Představujeme
Volvo FH – Volvo představilo novou řadu FH
Jiří Štěpánek 18.10.2012 10:22
V Göteborgu se uskutečnila světová premiéra nové těžké řady vozidel FH.
Na městském zimním stadionu byl slavnostně představen vůz Volvo FH, který již pohání motor splňující normu Euro 6 a je vybaven unikátním samostatným zavěšením předních kol, který zatím v segmentu nákladních vozů nebyl použit. Druhý den se mohli přítomní novináři z celého světa a zákazníci podrobně seznámit s jednotlivými technickými inovacemi na vozidle Volvo FH. Výrobce garantuje úsporu paliva, spolehlivost, ergonomii, výjimečné jízdní vlastnosti, aktivní i pasivní bezpečnost a elektronické funkce šetřící čas.
Nové hnací ústrojí. Volvo I-Torque, které bude na evropský trh uvedeno na podzim roku 2013, požadavky normy Euro 6 splňuje a přitom ještě dokáže značně snížit spotřebu paliva. Jak už samotný název napovídá, přednosti systému I-Torque jsou vysoký točivý moment a nová automatizovaná převodovka s řazením bez přerušení silového toku.
Ústrojí I-Torque se může pochlubit točivým momentem 2800 Nm a vysokým výkonem i v nízkých otáčkách. Díky tomu jsou vozy velmi tiché. Nižší otáčky znamenají méně časté vstříknutí paliva, méně zplodin a také méně tření. Systém I-Torque využívá nejúčinnější otáčky motoru D13, tedy rozmezí mezi 900 a 1200 otáčkami za minutu. Na vysokém točivém momentu poskytovaném hnacím ústrojím I-Torque se podílí dvě hlavní součásti - nový motor D13 Euro 6 o výkonu 460 koňských sil a točivém momentu 2800 ot./min a nová, dvouspojková verze automatizované převodovky -I-Shift. K navýšení účinnosti a snížení dopadu na životní prostředí pak přispěla velmi účinná turbosestava, nově vyvinutý software, technologie CommonRail a systém recirkulace výfukových plynů (EGR). První motor D13 pro model Volvo FH již splňuje tento standard. Technologie použitá u prvního motoru Euro 6 se v určitých ohledech od systému I-Torque odlišuje, nicméně tvorba zplodin bude na stejné úrovni. To znamená 77 % snížení tvorby oxidů dusíku a 50 % snížení emisí pevných částic. První motor splňující požadavky směrnice Euro 6 vychází z osvědčené pohonné jednotky Euro 5, která bude s novou řadou Volvo FH rovněž nabízena. Stejně jako původní motor i novinka v nabídce je provedena jako řadový šestiválec s jednotkami vstřikovačů a systémem selektivní katalytické redukce (SCR) ve výfukové soustavě. Aby však motor vyhověl novým emisním požadavkům, využívá také recirkulace výfukových plynů (EGR) a filtru pevných částic (DPF).
Převodovka I-Shift. Základní strategie řazení – automatický výběr správného poměru pro rozjezd (1. až 6.stupeň). Na volbu stupně pro rozjezd má vliv celková hmotnost vozidla a stoupání vozovky. Výkonnostní režim řazení – tento režim poskytuje rychlejší a jemnější řazení díky promyšlenému využití motorové brzdy, spojky vozu a speciální brzdy převodovky. Základní úpravy řazení – při brzdění motorem v automatickém režimu umožňuje zasáhnout do řazení pomocí tlačítek na řadicí páce. Ukazatel teploty oleje v převodovce – zobrazení teploty převodového oleje na informačním displeji. Pokročilá strategie řazení – snadnější rozjíždění a manévrování ve stísněných prostorech pomocí systémů EBS a ECS. Maximalizace brzdného účinku retardéru VEB automatickým výběrem správného převodového stupně umožňuje chod motoru ve vysokých otáčkách.
