Představujeme
Off-roady pro práci
18.11.2003 00:00
|
Jestliže ještě před pěti-deseti lety se ale zájem o vozidla s pohonem 4x4, až na malé výjimky soustředil hlavně naautomobily schopné jízdy i v opravdu těžkém terénu, v posledních letech převyšuje zájem o vozidla kategorie SUV (Sport Utility Vehicle), která si poradí se středně těžkým terénem, a přitom na silnici nabízejí prakticky stejně dobré jízdní vlastnosti jako běžný osobní vůz.
Znamená to tedy konec tradičních off-roadů? Domníváme se, že nikoliv, i když v žebříčku prodejnosti je tzv. „ těžká vozba“ většinou skutečně až za modely SUV. Pomineme-li skupinu fanoušků a snobů, kteří na tradiční „teréňák“ s robustním rámem a pevnými nápravami nedají dopustit, pak je zde stále celá řada pracovních odvětví, kde vozidlo s pohonem (alespoň) 4x4 je doslova nutností, ne-li přímo pracovním nástrojem.
Ať už se jedná o energetiky, stavbaře, silničáře, servismany v povrchových dolech, geodety, lesáky apod., ti všichni potřebují vozidlo s dobrou průchodností i těžkým terénem, s dostatečnou užitečnou hmotností, s možností připojení přívěsu a samozřejmě s patřičnou životností i při pravidelném používání v terénu. Mělo by tedy jít o vozidla, která svojí konstrukcí odpovídají spíše vojenským či expedičním nárokům.
A právě těmto užitkovým a hlavně užitečným automobilům kategorie off-road, vesměs s homologací N 1 (u některých i N 2 případně M 1) jsou určeny následující stránky. Nehledejte v našem přehledu, který je dvoudílný, proto vozidla SUV (např. Audi allroad quatro, Honda CR-V, Renault Scénic RX4, Subaru Forester, Toyota RAV4, apod.). Při dobrém obutí, a se zdatným řidičem za volantem zvládnou v terénu až neuvěřitelné věci, ale na úkor životnosti vozidla. ARO 4x4 Rumunské terénní a užitkové automobily ARO 4x4 si po krátké pauze našly opět cestu k českému zákazníkovi, a je to tak jenom dobře. ARO je již v základu konstruováno jako terénní automobil a svým rustikálním pojetím, zvláště pak interiéru, vyhovují výborně pracovním účelům.
A přitom svým dílenským zpracováním jsou doslova rok od roku lepší. Nemalou zásluhu na tomto pozitivním vývoji má i český dovozce, společnost AUTO MAX, který z Rumunska dovezená vozidla ve svých dílnách podrobuje celé řadě úprav a hlavně kompletuje pohonné ústrojí, tj. motor a převodovku tak, aby vyhovovala náročným požadavkům českého zákazníka i platné legislativě.
Nabídku tvoří tři typové řady – 24, 32 a 33. V první řadě je nabízeno dvoudveřové kombi a krátký pick-up, ve druhé jsou nabízeny na delším rozvoru čtyřdveřové dvoubudky pro pět osob s rozměrnou karoserií pick-up, resp. kombi až pro 11 přepravovaných osob, a konečně v třetí řadě jsou dodávány podvozky s budkou umožňující následnou montáž nástavby dle přání zákazníka.
Na českých silnicích tak můžete potkat vedle valníčků i jednostranný sklápěč, skříňovou nástavbu či speciální hasičské provedení. Pro vozidla ARO je charakteristický robustní žebřinový rám, přední kola s nezávislým zavěšením a vinutými pružinami, zadní náprava je tuhá, odpružená půleliptickými listovými pery.Hranatá karoserie s malým sklonem čelního skla vzdáleně připomíná jeden legendární „hliníkový“ off-road, ale to vůbec není na škodu.
Zásluhou importéra je do všech vozidel montován přeplňovaný vznětový čtyřválec Andoria2.5 TD s výkonem 66 kW/195 Nm, resp. 75 kW/215 Nm. Spojka je zn. Valeo, pětirychlostní převodovka Eaton umožňuje trvalý pohon zadních kol, rozdělovací redukční převodovka ARO pak slouží k připojení pohonu předních kol případně k zařazení redukce.
