Představujeme
VW Crafter Kombi Speciál N1
Doprava a silnice 15.10.2007 00:00
Pohříchu ale musíme konstatovat, že kapacita zcela nového závodu automobilky Mercedes-Benz, kde se společný projekt (M.B. Sprinter a VW Crafter) vyrábí, je vyčerpána a dodací lhůty vozidel obou značek jsou z pohledu zákazníků (kteří chtějí zvolený model konkrétní značky hned teď, přinejhorším zítra po obědě) neskutečně dlouhé. Ano, tak velký je zájem o nový model VW Crafter, ale pravdou je, že obrovský prodejní boom zažívají jak výrobci nákladních vozidel kategorií N2 a N3, tak i výrobci lehkých užitkových modelů kategorie N1.
V redakčním testu jsme již měli klasický van VW Crafter 35 a valník s dvoubudkou VW Crafter 35 DOKA (DaS 12/2006). V letošním květnovém čísle DaS jsme představili minibus VW Crafter pro 13 resp. 20 osob (ale k jeho řízení je již nutné oprávnění skupiny D) a současně jsme měli v redakci možnost vyzkoušet VW Crafter 35 Kombi Speciál N1.
Pod tímto kódovým označením se skrývá 8+1 míst a celková hmotnost 3500 kg, takže řidič vystačí se standardním oprávněním skupiny B. Pod slovy „Kombi Speciál“ si představme vozidlo, které vedle sedmi míst pro cestující (7+1) nabízí ještě opravdu rozměrný zavazadlový (či spíše s ohledem na rozměry) nákladový prostor. A konečně zkratka N1 avizuje, že vozidlo má homologaci jako užitkové, tj. je možný odpočet DPH. Což u konkrétního testovaného vozu znamená úsporu kolem 173 000 Kč. Ale pravdou také je, že tento model lze pořídit už od 509 367 Kč bez DPH (základní rozvor, základní výbava).
Při stavbě konkrétního vozidla výrobce vycházel zřejmě z toho (řečeno s klasikem), že „...koření je třeba do jídla dávat přiměřeně“. Takže zvolil zlatou střední cestu a vzal střední rozvor (3665 mm) střední výšku skříně (vnitřní výška 1940 mm), přiměřený výkon motoru (2.5 TDI 100 kW) a šestistupňovou přímo řazenou převodovku.
Již tak bohatou standardní výbavu (kam patří i elektronické systémy ABS, ESP, ASR) doplnil o některé prvky, které zvyšují nejen komfort cestujícím, ale ulehčují i práci řidiči, jako např. výškově a podélně nastavitelný volant s multifunkčním ovládáním, poloautomatickou klimatizaci s prachovým filtrem, vnější zrcátka elektricky seřiditelná a vyhřívaná, autorádio s CD přehrávačem atd.. Z pohledu majitele bych ovšem nechal výbavu doplnit o přídavné topení s výdechem ke druhé a třetí řadě sedadel, protože standardní topení vozidla, ačkoliv má topný kanál v prostoru pro cestující, velký objem skříně (11 m3) v běžné zimě stěží vyhřeje. Pravda, ohrožuje nás globální oteplování, ale moc bych na to – být cestujícím ve třetí řadě - nesázel!
Z pohledu řidiče je pracoviště zcela shodné s modely Crafter, které jsme již v testu měli. Takže nabízí nejen dostatek prostoru, ale i přehledný přístrojový panel a logické uspořádání ovládacích prvků na palubní desce včetně dostatečného množství schránek a odkládacích poliček. Osobně jsem ocenil možnost i výškově si nastavit sedadlo a ve dvou rovinách i volant. Pochvaloval jsem si výborný výhled z vozidla a díky rozměrným zpětným zrcátkům i vzad.
Jestliže v první řadě je dostatek místa pro řidiče a pohodlná klubovková sedačka pro jednoho spolujezdce, pak totéž platí také pro cestující v druhé a třetí řadě. Za prvé mají cestující na svá sedadla velmi dobrý přístup díky širokým posuvným dveřím na pravé straně a za druhé Crafter Kombi Speciál nabízí „královský“ prostor nejen na šířku, ale i mezi sedadly na kolena cestujících. Při plném obsazení a hlavně v letních měsících pak cestující ocení i dostatek prostoru nad hlavou, i možnost interiér dobře chladit buď pomocí příplatkové klimatizace a nebo větrat bočním posuvným oknem u druhé řady sedadel vlevo.
Sedadla v druhé a třetí řadě jsou lavicového typu, tj. nelze individuálně nastavovat sklon opěradla, ale přesto vyhovují i na dlouhou cestu. A když na dlouhou cestu, tak s velkým množstvím zavazadel! Ano, i to je možné, protože nákladový prostor nabízí základní objem 1500 x 1750 x 900 mm (výška po hranu opěradel sedadel). V případě, že cestuje méně osob, lze třetí řadu sedadel vyjmout, pak je k dispozici délka 2450 mm. A konec konců, vyjmout lze i druhou řadu sedadel a potom je délka nákladového prostoru 3200 mm. Ovšem ve vozidle není přepážka, takže celkový objem 11 m3 lze využít pouze teoreticky. Je vhodné při delší cestě mít náklad dobře upevněn. K tomu slouží šest robustních ok v podlaze.
Oblíbený řadový pětiválec VW splňuje limity Euro 4, startuje po kratičkém žhavení a po jeho zahřátí na provozní teplotu se pravidelné (a mému uchu příjemné) „nýtování“ změní v příjemný šum dostatečně výkonného agregátu. Velký točivý moment a vhodně odstupňovaná přímo řazená (a přesná) převodovka umožňují „lenivějšímu“ řidiči minimálně řadit. Ale to asi bude spíše výjimka. Většina řidičů buď jede ekonomickým stylem a nebo stylem „brzda-plyn“.
Výkon motoru, odstupňování jednotlivých převodových stupňů a konec konců i kvalita kotoučových brzd podpořených činností ESP (o ABS nemluvě) to umožňují. Podvozek má vynikající stabilitu, i když na dálnici při jízdě s prázdným vozidlem je třeba brát v úvahu i vliv bočního větru.
Řidič, který však hodlá jezdit svižně, ale hospodárně, dokáže na známé trati udržet průměrnou spotřebu pod hranicí 9 l/100 km. Popojíždění v centru, kterému ovšem neunikne vozidlo sloužící např. pro hotelové hosty, spotřebu zvýší na cca 10 l/100 km. Budiž však současně řečeno, že Crafter má opravdu dobré manévrovací schopnosti, takže jízda v hustém městském provozu či parkování (délka skoro 6 metrů a výška 2705 mm) nečiní řidiči žádné problémy (jestliže při manévrování umí využívat i venkovní zpětná zrcátka). Ale velikost vozidla i nadbytečně velký nákladový prostor spíše povedou k využívání Crafteru Kombi Speciál N1 při delších cestách, a ani bych se nedivil, kdyby bylo za příplatek namontováno závěsné zařízení ISO 50 (standardní „koule“) a Crafter uháněl i s vlekem. Ovšem pak nestačí k jeho řízení oprávnění supiny „B“ a je třeba mít i dražší dálniční známku.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)