Představujeme
Volvo Construction Equipment 2016 – Všestranné posílení
09.08.2016 10:15
Švédský specialista na těžební a stavební techniku zahájil velkou jarní ofenzivu.
Po začlenění francouzského výrobce nákladních automobilů Renault Véhicules Industrieles (Berliet, Latil a Saviem) včetně jeho americké značky Mack do společnosti Volvo vznikl druhý největší výrobce užitkových automobilů všech kategorií, firma Volvo Trucks. To již do skupiny Volvo patřil i kanadský White. Volvo jako jediný výrobce těžkých automobilů nabízí komplexní řešení těžby a dopravy, protože ve své divizi Volvo CE (Construction Equipment) vyrábí kolové i pásové stavební stroje. Původní firma -Munktell v Esklistuně byla založena již v roce 1832 a pod křídla společnosti Volvo se dostala až o více než století později jako Volvo BM (Bolinder-Munktell). V roce 2014 byla do skupiny Volvo CE začleněna i americká firma Terex, zaměřená na těžké dampry, včetně kloubových. Zájemcům z řad laické i odborné veřejnosti ze střední Evropy představila společnost Volvo CE v lomu Branžovy na Berounsku všechny své novinky pro rok 2016. Tematicky je lze shrnout do tří skupin podle poslání: zvýšit užitné vlastnosti vozidel, podpořit komfort řidiče a rozšířit možnosti a oblasti využití strojů.
V lehké řadě FL je nyní i vůz s pohonem všech kol 4x4 a v těžké řadě FH u vozidel pro stavebnictví řada drobných změn, typu přídavných háků, zesílených nárazníků apod. Pozornost si zaslouží i všechny novinky střední řady FM, která je určena pro stavebnictví a těžební průmysl. Nově se v nabídce objevují i podvozky 10x4 a 10x6. Z legislativního hlediska je naprosto zásadní základní rozdělení stavebních a těžebních strojů do dvou kategorií, tj. pracovní stroje a silniční vozidla. Velký a těžký stavební či těžební stroj nesmí být používán v silničním provozu, kde pro vozidla platí předpisy, bez jejichž splnění nemůže být vozidlo homo-lo-gováno, tj. schváleno pro běžný silniční provoz. V případě značky Volvo nejde jen o velmi těžké nákladní automobily, především sklápěče, ale právě také o těžební a stavební stroje, které v řadě případů mají svým vnějším vzhledem i konstrukcí k automobilům velmi blízko.
Ve výrobním programu Volvo CE jsou dampry, (bul)dozery, grejdry, kladeče potrubí, nakladače, rypadla, skrejpry, válce kolové a další. V řadě případů se jedná o stroje víceúčelové s vyměnitelným pracovním nářadím. Všechny stroje současné nabídky plní emisní limity platné od 1. 1. 2014. Tyto limity však nejsou stejné jako pro silniční vozidla. K největším strojům Volvo patří kloubový dampr A40D s pohonem 6x6 a k nejoblíbenějším patří nakladače, dozery a rypadla, např. kolový nakladač EW160B. Novinkou je pásové rypadlo EC250D. Vzhledem k výrobě těchto strojů v relativně malém množství jsou jejich ceny výrazně vyšší než ceny nákladních automobilů pro stavebnictví.