Představujeme
Kabina budoucnosti – Koncept Kamaz 2020
Milan Olšanský 03.12.2015 05:53
Italská konzultační společnost Torino Design připravila pro ruskou automobilku Kamaz koncepční studii kabiny těžkého nákladního vozidla blízké budoucnosti.
Zkušenosti z oboru z práce pro jiné světové automobilky jsou jistou zárukou reálnosti vizí. Podle specialistů z firmy Torino Design je při návrhu opravdu inovativního nového vozidla potřeba zcela zapomenout, jak daný automobil vypadá právě dnes. Oprostit se od zavedených stereotypů a nechat myšlenky volně plynout. Do návrhu konceptu nové kabiny pro ruského velkovýrobce Kamaz italští designéři implementovali prvky vycházející z revoluční filozofie založené na představě, že jen kompletně „resetovaný“ řidič může v pracovní době podávat opravdu efektivní výkon.
Tak po pravdě řečeno, to zase tak převratná myšlenka není. Navíc v poslední době se vývoj interiérů i evropských tahačů žene právě tímto směrem. Vznikají vzájemně propojené, ale přesto jistým způsobem oddělené zóny pro relaxování, bydlení, práci a dokonce i pro zábavu. Společnost Torino Design však šla ve své vizi uplatněné pro ruský Kamaz ještě o něco dále. Rozhodně chtěla strhnout ono, podle jejich odborníků, stále uplatňované klišé, že architektura interiéru silničního tahače nedobře reflektuje dnešní zákaznické požadavky a nepracuje s přizpůsobením se funkčnosti vozidla. Silniční tahač dneška pro mnohé znamená de facto prolnutí tří základních funkcionalit: dopravy, kanceláře a bydlení. Tyto tři vzájemně výrazně odlišné činnosti, resp. jejich skloubení si vyžaduje nový architektonický přístup – nový, moderně řečeno – „layout“.
Nová architektura
Torino Design připravilo pro Kamaz studii kabiny Koncept 2020, která vychází z legislativně povolených standardních rozměrů, ale nabízí nebývalou míru flexibility při jednoduchém přenastavení vnitřního prostoru. Nové vnitřní uspořádání dovoluje řidiči ve vozidle nejen dokonale plnit pracovní úkoly, ale též si v době odpočívky třeba zacvičit, využít sprchu k osobní hygieně, uvařit si plnohodnotné jídlo, vychutnat si pravé italské espresso nebo si třeba prohlédnout nový film v kvalitě domácího kina předtím, než půjde do postele a uloží se ke komfortnímu odpočinku či spánku.
Koncept kabiny silničního tahače od společnosti Torino Design podtrhuje možnosti nového náhledu na tvorbu interiéru, který se může stát sice luxusním, ale hlavně příjemným prostředím, kde stojí zato strávit poměrně dlouhý čas pracovně efektivního dnes řidiče. Využívat komfort či vřadit do pracovního dne též chvilky radosti ze zábavy podporuje dle odborníků efektivitu práce, která má výrazný podíl na zvyšující se míře výdělku. Podívejme se, jak se tedy designéři s pokrytím oněch tří funkcionalit v nové kabině blízké budoucnosti vypořádali.
Práce, jízda
Být někde první nezáleží jen na rychlosti. Důležitá je rovněž míra synergie vznikající mezi řidičem a daným dopravním prostředkem. Kamaz a Torino Design vytvořily koncepci kabiny, která vychází přísně z potřeb řidiče. Staví na jeho legitimních nárocích a nabízí mu jednoduchou, intimní interakci s vozidlem. Řidič a truck dohromady jsou vystaveni nárokům okolního prostředí, v nichž se zrcadlí legislativní úpravy a obecné nároky k zachování a udržitelnosti nabourávání životního prostředí. Tomu kompletní jízdní souprava či jednotlivá vozidla čelí využíváním sofistikovaných systémů pracujících na základě aplikace poznatků a možností nejnovějších technologií. V případě koncepční studie Kamaz 2020 je možno vysledovat tento systém v koncových periferiích v podobě interiérových LCD panelů umístěných z vnitřní strany A sloupků a přenášejících obraz ze systému čtyř kamer. Řidič tak může sledovat vše jako ve zpětných zrcátcích a navíc má možnost využívat schopnosti kamerového systému, které zpětná zrcátka staví na podstatně vyšší úroveň.
Vnitřní prostor kabiny z hlediska řidiče a jeho práce je podstatně vylepšen. Počínaje novou koncepcí palubní desky, které vévodí velký hlavní displej a boční displej s ještě většími rozměry. Zobrazení všech potřebných informací o stavu a provozu vozu včetně navigačního systému či předpovědi počasí a dalších sdílených informací umožňuje řidiči v každém okamžiku optimalizovat jeho práci. Ve středu volantu nalezl své místo „smart phone“, tímto způsobem je řidič neustále on-line a přitom může profitovat s vysokého stupně bezpečnosti práce. Specialitou je sedadlo řidiče, které využívá k odpružení chytrý elektromagnetický sytém. Elektronika detekuje všechny terénní překážky a v reálném čase je pomocí optimalizace odpružení zcela eliminuje. Tímto způsobem dochází k odstínění cca 90 % všech vibrací přenášejících se z vozovky do kabiny.
