Představujeme
Volkswagen – VW Amarok V6 je tady
Jiří Krenar 28.12.2016 06:19
Ano, už i na českém trhu je k dispozici modernizovaný pick-up VW Amarok s šestiválcovým motorem.
Prodejně velmi úspěšný model ve svém segmentu získal hned po svém představení titul (do té doby vlastně nikdy neudělovaný) „pick-up of the Year“. A začal nekompromisně „šlapat na paty“ zavedené konkurenci s tradicí. To vše se čtyřválcovým vznětovým motorem 2.0 TDI v několika výkonových verzích, s přímo řazenou nebo samočinnou převodovkou, s pohonem pouze předních kol nebo se dvěma variantami pohonu 4x4 a karoserií Single i Double Cab. Dokázal oslovit jak uživatele off-roadů, kteří potřebují pracovní pick-up, tak i zvolna se rozšiřující klientelu, která žádá velmi komfortní pick-up s pohonem všech kol pro své „lifestylové“ aktivity. To vše je ale v tuto chvíli výrazně jinak.
Výrobce spolu s marketingovými „mágy“ modernizoval (vzhledem k razantní modernizaci všech konkurenčních pick-upů si troufám říci, že na poslední chvíli) Amarok oblíbeným způsobem u značky VW, tedy „cestou mírného pokroku“. Co se osvědčilo, to zůstává, s čím byly problémy, to změníme. Karoserie tedy absolvovala jenom lehkou retuš, zaměřenou hlavně na masku vozidla. Výraznější modernizací prošel interiér a to směrem ke zvýšení komfortu. Podle úrovně výbavy – jsou tři: Aventura, Comfortline, Higline – můžete mít vedle běžných prvků, jako je tempomat, dvouzónová klimatizace, informační a zábavní systém apod., také zcela elektricky nastavitelná sedadla řidiče a spolujezdce a spoustu dalších pohodlí zvyšujících prvků či materiálů. A pokud sáhnete do několika stránkového seznamu příplatkové výbavy, můžete si „vyhrát“ ještě víc. Tou nejpodstatnější změnou je ale motor. Pod kapotou je nyní vždy a pouze vidlicový (V 90°) šestiválec 3.0 TDI.
Nad přední nápravou podélně uložený kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový agregát EU6 je k dispozici o jediném zdvihovém objemu 2967 cm, ale ve třech výkonových stupních: 120 kW/163 k resp. 450 Nm, 150 kW/204 k resp. 500 Nm a 165 kW/225 k resp. 550 Nm. V závislosti na výkonu jsou nabízeny tři různé varianty pohon: klasický pohon zadních kol, pohon všech kol systém 4Motion, a to buď ve verzi s šestistupňovou manuální převodovkou jako pohon s automaticky připojitelnou přední nápravou, nebo v kombinaci s osmistupňovou samočinnou převodovkou jako trvalý pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem Torsen. Všechny tři varianty disponují elektronickou uzávěrkou diferenciálu EDS. Užitkové verze nabízí na přání ještě mechanickou uzávěrku zadního diferenciálu. Podle výbavy, motoru a pohonu je pak možnost připojení bržděného přívěsu o celkové hmotnosti 3,2 t nebo až 3,5 t. Pokud jde o průchodnost terénem, výrobce tvrdí, že se nic u nového Amaroku nezměnilo. Naopak, výrazně byl upraven podvozek pro zlepšení jízdních vlastností na silnici. Potvrzují to i první jízdní testy, které jsme jako motorističtí novináři mohli absolvovat na silnicích Příbramska a pak také v lehkém terénu na polních cestách.
Přesto mám pocit, že výrobce udělal klasický „cimrmanovský krok stranou“. Proč? V nabídce zůstala pouze karoserie Double Cab (včetně podvozku k dostavbě) a nejlevnější verze Amaroku 3.0 TDI 4Motion 150 kW Comfortline začíná na ceně 809 925 Kč bez DPH. I nejméně vybavená verze se tak úrovní komfortu v interiéru dostává spíše než do pozice „auta na práci“ na srovnatelnou hladinu s dobře vybaveným SUV. A ačkoliv věřím, že importér resp. prodejci dokáží případným flotilovým zákazníkům „udělat cenu“, konkurence v tomto směru možná bude jak cenově, tak i provozně příznivější. To ale ukáže čas. Zatím prodejci zaznamenávají docela zajímavý ohlas potenciálních klientů, kteří projevují zájem hlavně o výkonnější a lépe vybavené verze. Jen pro pořádek konstatuji, že vznětový dvoulitrový motor již nebude do žádné verze Amaroku montován. A současně konstatuji, že v tuto chvíli je to jediný pick-up v této třídě, který je vybaven motorem V6. Příští rok by se měl objevit pick-up Mercedes-Benz (upravený Nissan Navara), který je avizován i s šestiválcovým motorem. A pak samozřejmě i na našich silnicích můžete potkat velké pick-upy v „americké velikosti“, které mají jak zážehové, tak i vznětové šestiválce pod kapotou docela běžně. První kilometry ujeté na dálnici D4 i silnicích nižších tříd potvrdily, že podvozek je nastaven opravdu velmi dobře a to jak na komfortní, tak i na sportovní styl jízdy. Stejnou pochvalu si zaslouží i samočinná převodovka. Jízda i v lehkém terénu je závislá na obutí vozidla. A to platí na běžných polních cestách, kde úzkoprofilové pneumatiky na litých discích jsou značně ohroženy proražením. Homologovány jsou rozměry 245/65 R17, 255/60 R18, 255/55 R19 a 255/50 R20. Pokud jde o průměrnou spotřebu, tu ukáže až běžný redakční test se zatíženým vozidlem.
Převzato z časopisu