Představujeme
Koncept dlouhých kamionů – Nejen délka je rozhodující
Milan Olšanský 23.10.2013 06:13
Při debatě pro a proti dlouhým kamionovým soupravám, přichází v potaz smysl a účel jejich využití. Otestovali jsme všechny tři současné možné varianty.
Doposud působí na německých dálnicích malé množství těchto souprav poněkud exoticky. Malé spediční firmy mají obavy z kupní ceny a provozních nákladů. Soupravy o délce 25,25 m nenasazují tedy především z důvodu obtížné kalkulace finančních nákladů a amortizace. Pouze velké logistické firmy, které se soustředily na automobilový nebo potravinářský průmysl, se osmělili o těchto soupravách uvažovat. O možných konceptech panuje dosud nejednotnost. Pokud vnější omezení nestanoví řešení, je výběr vhodné kombinace hádankou. Abychom výběr o něco usnadnili, otestovali jsme nejužívanější koncepty dlouhých kamionových souprav. Byly tedy vybrány tři varianty, jež doporučuje sdružení automobilového průmyslu a které jsou sestaveny z převážně existujících komponentů. Základní provozní způsobilost již tyto kombinace prokázaly v předcházejících testech.
Točna DOLLY je finančně náročná a snižuje užitnou hmotnost
Variantou číslo jedna je klasický tahač 6x2 se zavěšeným systémem DOLLY s přívěsem o délce 13,62 m. Řízená náprava DOLLY je zde nutná pro průjezd zatáček. V testované soupravě je první DOLLY náprava nuceně řízená. Tato kombinace navíc disponuje automatickým odlehčením poslední nápravy tahače. Toto přídavné řešení není pro jízdu do zatáčky nezbytné, stejně jako přídavná řízená náprava na návěsu. Řešení číslo dvě představuje soupravu složenou ze standardního tahače a za ním připojený přívěs s centrální nápravou. Tahač je vybaven přídavnou traverzou s nízko uloženým středovým připojením pro návěs. Průjezd zatáčkami dosáhne tato souprava pomocí tažené řiditelné nápravy nebo jednodušeji pomocí automatického odlehčení poslední nápravy tahače během jízdy do zatáčky. Třetí varianta pochází ze Skandinávie, je však také občas k vidění u německých přístavů. Jedná se o kombinaci „B-Double“. Toto se skládá z tahače 4x2 a dvou přívěsů s točnami. Přední přívěs je vybaven dvěma hydraulicky řízenými nápravami. Důvodem tohoto řešení je splnění zákonných požadavků o poloměru otáčení soupravy. Zvláštností této kombinace: agregát náprav s točnou je umístěn pod nástavbou. To umožňuje zadní nakládání předního kontejneru. K tomu je tato „krátká kombinace“ bez druhé otoče díky řízeným nápravám extrémně ovladatelná. S touto soupravou lze snadno projet úzké ulice a dostat se do každého rohu továrního dvora. Krátký návěs má téměř takový poloměr otáčení jako sólotruck.
Časově náročné je připojení prvního návěsu. Řidič má dost práce mimo jiné s přestavbou postranních zábran proti podjetí. Po uvolnění agregátu pomocí pojezdu je možné uzamčený tahač zasunout pod rám. K tomu je potřeba dostatek šikovnosti a ani porce hrubé síly zde není ke škodě! Dvojitá točna je asi trochu pofidérní řešení, nicméně je tato souprava během jízdy dopředu nejvíc obratná. Obě dvojité pneumatiky na řízených nápravách otáčí v zatáčce zadkem prvního návěsu daleko ze zatáčky, čímž přední strana druhého trajleru uhýbá do strany. Trakce této B-Double soupravy je i při jízdě bez nákladu obstojná, hmotnost otoče dostatečně působí na poháněnou nápravu. Při popojíždění je souprava s dvojitou točnou bezkonkurenčně nejhorší. Řízené nápravy, především díky nevýhodnému bodu otáčení, vyžadují hlavně při průjezdu nebo pojezdech s nepříznivými úhly velkou pozornost a soustředěnost řidiče. Plus důkladné seznámení se s chováním soupravy při jízdě. Mnohem jednodušší je popojíždění s kombinací DOLLY. Řidič je schopen se seznámit s jízdními vlastnostmi během čtvrthodiny. Během půlhodiny zaučování je schopný couvat a během hodiny pak jezdit do zatáček. V zásadě vyžaduje souprava DOLLY v zatáčkách méně místa než tradiční návěs. Vozidlo vybočuje o trochu více, než by člověk očekával. Řidič se tomu musí přizpůsobit. V zatáčce sleduje souprava předními koly stanovenou dráhu. Testovali jsme tuto kombinaci s Mercedesem Actros 6x2 s tuhou taženou nápravou, a pro srovnání s Iveco Stralis Highway s taženou řiditelnou nápravou. S řiditelnou nápravou je souprava více pohyblivá, v zatáčce však vyžaduje více pozornosti řidiče. Doporučovali bychom na řízenou nápravu rezignovat. K dosažení ovladatelnosti a úhlu otáčení nejsou řiditelné nápravy bezpodmínečně nutné.
