Testy
Silniční tahač – Working on the Highway
Milan Olšanský 09.08.2012 09:51
S refrénem Bruce Springsteena ze stejnojmenné písně představuje italský koncern Iveco svoji novou vlajkovou loď. Silniční tahač Iveco Stralis HI-WAY Hi-eSRC Euro VI by měl v brzké budoucnosti spasit automobilku a pomoci jí k lepším prodejním číslům.
Tuturutu tutu, turutu tutu, „Working on the Highway" pěje od roku 1984 Bruce Springsteen ve své oslavě práce námezdního dělníka, asfaltéra. Nevím jestli si všichni ještě vzpomeneme, když ne, tak stačí rozkliknout: http://www.youtube.com/watch?v=0QbReXuCR6U&feature=fvwrel. Původně nebyl song ani určen primárně pro mega úspěšné album Born in the U.S.A. Nicméně jeho 271 živých repríz (do roku 2008) na veřejných koncertech z něj udělalo super hit. Pamětníkům jistě zůstává před očima koncert z 26. července 1992 kdy v poslední části písně Working on the Highway tančila na pódiu společně s interpretem jeho matka. Bruce tehdy okořenil vystoupení prohlášením: „nejlepší přítelem chlapce je jeho vlastní matka". Narážel tak na slavný film Alfreda Hitchcocka, Psycho. Tak tohle všechno je Bruce Springsteen, který by si jistě před téměř třiceti lety nepředstavoval, že jednou jeho verš použije automobilový mega koncern k „launchingu" své super novinky. O tom, že jde o poměrně zásadní záležitost, svědčí fakt, že datum představení nového těžkého nákladního vozu se minimálně dvakrát měnilo s poukazem, že nejvyšší šéf Fiatu, Sergio Marchionne chce být při tom. Nakonec měl čaroděj nejvyšší kategorie italské národní automobilky čas jen v neděli večer a tak se celé evropské představení přizpůsobilo jeho programu.
Faktem však je, že ten nejdůležitější, kvůli kterému evropská elita motoristických publicistů a dalších tzv. VIP hostů musela oželet nedělní večer se svými rodinami, na oficiálním představení modelové řady Iveco Stralis HI-WAY neřekl oficiálně ani slovo. Zřejmě to zase nebylo až tak důležité. Na druhou stranu jde jednoznačně o výrobek, který má alespoň částečně napravit neúspěšná obchodní čísla z posledních čtyř let a přesvědčit zbytky zákazníků, že Iveco ještě umí vyrobit zajímavý a spolehlivý silniční tahač. Jako důkaz úporné snahy dostat se na kladnou trajektorii výroby nechť nám je fakt, že Stralis HI-WAY se nadále bude vyrábět výlučně ve španělské továrně, druhdy Pegaso. Až do nedávna tam probíhala výroba těžké stavební řady Trakker, která ovšem již několik let paběrkuje na úbytě. Důvod je jasný, bankovní krizí drcení Španělé budou rádi za to, že mají vůbec nějakou práci (znáte to, člověk a oliva pouští to nejlepší, až když jsou drceni) a jistá forma integrace výroby je v současné době více než nutná.
Z minima maximum
V rámci systému „minimax", tedy maximální výsledek při minimalizovaných nákladech se v koncernu Iveco pochlapili a předvedli zdánlivě zcela nový silniční tahač. Někoho by to mohlo splést, nicméně konstrukční a nákladová optimalizace se koncernovým inženýrům opravdu povedla. Zcela nový je především „aftertreatment" u řadového šestiválce Cursor.