Zadní diferenciál je symetrický, na přání uzavíratelný. Užitečná hmotnost největší řady tj. 33 je přes 1600 kg, celková hmotnost nepřesahuje ani u řady 33 limit 3500 kg, takže vozidla ARO mohou řídit majitelé oprávnění skupiny „B“. Ford Ačkoliv automobilka Ford, slavící v tomto roce 100 leté výročí, má ve svém výrobním programu několik off-roadů, na náš trh v současné době dováží pouze pick-up Ranger, jehož druhá generace byla oficiálně představena začátkem května na bývalém tankodromu v Lešanech na benešovsku. Ford Ranger se vyrábí v Thajsku (druhý největší trh po USA pro pick-upy) a poprvé byl na český trh uveden v roce 1999.
Podrobný test první generace jsme zveřejnili v Dopravě a silnici č.12/2002. Druhá generace Rangeru byla podrobena modernizaci hlavně některých částí karoserie a faceliftem prošla i palubní deska. Mechanické části, tj. podvozek, motor, převodovka i nápravy jsou v podstatě shodné s předchozí generací.
Ford Ranger působí mohutně a ne náhodou svým designem připomíná svého většího „bratra“Ford 150, který v USA již řadu let patří k nejprodávanějším automobilům v kategorii pick-upů. Ranger je na český trh dodáván ve dvou provedeních karoserie: Super Cab a Double Cab.
Kabina Super Cab má za předními sedadly dostatečný zavazadlový prostor, případně dvě nouzová místa k sezení. Naprostou novinkou této kabiny je její řešení bez středového sloupku, což nabízí výborný přístup do interiéru jak na přední sedadla, tak i k zavazadlovému prostoru. V druhé verzi v kabině Double Cab je dostatek místa pro přepravu pěti osob.
Od terénního pick-upu jeho majitelé očekávají, že bude dostatečně silný a zvládne těžkou práci. Současná generace vozidel však už nabízí i interiér, který svým ergonomickým zpracováním, použitými materiály i komfortem je plně srovnatelný s osobními vozy střední třídy. Ale nás spíše zajímají užitné vlastnosti pick-upů. Ford Ranger je u nás nabízen výhradně se vznětovým přeplňovaným motorem 2.5 TDDi s výkonem 80 kW/266 Nm, s přímo řazenou pětistupňovou převodovkou, s trvalým pohonem zadních kol a s možností připojení pohonu předních kol a zařazení redukce.
Zadní diferenciál má omezenou svornost. Přední kola mají nezávislé zavěšení s lichoběžníkovými polonápravami odpruženými torzními tyčemi s dvojčinnými tlumiči a stabilizátorem. Zadní tuhá náprava je odpružena listovými pružinami. Volnoběžky v nábojích předních kol mají ovládání z kabiny vozu. Brzdy jsou vepředu kotoučové, vzadu bubnové, standardně je montován systém ABS. Vedle kabiny se od sebe obě verze liší i rozměrem nákladové plochy. Verze Super Cab má ložnou plochu dlouhou 1753 mm, Double Cab 1530 mm.
Sířka je u obou verzí shodná 1536 mm. Super Cab má užitečnou hmotnost 1210 kg, Double Cab 1135 kg, celková hmotnost nepřesahuje 3000 kg. Obě verze mohu vléci bržděný přívěs o celkové hmotnosti 2800 kg. Pak je ale nutné, aby řidič měl patřičné oprávnění skupiny „E“, protože naložená souprava může mít celkovou hmotnost až 5800 kg!
Vedle dostatečného výkonu motoru a pohonu 4x4 s redukcí, nabízí Ford Ranger pro jízdu v terénu i brodivost 450 mm, světlou výšku 208 mm, přechodový úhel 24 o a nájezdové úhly vpředu/vzadu 35 o/28 o. Samozřejmostí je široká nabídka doplňkové výbavy, včetně různých typů nástavby na ložnou plochu, plastová vložka do ložné plochy apod. Honker Na pražském výstavišti v Letňanech slavila svoji českou výstavní premiéru celá řada vozidel s určením pro jízdu v terénu. Součástí letošní Motoristické show totiž byla i 1. off-road show v Praze. Jedno z překvapení čekalo na návštěvníky na stánku společnosti Auto Max z Hradce Králové.
