Technika
Ekonomika – Americký pokus
Otto Langmaier 26.03.2014 07:46
Aerodynamika je jedním z oborů, který může výrazně promluvit do výše provozních nákladů těžkých nákladních vozidel, a to nejen jich. Mohla by, kdyby ovšem po ní byla obecná poptávka.
To, že aerodynamicky přísně tvarovaný silniční tahač může dosáhnout velmi zajímavých výsledků například ve spotřebě paliva, se snažilo během doby dokázat mnoho chytrých designérů a konstruktérů. Jednu z největších stop v této oblasti zanechal svého času například Luigi Colani. Na to však, aby jeho návrhy vycházející z organických tvarů byly akceptovány, měli a stále ještě mají rozhodující pracovníci automobilového průmyslu příliš málo kuráže. Nebo že by snad existovala nějaká lobby, která by tlačila konstrukci nákladních vozidel ke krychlovitým tvarům, které sice mají tu nejhorší možnou aerodynamiku, ale na druhé straně poskytují nejlépe využitelný vnitřní nákladový prostor?
Dlouhodobý nezájem
Čas od času se najde některý ze zapálených návrhářů, který se snaží s více méně soukromým projektem zbourat klišé dané legislativními požadavky, třeba na silniční nákladní soupravy. Loňský rok se na jedné z výstav v USA objevila silniční souprava nazvaná příznačně BulletTruck, která, podle svých tvůrců, jasně prezentovala možnosti aerodynamicky upravených trucků blízké budoucnosti. Společnost AirFlow Truck Co. uvádí výsledky testů na trati Connecticut-Kalifornie, v nichž se mluví o průměrné spotřebě 21,4 l/100 km, a to při celkové hmotnosti soupravy 29,5 t. Upraveným tahačem je Kenworth T2000 modelový rok 2003 s motorem Cummins ISX s maximálním výkonem 450 k. President společnosti AirFlow Trucks Co. Bob Silva uvažuje o možnosti nabídnout aerodynamickou verzi trucku volně na automobilovém trhu.
Dokonce pro rok 2015 hodlá společnost vyvinout a postavit zcela nový aerodynamický tahač silniční soupravy. Prozatím má Bob Silva jen zhruba sedmdesáticentimetrový model své budoucí soupravy. Přesto, že se snaží s aerodynamickými úpravami těžkých nákladních vozidel třídy 8 prorazit již od roku 1980, stále naráží na nezájem výrobců, ale též samotných řidičů. Je to trochu jak hlavou proti zdi, vlastně ne – zeď nakonec jednou prorazit lze – spíše hlavou proti oponě. Ta je pružná a vždy se vrátí do stejného tvaru. Nicméně Bob Silva se společností AirFlow Truck Co. se nevzdává a ve svém „boji“ za nižší spotřebu těžkých nákladních vozidel pomocí výrazně lepší aerodynamiky podle svých slov rozhodně vytrvá. Možná, že se jemu a podobným vytrvalcům, společně s nadcházejícími emisními normami Euro VII a EPA 17, které budou právě o spotřebě, resp. o emisích CO2, blýská na lepší časy.
Převzato z časopisu