Představujeme
Vodíkový pohon – Toyota sází na vodík
Milan Olšanský 22.06.2017 05:49
V dubnu představil jeden z největších výrobců automobilů na světě, japonská Toyota, svoji vizi „Project Portal“. Těžký nákladní automobil, resp. sedlový tahač, v Americe zařazený do hmotnostní kategorie „Class 8“, s pohonem vodíkovými články.
Automobilka v prohlášení uvedla, že vůz vybavený vodíkovou technologií pohonu začne testovat již v létě v přístavech Los Angeles a Long Beach. Účelem je zjistit míru praktičnosti využití silničních souprav v reálném provozu na víceméně předpovídatelných tratích. „Project Portal“, jak celou záležitost Toyota pojmenovala, je nyní, ve fázi testování, založen na využití vodíkového pohonu zabudovaného do tahače značky Kenworth modelové řady T660.
Kenworth s tím nemá nic
Skupina PACCAR, do jejíhož portfolia značka Kenworth (Peterbilt, DAF Trucks, Leyland Trucks) patří, nemá s projektem pranic společného. Navíc modelovou řadu silničních tahačů T660 přestala po deseti letech a 60 000 vyrobených a prodaných kusech, na konci loňského roku vyrábět. Kenworth T660 byl jedním z prvních modelů značky, který přinesl velký příklon k aerodynamice celého vozu. Již dva roky je vyráběn nástupce T680, který od letošního roku přebírá naplno jeho štafetový kolík. I tak je ale vedení společnosti Kenworth rádo, že si Toyota vybrala právě jejich značku. A i když na místo původního loga umístila svoji příležitostnou značku projektu, i tak každý pozná, o jaký kapotový americký truck vlastně jde.
Kalifornie je nejčistější
Naopak Toyota deklaruje spojení s kalifornskými institucemi, jako jsou California Air Resources Board a California Energy Commission, aby společně odhalily potenciál pohonu vodíkovou technologií pro dopravní průmysl. Čistý, bezemisní systém pohonu, jehož vedlejším produktem je jen voda, by měl výrazně na straně silniční dopravy kontejnerů z přístavů do skladovacích a logistických center přispět k naplnění zákona o čistém vzduchu v přístavech v Long Beach. Ostatně starost o životní prostředí, speciálně o úroveň škodlivin vypouštěných do ovzduší v rámci spalování fosilních paliv je v Kalifornii příznačná. Právě tato část USA je známa svými zákony, které jsou velmi tvrdé. V Long Beach to místní pociťují v plné míře od roku 2005, od té doby se dramaticky čistota ovzduší právě v tomto koutě unijního státu zlepšila.
Vodíkové články a baterie
Zkušební Kenworth T660 je osazen dvěma systémy vodíkových článků, původně pohánějící novinku v podobě osobní Toyoty Mirai. Navíc má tahač vřazenu ještě baterii s kapacitou 12 kWh. Systém vyvíjí maximální výkon 493 kW/670 k a nabízí maximum točivého momentu na úrovni 1796 N.m. To rozhodně stačí pro efektivní manipulaci se silniční soupravou s celkovou hmotností 80 000 liber, pardon 36,287 t. Popravdě bohatě by to stačilo i na „nespoutanou“ jízdu přes Kordiliery, Alpy či Pyreneye, natož tak na „courání“ po kalifornských přístavech. V tom problém není. Ovšem dojezd je drobným limitem. Tak jak je vůz připraven, dokáže na jedno naplnění vodíkové nádrže urazit cca 320 km. Což sice na předem pečlivě vybranou trasu z přístavu do skladu a zpět jistě stačit bude, ale na dálkovou přepravu zboží zatím ne. Zvláště když si připustíme fakt, že ani v USA nejsou plnící vodíkové stanice na každém rohu – vlastně nejsou skoro nikde. Vzpomeňme si na projekt NIKOLA ONE – nejprve s pohonem na CNG a v současné době na vodíkové články – největší problém – plnící stanice. Však také společnost NIKOLA stejným dechem jako o plynovém/vodíkovém tahači také mluvila o vybudování celé sítě plnících stanic přes USA. Toyota je poněkud střízlivější a oznámila spolupráci a partnerství se značkou Shell, které by mělo vést k vyšší aktivitě při vybudování sítě vodíkových stanic, pro začátek alespoň v Kalifornii.
Je vidět, že se závod o podmanění některého z opravdu rozumných alternativních pohonů v dálkové kamionové dopravě za velkou louží docela zajímavě v poslední době rozjíždí. Když jsem již jmenoval Toyotu a značku NIKOLA, nemohu nevzpomenout na značku TESLA, která ústy svého zakladatele Ellona Muska oznámila představení silničního tahače s čistě elektrickým pohonem v září tohoto roku. Na elektronáklaďáky sázejí také u nás v Evropě. Nejdále je zřejmě Daimler se svým Urban eTruckem, ale nezaostává ani MAN či Scania. Volvo se kloní k hybridu, ostatní zatím vyčkávají. Inu, uvidíme, co se z toho vyvine.
Převzato z časopisu