Jízda se soupravou DOLLY je nejjednodušší
Pro jízdu vpřed i vzad je kombinace s točnou nejjednodušší. I když při couvání musí být řízená náprava uzamčena! Bohužel je systém DOLLY drahý, snižuje užitečnou hmotnost o 750 kg, dále snižuje světlou výšku nástavby – přinejmenším při polosériovém obutí. Poslední, avšak ne nakonec, přichází návěs se středově zavěšeným napojením. Toto řešení doporučujeme, i když toto spřežení má trochu problémy při jízdě bez nákladu, malé zatížení hnané nápravy, což by mohlo v zimě dělat problémy. Co se týče jízdy, chová se tato souprava ze všech nejlépe, téměř jako klasický návěs. Spojení návěsu s přívěsem provádí řidič zřídka. Přívěs prakticky neovlivňuje jízdu soupravy. Pouze při jízdě do zatáčky vybočuje o něco více ze siluety soupravy, s obrubníky však nemá žádné problémy. Řidič se při výjezdu musí více soustředit na vnější stranu zatáčky, než u předchozích testovaných souprav. Další výhoda této soupravy: pokud je nutné tuto kombinaci někdy rozdělit, zůstane jednoduše, nehledě na závěsné zařízení, „normální“ návěs s délkou 16,5 m, a k tomu přívěs se středovým napojením, který je možný spojit s dalším vhodným náklaďákem s automatickým výměnným systémem v soupravu o délce 18,75 m. Nesmíme zapomenout, že kombinace návěsu spojeného s přívěsem středovým spojením má vnitřní 3 m výšku ložného prostoru. Pokud bychom chtěli něco takového dosáhnout s DOLLY, potřebovali bychom speciální ráfky a relativně drahý tahač.
Jasný výsledek: mnoho výhod, málo nevýhod
Co náš test ještě prokázal, je enormní zvětšení úložného prostoru o 54%. Místo 33 naloží tyto soupravy 51 palet. Spotřeba pohonných hmot stoupne podle našich zkušeností o cca 20%, významně se sníží zatížení náprav. V podstatě jsme byli svědky toho, že sestavování a dělení těchto vlaků je mnohem jednodušší, než jsme před testem odhadovali. Snad pouze systém B-Double vyžaduje kvůli svým živelným řízeným nápravám trochu více citlivosti. Ale hlavně středoosý přívěs se dá zapojit za návěs bez problému (i díky kamerovému systému a Duomatiku). Bez ohledu na koncept sestavení těchto souprav podal Truckertest dlouhých vlaků důkaz o absolutní schopnosti těchto souprav pohybovat se na silnicích a dálnicích. Nyní chybí pouze rozšíření tzv. pozitivní listiny, to znamená rozšířit síť cest, kudy by tyto soupravy směli jezdit. V zásadě je v pořádku, že tato síť se skládá převážně z dálnic, i když tyto dlouhé soupravy nemají potíže ani v městských centrech. Smysluplnému nasazení těchto souprav zabraňují „zákazy průjezdů“ na poslední míli. Tak rádi nazývají logistické firmy těch velmi známých posledních 500 m z dálničního sjezdu k příjemci. Tedy si přejeme více citlivosti a velkorysosti úřadů, které poskytují výjimky v provozu. Především proto, že tzv. federalismus by měl mít své hranice. To co je dovoleno v Bavorsku, by mělo platit také v Brémách! celý článek
Převzato z časopisu