Technika
Ekologické motory – Scania a bionafta – nejširší nabídka na trhu
-red- 30.01.2015 06:26
S největší nabídkou motorů Euro 6 spalujících bionaftu a plyn se Scania ujímá vedení na poli pohonných jednotek určených pro alternativní paliva.
Zatím posledním přírůstkem do rodiny je výjimečný šestnáctilitrový motor V8 na stoprocentní bionaftu. A prodeje v Evropě ukazují, že Scania není jedničkou pouze v nabídce vozidel poháněných bionaftou. Konkurenci nemá ani v počtu vozidel dodaných zákazníkům. O bionaftu se vážně zajímá stále více dopravců, obzvláště v zemích, kde je toto palivo spojeno se slevami na dani a dalšími výhodami. Za všechny jmenujme například Rakousko, Švédsko, Švýcarsko a v neposlední řadě také Česká republika. Bionafta, přesněji methylestery mastných kyselin, může být vyrobena z většiny rostlinných olejů a v Evropě se běžně používá řepkový olej, slunečnicový olej nebo živočišné tuky, kde hraje prim rybí olej. A k výrobě bionafty může posloužit dokonce olej použitý při vaření. „Problémem mohou být nepředvídatelná politická rozhodnutí týkající se daňových úlev, ale vozidlo přizpůsobené provozu na bionaftu je možné provozovat i na naftu konvenční. Proto ani změna vlády a zákonů nemůže ovlivnit jeho zbytkovou hodnotu,“ říká Daniel Milione, produktový manažer pro alternativní paliva společnosti Scania. „Rizika spojená s investicemi do těchto vozidel jsou tedy minimální.“
Dle interních měření Scanie motory při provozu na stoprocentní bionaftu ztrácejí maximálně 8 % svého výkonu. Zároveň je ale třeba počítat s nepatrným navýšením spotřeby paliva i AdBlue v systému SCR. Na trhu je momentálně více druhů bionafty a některé z nich dovedou snížit emise CO2 až o 66 %. Používání bionafty je navíc velice jednoduché: stačí natankovat a jet, stejně jako u kteréhokoli jiného vozu. „Mnoho zemí se snaží snížit svou závislost na ropě a alternativní paliva, mezi něž patří například bionafta nebo zemní plyn, jsou proto velmi atraktivní,“ dodává Daniel Milione. „Jsme si dobře vědomi toho, že hrozba globálního oteplování je mnohem reálnější, než bychom před několika lety čekali. A doprava zatím nebyla schopna zásadním způsobem snížit svou závislost na fosilních palivech. Teď už víme, že se musíme této závislosti zbavit co nejrychleji.“ „Prognóza ukazuje, že v letošním roce vyrobíme a dodáme přibližně 1500 vozidel s motory Euro 6 připravených pro provoz na bionaftu,“ říká Christopher Podgorski, viceprezident Scanie pro užitková vozidla. „Na toto číslo jsem velmi hrdý, protože ukazuje, že naše investice do oblasti alternativních paliv jsou nejen nejrozsáhlejší v našem odvětví, ale rovněž se jedná o obrovský komerční úspěch. Tyto konkrétní výsledky nás pouze utvrzují v tom, že udržitelná budoucnost je zároveň budoucností ziskovou.“
Scania v současné době vyrábí tři různé motory Euro 6 pro provoz na stoprocentní bionaftu: 9litrový řadový pětiválec, 13litrový řadový šestiválec a 16litrový agregát V8. Společně pokrývají rozsah výkonu 320–580 k a jsou vhodné prakticky pro všechny typy aplikací. „Jediná environmentální opatření, která mají smysl, jsou ta, která jsou skutečně realizována,“ zdůrazňuje Magnus Höglund, produktový ředitel pro distribuční segment nákladních vozidel Scania. „Díky velikosti našeho sortimentu dodáváme na řadu trhů vozidla na bionaftu pokrývající širokou škálu aplikací. Ve skutečnosti ale dodáváme tato vozidla hlavně zákazníkům v dálkové přepravě.“ V roce 2014 očekává Scania dodání nejvíce vozidel na bionaftu na trzích, jako je Rakousko, Švédsko, Německo, ale s téměř dvěma sty kusy nehraje druhé housle ani Česká republika. Právě v tuzemsku je totiž o kamiony poháněné bionaftou obrovský zájem. Za všechny je možné jmenovat hlavně společnost DAK Hořovice, která již převzala 60 tahačů na stoprocentní bionaftu. A to je počet, který nemá na ostatních evropských trzích obdoby.
Převzato z časopisu