Testy
Iveco eco stralis 440 s 46 – Radost z úspor
-GG- 29.02.2012 11:46
S typem Eco Stralis chce výrobce dokázat, že vhodným režimem motoru a převodů lze redukovat spotřebu. Co přináší praxe?
Tak šetřit jako Iveco nedokáže žádný jiný výrobce. Zatímco se Eco modely" MAN, Scania a další spokojily s optimalizací aerodynamiky a dlouhým stálým převodem, sází německo-italský producent, alespoň u řady 460 Eco Stralis, na optimalizaci průběhu výkonu motoru, a zvlášť na přizpůsobení automatizovaného řazení. Výkon 10 k, především však 100 N.m navíc točivého momentu je příslibem hospodárného provozu a k tomu i radosti z jízdy. To je široká teorie. V praxi ovšem rozdíl mezi slabším modelem řady 450 nerozeznáme. Jen zkušený a velmi citlivý řidič pocítí plnější výkonovou rezervu. S pneumatikami 315/70 a s doporučeným stálým převodem 2,64 leží otáčky většinou v dolní polovině deklarovaného rozmezí 1000 až 1500 1/min, tedy v zeleném poli.
RADĚJI KLOUZAT NA MOMENTOVÉ VLNĚ NEŽ VYTÁČET MOTOR
„Spořílek" z Ulmu si zakládá více na momentu než na výkonu, proto leží dosahované rychlosti ve srovnání s konkurenčními vozy jiných značek lehce pod průměrem. Na druhou stranu se o slovo hlásí dosahovaná spotřeba 31,3 l/100 km. Přímé srovnání s typem 440 S 45 ve standardním provedení není možné, neboť test se uskutečnil se starým průběhem režimu řazení - koneckonců spotřeba byla výrazně nad modelem Eco! Protože Iveco přichází „na trh" s poctivým sériovým vozidlem, měly by být v praxi dodrženy odpovídající hodnoty spotřeby. Vozidlo v „přírodním stavu" ovšem trpí ve srovnání s testovanými vozidly připravenými v továrně silným hlukem od řízení, vrzavými sedadly a nepříliš pohledným interiérem.
To ovšem na druhé straně vyvolává sympatie, když má zkušební řidič jistotu, že testuje standardní neupravené vozidlo. Na druhé straně si žádá, stejně jako kupující, více pozornosti. Alespoň ložisko hřídele volantu by mělo být vyměněno... A nelze přejít bez povšimnutí tříletou záruční dobu: pokud jde o nastavení režimu řazení převodů, musíme jen pochválit. Ve srovnání s posledním testem, v němž se srovnávaly převodovky, jde o agilnější systém, převodovka rychleji podřazuje do svahu, čímž se lépe využívá pohybové energie, otáčkoměr ale zůstává stále v zeleném poli. Rovněž spojka pracuje tentokrát bez škubání a prokluzu.
Přece jen jeden nedostatek: při akceleraci přeskakuje automat při nízkých rychlostech až o tři stupně, při vyšších rychlostech již řadí sekvenčně. I v těchto režimech jízdy by si mohl dovolit „přeskakovat", a tím zamezit přerušení toku výkonu. Řazení v rozsahové převodovce šlo u testovacího vozu lépe než u vozidel zkoušených v rámci srovnávacího testu automatizovaných převodovek. Dlouhý stálý převod má vliv na delší proklouznutí spojky. Manuální řazení je vyloženě nutné, jedeme-li po „okreskách", kdy zůstává zhruba při rychlosti 70 km/h zařazen jedenáctý rychlostní stupeň. Přitom by měl Cursor 10 dostatek „páry" při otáčkách 1000/min - navzdory 40 tunové soupravě - uhánět na dvanáctý stupeň. Když se řidič nechce spokojit s činností „automatu", může sáhnout na sdruženou páčku pro ruční řazení rychlostí a obsluhu retardéru(pokud je k dispozici). Můžeme, jako kritičtí zkušební jezdci opakovaně upozornit na odlehlé umístění ovladače předvolby řazení. Nevhodné umístění ruší především při změně směru jízdy, ale i při aktivování manuálního a samočinného režimu.