V sousedství již dobře známého off-roadu ARO 4x4 byl totiž představen polský terénní automobil Honker. Vyrábí se v Polsku již řadu let. Jeho druhou generaci nyní můžete zakoupit i v České republice. Honker je univerzálním terénním automobilem určeným pro přepravu osob i materiálu v extrémních podmínkách. Karoserie je upevněna na robustním ocelovém rámu a může být vybavena buď pevnou, nebo plátěnou střechou, případně i ve verzi pick-up.
Dodávány jsou i samostatné podvozky z budkou, umožňující následnou montáž různých nástaveb. Druhá generace Honkeru má pozměněný interiér. Nově je řešena palubní deska, rozvody vzduchu, anatomická sedadla apod. Jako hnací agregát je montován osvědčený turbodiesel Andoria 4Cti90 a převodovka Eaton TS5-21.
Motor je vybaven vstřikováním Bosch, mezichladičem plnicího vzduchu a dodává se ve dvou modifikacích výkonu buď 65 kW nebo 75 kW. Přímo řazená pětistupňová převodovka má možnost dalšího mechanického vývodu pro hydraulické čerpadlo či naviják. Redukční převodovka je vybavena silničním terénním převodem a zajišťuje stálý pohon 4x4 s možností uzavření mezinápravového diferenciálu.
Obě nápravy jsou tuhé, zavěšené na listových pružinách, což zajišťuje jejich dlouhou životnost. Jsou vybaveny dvojčinnými hydraulickými tlumiči pérování a stabilizátory. Zadní náprava může být montována s uzávěrkou diferenciálu. Řízení je standardně s posilovačem.
Vozidlo s celkovu délkou 4618 mm, šířce 1960 mm a výšce (dle velikosti kol) 2190 mm, má minimální světlost podvozku 190 mm, přední/zadní nájezdové úhly (dle pneumatik) 35,5o/40o a celkovou hmotnost až 3500 kilogramů. Třídveřová karoserie umožňuje přepravu až 9 osob. Nákladový prostor u dvoumístného provedení má objem3,6 m3. Hyundai Importér má ve své nabídce momentálně tři vozidla s pohonem 4x4. V prvé řadě jde o model H 1, který je schopen dodat i s pohonem 4x4 a se zvětšenou světlostí a to jak v osobním provedení, tak ve verzi Van. Ale v tomto případě zcela jistě nejde o plnohodnotný off-road. Na druhém místě je - i na českém trhu - velmi úspěšný model Santa Fe, patřící do kategorie vozidel SUV. Elegantní design, prostorná a pohodlná karoserie, velmi dobré jízdní vlastnosti na silnici i schopnost poradit si z lehčím terénem.
To jsou hlavní lákadla tohoto modelu. O permanentní pohon všech kol se stará buď zážehový čtyřválec 2,4 l , nebo šestiválec 2,7 l. Mnohem oblíbenější je ale moderní turbodiesel 2.0 CRDi o výkonu 93 kW. V průběhu letošního roku pak výběr motorů rozšířil agregát 2.0 CRDi VGT (Variable Geometry Turbocharger - proměnná geometrie lopatek turbodmychadla) s výkonem 92 kW.
Ovšem pro práci v náročném terénu bude mnohem více vyhovovat robustní Hyundai Terracan, který v nabídce korejského výrobce nahradil „klasiku“ Hyundai Galloper. Terracan je homologovánv kategorii N 1, tj. s odpočtem DPH a je dodáván i s povinnou přepážkou. Při maximálním využití nákladového prostoru nabízí objem až 2,0 m3 a užitečnou hmotnost (dle výbavy) až 566 kg.
Dobré dispozice pro jízdu v terénu mu zajišťuje robustní rámový podvozek, na kterém je upevněna karoserie.K dispozici jsou dva agregáty. Zážehový šestiválec 3,5 l/143 kW a nebo mnohem úspornější vznětový přeplňovaný motor s objemem 2,9 l/110 kW s největším točivým momentem 333 Nm.