O tom, že Iveco jde zcela jinou cestou než zbytek konkurence při zajištění emisní specifikace Euro VI, jsem již psal. Dříve dokonce na podzim roku 2011 a podrobněji v jednom z přecházejících čísel Truckeru, stačí tedy jen nalistovat nebo se prosurfovat na internetu: http://www.automobilrevue.cz. I tak bude dobré zmínit, že Fiat Powertrain jako organizační součást velkého Fiatu vyvinul jedenáctilitrový motor, který je schopen dostát emisní specifikaci Euro VI pouze s technologií SCR. Protože chytré hlavy v FPT Industriali dokázaly přinutit různými konstrukčními a elektronickými opatřeními systém vstřikování a užití technické kapaliny AdBlue, aby pracoval s neuvěřitelnou efektivitou rovnou 95 % (konkurence je schopna dostat ze svých systémů SCR účinnost 80 % popř. 85 %), není divu, že si celé zařízení nechaly také patentovat. Dost těžko tento fakt nese konkurence, která se nechce k celé záležitosti byť jen hypoteticky vyjadřovat. No co, řekli by jste si, že je to normální. Ale ono není. Protože vždy, když jde o nějaké nové řešení, najde se dostatek „pověřených" a to především „odjinud", kteří k tomu mají co říci. To, že tentokrát všichni zarytě mlčí a nepokouší se ani dané technické řešení zpochybnit, může mluvit ve prospěch Iveca. Vypadá to, že jejich SCR-ONLY či Hi-eSCR, jak systém oficiálně nazývají, opravdu funguje. Upřímně, pokud tomu tak je, a když už to Italové představili i oficiálně, není důvod tomu nevěřit, jde o opravdový průlom v moderní konstrukci vznětového motoru z hlediska legislativních požadavků. Je třeba si uvědomit, že bez EGR je motor lehčí a menší. To znamená, že nepotřebuje změny na povozku nebo nosné části budky při zabudování do vozidla. Nesnižuje užitečnou hmotnost a v neposlední řadě nevynucuje si nutnost efektivnějšího chlazení a tím pádem také konstrukčních změn na technologické cestě přívodu chladícího vzduchu k pohonné jednotce.
Základem je nižší TCO
Všechny zmíněné skutečnosti, odvíjející se především od chytře vyvinuté varianty motoru Euro VI, se kladně zrcadlí v možnosti nabízet vůz, který má nižší koeficient TCO. Myslím, že několikrát, především v poslední době, jsem se snažil popsat, co to vlastně ono magické TCO je. Významově vzaté jde o náklady, které má majitel a provozovatel vozidla, pokud si jej pořídí do vlastnictví. Přestože je pronájem nákladních vozů stále více a více v oblibě, co je moje, to je moje. S tím nelze než souhlasit. Osobně si myslím, že není nad vlastnictví. Je to také dáno tím, že pocházím z Moravy, lépe řečeno z Hané a tady vždycky sedláci věděli, že to co mají, s tím se dá počítat. Takže i mě samotnému je koeficient TCO poměrně sympatická hodnota, která vyjadřuje nutné náklady něčeho, co je jen moje. Nicméně problém nastává, pokud máme správně charakterizovat TCO, či jinak řečeno, pokud jej chceme tzv. „rozbetlovat" na jednotlivé části. Zkrátka zjistit, co se na tvorbě TCO podílí a z kolika procent. Vězte tedy, že podle koncernu Iveco je TCO tvořeno z 36 % spotřebou pohonných hmot, 33 % platem řidiče a dalšími náklady na něj, 18 % poplatky a daněmi, 8 % náklad z pořízení, tedy nákupem vozidla a 5 % náklady na údržbu a opravy vozidla. Protože s platem řidiče opravdu výrobce vozidla nehne, stejně jako s daněmi a poplatky (i když v tomto ohledu se uplatňují jisté lobbistické aktivity vůči nadnárodním a národním institucím), je zřejmé, že největší práci v tomto ohledu může výrobce učinit ve spotřebě pohonných hmot. Na druhou stranu je také zřejmé, že nový vůz stojí o něco více než ten současný a tedy, když na straně fixních nákladů přidám, musím se setsakramentsky snažit na straně provozních nákladů, aby se celkový koeficient snížil. Také proto je snížení TCO až o 4 % při ročním najetí 130 000 km a době čtyř let v provozu silniční kamionové dopravy až velmi výrazné.
