Představujeme
Stavební truck – Třetí super moderní inkarnace
Milan Olšanský 16.01.2013 09:10
Mercedes-Benz Trucks zařadil při obnově své nabídky nejvyšší převodový stupeň. Po nové řadě silničních tahačů Actros a nových vozidel těžké rozvážkové služby Antos, přijde na začátku příštího roku řada stavebních vozidel Arocs.
Měli bychom si zvyknout na to, že Mercedes-Benz dává do obnovy svých modelových řad nákladních a užitkových vozidel daleko více energie než všichni ostatní evropští výrobci v tomto segmentu automobilového průmyslu dohromady. Nová stavební řada Mercedes-Benz Arocs je toho tvrzení dobrým důkazem.
Jako nikdo jiný
Někdo by snad mohl podotknout, že stavební sektor doposud pokrývala vozidla řady Actros. Tak co s tím takové ciráty, prostě se jenom jednotlivé verze přejmenují, vybaví se novějšími komponenty a je to. Proč by také ne? Silniční doprava ve stavebním sektoru je přeci v celé Evropě na úbytě, tak proč vyvíjet nová vozidla, zvláště, když ta současná jsou dostatečně dobrá! Ano, i to je přístup. Někdo zkrátka automobily opticky vylepší a třeba jim dá i nové modelové označení. Jenže, věřte tomu, že Arocs je tak nový jak je nové jeho jméno. Koncernoví konstruktéři zaměřili své síly především na to, aby uspokojili dokonale nároky zákazníků. Udělali si pořádný „screening“ situace (zcela běžně se tomu říká marketingová studie, jenže v našich končinách si většina zainteresovaných firem a společností představuje pod slovem marketing kdejaký nesmysl, jen ne to pravé, co normálně vzdělaní lidé vědí ještě z přednáškových lavic. Tak proto jsem s tím slůvkem v českém prostoru tak opatrný), a přišli na to, že v rámci stavebního průmyslu se vozidla ze 45 % pohybují po stavbách a stavebních dílech, ze 30 % plní tzv. Podpůrnou dopravu, z 15 % vozí betonové směsi a ze zbývajících 10 % se pohybují v tzv. extrémním terénu. Co z toho plyne? No přesně podle tohoto klíče připravili zcela novou modelovou řadu vozidel, která sluje mnoha technickými a konstrukčními novinkami.
Snová nabídka
Nové dump trucky, plněpohonné sklápěcí vozidla, domíchávače betonových směsí, tahače stavebních návěsů a další varianty vozů jsou k dispozici s dvou nápravovými, třínápravovými a čtyřnápravovými podvozky. K pohonu jsou připraveny řadové šestiválce s maximálními výkony v šestnácti hladinách, od 175 kW/238 k do 460 kW/625 k. Všechny motory jsou striktně v emisní specifikaci Euro VI (vypadá to, že žádnou jinou specifikaci si zákazník nepořídí). Motory s přívlastkem BlueTec 6 dopované výfukovým turbodmychadlem a umírnění mezichladičem poskytují vysoký točivý moment již od nízkých otáček, které leží velmi blízko oblasti chodu na prázdno. Ostatně rozmezí maxima točivého momentu, od 1000 N.m do 3000 N.m je dostatečně výmluvné. V nabídce budou řadové šestiválce se zdvihovým objejmem 7, 7 l, 10,7 l, 12,8 l a také očekávaný „bumbrdlíček“ 15,6 l. Tím se definitivně uzavře obnova motorů Mercedes-Benz určených pro pohon nákladních vozidel. Největší OM 473 byl ten poslední, který nám do kompletního výčtu scházel. Na přenosu výkonu a točivého momentu na kola hnaných náprav se podílí další varianta skvělé automatizované převodovky Mercedes-Benz PowerShift 3. Přesto, že firemní materiály uvolněné k publikaci a zveřejnění hovoří „jen“ o nových softvérových programech, které posunou řazení převodovky o další kus naproti zákaznickým požadavkům, ti, kteří si dají v tomto okamžiku „pět a pět dohromady“, nebudou jistě daleko od pravdy, že půjde třeba o tzv. „plazivku“ nebo „rocking“. Ale je fakt, že to je v tomto okamžiku jen hypotéza.
Vysoký standard
Co je zcela jasné? PowerShift 3 bude ve vozidlech Arocs montován jako standardní vybavení. Trh je dle expertů na příchod automatizovaných převodovek jako primárního standardního vybavení stavebních vozidel zcela připraven. Z hlediska typu pohonu nabídne Mercedes-Benz Arocs všechny možné varianty, od 4x2 až po 8x8/4 včetně čtyřnápravových variant se dvěma předními nápravami řízenými či jednou přední řízenou a třemi nápravami zadními. Zajímavostí jsou podvozky domíchávačů betonových směsí, které mají první zadní nápravu v tandemu osazenou pouze jednomontáží. Zákazník bude moci vybírat ze 14 druhů kabin, které jsou standardně v šířce 2300 mm a velikostech S, M a L, nicméně k dispozici je též kabina se šířkou 2500 mm a rovnou podlahou. Nezaměnitelný design vnějších tvarů identifikuje novou modelovou řadu Arocs zcela přesně do rodiny nových mercedesů. Jistou specialitou je design mřížky chladiče ve stylu zubů kol exkavátorů. Zde je jasný vzkaz – Arocs si svoji cestu vždy najde, byť by se měl prokousat tím nejtvrdším terénem.
Dvě výrobkové skupiny
Nová modelová řada stavebních vozidel je rozdělena na dvě produktové skupiny: Loader a Grounder. Je nasnadě, že Loader jde po vlastní hmotnosti, kterou snižuje ve prospěch hmotnosti užitečné – ostatně to známe z těžké rozvážky Antos. Za zářný příklad je čtyřnápravový domíchávač betonových směsí Arocs 8x8/4 s celkovou maximálně povolenou hmotností 32 t nabízející vlastní hmotnost na velice zajímavých 9250 kg! Z toho faktu vyplývá schopnost pracovat a vozit naráz až 8 m3 betonové směsi. Co to v praxi znamená, to si jistě každý dopravce velmi rychle propočítá sám. Jde o to jen umět násobit. Arocs Grounder je koncipován pro práci a jízdu v tom nejtěžším terénu. Je extrémně stabilní a jeho konstrukce těží z dalších specialit, o nichž si řekneme po světové premiéře, kterou Mercedes-Benz Arocs zažije na největším stavebním veletrhu světa Bauma 2013!
Převzato z časopisu