Přes přímo řazenou pětistupňovou převodovku (na přání samočinnou čtyřstupňovou) jsou poháněna trvale zadní kola, připojitelný je pohon předních kol a nechybí redukce. Přední pohon je připojován elektronicky a to až do rychlosti 80 km/h tlačítkem na palubní desce. Jeep Terénní automobily Jeep jsou u nás zastoupeny importérem DaimlerChrysler Automotive Bohemia, s. r. o.. V nabídce jsou v podstatě tři řady: Jeep Cherokee, Grand Cherokee a Wrangler.Všechny tři řady jsou homologovány také jako užitková vozidla, tj. s odpočtem DPH. Větší a luxusnější Grand Cherokee patří k typickým představitelům této třídy. V pětimístném provedení je nabízen objem nákladového prostoru 1,1 m3, ve dvoumístném až 2,0 m3, užitečné zatížení (dle motoru a výbavy) až 580 kg a možnost zapojení brzděného přívěsu o celkové hmotnosti až 3500 kg.
Robustní rámový podvozek s tuhými nápravami, vpředu s podélnými rameny a panhardskou tyčí, vzadu s podélnými rameny a příčně ustavujícím centrálním trojúhelníkem je určen pro jízdu v obtížném terénu. Grand Cherokee je nabízen se zážehovými motory 4,0 a 4,7 l, resp. v Evropě s oblíbenějším vznětovým agregátem 2,7 CRD/120 kW z produkce Mercedes-Benz.
Menší Cherokee, má méně robustní stavbu, protože základem je samonosná karoserie, přední nezávisle zavěšená přední kola a vzadu pak osvědčená tuhá náprava. K pohonu jsou nabízeny dva zážehové motory 2,4 a 3,7 l resp. vznětový přeplňovaný motor 2,5 CRD. Samozřejmostí u amerických vozů je samočinná převodovka, na přání je ale k dispozici i přímo řazená pětistupňová převodovka.
Třetí v řadě je Wrangler, který patří ke stálicím mezi terénními jeepy. Ač je průběžně modernizován, stále svým designem připomíná legendární Willis. Tomu ovšem odpovídá i čtyřmístná karoserie s minimálním nákladovým prostorem. Ovšem ve dvoumístném provedení s přepážkou je již k dispozici nákladový prostor o objemu 1,5 m3 a užitečná hmotnost 390 kg.
Momentálně je Wrangler dodáván pouze se zážehovým čtyřlitrovým agregátem o výkonu 130 kW/296 Nm, který prostřednictvím samočinné resp. přímo řazené převodovky s redukcí trvale pohání zadní kola. Pohon předních kol je přiřaditelný. Podvozek tvoří pevný rám, přední i zadní nápravy jsou tuhé. Přední brzdy jsou kotoučové, zadní bubnové. Kia Korejská značka Kia v kategorii off–road měla ve své oficiální nabídce na Českém trhu klasickou „čtyřkolku“ Sportage. Nejdříve jako pětidveřový model (jednu dobu dokonce vyráběný v Německu) a posléze nabídku importéra rozšířila i prodloužená verze Sportage Wagon. V obou případech byl tento off-road homologován i v užitkovém provedení (N1) s přepážkou a s možností odpočtu DPH.
Ocelová dvouprostorová pětidveřová karoserie je u Sportage uložena na tradičním rámu. Přední náprava má nezávislé lichoběžníkové zavěšení, zadní tuhá má podélná ramena s panhardskou tyčí. Trvale poháněna jsou u Sportage zadní kola, přední pohon je připojitelný mechanicky. K dispozici byly u posledních modelů dva motory: zážehový 2.0 16V /94 k a vznětový přeplňovaný agregát 2.0 TD/61 kW – 192 Nm. Převodovka byla u všech modelů pětistupňová přímo řazená, standardně s redukcí.