Vícefunkční prostor
Pokud práce řidiče silničního tahače vyžaduje nové pracovní aktivity, je třeba, aby samotné vozidlo nabízelo nová řešení. Multifunkční eklektcizmus je zajištěn celou řadou odkládacích prostorů, a to jak v pracovní, tak v „domácí“ zóně interiéru, aby byl řidič schopen pracovat účinně se všemi materiály, které jsou pro úspěšné splnění dopravního problému nezbytné. V interiéru lze využít skládací a zasouvací pracovní stůl, který zabere poměrně málo místa, ale v pracovní poloze pokrývá celou délku kabiny. Stejně jako ostatní elementy i pracovní stůl odpovídá všem požadavkům: minimalizace místa v interiéru, efektivita práce a funkcionalita. Třináctipalcový tablet umístěný na palubní desce je řešení jak pro on-line práci řidiče, tak pro každodenní administrativní úkony. Všechny segmenty interiéru byly zpracovány s ohledem na zkušenosti vycházející z práce pro interiéry letadel či jiných vzduchoplavných prostředků a námořních jachet. To znamená, že všechna zařízení mají více funkcí než jednu a jsou důsledně optimalizována s ohledem na využitý a využitelný prostor.
Zóna bydlení
Popravdě řečeno čas strávený daleko od domova se vleče. Proto je třeba, aby se řidič cítil v kabině svého trucku jako doma, jedno, zda cestuje nebo pracuje. Revoluční myšlenky společnosti Torino Design nezahrnují jen styling, pracují s celkovou koncepcí interiéru kabiny. Základem je co možná nejlepší využití relativně malého prostoru, jeho rozdělení do jednotlivých intuitivně chápaných zón a šikovná implementace nejmodernějších řešení a technologií. Abychom začali od toho základního: osobní hygiena. Není nic strašnějšího než, když člověk musí slevit právě v této oblasti. Proto je interiér tahače vybaven sprchovým koutem s dostatečnou růžicí a LED osvětlením. Prostor je možno aktuálně ohraničit zatahovací polykarbonátovou stěnou. Nechybí samozřejmě též sklápěcí toaleta, která je prakticky převzata z letadel, jen je poněkud uzpůsobena pro použití v tahači. Prostor je doplněn sklápěcím dřezem vyhovujícím požadavkům na osobní hygienu a vaření.
Prostor pro přípravu jídla je vybaven nejmodernějšími komponenty. Indukční varná deska disponuje dvěma varnými plochami, je samozřejmě sklápěcí a lze ji kompletně „schovat“ do zadní stěny kabiny. Pokud řidič cítí potřebu rychlého občerstvení, může využít mikrovlnou troubu. Ve společnosti Torino Design pracují především italští návrháři, není se tedy co divit, že nemalý důraz kladou na příjemná rána se správným espresem. Proto naleznete ve studii Kamaz 2020 přístroj na výrobu tohoto skvělého nápoje, který je doslova symbolem Itálie po celém světě. Protože je třeba opravdu optimalizovat využití vnitřního prostoru kabiny, jsou všechny přístroje a zařízení uloženy tak, aby je bylo možno skrýt v zadní stěně. Protože je třeba také odpočívat, je řidiči k dispozici výklopný gauč, z něhož lze jako v pohodlí domova sledovat projekci filmu či se dívat na 24 palcovou televizní obrazovku. V okamžiku, kdy dojde na spánek, stačí pouhým stiskem příslušného tlačítka „stáhnout“ ze stropu rozměrné lůžko. Důležitou součástí života je pohyb a regenerace. Unikátním zařízením v interiéru kabiny trucku je běžecký pás, jenž je možno využít k joggingu, pokud této aktivitě brání počasí či jiné podmínky panující vně tahače.
V očekávání věcí příštích
Koncepční studie Kamaz 2020 přináší celou řadu zcela nových možností pro efektivní práci řidiče. Výrazně posiluje v oblasti komfortu a dokonalé náhrady za újmu na společenském životě v rámci náročnosti povolání řidiče dálkových souprav. Musíme mít na paměti, že jde především o studii, nicméně trendy jsou pro blízkou budoucnost jasné. Navíc Koncepční studie Kamaz 2020 je důkazem, že nejen v Evropě chtějí výrobci jít naproti logickým a možná i ještě jiným požadavkům zákazníků. Řidiči nákladních vozidel, v tomto případě dálkových silničních souprav, nejsou jen „kusovky“ do počtu. Jsou to pracovníci s vysokou mírou odpovědnosti za své životy, životy jiných, za hodnotu nákladu, za profit svých společností – také proto si zaslouží, aby takové studie vznikaly, a aby se alespoň některá řešení z nich postupně dostávala do sériové výroby.
Převzato z časopisu