Představujeme
Škoda Praktik: Praktická Škoda Van
Doprava a silnice 18.12.2007 00:00
Po druhé světové válce vyráběla automobilka užitkové verze – dodávky, ale dnes spíše řekneme lehké vany – vycházející z modelů Škoda 1101 (Tudor), 1200 (Sedan, posléze modernizovaný na 1201 a vyráběný i v provedení pick-up), v roce 1961 přišel oblíbený model Škoda 1202 a následoval milovaný i proklínaný model Š 1203 nabízený v mnoha karosářských verzích. Jeho výroba běžela souběžně s výrobou osobních modelů s motorem vzadu (Š 1000 MB, Š 100/110 a posléze Š 105/120/130).
K výrobě lehkých dodávek na bázi osobních modelů se škodovka vrátila až s nástupem modelu Favorit, který měl už motor vpředu a pohon předních kol. Jeho výroba nabíhala od roku 1988, a posléze došlo i na užitkové verze Škoda Pick-up, resp. z kombi Forman odvozené dvoumístné užitkové modely Praktik, Van a Plus. Dodnes ale můžeme na silnicích potkat velké množství užitkových pick-upů na bázi modelu Felicia. Málokdo z laiků ví, že v Kvasinách dokonce vyráběli tento vůz pod označením VW Caddy pick-up s logem VW na masce. Vozidlo bylo určené pro potřeby automobilky VW a dodnes takto označené Felicie např. stále jezdí ve Švédsku.
Z Felicie Kombi byla následně odvozena ještě verze Vanplus. Poslední Pick-up sjel z výrobní linky v roce 1995. S nástupem modelu Fabia přišla i verze Combi a z ní byl odvozen dvoumístný van Fabia Praktik. Kdo očekával užitkový van na základě robustnější a větší Octavie Combi, tak byl zklamán.
Už při přípravě výroby modelu Roomster jsme psali i o možnosti zahájení produkce užitkové verze Van. Došlo k ní v letošním roce (DaS 5/2007). Dnes tedy přinášíme redakční test modelu, který si zvolna (tak jak dovolí kapacita výrobní linky) nachází cestu k zákazníkům nejen v Evropě.
Klasický dvoumístný Van Škoda Praktik vychází z modelu Roomster, takže si zachovává i zcela shodný interier v kabině. Ani řidič, natožpak spolujezdec, nepoznají, že sedí v „užitkáči“. Zvlášť, kdy dostanou „do ruky“ předváděcí vozidlo vycházející z komfortnější výbavy a doplněné o řadu příplatkových prvků, které ale v běžném vanu zcela určitě nenajdete.
Zákazníci si mohou vybrat jeden ze tří nabízených motorů:
- zážehový 1.2 12V HTP/51 kW
- zážehový 1,4 16V/63 kW
- vznětový 1.4 TDI PD/51 kW
Všechny spolupracují s přímo řazenou pětistupňovou převodovkou. Základní cena nejlevnějšího modelu s motorem 1.2 12V HTP/51 kW vychází na 249 900,- Kč bez DPH. Při pohledu do seznamu základní!! výbavy si možná budete muset protřít oči, protože ta odpovídá spíše komfortnímu osobnímu modelu. Například nechybí:
- airbagy řidiče a spolujezdce s přitahovači předních pásů
- systém ABS včetně MSR a mechanického brzdového asistenta Dual Rate
- výškově i podélně nastavitelný volant
- imobilizér
- nákladový prostor oddělený přestavitelnou přepážkou posouvatelnou v rozsahu 100 mm
Testované vozidlo bylo s motorem 1.4 TDI, pro který jsou určeny standardně ocelové disky 15“, zatímco pro zážehové motory jsou dodávány v sérii kola 14“ (15“ lze dostat na přání). Ovšem naše kola byla příplatková, tj. z lehké slitiny a vozidlo bylo „vyšperkováno“ příplatkovými prvky, počínaje klimatizací s automatickou regulací a konče přípravou pro telefon GSM I a II.
Nákladový prostor Praktiku má objem 1,9 m3. Délka ložné plochy je 1605 mm (u spolujezdce 1700 mm, protože přepážka je tvarovaná, aby poskytla více prostoru řidiči), šířka 1434 mm (mezi podběhy 1016 mm) a výška 900 mm. Nakládací hrana je ve výši 550 mm, ale musíte při nakládání překonat 150 mm vysoký práh. Což omezuje např. naložení palety vysokozdvižným vozíkem. Výrobce proto nabízí v rámci příplatkové výbavy montáž tzv. vyrovnávací podlahy (orientační cena přes 12 000 Kč bez DPH ?). Ale upřímně řečeno, klasický vysokozdvižný vozík bude mít problém se k zádi Praktiku vůbec dostat, protože se nevejde pod vzhůru vyklápěnou zadní stěnu. A když už jsme u zadní stěny, její okno lze za příplatek zabezpečit ochrannou drátěnou mřížkou. Přístup k nákladu je ale možný i bočními dveřmi, která mají zaslepená skla. A protože se vychází ze standardní karoserie Roomstera, tak jsou dveře vlevo i vpravo, což se při rozvozu zboží hodí.
V nákladovém prostoru vedle 6 upevňovacích ok najdete i odklápěcí díl těsně za stěnou, který kryje dost velké odkládací prostory pod podlahou vozidla. Šikovné, praktické a nejen na povinnou výbavu vozidla. Plnohodnotná rezerva je pod podlahou nákladového prostoru včetně nářadí a heveru. Oproti osobní verzi celý prostor od „B“ sloupku vzad byl zbaven tlumicích materiálů i čalounění, aby se ušetřila i hmotnost. Ta je od 550 kg do 640 kg, dle výbavy a motoru.
Škoda Praktik je nesporně velmi elegantní, a jak se ukázalo v průběhu testu opravdu praktický van. S motorem 1.4 TDI navíc měla výtečné jízdní vlastnosti i při plném naložení a přitom poskytuje posádce dostatečný prostor, ergonomii na výši a díky příplatkové výbavě až neskutečný komfort. Nechybí ani dostatek odkládacích míst v kabině. Nákladový prostor je velmi dobře přístupný a využitelný. Podlaha z vodovzdorné překližky se zdá dostatečně trvanlivá, zadní práh není u tohoto typu vozidla až tak velkým handicapem. Palety se totiž nakládají málokdy. Jestliže něco celému Praktiku dominuje, tak – alespoň u testovaného vozidla – to je kvalitní dílenské zpracování všech částí, včetně interiéru i nákladového prostoru.
Provozovatele i malého vanu zajímá spotřeba. Motor 1.4 TDI v tomto směru má co nabídnout, ale samozřejmě jeho pořizovací hodnota je vyšší než u zážehového agregátu a při minimálním rozdílu cen benzinu a nafty návratnost vložených prostředků je dlouhodobější. V průběhu testu jsme bez problémů jezdili za 5,5 l/100 km a to včetně města i dálnice. Při svižné a plynulé jízdě po venkovských silnicích však šla spotřeba (v příplatkové výbavě nechyběl palubní počítač) pod 5 l/100 km.
Zdálo by se, že jsme na vozidle nenašli chybičku. Jediné co nám s kolegou vadilo, byla spodní střední část palubní desky, která překáží pravé noze řidiče.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)