Na přání byla montována samočinná převodovka. Velmi dobré výkony v terénu byly navíc umocněny u dlouhé verze i nákladovým prostorem, který ve dvoumístném provedení měl objem 1,6 m3. Ovšem výroba modelu Sportage byla počátkem letošního roku ukončena, a tak v současné době zájemce o vozidlo s pohonem všech čtyř kol, schopné pohybu i v náročném terénu, musí uspokojit model Kia Sorento. A právě tento off–road, svým designem a kvalitou zpracování interiéru mířícím spíše do kategorie SUV, jsme měli k dispozici k běžnému redakčnímu testu.
Kia Sorento je nabízeno se třemi motory: dva jsou zážehové (2.4 16V/102 kW a 3.5 V6/143 kW) a jeden – u nás nejžádanější - je vznětový přeplňovaný motor 2.5 CRDi. Zájemci si mohou zvolit jednu ze dvou úrovní výbavy. Zdá se, že zkušenosti převzaté z modelu Sportage, okořeněné invencí konstruktérů společnosti Hyundai (Hyundai se spojila se značkou Kia před několika lety), a to vše „zabalené“ designéry do karoserie odpovídající svým střihem „chutím“ evropského (ale také severoamerického) zákazníka, slaví úspěch.
Slyším, jak říkáte „.. no jo, ale vždyť je to kopie Mercedesu řady M“. Ano i ne. Zcela evidentně „emko“ bylo vzorem, a tomu také odpovídají vedle designu i celkové rozměry vozidla. Ovšem korejští konstruktéři si byli dobře vědomi toho, že image značky Kia se nemůže (zatím) poměřovat ze „stutgardskou hvězdou“. Na druhé straně, za tuto image zákazník platí. A ne málo.
A přitom tu je velká skupina zájemců o dobrou „čtyřkolku“ s příjemným designem, pohodlným a prostorným interiérem, kvalitními materiály na sedadlech a palubní desce, s dobrým motorem, solidními jízdními vlastnostmi na silnici a s dobrou průchodností v terénu, kteří rádi oželí image značky, jen když na takovýto vůz finančně „dosáhnou“. A právě to je tržní segment, do kterého Sorento míří.
A prodejní výsledky tohoto modelu ukazují, že marketingová rozvaha byla správná. Kia se totiž za těch pár let, co je na evropském (a posléze i českém) trhu, zbavila svých dětských nemocí, tj. ne vždy kvalitního dílenského zpracování, používání laciných plastů na palubní desku, která navíc po několika tisících ujetých kilometrech vydávala podivné zvuky a z výdechů větrání občas vylétávaly drobečky polystyrenu.
To vše je opravdu pryč a mohli se o tom přesvědčit např. zákazníci u modelů Sportage. Sorento je kvalitativně již plně konkurenceschopné, navíc již v základní výbavě dostává zákazník mnohem víc, než konkurence s hvězdným image.
Základem off – roadu Kia Sorento je robustní žebřinový rám, přední kola s nezávislým zavěšením,zadní náprava je tuhá, kotoučové brzdy na všech kolech doplněné o moderní systémy ABS a rozdělovač brzdného tlaku EBD.
Na rám je upevněna dvouprostorová pětidveřová karoserie nabízející dostatek místa na obou řadách sedadel a nákladový prostor o objemu 0,4 resp. při dvoumístném provedení 1,75 m3. K tomu (u testovaného vozu) užitečnou hmotnost necelých 600 kg a celkovou hmotnost 2600 kg. Je ale možné ještě připojit brzděný přívěs o celkové hmotnosti 2800 kg.
Pod kapotou byl u testovaného vozu podélně uložený vznětový přeplňovaný motor z produkce Hyundai se systémem vstřikování Common rail a šestnáctiventilovou technikou. Disponuje největším výkonem 103 kW/3800 min-1 a největším točivým momentem 330 Nm/2000 min-1. Trvale poháněna jsou zadní kola a to prostřednictvím přímo řazené pětistupňové převodovky.
Přední pohon je připojitelný elektronicky a to včetně možnosti zařazení redukce. Za příplatek je možné ale mít ve voze i samočinnou čtyřstupňovou převodovku s permanentním pohonem všech kol.