Méně nákladů
Na první pohled u nového silničního tahače Stralis HI-WAY (to je přídomek poukazující na Springsteenovu pecku) upoutá tvarová změna kabiny. Nová je maska či lépe řečeno čelní kapota, výrazně přepracované jsou deflektory vozu a přední nárazník. Nový Stralis nabízí na výběr tzv. prémiovou spací kabinu s celkovou šířkou 2500 mm, se vším komfortem pro dvoučlennou posádku na dálkových cestách, ve dvou variantách výšky střechy. Alternativou je potom střední kabina s celkovou šířkou 2300 mm ve spacím provedení Hi-Road vybavená vysokou nebo nízkou střechou a v provedení denním čili Hi-Street s nízkou střechou. Díky motoru Cursor HI-eSCR nemuseli konstruktéři Iveco „hýbat" se skeletem kabiny. Všechny změny se tak mohly odehrát pouze na paneláži. Ambicí bylo snížit koeficient čelního odporu vozu neboť je empiricky prokázáno, že při rychlosti 85 km/h musí stroj vynaložit energii odpovídající až 40 % spotřeby motorové nafty na překonání aerodynamického odporu. V kombinaci s úpravami na čelní straně kabiny, horní hraně okna a využitím systému LED ve světelném hospodářství tahače (LED Daytime Running Lights – DRL – denní svícení LED diodami) došlo ke snížení Cx oproti předcházejícímu modelu o 3 %. Základem snížení spotřeby paliva však zůstává již zmíněný vznětový či plynový motor Cursor s vysoce efektivním systémem čištění výfukových plynů.
Řešení FPT Industriali
Konstrukční řešení Hi-eSCR uplatněné u motorů FPT Cursor vychází z patentované kombinace několika důležitých prvků: oxidačního katalyzátoru (DOC), sazového filtru (DPF), vylepšeného systému SCR a systému regenerace katalyzátoru (CUC). Všechno pěkně „zabaleno" do úhledné krabičky, která má své místo na výfukovém potrubí motoru. Různými opatřeními, jako je například zvýšení vstřikovacích tlaků palivového systému (nové vstřikovače) až na 2200 barů, podstatným zlepšením funkce vstřikování AdBlue v systému SCR a dalším, je zaručen ve specifickém provozu interval výměny motorového oleje až po 150 000 km. Motory Cursor (zdvihový objem 8 l, 9 l a 13 l, emisní specifikace Euro V a zdvihový objem 8 l, 11 l, a 13 l, emisní specifikace Euro VI) dosahují maximálního výkonu v dieselové verzi 228 kW/310 k až 412 kW/560 k a v plynové verzi CNG 198 kW/270 k až 243 kW/330 k. Výraznou novinkou je motorová brzda (Super Engine Brake – SEB) poskytující o 30 % vyšší brzdný výkon než předcházející varianta a pracující v kombinaci s intardérem. Všechny varianty jsou "náchylné" na nízkou spotřebu paliva. V závislosti na stylu jízdy řidiče je možné počítat s úsporou 4 % až 12 %.
Elektronické systémy
Právě z těchto důvodů, že spotřeba paliva výrazně souvisí se subjektivní stránkou řízení vozu, opatřili v Ivecu svůj nový tahač celou řadou asistenčních a podpůrných elektronických systémů, které řidiči výrazně pomáhají zvyšovat efektivitu jeho práce. Vlajkovou lodí v tomto ohledu je originální telematický systém IVECONNECT FLEET dovolující provozním managerům sledovat on-line celou řadu parametrů jízdy a chování řidiče za volantem. Ten má navíc k dispozici unikátní zařízení "Driving Style Evaluation – posouzení jízdního stylu", které mu v přehledné grafice na displeji umístěném po pravé ruce ukazuje, co činí během jízdy dobře a co špatně, resp. druhým grafikonem znázorňuje možnosti zlepšení. Samozřejmě, že celá architektura vedoucí ke snižování provozních nákladů využívá již dříve uvedené funkce typu ECOSWITCH, ECOFLEET či TPMS (monitoring tlaku v pneumatikách). Z hlediska bezpečnosti provozu pomáhá řidiči nového Stralisu celá armáda elektronických asistenčních systémů jako jsou EBS (ABS, ASR, Hill Holder) s funkcí brzdového asistentu, Lane Departure Warning System (LDWS) - systém zvoleného jízdního pruhu, ESP, ACC, DRL a Advanced Emergency Braking System (AEBS) - systém panického brždění vozidla s novou funkcí Driver Attention Support function, která v rámci odhalení nestandardních pohybů s volantem akusticky a vizuálně varuje řidiče před možným nebezpečím. Poté co jste dočetli až sem, myslím, že budete souhlasit s verši Bruce Springsteena: „Working on the Highway all Day long, I don't stop, Working on the Highway...." Jo, a ještě něco – jako první barvu nového tahače zvolili oranžovou. Snad kvůli tomu, že evokuje stroj, který je neustále v permanenci, nebo že by to byla tak trochu úlitba Španělům? Pomeranč - El naranja?
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)