Při řazení během brzdění motorovou brzdou se aktivují brzdy kol, čímž dochází ke kompenzaci přerušení brzdného momentu. Kontrola rozjezdu – optimalizace výběru převodového stupně a funkce EBS při jízdě nízkými rychlostmi. Kromě jiného zajišťuje, že se funkce „pomoc při rozjezdu do kopce" aktivuje pouze při stoupání. I-Roll - automatická aktivace či deaktivace volnoběhu za účelem úspory paliva. Funkce I-Roll je používána v případě, kdy není vyžadován tah ani brzdný účinek motoru, například na rovné silnici. Inteligentní tempomat – spolupracuje s funkcí cestovní brzdy, zamezuje zbytečné aktivaci pomocné brzdy a umožňuje častější využití volnoběhu. I-See - software inteligentní převodovky I-Shift umožňuje ukládání typografických dat a využívá těchto údajů k optimalizaci jízdy při opakovaném průjezdu stejného úseku cesty. Systém I-See lze využít k úspoře paliva a zlepšení pohodlí za jízdy. Pokud si zákazník objedná systém I-See, obdrží také tempomat I-Cruise. I-Cruise lze objednat samostatně.
Jízdní vlastnosti. V osobních automobilech se se samostatným zavěšením předních kol setkáváme běžně, ale Volvo FH je prvním sériově vyráběným těžkým nákladním vozidlem vybaveným samostatným zavěšením předních kol. Je to dobře poznat na jízdních charakteristikách. Vůz skvěle udržuje směr a i nejmenší nerovnost je pohlcena samostatným zavěšením předních kol, takže pneumatiky na vozovce dobře drží. Dokonce i přes výtluky či hrboly vůz přejede, aniž by si jich řidič všiml. Díky samostatnému zavěšení předních kol projede Volvo FH bez problémů každou zatáčku. Volvo FH má díky tomuto systému výbornou jízdní stabilitu i ve vysokých rychlostech má řidič pocit bezpečí a úplné kontroly nad vozem. Díky dvojitému lichoběžníkovému zavěšení se mohou kola pohybovat ve svislém směru nezávisle na sobě. Převodka řízení s hřebenem a pastorkem zajišťuje přímý kontakt s koly. Řízení probíhá prakticky bez jakékoliv prodlevy a vůz ihned reaguje na jakýkoliv pohyb volantem. Příčníky se starají o stabilizaci, která je běžně zajišťována přední nápravou. Vzduchový měch pohlcuje nárazy, ovládá pohyb ve svislém směru a zajišťuje měkčí odpružení. Samostatné zavěšení předních kol je dostupné pro vozy 4×2 a 6×2 s vlečenou nebo tlačenou nápravou (pouze tahače). Nápravu je možné zatížit až 8,5 tunami.
Interiér. Řidič má lepší výhled na vozovku nejen díky vylepšenému sedadlu, ale také díky větším oknům a inovativním zpětným zrcátkům. Páčky a ovladače jsou uspořádány podle priorit, takže ty nejdůležitější má řidič po ruce. Všechny tyto změny mají velký podíl na tom, že řidič má lepší přehled o dění na vozovce. Další výhodou je velká flexibilita posedu za volantem. Premiéru ve světě nákladních vozidel má například volant nastavitelný ve více směrech. Pohodlnější poloha pro řidiče znamená, že se tolik neunaví, a může se lépe soustředit na řízení a jezdit bezpečněji. Vzpřímenější A-sloupky daly kabině metr krychlový navíc. To znamená nejen dalších 300 litrů úložného prostoru, ale také větší pohodlí při pohybu po kabině. Kabina byla vylepšena s ohledem na dobu strávenou prací i odpočinkem. Kvalitnější lůžko, integrovaná nezávislá klimatizace, nové osvětlení, dobré odhlučnění a další funkce přispívají k ničím nerušenému odpočinku, který se příznivě projeví na ostražitosti řidiče. K dispozici jsou tyto kabiny - spací kabina, kabina Globetrotter a kabina Globetrotter XL.