Ačkoliv výrobce řadí Sorento do kategorie SUV, světlá výška 203 mm, a nájezdové úhly přední/zadní28o/26o s brodivostí 450 mm signalizují, že i s rozvorem 2710 mm se v terénu neztratíte. A navíc tuhá zadní náprava umožňuje výrazně větší křížení, než na silnici sice komfortnější nezávislé zavěšení. Takže Kia Sorento má kompromisní řešení podvozku s tím, že rámová konstrukce zajišťuje podvozkovým skupinám a hlavně karoserii větší životnost při provozu v terénu.
Po usednutí za volant (výškově seřiditelný) a úpravě sedadla (všestranně nastavitelné) je za čtyřramenným volantem v dobře odstíněné „kapličce“ přehledný přístrojový panel. S výjimkou ovládání připojení pohonu předních kol resp. redukce, pak další spínače najdete ve střední části palubní desky v prostoru pod autorádiem. Kůží obšitý čtyřramenný volant velmi příjemně padne do ruky.
U vozidel využívaných k pracovním účelům bývá často mnohem větší požadavek na množství odkládacích prostor. Sorento v tomto směru nabízí jak standardní uzamykatelnou schránku před spolujezdce, tak i kapsy ve dveřích a dostatek místa i ve schránkách na středové části palubní desky i tunelu mezi předními sedadly. Navíc ve stropu jsou dvě praktické schránky na brýle.
Ačkoliv v době testu už zvolna začínalo jaro, noční přízemní mrazíky prověřily i ranní starty. Ale po krátkém žhavení motor bez problémů nastartoval a po zahřátí na provozní teplotu utichlo o tzv. „nýtování“ charakteristické pro vznětové motory. Jednak moderní agregáty jsou již výrazně méně hlučné, ale hlavně výrobce si dal záležet na dobrém odhlučnění. A jedem. Pětirychlostní převodovka se ovládá krátkou řadicí pákou. Řazení bylo přesné a jednoznačné.
Na suché silnici při ostřejší jízdě v zatáčkách je Sorento mírně přetáčivé, ale v tomto směru hrají svoji roli i použité pneumatiky (na testovaném voze zn. Kumho). Před odbočením do terénu připojuji pohon předních kol, což je signalizováno rozsvícenou kontrolkou na přístrojové desce.
Hned při přejezdu prvních nerovností ale musím vzít na vědomí, že stupačky, namontovaná jako doplňková výbava o pár centimetrů snižují světlou výšku. Do terénu tedy rozhodně nejsou tím „pravým ořechovým“. Více než na silnici ale průchodnost terénem ovlivňují zvolené pneumatiky.
Na naší trase však je jenom málo blátivých úseků a tak stačí pouze dvakrát přepnout na redukci a projíždím úspěšně i „blátíčkem“. Sorento, které jsme převzali k testu, je v běžném tj. „civilním“ provedení bez dělicí přepážky. Ale přístup do nákladového prostoru je shodný. Pro nakládání drobných předmětů stačí jenom odjistit a vzhůru vyklopit zadní sklo, pro těžší a rozměrnější předměty lze vzhůru vyklopit celé zadní dveře.
V základním provedení jsou zde čtyři upevňovací oka. Po odklopení podlážky nákladového prostoru je k dispozici mělká schrána na povinnou výbavu, nářadí apod. Postrádáte-li rezervu, pak ji v plnohodnotném provedení najdete vně vozidla pod podlahou nákladového prostoru, kde se ale bohužel značně špiní.
Celkově se domníváme, že Kia Sorento má vyrovnané jízdní vlastnosti a umožňuje z praktického hlediska dobré využití jak v běžném silničním provozu, tak i ve středně náročném terénu, bez výrazné újmy na životnosti vozidla. S úsporným a přitom dostatečně agilním vznětovým motorem jde při „slušném zacházení“ jezdit při průměrné spotřebě kolem 8,0l/100 km. Land Rover Vynechat v tomto přehledu vozidel s pohonem 4x4 určených k pracovnímu využití legendu jménem Land Rover by bylo zcela určitě trestuhodné. Importér má v užitkovém provedení Van (N 1) homologované modely Discovery i Freelander, ale pouze rustikálně pojatý model Defender, se svojí léty prověřenou konstrukcí, hliníkovou karoserií a jen velmi, opravdu velmi málo upravovaným designem patří ve své třídě jednoznačně do čela pomyslné „ligové tabulky“.
