček, dostatečné rezervy, aby zvládl při 40 t „skoky“ ze sedmého na devátý nebo z desátého na dvanáctý převodový stupeň. Manuální zásahy jsou obecně nejvíce nutné při jízdě na silnicích nižší třídy. Zde často setrvá automat při rychlosti 70 km/h tvrdohlavě na 11 převodovém stupni. Za těchto podmínek by se dalo bez problému jet na 12. stupeň. Pokud řidič zařadí ručně nahoru, setrvá AS-Tronic na nejvyšším stupni, což je podle nás také indicie docela silného motoru.
Podvozek a řízení jsou lepší než u řady nově vyvinutých kamionů.
Stralis Hi-Way září v každém stupni zatížení vysokým komfortem odpružení, při současném pevném zavěšení podvozku. Odpružení vozidla a kabiny spolu dobře harmonizují. I s prázdným trajlerem pracuje vzduchové čtyřměchové odpružení zadní nápravy velmi flexibilně. Oproti předchůdcům jsou vylepšeny jednolistové parabolické pružiny přední nápravy známé svojí tvrdostí. Zvláště pověstná etapa na silnici A93 s mnoha příčnými nerovnostmi nepřinesla žádný „neklid“ podvozku. Zavěšení kol odfiltruje nerovnosti povrchu vozovky, volant tak leží klidně v rukách řidiče. Řízení samo o sobě pracuje dostatečně lehce, přesto nabízí vysokou přesnost. Přestože disponuje Iveco výkonnou turbo motorovou brzdou, doporučujeme ZF intardér. Ten zvyšuje enormně jízdní pohodlí a bezpečně ubrzdí kamion i při rychlosti 90 km/h. Minulé nedostatky při integraci mezi brzdou a brzdovým tempomatem Iveco mezitím odstranilo. Bohužel je interval s „+ 5 km/h“ pořád ještě fixní. Kabina Iveca je přehledná a nabízí řidiči jako jedna z mála elektricky nastavitelná všechna venkovní zrcátka. Bohužel hlavní zrcátko poněkud padá. Asistenční systémy instalované v testovaném vozidle – adaptivní tempomat a asistent jízdních pruhů pracují spolehlivě. Pozdě objednaný asistent nouzové brzdy v testovaném vozidle nebyl.
Stralis Hi-Way: komfortní kamion pro dálkové túry.
Během jízdy se jeví Iveco klidně bez zvuků aerodynamického odporu. „Vysokofrekvenční zvuky“ předcházejícího motoru zmizely. Tak tiché jako DAF nebo Scania Iveco přeci jen ale není, je však tišší, než například nový Mercedes-Benz Actros. V testovaném tahači zabudovaná automatická klimatizace (opce) pracuje bez problému. Vnitřek kabiny s hnědými povlaky sedaček působí přátelsky a vesele. Zpracování aktuálního modelu je velmi solidní. V zásadě těžko najdete tahač, který za takové peníze nabízí víc. Při konečném zúčtování sbírá Stralis 440 S 46 Hi-Way Euro VI HI-eSCR nenápadně tolik bodů, že se v hodnocení Truckerů umístil s výsledkem „Excellent“ na špici hodnocení kamionů. Zůstává pouze otázka - především pro kupce první série: proč už tomu tak nebylo dříve? Celý článek
Převzato z časopisu