Představujeme
Speciální – Ruský tajfun
Milan Olšanský 04.07.2014 06:25
Na nedávno provedené vojenské přehlídce v Moskvě ke Dni vítězství, 9. 5. 2014, měla veřejnost možnost poprvé oficiálně spatřit nová ruská vojenská vozidla kategorie MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) rodiny Kamaz Tajfun.
Zatímco na Rudém náměstí na začátku května letošního roku defilovalo dvanáct kusů vozidel Kamaz-63968 Tajfun v provedení 6x6, byl program Tajfun zahrnující celkem devět různých typů kolových vozidel (na podvozcích 4x4, 6x6 a 8x8) ve třech typových verzích poprvé prezentován novinářské obci již před časem při návštěvě prezidenta Tatarstánu Rustama Miňněchanova automobilky Kamaz.
Modernizace armády
Podle dostupných informací tvoří moderní vozidla rodiny Tajfun doplňkovou kategorii k nově vyvíjeným ruským obrněným strojům. V první řadě se jedná o bojová vozidla pěchoty na pásovém podvozku Kurganěc, která nahradí současná BMP-1/2/3, kolové obrněné transportéry Bumerang 8x8 (náhrada za současné BTR-60/70/80), a novou tankovou podvozkovou platformu Armata, která vystřídá dosluhující tanky T-72/80/90. Rodina Tajfun sestává ze tří kategorií vozidel: těžké vozidlo se skříňovou nástavbou, těžké vozidlo se samonosnou karosérií – program Tajfun-K a modulární víceúčelové těžké vozidlo – program Tajfun-U. Vozidla se skříňovou nástavbou – Kamaz-63968 – jsou vyvíjena ve verzích podvozků 4x4 s nosností tři tuny, 6x6 s nosností čtyři tuny a 8x8 s nosností osm tun. V rámci programu Tajfun-K vznikají vozidla se samonosnou karosérií – Kamaz-63969 – opět ve všech třech podvozkových provedeních. Program Tajfun-K má pod patronátem automobilka Kamaz. Třetí verzí jsou víceúčelová vozidla vyvíjená v rámci programu Tajfun-U. V nabídce této kategorie jsou vozidla s podvozky 4x4 s nosností šest tun, 6x6 s nosností deset tun a 8x8 s nosností patnáct tun. Multifunkčnost vozidel programu Tajfun-U je vyjádřena v jejich určení. Mohou sloužit jako velitelské vozy, komunikační vozy, zdravotnické speciály, nosiče různých zbraňových systémů či jako standardní dopravní prostředek pro vojáky. Hlavním koordinátorem programu Tajfun-U je automobilka Ural.
V hledáčku zájmu rozvědky
Počátek programu Tajfun se datuje do roku 2010, kdy byl zahájen státní úkol „Vývoj obrněných vozidel armády Ruské federace do roku 2020“, tehdy vznikly dva prototypy vozů Kamaz-63968 Tajfun a Kamaz-63969 Tajfun. Již 26. 10. 2010 byla maketa vozu Kamaz-63968 předvedena tehdejšímu prezidentu Ruské federace Dmitriji Anatolijeviči Medveděvovi. První funkční vozidla MRAP Tajfun se objevila v roce 2011. V roce 2012 byl podepsán první kontrakt o nákupu vozidel Kamaz Tajfun armádou Ruské federace. Předpoklad je, že vozidla vstoupila do činné služby v letošním roce. To, zda pod program Tajfun-K patří též vozidlo Kamaz-63968, je poněkud nejasné – zdroje informací prozatím poněkud mlží. V každém případě se dle analytiků dostal projekt MRAP Tajfun mezi prvních deset priorit zájmu americké vojenské rozvědky. Co však stojí za připomínku, je fakt, že vozidla programu MRAP Tajfun mají ochranu proti minám homologovanou dle standardů NATO normy STANAG 4569. Důvod bude pravděpodobně ten, že v Ruské federaci prozatím neexistují normy minové ochrany obrněných vozidel.