Dodáván je jak v krátkém třídveřovém provedení (Spec. 90 STW) tak v pětidveřovém provedení 110 STW (případně pick-up s jednoduchou či s „double“ kabinou) a k dispozici je i podvozek 130 CAB (jak s jednoduchou, tak dvojitou čtyřdveřovou budkou) určený k další dostavbě.
Ani jedna verze neoplývá zbytečným komfortem, maximální rychlost atakuje pouze hranici 130 km/h, zato garantuje univerzální použití, robustní konstrukci a tím i spolehlivost a trvanlivost celého vozidla i při využívání v každodenním provozu v náročném terénu. A to nemusíte na kapotě vozit lvici Elzu.
Montován je vznětový přeplňovaný motor 2.5 TD5 s maximálním výkonem 90 kW/300 Nm, který prostřednictvím přímo řazené pětistupňové převodovky trvale pohání všechna kola. Při jízdě v terénu je možné uzavřít uzávěrku mezinápravového diferenciálu.
Na pevném rámu je hliníková karoserie, přední náprava je tuhá, zadní uložená na rámu a stabilizovaná panhardskými tyčemi. Kotoučové brzdy na všech kolech lze doplnit o systémy ABS a ETC. U modelu 110 STW je k dispozici nákladový prostor o objemu až 2,35 m3, případně lze přepravovat až 9 osob (při využití nouzových sklopných lavic). Užitečná hmotnost vozidla je na hranici 1000 kg, zapojit lze brzděný přívěs o celkové hmotnosti 3500 kg.
Výrazně komfortnější a zvláště na silnici vykazující dobré jízdní vlastnosti má model Discovery Van, s nákladovým prostorem o objemu až 1,7 m3 a s užitečnou hmotností 770 kg. I Discovery nabízí dobré terénní parametry: brodivost 500 mm, přední/přechodový/zadní úhly jsou 30 o/126 o/25 o. A do třetice je v nabídce značky model Freelander Van, který ale patří již do kategorie SUV.
Ten nabízí za předepsanou přepážkou nákladový prostor o objemu až 1,6 m3 a užitečnou hmotnost(dle výbavy) 540 kg. Pakliže neodoláte a investujete do luxusního modelu Range Rover, vězte, že i ten má po sklopení druhá řady sedadel zavazadlový prostor o objemu 1,75 m3, brodivost 500 mm, světlou výšku 281 mm a oba nabízené agregáty – zážehový 4.4V8 i vznětový 3.0 TD mu poskytují dostatečný výkon. Lada Svoji dobrou pozici mezi off-roady si na českém trhu stále drží Lada Niva. Pravda, její konstrukce je již značně letitá, nový model ne a ne přijít. Ale své zákazníky má Lada u klientely, která potřebuje robustní vůz schopný je dopravit i s nářadím i do těžko přístupných míst. Přitom by měl být automobil cenově přitažlivý a jeho konstrukce dostatečně jednoduchá a nekomplikovaná, aby nebylo nutné často navštěvovat servis. Těmto požadavkům off-road Lada Niva vyhovuje.
Trvalý pohon všech kol, přímo řazená pětistupňová převodovka. Dvoustupňová přídavná převodovka a mezinápravový diferenciál s uzávěrem, to vše, snad s výjimkou zážehového motoru 1.7i s výkonem 59 kW/133 Nm plně odpovídá nárokům na vůz kladeným svými řidiči. Navíc je k dispozici vedle čtyřmístné resp. dvoumístné (Praktik) třídveřové verze i provedení Niva Speciál, resp. Speciál Praktik s prodlouženou karoserií.
Má nákladový prostor o objemu 1,8 m3 a užitečnou hmotnost 430 kg, při celkové hmotnosti 1670 kg. Absenci vznětového agregátu v nabídce (na některé trhy je dodáván, u nás by byl ale cenově nezajímavý) vyřešil importér tím, že nechal Nivu homologovat i na pohon plynem (LPG). text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 7/2003 |