Představujeme
Volvo stavební stroje - Volvo na Čertových schodech
22.06.2009 15:34
Představujeme
Asociace jízdy automobilů Volvo po schodech (ať už vzhůru či dolů) je sice logická, ale titulek je přesto lehce zavádějící.
Letošní předváděcí akce hlavně stavební (ale částečně i rozvážkové) techniky Volvo Truck + Volvo Stavební stroje proběhla ve velkolomu Čertovy schody (Čechy – Tmaň u Berouna) resp. kamenolomu Hrabůvka (Morava – Hrabůvka u Hranic). A právě do velkolomu Čertovy schody jsme se přijeli podívat. Dvoudenní akce nabídla účastníkům první den krásné až letní slunečné počasí s teplotou kolem 20 °C. Druhý den pak zataženou oblohu, ale sucho, zato trvalý vítr a teploty o hezkých pár stupňů nižší. Jestliže dle „papírových“ předpokladů mělo být první den „narváno“ a druhý den jen minimum návštěvníků, skutečnost byla taková, že po oba dva dny měla akce nebývale velkou návštěvnost a dostat se tak za volant sklápěček, demprů či za páky nakladačů bylo možné jen díky pečlivě vedenému pořadníku a „protekci“ u pořadatelů. Současná recese (či krize) v oblasti nákladní dopravy, ale i ve stavebnictví, zřejmě umožnila velkému množství manažerů opustit své kanceláře (není práce, takže žádná neuteče) a zajet se podívat na moderní stavební techniku, ba co víc, vyzkoušet si i její řízení přímo v terénu.
Rozvážková vozidla na dně velkolomu působila poněkud nepatřičně, a celkem vzato o valník s hydraulickou rukou Volvo FE resp. skříňový distribuční model FL CityPro na stejném podvozku se nikdo ani příliš nezajímal. O něco lépe na tom byl hákový nosič kontejnerů na podvozku Volvo FM 400. Více zájmu pak budil mohutný tahač Volvo FH16 660 6x4 s třínápravovým návěsem na sypké hmoty, který jezdí v „barvách“ společnosti OK Trans Kolín, a pak také zájemci okukovali Volvo FM 400 8x4 s domíchávačem betonu Schwing Stetter. Ovšem největší pozornost se soustředila „na pískoviště“, tedy do sektoru, kde neustále „makaly“ tři kolové nakladače Volvo a jeden bagr.
Ale i tady byl zájem diferencovaný. Zatímco na práci kompaktního nakladače Volvo L50F resp. kolového rypadla EV160C upínali svoji pozornost zřejmě pouze opravdoví zájemci o tyto konkrétní stroje, velký kolový nakladač L150F a rypadlo EC360CNL měly kolem sebe stále nejen dost diváků, ale i „strojníků“, kteří si chtěli vyzkoušet i obsluhu těchto velkých strojů. Pomineme-li skutečnost, že každý chlap je „hračička“, pak oba tyto stroje střídavě nakládaly sypký mletý vápenec buď do mohutného dempru Volvo A35E 6x6 nebo do o přece jenom něco menšího trucku Volvo FM 440 8x6. Takže na menší nakladače „zbývalo“ nakládání do relativně subtilní sklápěčky Volvo FE 320 6x4 (test nabídneme v některém z příštích čísel DaS). Na ploše byly dvě, lišily se pouze nástavbou. Třístranný sklápěč z produkce KOV Velim jezdil pod nakladačem, zatímco jednostranný sklápěč s nástavbou Molčík byl na prezentační ploše vedle návěsů na sypké hmoty Panav a bylo možné s ním vyjet i mimo areál na místní komunikace.
Přiznávám se zcela dobrovolně, jsem „hračička“, a tak jsem si počkal, až jsem mohl usednout za volant dempru Volvo A35E. Jeho výrazně staršího „brášku“ jsem totiž řídil už jako kluk, mám ho totiž ve své skromné sbírce angličáků. Takže teď to bylo „doopravdy!“Bagr naplnil obrovskou korbu rychle a tak jsem mohl odjet na výsypku. Mohutný dempr má tzv. „blbuvzdorné“ ovládání. Převodovka je samočinná, pravá noha obsluhuje pedály plynu a brzdy, levá pak retardér. Na suché a uježděné ploše jezdí dempr s konfigurací 6x4, tady byl přece jenom místy blátivý terén, a tak občas přišla ke slovu i konfigurace 6x6. A tak jediné, na co jsem si musel dávat pozor byla šířka vozidla a jeho řízení nikoliv předními koly, ale kloubem mezi tahačem a přívěsem. Zvuková kulisa je samozřejmě jiná než ve sklápěčce Volvo, jde o stavební speciál, který nepatří na silnice. První „kolo“ bagr – výsypka bylo takříkajíc „učňovské“, včetně nacouvání pod bagr (trénink s angličákem se vyplatil!) druhé kolo už bylo lepší a třetí jsem si už užíval.
Ten samý okruh – naložení, blátivá dvacet metrů dlouhá “louže“ a prudké stoupání na výsypku, jsem si zkusil i s Volvem FM 440 8x6, tedy s modelem, který dobře známe jak z testů či některých prezentací a pak ještě s kompaktním Volvem FE 320 6x4. Terén nebyl zas až tak náročný a těžké „efemko“ bez problémů celý okruh v pohodě zdolalo. Klasická přímo řazená převodovka se systémem Range & Split umožňovala optimální využití točivého momentu, i když instruktor Vláďa Myslík mě upozornil, že „točím“ motor zbytečně do otáček.
Neodolal jsem a cestu od nakladače na výsypku jsem si také několikrát projel se sklápěčem Volvo FE 320 6x4, tedy s kompaktnějším modelem, který konfigurací 6x4 míří do oblasti přepravy sypkých stavebních hmot spíše po uježděných či alespoň zpevněných cestách a silnicích. Pod instruktážním „dohledem“ Martina Valenty jsem celý okruh opakovaně projel bez „ztráty kytičky“. Bláto nebylo až zase tak hluboké, aby trasu nezvládla konfigurace 6x4, i když pro jistotu jsem se snažil volit poněkud méně rozježděnou stopu. Ale o této sklápěčce více až v redakčním testu.
O účastníky celé zdařile organizované akce bylo postaráno nejen na citovaném „pískovišti“, ale ve velkém stanu bylo jak občerstvení, tak i dostatek technických prospektů k vozidlům i strojům Volvo, a konec konců byli přítomni i ochotní technici a prodejci, takže zájemci o tuto stavební techniku neměli nouzi o informace. A kdo měl chuť mohl se v lehkém terénu „vyřádit“ i s lehkým SUV z produkce Volvo Car. Takže oba dva dny na Čertových schodech, pod pečlivým dohledem penězokazců z nedalekých Koněpruských jeskyní proběhly k plné spokojenosti návštěvníků a lze je považovat za vydařené.
Zdroj: Doprava a silnice 05/09
Autor: Jiŕí Krenar