Představujeme
Supertěžká váha – Německé superhvězdy
Milan Olšanský 01.04.2014 07:17
Daimler AG posadil na vrchol své nabídky těžkých nákladních vozidel opravdové superhvězdy – těžké tahače určené pro nadrozměrnou přepravu Mercedes-Benz Actros SLT a Mercedes-Benz Arocs SLT.
Přesto, že tahače pro nadrozměrnou dopravu nejsou rozhodně žádným výrobním mainstreamem, dali si ve Stuttgartu, resp. Worthu a Molsheimu setsakra záležet na jejich vývoji, přípravě a samotné výrobě. V minulosti připravovali konverze supertěžkých tahačů externí spolupracující firmy, dnes, kdy jde především o to, aby značka k sobě zákazníka připoutala co nejpevněji, je všemu jinak. Koncern Daimler AG disponuje továrnou v alsaském Molsheimu, kde se konvertuje dle přesných zákaznických požadavků zhruba 20 % vyrobených těžkých nákladních vozidel v největší továrně svého druhu na světě, v nedalekém německém Worthu. Výhodou je jednoznačně fakt, že zákazník může odebírat svůj vůz přímo z fabriky a nemusí jednat s externím dodavatelem speciální přestavby. I tak však zůstává zhruba devět nezávislých specialistů, kteří jsou schopni externě těžká nákladní vozidla Mercedes-Benz konvertovat do potřebné technické specifikace.
Na stříbrném podnose
Vysokou míru důrazu, který Mercedes-Benz na patřičnou komplexnost své nabídky těžkých nákladních vozidel klade, dokumentuje v případě těžkých speciálů SLT snad nejlépe skutečnost, že základní varianty jsou dvě. První vychází z modelové řady vlajkových lodí Actros, druhá potom s modelové řady stavebních speciálů Arocs. Nebývalá diverzifikace v tak uzoučkém segmentu ukazuje na velmi úpornou snahu vyjít zákaznickým požadavkům vstříc až téměř ad absurdum. Na druhou stranu právě v tomto případě Mercedes výrazně těží z dlouhodobé a téměř dokonalé přípravy obou zmíněných modelových řad vozidel. Obě dvě jsou vyvinuty a postaveny „kolem“ motorů emisní specifikace Euro VI za použití důsledné modulární strategie konstrukce. Také proto nebylo pro konstruktéry a inženýry vývojáři ekonomicky nemožné dát k dobru dvě konstrukčně různé varianty SLT. Představitelé značky Mercedes-Benz předpokládají výrobu zhruba sto kusů těžkých tahačů SLT ročně. Z toho počtu bude velmi pravděpodobně zhruba třetina vozidel vycházejících z modelové řady Arocs. I z tohoto předpokládaného počtu je znát, že nejde o zásadní obchodní záležitost. V poměru ke 100 000 vyrobených těžkých nákladních vozidel ročně jde o jedno promile výroby. Přesto je to velmi důležitý počin.
Až 750 t a 100 m!
Vozidla Mercedes-Benz SLT jsou konstrukčně připravena na práci se soupravou o celkové hmotnosti až 250 t. V zapojení tří tahačů může celková hmotnost soupravy vystoupat na extrémních 750 t a její délka se může pohybovat mezi 50 až 100 m – to je panečku v podmínkách kontinentální Evropy již velmi solidní náklad! Vozidla kategorie SLT jsou k dispozici v celé řadě konstrukčních specifikací – třínápravová, čtyřnápravová se základem Actros nebo Arocs, s různými rozvory, se třemi výkonovými úrovněmi nejsilnějšího řadového šestiválce OM 473 a v různých konfiguracích pohonu: 6x4, 6x6, 8x4, 8x6 a 8x8. V jejich konstrukci je použito několik opravdových specialit. Turbo kompaudní systém přeplňování (známe již z vozidel loni uvedených na trh), systém chlazení motoru, oddělené hydraulické systémy tahače a traileru, extrémně silná dekompresní motorová brzda, šestnáctistupňová automatizovaná převodovka s vlastním speciálním módem řazení a především tzv. turbo retardérová spojka.
Arocs SLT využívá všechny finesy stavebních speciálů včetně rámu a listovými pery odpružených náprav k tomu, aby byl schopen poskytnout veškeré výkonové a silové vlastnosti mimo běžné silniční komunikace. Především tam, kde je třeba manipulovat s nadrozměrným nákladem v rámci stavebních či těžebních děl. Actros SLT má základ v silniční vlajkové lodi, z níž samozřejmě adoptoval také vzduchem odpružené zadní nápravy, které jej předurčují ke komfortní jízdě po běžných legálních silnicích a dálnicích. Nové supertěžké tahače jsou k dispozici ve variantě Actros s kabinou typu GigaSpace nebo BigSpace s celkovou šířkou 2500 mm. Ve variantě Arocs, vycházející z modelu Arocs Grounder, s kabinou BigSpace či StreamSpace s celkovou šířkou 2300 mm. V současné chvíli jsou k dispozici vozidla Actros SLT 6x4 s rozvorem náprav 3400 mm nebo 4000 mm, Actros SLT 8x4 s rozvorem náprav 4000 mm a Arocs SLT 6x4 s rozvorem 3300 nebo 3900 mm, Arocs SLT 8x4 s rozvorem 3900 mm, Arocs SLT 8x6 s rozvorem 4200 mm, Arocs SLT 6x6 s rozvorem 3900 mm a Arocs SLT 8x8 s rozvorem 4850 mm. Plněpohonné varianty SLT 6x6, 8x8 a varianta 8x6 budou v nabídce automobilky na přelomu jara a léta letošního roku a budou určena především a primárně na export do mimoevropských krajin. Z hlediska tzv. globálnosti jsou vozidla SLT stavěna s levostranným či pravostranným řízením. V záměru je též tzv. off road plněpohonná varianta s koly obutými do pneumatik rozměru 14.00 R20.
