Představujeme
Volvo A35E D12D - Jednička ve stavebním terénu
Milan Olšanský 21.04.2010 03:30
Test
Kloubové dampry jsou určeny pro pracovní nasazení především v těžkých terénních podmínkách rozsáhlejších stavebních děl. Na rozdíl od těžkých nákladních vozidel vhodných pro stavební sektor využívají zcela odlišnou koncepci řízení.
Hydraulicky ovládaný kloub, umístěný mezi přední a zadními nápravami (či nápravou u variant 4x4), prokáže své výjimečné technické vlastnosti především při pohybu damperu v hlubokých kolejích na nezpevněném a máloúnosném povrchu. Kloubový dampr v takovém prostředí velmi bezpečně drží stopu a je schopen zatáčet či měnit směr pohybu zcela přesně podle pokynů řidiče.Ti, kdo řídí nákladní vozidla na stavbách či jsou nuceni operovat v těžkém terénu, vědí, že jakmile se dostanou se svým náklaďákem klasické koncepce do kolejí, mají za volantem již jen poradní hlas. Zvláště potom, co se změny směru jízdy týče. Je velmi nesnadné, a někdy skoro nemožné, přinutit kola přední nápravy, byť by byly poháněné, aby radikálně vybočily z vyježděných kolejí. Minimálně to chce poměrně velkou zkušenost a opatrné řízení. Opatrné v tomto případě znamená také pomalé.
Díky hydraulickému ovládání kloubu, který natáčí celou přední část vozidla, je právě v takovém případě kloubový dampr jasným vítězem nad všemi. Nejen, že si poradí téměř za všech okolností (každá technika má své limity), ale učiní přesně tak rychle, jak to po něm jeho strojník/řidič vyžaduje. Zkrátka nezaváhá a doslova převálcuje terénní překážky, které jsou pro klasická vozidla nepřekonatelné.
Vysoká efektivita
Ke skvělým jízdním vlastnostem se navíc přidává vysoká užitečná hmotnost, která je odrazem jednak jiných technických předpisů platících pro stavební stroje operující mimo standardní silnice a komunikace, a jednak efektivního využití možností sklápěcích či jiných speciálně konstruovaných a připravených nástaveb. Přesto, a nebo právě proto, že pořizovací náklady kloubového dampru jsou v poněkud jiné rovině než u standardních nákladních vozidel, je jeho využití vysoce efektivní. Vyžaduje dokonalé naplánování a dodržování vytěžovací strategie.
Výrobou kloubových damprů se zabývá celá řada firem, jedničkou na celosvětovém trhu a vedoucí vývojářskou silou je společnost Volvo Construction Equipment, která v minulosti stanovila konstrukční standard kloubových damprů. Promyšlená a léty odzkoušená konstrukce dává jistotu vysoké pracovní efektivity. Kloubové dampry Volvo série E je možno spatřit na celé řadě stavebních děl téměř všech kontinentů světa.
Ne nadarmo jejich výroba využívá vysoce synergického efektu obrovského koncernu Volvo Group, který je díky tradici a globalizaci schopen nabídnout to nejlepší, co se ve stavební branži dá vůbec očekávat. Volvo Group (Volvo Trucks, Mack, Renault Trucks, Volvo Buses, Volvo Construction Equipment, Volvo Penta, Volvo Aero a Volvo Financial Services) zaměstnává cca 100 000 lidí a produkuje výrobky v 25 zemích. Je tedy evidentní, že dokáže nabídnout zajímavé možnosti.
Kategorie sama pro sebe
Kloubový dampr Volvo E je možno získat v jedné ze sedmi základních specifikací lišících se počtem náprav (dvě nebo tři), systémem pohonu (4x4, 6x4 nebo 6x6), výkonem motoru (224 kW/305 k až 350 kW/476 k), užitečnou hmotností (24 t až 39 t), objemem vlastního dampru (13 m3 až 24 m3) a samozřejmě též celkovou hmotností (43,47 t až 69,6 t). Aby toho všeho nebylo málo, je zde ještě jeden významný odlišující parametr – unikátní automatické hydraulické tzv. plné odpružení FS (Full Suspension). Kloubové dampry A35E FS a A40E FS, tedy oba dva těžší modely, jsou vybaveny systémem FS, který automaticky udržuje světlou výšku vozidla a stabilizuje sklápěcí korbu za každých podmínek (při jakémkoliv využití užitečné hmotnosti) tak, aby jízda byla co nejbezpečnější, komfortní a rychlá.
K pohonu využívají kloubové dampry „rodinné“ vznětové motory, které známe z nabídky Volvo Trucks. Řadové šestiválce zdvihových objemů 9, 12 a 16 l s označením D9B, D12D a D16E jsou vysoce spolehlivé a efektivní motory. Dampry jsou s jejich přičiněním schopny maximální rychlosti 53 (modely A25E) až 57 km/h (modely A35E a A40E). Devítistupňová planetová převodovka PT 2509 je automatická a doplněná měničem momentu (2,1:1), k brzdění obrovské masy naloženého vozidla jsou vedle vlastního brzdového systému využívány především retardér a výfuková brzda. Její ovladač je na mistě spojkového pedálu. Jízda s kloubovým dumperem, zvláště v provedení FS, se díky všem těmto opatřením stává téměř hračkou. Je však nezbytné si uvědomit, že jde o velmi rychlý a výkonný stroj, který reaguje doslova na každý pohyb řidičovy ruky. Díky výkonné hydraulice dokážou kloubové dampry sklápět náklad i v situaci, kdy stojí zadní částí do kopce. Doba úplného vyklopení činí pouhých 12 s, a to při maximálním úhlu až 70°. K úplnému vyklopení přitom Prakticky není úlohy, které by se nezhostily v rámci standardních možností se ctí a s vysokou efektivitou. Kloubové dampry jsou samostatnou kategorií stavebních strojů. Těžko k nim hledat alternativu, pokud je pro ně zajištěno adekvátní využití.
Zdroj: Trucker 03/10
Autor: Milan Olšanský