Představujeme
V Dubrovníku s Mazdou BT-50
04.02.2009 11:28
Svezli jsme se
Parťák do pracovního týmu a nebo spíše společník na rekreaci a pobyt v přírodě? Kterým s nabízených směrů se vydává tento pick-up?
Až nejjižnější cíp Chorvatska – starobylý Dubrovník – si vybrala Mazda na prezentaci faceliftu pick-upu BT-50 (a tím jednoznačně potvrzuji, že akce se konala na březích Jaderského moře a nikoliv ve stejnojmenné pražské vinárně). A jak se posléze ukázalo, těch změn a úprav na vozidle zas až tolik nebylo, a tak cílem celé akce bylo spíše marketingově podpořit poněkud neutěšené prodejní výsledky, kterých tento pracovní model v Evropě (na rozdíl od konkurenčních pick-upů Nissan, Mitsubishi, Toyota či „dvojčete“ Ford Ranger) dosahuje. A shodou okolností to kupodivu platí také o Českém a Slovenském trhu. Ačkoliv předchůdce „bétéčka“, pick-up Mazda B-Fighter se naopak prodávala dobře, ba dokonce lépe než Ford Ranger.
V naší redakci pohlížíme na tyto pick-upy stále jako spíše na pracovní vozidla, i když řada z nich (a nejen Nissan Navara) už nabízí v interiéru značný komfort a také nastavení podvozku, zvláště pak jeho odpružení, už je často kompromisem mezi silniční a terénní verzí. Mazda BT-50 v tomto segmentu – dle mého názoru – patřila ale spíše do pracovního segmentu. Nabídla solidní zpracování interiéru, dobrou ovladatelnost, dostatečný výkon motoru, terénní schopnosti a užitečnou hmotnost, která každého řemeslníka, stavebníka či správce horského hotelu potěšila. K tomu a nikoliv jako bonus, byla rozumná pořizovací cena, sympatická cena náhradních dílů a přiměřené provozní náklady. Výrobce se ale domnívá, že dnešní zákazník už chce více a proto byl velmi krátce po uvedení Mazdy BT-50 na trh připraven jeho „facelift“.
Na letišti Čilipy (cca 20 km od Dubrovníku) na nás hned po odbavení už na parkovišti čekala flotila pick-upů, a tak jsme se – rozděleni do dvojic – mohli s faceliftovanou Mazdou hned seznámit. S kolegou jsme obcházeli vozidlo, kroutili jsme hlavou a až na kvalitní materiály v interiéru a klimatizaci, jsme na žádné změny nepřišli. Bylo krátce po 15. hodině, a mohli jsme si vybrat. Buď odjet přímo do Dubrovníku do hotelu Bellevue a nebo využít volna do 18.hodin na svobodnou, nikým nenaplánovanou vyjížďku po okolí a po pobřeží. Svítilo sluníčko, dokonce bylo přes 20 °C, a tak zvítězila druhá varianta. A až teprve večer při oficiální prezentaci jsme se dozvěděli, jaké že změny na Mazdě BT – 50 model 2009 jsou.
V prvé řadě se lehounce změnil tvar předního i zadního nárazníku a na masce se objevilo více chromu. K dispozici jsou i nové barevné odstíny či jejich kombinace. Vyšší verze výbavy dostávají lemy blatníků v barvě karoserie, či nová šestnáctipalcová litá kola. V příplatkové výbavě nechybí samozřejmě chromované (a kalhoty špinící) nášlapy, chromované rámy na korbu apod.. Novinkou v nabídce výrobce je rozměrný uzamykatelný a vodotěsný box, který lze bezpečně upevnit na korbu a kam se pak dá ukládat např. malé nářadí či jiné pracovní pomůcky řemeslníka či cestovatele.
V interiéru mimo již zmíněné materiály si všimnete nového oranžového podsvícení přístrojů, nový je tvar hlavy řadicí páky a dle úrovně výbavy je k dispozici i integrovaný audiosystém. Lze si objednat i kůží pošitý volant, hlavici řadicí páky, potahy sedadel apod.. Zvýšil se o maloučko i počet odkládacích míst v interiéru.
Z pohledu zákazníků naštěstí nedošlo ke změnám v nabídce karosářských variant. Základ tvoří dvoumístná verze Regular Cab s obrovskou ložnou plochou (délka 2280 mm, užitečná hmotnost 1170 kg), tato verze s pohonem 4x2 (2WD) a základní výbavou Basic začíná na ceně 445 294 Kč bez DPH. Větší kabina s označením Rap Cab je delší a disponuje dvojicí nouzových sedadel ve druhé řadě. Kabina také nemá středový sloupek, druhé – krátké – dveře se otevírají proti směru jízdy. Je to – s ohledem na přece jenom o něco kratší ložnou plochu – kompromis mezi čistě pracovním a už i rekreačním vozidlem, ale nechybí pohon 4x4. Z hlediska prodejů je ale největší zájem (a platí to i o konkurenčních pick-upech) o verzi Double Cab (cena začíná na 665 126 Kč), která nabízí pětimístnou kabinu, ložnou plochu o délce cca 1530 mm a u řady majitelů je využívána jak pro pracovní použití, tak i pro rodinný „provoz“. Samozřejmostí je pohon 4x4.
Pokud jde o hnací řetězec, pak tady k žádným změnám nedošlo. Základem je dobře známý vznětový přeplňovaný čtyřválec 2.5 l s vysokotlakým vstřikováním paliva Common-Rail a s výkonem 105 kW/330 Nm, přímo řazená pětistupňová převodovka, trvalý pohon zadních kol s možností připojení pohonu kol předních a samozřejmě redukce. Polosamočinné zámky předních volnoběžek se také nezměnily, tj. zamykají se automaticky po připojení pohonu předních kol, odemknout je lze až po stisknutí kolébkového spínače na palubní desce označeného RFT. Žádné další trakční pomůcky k dispozici nejsou. Ke kladům klasického off-roadu s rámovým podvozkem patří možnost připojit brzděný přívěs o celkové hmotnosti až 3000 kg.
Za volantem faceliftované Mazdy BT – 50 jsme v okolí Dubrovníku a na pobřeží najezdili za dva dny přes 300 km i s lehkým „zakufrováním“ na hranice Bosny-Hercegoviny. Užili jsme si dílem slavné Jadranské magistrály, dílem bočních silniček nižších tříd a bohužel jen velmi málo jízdy po nezpevněných komunikacích. Připravena byla také krátká off-roadová vložka v lokalitě Konavle s bahenním úsekem. Ale to už v podstatě byl konec celé prezentace a malou českou výpravu už čekala jenom poněkud zdlouhavá cesta letadlem z Dubrovníku do Vídně resp. poté do Prahy.
Pick-up Mazda BT – 50 model 2009 by měl být již na českém trhu a vozidlo k redakčnímu testu zřejmě získáme ještě v 1.čtvrtletí 2009. Takže místo vyprahlého jadranského pobřeží vyzkoušíme pick-up na zasněžených (doufejme) či alespoň blátivých českých polňačkách. Už se těšíme.
Zdroj: Doprava a silnice 12/08
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)