Světová prvenství
Nové Tajfuny chrání posádku před výbuchem miny ekvivalentu osm kilogramů TNT pod trupem či pod kolem – Level 3b. Korba poskytuje balistickou ochranu proti střelám ráže 14,5 x 114 mm – Level 4 (nejvyšší úroveň). Stejnou balistickou ochranu mají také všechna skla o tloušťce 128,5 mm až 129 mm s průhledností 76 %. Je třeba zmínit, že až doposud takovému stupni ochrany odpovídala pouze dvě vozidla na světě – obě dvě vyráběná v USA. Nicméně co se týká neprůstřelných skel, jde o rekord svého druhu, neboť podobně odolná skla americké provenience mají průhlednost pouze 72 %. Skla použitá u vozidel MRAP Tajfun jsou schopná odolat dvěma výstřelům umístěným ve vzdálenosti 280 mm až 300 mm s dopadovou rychlostí projektilu na úrovni 911 m/s. Míra neprůstřelnosti přesahuje požadavky norem GOST 51136 a GOST R 50963, které jsou v současném speciálním a vojenském byznysu nejpřísnější (průbojné střely B-32, 7,62 x 54 mm). Při vývoji neprůstřelných skel pro projekt MRAP Tajfun se společnost Magistral Ltd soustředila na západní standardy STANAG 4659 garantující neprůstřelnost protipancéřovými střelami B-32, 14,5 x 114 mm ze vzdálenosti 200 m s rychlostí střely 891 m/s – 931 m/s. Mimochodem testy ukázaly, že nové Kamazy Tajfun jsou schopny odolat i střelbě z kanónu ráže 30 mm. Vozidla jsou osazena koly s taktickými, střelám odolnými pneumatikami rozměru 16,00R20 s rozpěrnými moduly mezi patkami pláště, doplněny systémem dohušťování. Standardní tlak v pneumatikách je určen na úrovni 4,5 atm, nicméně podhuštění může dosáhnout až na 1 atm. Sedadla ve vozidle (16+ 3), vybavená opěrkami hlavy a nosičem osobní zbraně, jsou uchycena do střechy/stropu karosérie tak, aby převážení vojáci lépe odolali případnému minovému útoku. Vůz je osazen filtro-ventilační jednotkou FVUTA-100A. Ve střeše jsou provedeny únikové výlezy s poklopy.
Ultramoderní technika
Z důvodů snížení vlastní hmotnosti vozidla byl na jejich obrnění použit ultramoderní kompozitní pancíř NEVZ-Sojuz firmy NII Stali, který se skládá z vrstvených ocelových plátů a keramických desek s nano strukturou. Vozidla jsou vybavena nejmodernější palubní elektronikou. K pohonu jsou prozatím vypsány moderní vznětové motory V6 JAmZ-530 (JAmZ-5367) nebo V8 Kamaz 740.354-450/550, s maximálním výkonem 450 k s možností zvýšení výkonu na 550 k.
O přenos točivého momentu a výkonu na kola všech hnaných náprav se stará automatická šestistupňová převodovka a automaticky uzavíratelné diferenciály. Vozidlo je vybaveno brzdovým systémem s kotoučovými brzdami a elektronickými systémy ABS a ASR. Díky nastavitelné světlé výšce (200 mm až 420 mm – hydropneumatické odpružení, prototyp z roku 2010 až 570 mm) se všechny varianty vozidel Tajfun chovají velmi dobře jak na upravené silnici, tak v těžkém terénu. Světlou výšku vozidla může řidič měnit přímo za jízdy. Brodivost je standardně 1,75 m a zdolat stoupání 30 stupňů není žádným problémem. Maximální rychlost vozidel se pohybuje na hranici 100 km/h. Airborne Information and Control System (CICS) GALS-D1M monitoruje a řídí motor, počítá s rychlostí, bočním náklonem, svahem a jeho orientací, lokálními podmínkami atd. V případě potřeby se může vozidlo Tajfun pohybovat terénem se zapnutým tzv. autopilotem a nezávisle na vnějších podmínkách plnit svoji misi. Kamaz-63968 je osazen pěticí kamer (dvě v přední části, ostatní na bocích a v zadní části) systému Omnidirection s integrovaným modulem detekce cílů včetně funkce v infračerveném spektru. Pokud se v okruhu pěti kilometrů okolo vozidla objeví jakýkoliv cíl nebo ohrožení, systém pošle informaci na vnitřní monitory ve voze a informuje přes satelitní síť velitelství.
Převzato z časopisu