Technika
Motory OM 934 a OM 936 – Nová generace
Milan Olšanský 23.05.2012 10:19
Koncern Daimler pokračuje v celkové obnově svých modelových řad a především vlastních vznětových motorů určených pro nákladní vozidla. V souvislosti s dalšími emisními normami, Euro VI, představuje zcela novou modelovou řadu středně velkých motorů OM 934 a OM 936.
Již minulý rok předvedl koncern Daimler v podobě nové modelové řady Actros s novým řadovým šestiválcovým motorem OM 471, jak si představuje dobu charakterizovanou ještě utaženějšími emisními normami, známými pod souhrnným označením Euro VI.
Nové čtyřválce a šestiválce
Letos tedy přichází na řadu čtyřválce se zdvihovým objemem 5,1 l (OM 934) a šestiválce se zdvihovým objemem 7,7 l (OM 936). Moderní a podle výrobce povedená konstrukce (a není důvod v to nevěřit) motoru pracuje nejen se sofistikovaným vstřikovacím systémem dosahujícím tlaku až 2400 bar, ventilovým systémem DOHC, novým turbodmychadlem, vyšším spalovacím tlakem (200 bar), systémem recilkulace výfukových plynů EGR, osvědčeným aftertreatmentem BlueTec (SCR), sazovým flitrem, ale je též průkopníkem systému variabilního časování ventilů. Prakticky jde o první sériově vyráběné vznětové motory s nastavitelnou vačkou. Abychom nenapínali – toto řešení bylo zvoleno především proto, aby bylo možné bezproblémově pracovat s regenerací sazových filtrů. Motory navazují na skvělé agregáty řady OM 900, které byly uvedeny na trh již v roce 1996. Od té doby jich spatřilo světlo světa a své zákazníky více než million kusů! Nové motory OM 93x pokrývají maximálním výkonem široký záběr od 115 kW/156 k do 260 kW/354 k.
Nová strategie výroby
Více než 500 milionů Eur vrazil koncern Daimler nejen do vývoje nových motorů, ale též do organizační rekonstrukce fabriky v Mannheimu. Továrna na motory patřící do divize Daimler Truck je nyní nastavena tak, aby pracovala v tzv. „synchronním“ rytmu. Jde o to, aby všechny tři základní výrobní oblasti, slévárna, obrobna a montáž, na sebe navazovaly bez skladovacích a jiných prostojových rezerv. Zkrátka, aby výroba probíhala za co nejmenších fyzických i finančních nákladů. “Nové motory nastavují ve své třídě zcela nová měřítka. Byly vyvíjeny a konstruovány především s ohledem na vstřícnost k životnímu prostředí, ekonomiku provozu a praktický výkon,” říká Georg Weiberg, šéf departmentu Truck Product Engineering patřící pod divizi Daimler Truck. V továrně v Mannheimu jsou motory nové modelové řady přesně laděny tak, aby dokázaly svým zákazníkům nabídnout v každém specifickém provozu optimální technické a výkonové hodnoty. Od lehkého až po těžký provoz rozvážkový, ve stavebnictví či dálkovou dopravu. Šestiválcové provedení, OM 936, je vyráběno rovněž jako horizontální motor určený pro pohon autobusů.
Nižší spotřeba
Pokud budeme hovořit o snížené spotřebě motorové nafty u nových motorů, je třeba také zmínit, že poklesla podstatně též spotřeba motorového oleje a vlastně též aditiva AdBlue. Různými technickými a technologickými opatřeními se konstrukci podařilo srazit spotřebu motorového oleje zhruba na 50 % spotřeby stávajících motorů (samozřejmě v provedení Euro V).
Pomocí kombinace technologií EGR a SCR bylo možno také snížit spotřebu aditiva AdBlue. Nové motory specifikace Euro VI dnes mají spotřebu AdBlue na úrovni 2,0 % až 2,5 % spotřeby motorové nafty, a to je zhruba opět polovina spotřeby AdBlue u současných motorů Euro V. Zároveň byl prodloužen servisní interval, který může u motorů pohánějících vozidla v dálkovém silničním provozu dosáhnout až 120 000 kilometrů. Pokud nám k něčemu budou průměrované hodnoty je možno říci, že servisní intervaly u nových motorů jsou v průměru o 20 % delší než u současných agregátů.
Downsizing dosažen
Specifický výkon nových motorů dosahuje téměř hodnoty 34 kW/46 k na jeden litr zdvihového objemu. To posunuje nové motory do roviny, která byla dříve vyhrazena větším agregátům. Tím, že čtyřválce OM 934 dokáží vyvinout maximální výkon až 170 kW/231 k a točivý moment na hranici 900 N.m a šestiválce OM 936 disponují maximálním výkonem až 260 kW/356 k a maximálním točivým momentem až 1400 N.m, plní prakticky parciální cíle strategie tzv. downsizingu. Dokáží totiž poskytnout dostatečný výkon a točivý moment u aplikací, kde musely být dříve nasazovány motory s vyšším zdvihovým objemem. Čtyřválec OM 934 v nové podobě zastane úkoly šestiválce, a šestiválec OM 936 dokáže pohánět aplikace, které dříve potřebovaly motory o zdvihovém objemu cca 10 litrů.
Co bude dál?
Nové motory řady OM 93x jsou tedy k dispozici a co myslíte, co bude následovat? No nejspíš nová generace vozidel, která je bude moci efektivně využívat. Takže na co se máme těšit? No, nejspíš na novou generaci Atega! Možná, že Daimler pustí nějakou informaci již v rámci mezinárodního veletrhu RAI 2012 v Amsterodamu v dubnu. Zcela určitě se potom můžeme těšit na nové “věci” v rámci zářiového veletrhu IAA v Hannoveru.
Převzato z časopisu