Představujeme
Design – Nejznámější Pininfarina
Milan Olšanský 05.09.2012 10:41
Automobilový svět je od třetího července letošního roku chudší o jednoho z významných designérů. Sergio Pininfarina odešel navždy a zanechal nám po sobě stopu v podobě mnoha krásných automobilů.
Osmdesát pět let, to je poměrně požehnaný věk. Za tu dobu dosáhl Sergio Pininfarina celé řady úspěchů. Svoji profesionální dráhu započal v roce 1950 v rodinném podniku Carrozzeria Pininfarina, který založil v roce 1930 a poté dlouhá desetiletí vedl jeho otec Batista.
Pininfarina a Ferrari
Sergio se postupně vyprofiloval ve specialistu na tvar a karosérie sportovních vozů. Od roku 1960 vedl rodinnou firmu jako generální ředitel. Přestože v jeho profesionálním portfóliu figurují vozy značek Alfa Romeo, Fiat, Maserati, Peugeot, Cadilac, Bentley, Rolls-Royce, Chevrolet nebo Volvo, budeme si jej již navždy pamatovat především jako dvorního „krejčího“ vozů z Maranella. S Enzem Ferrarim pojilo Sergia Pininfarinu možná dokonce více než jen obchodní vztah. Kdysi, v šedesátých letech minulého století se u něj uvedl tím, že jej přesvědčil a nadchnul pro konstrukci sportovního vozu s motorem uprostřed. Světlo světa tak spatřilo Ferrari Dino, které bylo poprvé prezentováno na autosalónu v Paříži roku 1966.
O dva roky později se rozběhla jeho sériová výroba, aby se postupně vůz stal prvním opravdovým prodejním trhákem značky. Pininfarina si začal budovat aureolu nesmrtelnosti, stejně jako činil z civilních modelů Ferrari. Připomeňme si alespoň namátkou kousky jako Ferrari 288 GTO, Ferrari F40, Ferrari P4/5 nebo Ferrari 612 Scaglietti. Jistá zajímavost se naskýtá také z jeho soukromého života. Nenarodil se jako Pininfarina, jeho příjmení až do roku 1961 znělo Farina. Tehdy si totiž jeho otec Batista Farina nechal zoficiálnit nové příjmení vzniklé kombinaci rodinného jména a své vlastní přezdívky z mládí – Pinin. V italštině to znamená – malý přeneseně nejmladší. Batista byl totiž desátým dítětem z jedenácti a tak ono pojmenování bylo příhodné.
Farinova česká stopa
Ovšem jméno Farina v mnohých z nás vyvolává ještě další vzpomínky. Ano, jistě, jedna ze zatáček starého přírodního závodního okruhu v Brně dodnes nese jméno Farinova zatáčka. Dokonce se tam říká „Farinovy zatáčky“. O to se postaral v roce 1949 Sergiův starší bratranec Dr. Giuseppe „Nino“ Farina. Později první Mistr světa formule 1 z roku 1950. V devětačtyřicátém v rámci Velké ceny Československa startoval „šíleně odvážný kliďas“ Farina na voze Maserati Milano 1,5 l kompresor. Hned v prvním kole, na desátém kilometru v lese mezi Žebětínem a Kohoutovicemi, rozvěsil milý „Nino“ Farina své Maserati po příkopě mezi diváky. A právě tato zatáčka od té doby nese jméno, které tak úzce souvisí také se světem automobilového designu. V osobním životě Sergia Pininfariny se nabízí ještě jedna, veskrze tragická paralela s Enzem Ferrarim. Oba dva pánové byli nuceni řízením osudu přežít vlastní syny. Sergiu Pininfarinovi se to přihodilo v roce 2008, když jeho starší syn Andrea, v té době ředitel společnosti Carrozzeria Pininfarina zahynul při dopravní nehodě zúčastniv se jí jako řidič skútru. Po jeho smrti převzal otěže firmy mladší bratr Paolo Pininfarina, který se počátkem letošního léta nedobrovolně stal nejznámnějším živoucím Pininfarinou. Čest a sláva automobilovému designérovi Sergiu Pininfarinovi.
Převzato z časopisu