Brzdový systém. Kotoučové brzdy s elektronicky řízeným brzdovým systémem Volvo EBS jsou k dispozici v programových balíčcích STD a MED pro tahače a podvozky k dostavbě. Systém ESP je k dispozici pro tahače a podvozky k dostavbě s konfigurací náprav 4×2, 6×2 a 6×4. Díky tomu může společnost Volvo nabídnout systém ESP pro téměř všechny aplikace ADR a kombinace EMS. Škála brzdových systémů zahrnuje také bubnové brzdy Volvo s vačkou Z a protiblokovacím brzdovým systémem (ABS). Řidič může sledovat stav systému EBS prostřednictvím elektronického systému vozidla. Pomoc při rozjezdu do kopce – brzdy jsou uvolněny až ve chvíli, kdy motor zajistí točivý moment postačující k rozjetí vozidla bez couvnutí. Řidič je upozorněn na stav brzdového obložení – jedná se o funkci provádějící výpočet kilometrů do úplného opotřebení stávajícího brzdového obložení. Další výhodou je, že po sešlápnutí plynového pedálu dojde automaticky (v případě, že je zařazen rychlostní stupeň – pouze u převodovek I-Shift), k uvolnění parkovací brzdy. Parkovací brzda je automaticky aktivována také na návěsu. Brzda pro srovnání soupravy umožňuje řidiči aktivovat pulzní brzdění návěsu. Brzda se v takovém případě aktivuje automaticky, přičemž je minimalizováno riziko zalomení soupravy. Pouze pro podvozky k dostavbě. Elektronický stabilizační program (ESP) aplikuje brzdnou sílu na každé kolo zvlášť, díky čemuž je zajištěna lepší stabilita celé soupravy. Systém reaguje na tendenci k zalomení soupravy, převrácení nebo přetočení návěsu. Pokud dojde při rychlosti převyšující 50 km/h k aktivaci nouzového brzdění, začnou brzdová světla blikat čtyřikrát za sekundu. Kompaktní retardér montovaný na převodovku poskytuje brzdný účinek až 440 kW.
Bezpečnost. Díky úplně nové struktuře kabiny je nové Volvo FH ještě bezpečnější. Nárazové zkoušky prokázaly, že ze srážky se stojícím objektem v rychlosti 50 km/h vyvázne řidič bez těžších zranění. Ve skutečnosti to odpovídá zadnímu nárazu do přívěsu v rychlosti 80 km/hod. Na bezpečnosti se podílí také lepší výhled z kabiny, kterého je dosaženo mimo jiné zavedením nových zpětných zrcátek se štíhlejším rámem.
Tažná zařízení a nádrže. K dispozici jsou tažná zařízení montovaná uprostřed, polozavěšená, zavěšená a zavěšená pro přívěs se středovou nápravou. Všechna tažná zařízení lze namontovat v roztečích po 25 mm. Certifikovaná instalace točnice umožňuje zatížení až 36 tun. K dispozici je široká škála variant, včetně točnice vyhovující standardu ISO s profily ve tvaru L v různých výškách. Točnice s přírubou představuje odlehčenou variantu, která nevyžaduje spojovací desku. Výška točnice nad podvozkem činí přibližně 140 mm. Hliníkové nebo ocelové palivové nádrže mají objem 150 až 900 litrů. Plastové nádrže na AdBlue o objemu 32 až 90 litrů mají čerpadlo na kapalinu AdBlue vestavěno do modulu nádrže na AdBlue.
Bezdrátové spojení. Aby na sebe vozidlo vydělávalo, musí jezdit. Pracovníci servisní dílny mohou pomocí počítače na dálku zkontrolovat úroveň opotřebení jednotlivých součástí vozu. V případě, že se blíží konec životnosti některého dílu, může dílna kontaktovat přepravní firmu a s dostatečným předstihem naplánovat servisní návštěvu tak, aby vyhovovala požadavkům na dostupnost vozu. Výroba modelu Volvo FH bude na evropských trzích zahájena na jaře 2013.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)