Představujeme
Těžká nákladní vozidla –Ruské překvápko
Milan Olšanský 29.11.2017 05:36
Na podzimním veletrhu nákladních a užitkových vozidel Comtrans 2017 v Moskvě se o velkou senzaci postarala společnost KAMAZ. Tradiční značka, která má v posledních letech na ruském trhu nákladních vozidel výrazně navrch, představila svoji budoucí vlajkovou loď, silniční tahač KAMAZ 54901.
Na první pohled je zcela jasné, odkud vítr fouká. Tahač KAMAZ 54901 je totiž osazen kabinou Mercedes-Benz Actros poslední generace. Respektive v Rusku kabinu označují jako K5 a Mercedes ji velmi rád Kamazu přenechal, neboť se také zrovna staví nová továrna na její výrobu v Tatarstánu. Kabina K5 činí z nového Kamazu doslova prémiový tahač. Vnitřní výška 1980 mm a vnitřní šířka 2270 mm jsou dokladem možného komfortu. Ruku v ruce s těmito informacemi je třeba se zamyslet nad cenou nového vozu. Zcela jistě bude nižší než u německého Actrosu, ale jistě ne zase o moc.
Výroba v nové továrně
Nová vlajková loď ruského výrobce by se měla vyrábět také ve stejné továrně, kterou právě teď společný podnik Daimler KAMAZ RUS staví. Podle dostupných informací jde o investici ve výši 400 milionů euro. V letech 2019 – 2020, kdy by měl společný podnik již nová vozidla dodávat standardně na automobilový trh, budou cca 2/3 výrobní kapacity továrny určeny pro výrobu vozidel KAMAZ a zbylá třetina bude dedikována vozidlům Mercedes-Benz Actros.
Řadové šestiválce
Tahače KAMAZ 54901 budou využívat ke svému pohonu řadové šestiválce nové rodiny Kamaz P6 v emisní specifikaci Euro V nebo Euro VI. Jejich maximální výkon se bude pohybovat od 279 kW/380 k do 404 kW/550 k. Přenos výkonu zajistí na kola zadní nápravy automatizovaná převodovka ZF Traxon. Z informací, které jsou k dispozici, vyplývá, že rám vozidla je vyroben z lehkých, ale vysoce pevných ocelových prvků. Přední náprava je devítitunová a na vozidle může být instalovaná buď jedna nádrž s kapacitou 700 litrů, nebo dvě nádrže o součtovém objemu 1200 litrů. Interiér vozidla odpovídá současným trendům stejně jako uložení autobaterií za zadní nápravou v převisu rámu.
Moderní asistenční systémy
Výrobce rovněž zamýšlí vybavit svoji vlajkovou loď celou řadou elektronických asistenčních systémů. Nepochybně to budou minimálně ty, které budou v době vstupu nového Kamazu na automobilový trh mandatorně platit. A možná že se dočkáme i dalších. Daimler AG si svůj majetkový podíl v největší ruské automobilce na těžká nákladní vozidla ochrání a zcela jistě protlačí své názory a svoji strategii při vývoji a přípravě nových nákladních vozidel.
Převzato z časopisu