Konstrukční finesy
Základem podvozku vozidel SLT je samozřejmě zesílený rám. V závislosti na variantě je rám široký 834 mm (u vozidel Actros s pneumatickým odpružením) s tloušťkou podélníků 8 mm či s šířkou 744 mm (Arocs s odpružením listovými pery) a tloušťkou podélníků 9 mm. Celková hmotnost tahače je pro evropské automobilové trhy nastavena na 41 t s tím, že jednotlivé nápravy jsou vpředu 7,5 t, 8 t nebo 9 t a vzadu tandem 2x13 t (technická povolená užitečná hmotnost 2x16 t). Pro vývoz je SLT konfigurováno s celkovou hmotností 48 t. K dispozici jsou také dvě výšky ustavení točny tahače. Srdcem vozidel SLT je nejvýkonnější řadový šestiválec nové globální platformy koncernových vznětových motorů určených pro těžká nákladní vozidla. OM 473 poskytuje ze zdvihového objemu 15,6 l tři úrovně maximálního výkonu vždy dosahovaného při 1600 min-1 s odpovídajícím maximem točivého momentu rovněž vždy při 1100 mni-1: 380 kW/517 k/2600 N.m, 425 kW/578 k/2800 N.m a 460 kW/625 k /3000 N.m. Vedle již známého palivového vstřikovacího systému X-Pulse (vylepšený Common Rail po americku) pracujícího ve společném zásobníku s tlakem 900 barů a ve vstřikovačích multiplikovaného na 2100 barů, je motor OM 473 zajímavý též turbo kompaudním systémem, který podporuje výkon a nízkou spotřebu motoru. Prakticky jde o to, že druhá, v pořadí ve spodu uložená turbínka odebírá odpadní energii z výfukových plynů, které by jinak šly již ven, mimo vozidlo, a poskytuje určitou část výkonu zpět do klikového mechanismu motoru. Dvoustupňová dekompresní motorová brzda, ovládaná páčkou umístěnou na pravé straně sloupku řízení, poskytuje extra brzdový výkon 475 kW/646 k a dovoluje řidiči velmi efektivně „vodit“ supertěžkou soupravu po cestách a silnicích. O přenos výkonu a točivého momentu na kola hnaných náprav se stará šestnáctistupňová automatizovaná převodovka Mercedes G 280-16 (převodové číslo 11,7 až 0,69) se systémem řazení PowerShift (jediný supertěžký tahač v současné nabídce v evropském prostoru se šestnáctistupňovou automatizovanou převodovkou). Ovládání převodovky je inspirováno nejmodernějším řešením Mercedes Powershift 3 – na sloupku řízení, z pravé strany. Automatika pracuje s extrémně rychlými časy přeřazení z jednoho převodového stupně na druhý, které nejvíce řidiči supertěžké přepravy ocení například ve stoupání. Prakticky je možno počítat s tím, že řazení je o dobrých 20 % rychlejší než u nejrychlejší varianty předcházejícího modelu. Standardní převod v nápravách je 5,333 (další možnosti na objednávku jsou převody od 4,833 až po 6,0). Se standardně montovanými pneumatikami z výroby 315/80 R 22,5 tak vozidla SLT dosahují rychlost 80 km/h při 1490 otáčkách motoru za minutu.
Turbo retarder clutch
Jedním ze speciálních řešení v konstrukci vozidel SLT je tzv. turbo retarder spojka neboli kombinace hydraulické rozjezdové spojky s hydraulickým retardérem vřazené mezi motor a vlastní automatizovanou převodovku. Zařízení podstatně zjednodušuje rozjezd těžké soupravy, zcela eliminuje fyzické opotřebení mechanické spojky a dovoluje precizní manévrování soupravy v malých rychlostech. Při rozjezdu zařízení plní funkci hydraulického měniče – až se naplno zapne, začne pracovat automatizovaná převodovka s mechanickou spojkou. Při potřebě pomocného brzdění zůstane oběžné kolo hydraulického zařízení pevně spojeno s výstupní hřídelí převodovky a přečerpává hydraulickou kapalinu do skříně zařízení – pracuje tak v módu hydraulického retardéru. Společná brzdná síla integrovaného retardéru, turbo retardérové spojky a dekompresní motorové brzdy je na hranici 720 kW (979 k), což je dostatečná síla k tomu, aby řidič byl schopen bezpečně manévrovat se supertěžkou soupravou v každém okamžiku provozu – navíc brzdnou sílu má řidič k dispozici nezávisle na otáčkách motoru. O chlazení hnacího traktu se stará tzv. chladicí věž, která je umístěna za zadním čelem kabiny. Ve stejném prostoru je umístěna též 900 l hliníková palivová nádrž, díky níž má SLT zajištěn solidní dojezd. Nádrž na AdBlue v objemu 60 l nebo 75 l (v závislosti na variantě vozidla) je umístěna na boku rámu vozidla.
Převzato z časopisu