Technika
Snížené náklady – Aerodynamická iniciativa
Milan Olšanský 29.01.2013 07:47
Snaha o snížení provozních nákladů šetřením spotřeby paliva vede finální výrobce nákladních vozidel ke hledání každé kapky. Snaží se hledat řešení i mimo svůj obor hlavní činnosti.
Pro Mercedes-Benz to však není něco zas tak nového. Již drahnou řádku let se zabývá aerodynamickou optimalizací nákladního vozu, respektive silniční soupravy jako celku. Jednu z nejnovějších iniciativ v tomto směru vyvinul v podobě aerodynamického semináře, na který pozval zástupce všech nejvýznamnějších výrobců přípojných vozidel v Evropě. Je zcela logické, že výrobce samotných nákladních automobilů, potažmo silničních tahačů dokáže zákazníkům nabídnout ve svých výrobcích z hlediska konečného efektu jen to, co sám dokáže ovlivnit. Pokud jde o podvozek nebo tahač, je jeho přínos zcela v moci výrobce. Ovšem tahač táhne přívěs nebo návěs a na podvozek se většinou staví nástavba. Podpořit motivaci konstruktérů či lépe řečeno výrobců přípojných vozidel nebo nástaveb, aby se přidali v hledání úspor spotřeby paliva, je pro blízkou budoucnost zcela klíčové. Jen tak lze dále účinně snižovat spotřebu pohonných hmot a šetřit nejen peněženku zákazníka, ale též životní prostředí. Snížení spotřeby paliva je přímo úměrné snížení tvorby CO2, tedy plynu se skleníkovým efektem.
Příkladná vozidla
Hmatatelným výsledkem loni odstartované „Aerodynamics Truck and Trailer Initiative“ jsou dvě letošní praktická ukázková zpracování jak silniční soupravy, tak těžkého rozvážkového vozidla. Mercedes-Benz společně s předním výrobcem nástaveb, přívěsů a návěsů, společností Schmitz Cargobull připravili taková opatření, která vedou u soupravy ke snížení spotřeby cca 2000 l motorové nafty (při ročním proběhu 150 000 km), což ušetří provozovateli cca 3000 Eur ročně. Současně takto upravená souprava vypustí během roku do ovzduší o 5 t CO2 méně než srovnatelná, běžně provozovaná. Druhé vozidlo, těžká rozvážka, dokáže s optimalizovanou nástavbou uspořit něco mezi 300 l až 600 l motorové nafty ročně, dle typu provozu. To znamená, že zátěž životního prostředí sníží až o 1,5 t CO2, za stejné období. Nejmodernější verze silničního tahače Mercedes-Benz Actros s kabinou StreamSpace se může pochlubit nejlepší aerodynamikou ve svém segmentu, když se k němu přidá správně postavený návěs, sníží se aerodynamický odpor celé soupravy o 18 %, a to vede ke snížení spotřeby až o 4,5 % – odtud potom kalkulace nákladových úspor. Nový Actros Euro V/VI je doslova vypiplán k šetrnosti od samotného počátku. Více než 2600 testovacích hodin ve větrném tunelu, revoluční hnací trakt, kde prim hrají nový úsporný motor a skvěle připravená automatizovaná převodovka PowerSchift 3 a celá řada sofistikovaných asistenčních systémů (například PPC) dávají společně řidiči možnost jezdit za cca 26 l/100 km (viz Actros Record Run 2011).
Kouzlo laminárního proudění
Aerodynamicky optimalizovaný návěs Schmitz Cargobull vychází z chlaďáku, s jednotkou umístěnou v přední části, standardních rozměrů, jenž zůstaly také zachovány. Základní rozměry 13,6 m na délku, 2,6 m šířku a 4 m na výšku (včetně podvozku) dovolují používat návěs v běžném provozu s běžnou kapacitou. Aerodynamika je ošetřena celou řadou spoilerů a kapotováním včetně zadního aerodynamického dílu, tzv. „boat tail“. Kapotáž mezi tahačem a návěsem, stejně jako aerodynamické prvky na skříni chladícího kompresoru přispívají ke snížení aerodynamického odporu o 1 %. Podstatně větší podíl mají plastové kapotáže podvozku, které jsou v zadní části otevřené, korespondují se spodní kapotáží návěsu a díky svému tvaru vedou proudící vzduch přesně tam, kam je potřeba. Podíl této části úpravy je snížení odporu vzduchu soupravy o celých 8 %. Zadní plastový difuzor přidává úsporu dalších 2 %. Zbylých 7 % snížení odporu vzduchu soupravy připadá na nejrevolučnější řešení – „lodní záď“. Hliníkové klapky prodlužující soupravu o 400 mm (mimochodem jde o úpravu, kterou jak se zdá, nakonec výrobci prosadí, neboť na ni Evropská komise slyší a zdá se, že ji podporuje – za určitých podmínek; především, že při stojícím vozidle bude „boat tail“ zatažen do obrysu soupravy) jsou slušivě zaobleny a dokáží usměrnit proud vzduchu tak, aby se choval laminárně až za zadní okraj soupravy.
Celé zařízení je pohyblivé a dokáže se z obrysu vozidla či soupravy při nakládce a vykládce „schovat“. Podobně je řešena skříňová nástavba na vozidla těžké rozvážky s kabinou o šířce 2,3 m. To znamená, že může jít o podvozek jak Actros, tak Antos. Nákladový prostor je opět zachován v plném rozsahu – 6,5 m celková délka, šířka 2,55 m a vnitřní výška 2,2 m. Vypočítaná, předpokládaná a ověřená úspora spotřeby pohonných hmot u vozidel této kategorie je na hranici 3 %. Při ročním proběhu 50 000 km jde o 350 l motorové nafty, což může činit až 500 Eur. Pro ty, co rádi počítají, již jen uvádím, že ročně urazí nákladní vozidla s celkovou hmotností nad 12 t po německých dálnicích na 25 miliard kilometrů, což reprezentuje cca 300 000 000 litrů spálené motorové nafty neboli 800 000 t vypuštěného plynu CO2 do ovzduší. Dále můžete s předloženými čísly pracovat dle svojí libosti – v každém případě jsou to však zajímavé hodnoty.
Převzato z časopisu