VYSPĚLÁ PODVOZKOVÁ TECHNIKA
SEKT ZA CENU MINERÁLKY
Precizně se podařilo nastavit podvozek. Eco Stralis se může pyšnit vysokým komfortem odpružení při každém zatížení a rovněž pevným podvozkem, který velmi dobře zprostředkovává styk s vozovkou. Odpérování vozidla a budky je velmi dobře sladěno. Jedině na velmi špatných cestách s krátkými terénními vlnami zadní náprava, navzdory „ECAS", lehce rezonuje. Řízení je příjemné, jde lehce a nabízí vysokou přesnost. Zřejmě si nezvykneme na brzdový pedál, který i pro zpomalení částečně naložené soupravy vyžaduje velkou sílu. Dobře, že Eco Stralis může být sériově vybaven retardérem, což současně s výkonnou turbomotorovou brzdou dále zvyšuje jízdní komfort. Pokud se Iveco drží definované tolerance tempomat 5 km, potom při nízkých otáčkách motoru je pochopitelně výkon motorové brzdy minimální a Iveco by bez zabudovaného retardéru snadno překročilo nastavenou rychlost.
Tedy s retardérem a rovněž s integrovaným brzdovým managementem stoupá cestovní rychlost a s nákladem je nadspotřeba jen minimální. Při provozní hmotnosti 7,2 t patří Stralis tak jako tak k lehkým atletům a pár kilogramů retardéru zvládne bez problémů. V zásadě je Iveco přehledné, pochvalu zaslouží elektrické nastavování všech vnějších zrcátek. Jen hlavní zpětné zrcátko nám připadá poněkud malé. Nízko umístěné svítilny v podobě střílny nepůsobí nejlépe. S výjimkou silného projevu života při rozjezdu z nízkých otáček poskytuje Stralis klidnou jízdu prakticky nerušenou aerodynamickým hlukem. Samočinná klimatizace funguje bez reklamací, drží klidně nastavenou teplotu a nevytváří žádný nepříjemný průvan. Mezitím najíždějí prototypy své kilometry. Výsledky by se měli projevit v příštím roce. Navzdory stejné základní stavbě vozidla se očekává zcela nový interiér. K minulosti byl měl patřit lepivý volant, ponuré šedé čalounění a průhled z tvrdého plastu. V každém případě bude mít motor o jeden litr větší objem a 353 kW (480 k). Tím Stralis ucpe poslední malou díru v motorech „velké sedmy" při posuzování zdvihových objemů. Přesto může uživatel ještě se současným modelem dobře žít. Nenajde se lepší výbava za tak málo peněz. Test to jednoznačně dokazuje.
CO ŘÍKÁ SERVISNÍ TECHNIK
A pádí a pádí a pádí
Označení motoru Marathon u vozidla Eco Stralis by se hodilo lépe než Cursor – což latinsky je asi tolik co „závodník“. Při servisním intervalu 150 000 km to totiž znamená pro německo-italský vůz zajíždět do dílny jednou za rok. Optimalizace motoru a elektronického vybavení přispěla k tomu, že tyto kilometry běžně najede bez problémů, jak mohou potvrdit uživatelé. Ani výměny oleje v převodovce a zadní nápravě po 450 000 km nejsou výjimečné, stejně tak jako životnost spojky 800 000 km v případě automatizované převodovky AS-Tronic (standard u Eco Stralis). Skutečnost, že Iveco nyní poskytuje záruku prodlouženou o jeden rok (celkem 3 roky), je další plus. K tomu je velmi výhodná smlouva na Full-Service během čtvrtého roku života vozu za 299 euro.
Podvozek je s výjimkou předních nábojů s olejovou náplní bezúdržbový. Při výměně motorového oleje není nutné odstraňovat žádné krycí prvky. Velký vzduchový čistič se nechá pohodlně zevnitř vyměnit. Pneumatické ovládání spojky rovněž nevyžaduje žádnou obsluhu. Rozličné menu palubního počítače s integrovaným diagnostickým systémem zkouší všechny důležité provozní kapaliny. Vyplatí se prostudovat návod k obsluze a seznámit se důkladně s obsluhou vozidla. V případě, že jsou na voze umístěny boční spoilery, zhorší se přístup k akumulátorovým bateriím a k náhradnímu kolu na jízdní straně. Vhodně jsou umístěny zajišťovací klíny, přípojka k tlakovému vzduchu a patrona vysoušeče vzduchu. Odklápěcí světlomety usnadňují výměnu žárovek H7. Od okamžiku, kdy Iveco přepracovalo elektrický rozvod, pyšní se Stralis vysokou spolehlivostí. S výjimkou drahého variabilního turbodmychadla jsou ceny náhradních dílů na značkové úrovni.