Představujeme
Stavební vozidla – Flexibilní pracovní nasazení
Milan Olšanský 08.04.2016 05:34
Již skoro celý rok jezdí Christian Vinet s novým tahačem Renault Trucks C Optitrack 4x2. Měl možnost vyzkoušet jízdu po silnicích, mimo ně v terénu, na staveništích či rozblácených površích. Protože předtím řídil jiný Renault, může dnes srovnávat.
Šest hodin ráno, pár kilometrů od starého přístavu v Marseille právě začíná Christian Vinet svůj pracovní den za volantem tahače patřícího společnosti Transport Ferrato, firmě specializující se na pronájem nákladních vozidel i s řidiči pro práce na silnicích. Dnešní program? Vyzvednutí rypadla v námořním přístavu La Ciotat a jeho převoz na staveniště. Poté bude muset vyzvednou v jednom z okolních lomů náklad sutiny pro recyklaci a pak konečně zamíří na silniční staveniště na severu města. To znamená, že bude muset za svůj tahač Renault Trucks C se systémem Optitrack 4x2 zapřahat a zase vypřahat několik různých návěsů.
Dobrá volba
„Chtěl jsem vyměnit původní tahač 6x4 s dvounápravovým návěsem za vozidlo schopné pracovat se soupravou o celkové hmotnosti 50 t,“ vysvětluje majitel společnosti Robert Ferrato. „Mělo být výkonné a zároveň schopné se vypořádat se všemi možnými dopravními úlohami plněnými za různých adhezních podmínek na různých površích. A učinil jsem velmi dobré rozhodnutí,“ pochvaluje si Christian Vinet, když zapřahá za „svůj“ Renault cisternový návěs. „Jezdím s vozem již poměrně dlouhou dobu a až doposud jsem neměl žádné problémy. Musím říci, že bych takové jízdní vlastnosti od 4x2 nepředpokládal,“ dodává řidič. Christian Vinet řídí těžká nákladní vozidla již více než dvacet tři let. Začínal jako řidič dálkových silničních souprav, pak přešel na městský rozvážkový provoz. Dnes ráno je provoz ještě poměrně klidný. Aby se Christian dostal do přístavu, musí projet částečně ulicemi starého města, kde na něj číhá několik poměrně malých kruhových objezdů. La Ciotat samozřejmě nebylo stavěno s přihlédnutím na možný provoz silničních souprav. Ale Christian všechno zvládá bez větších problémů.
Rypadlo je „zaparkováno“ na kousku volného prostoru obklopeného hangáry a skladišti, které jistě ještě pamatují slavné dny města La Ciotat. Nicméně právě v dnešní době se loděnice zase dostává, díky výrobě luxusních jachet, alespoň trochu do formy. Za pár minut je rypadlo bezpečně naloženo na podvalník a Christian je již opět na silnici. Provoz je hustější, nezřídka je třeba zastavit a počkat a potom se rozjíždět, často do kopce. „Jsem doslova ohromený chováním Renaultu C na silnici. Převodovka řadí velmi příjemně, lehce a přesně. Díky tomu, že je automatizovaná, mohu se plně věnovat řízení. Navíc jakmile aktivuji tempomat, vůz se chová podle nastavených jízdních hodnot. Nijak zvlášť nepoužívám pedál provozní brzdy, vozidlo je schopno velmi účinně pracovat s přídavnými brzdovými systémy.“ Jednoduchá a příjemná jízda, která má samozřejmě také vliv na spotřebu paliva. „V porovnání s předcházejícím Renaultem Premium jsem schopen velmi příjemně ušetřit plno litrů motorové nafty. Robustní Renault C se systémem Optitrack se chová výborně, s přehledem zvládá soupravu o celkové hmotnosti 50 t a navíc ručička otáčkoměru se nikdy nedostane ze zelené výše, pokud jedu v automatizovaném módu.“
Trakce za všech podmínek
Znovu zpět na firmě v dílnách. Je tak akorát čas vyměnit návěs. Christian zapřahuje stavební sklápěcí návěs a vyráží do lomu Gardanne, nějakých čtyřicet kilometrů od Marseille. Místní podmínky by mohly celou práci poněkud zkomplikovat. Přívalový déšť proměnil silnice v potok bláta s velmi nízkou mírou adheze. Z vápencového lomu je třeba odvozit stavební sutinu, která zbyla po starých zbouraných budovách. Christian řídí soupravu s celkovou hmotností 27 t, nicméně je třeba vyjet do poměrně strmého stoupání, kde povrch cesty již jen z toho důvodu, že jsme ve vápencovém lomu, neskýtá zrovna vhodné adhezní podmínky.
„Jakmile ucítím, že se souprava může dostat do problémů, že hnaná kola zadní nápravy tahače mohou začít prokluzovat, okamžitě sepnu ovladač hydrostatického pohonu kol přední nápravy – Optitrack. Okamžitě se z mého tahače stává plněpohonný a i za podmínek, kdy by standardní vozidlo 6x4 mohlo mít problémy, já jedu bez jakýchkoliv ztrát,“ vysvětluje Christian Vinet. Systém Optitrack je jednoduše aktivován stiskem příslušného ovladače na přístrojové desce. Po dosažení rychlosti 25 km/h se systém sám automaticky odpojí. A ještě jednu výhodu skýtá Renault Trucks C Optitrack. Tam, kde Christian dříve musel být opatrný při couvání k výsypné rampě, protože nájezdový úhel jeho předcházejícího vozidla nedovoloval příliš mnoho manévrování, tyto drobné problémy s novým Renaultem C zcela odpadly.
Produktivní v každé situaci
Renault Trucks C Optitrack ve firmě testovali také v zápřahu se speciálními návěsy s nástavbou pro obalovanou živičnou hmotu. Čertovo kopýtko při práci s takovým návěsem spočívá hlavně v tom, že jde o poměrně dlouhé a těžké přípojné vozidlo navíc pracující se stavební hmotou nahřátou na vysokou teplotu. Silniční soupravy s takovým typem návěsu mohou mít až 35 m. Při manévrování s takovým nákladem dopředu a dozadu, zpět a znovu dostává významným způsobem zabrat též spojka. Christian Vinet byl i v tomto případě velmi příjemně překvapen manévrovacími schopnostmi tahače s návěsem. „Byl jsem velmi potěšen například plynulým rozjezdem při aktivaci systému Optitrack. Ve vozidle prožiju za pracovní směnu šest až sedm hodin, nepočítám samozřejmě vypřahání a zapřahání návěsů. V interiéru, který je velmi dobře odhlučněn, je velmi komfortně. Mám zde vše po ruce, není třeba nic hledat nebo se nějak stresovat,“ chválí Renault Trucks C se systémem Optitrack řidič Christian Vinet.
Převzato z časopisu