Představujeme
Rozvážková vozidla – Lehká a střední řada
Milan Olšanský 23.07.2013 06:33
Vozidla modelových řad MAN TGL a MAN TGM dostala motory Euro VI. Vnějším designem i vybavením automatizovanou převodovkou MAN TipTronic či elektronickými asistenčními systémy se více přimkla k těžkým vozům TGS a TGX.
Lehká řada nákladních vozidel MAN TGL stále patří v nabídce tohoto segmentu automobilového trhu k těm nejlehčím. Vlastní hmotnost je zhruba o 100 kg (čtyřválcový motor) až 150 kg (šestiválcový motor) vyšší v porovnání s MAN TGL Euro V EGR.
Design vnějších tvarů
Nákladní vozidla MAN modelových řad TGL a TGM doznala změn jak vnějších tvarů, tak interiéru a současně přejala některé konstrukční prvky z řady TGS a TGX, výrazně se tak vizuálně a technicky přiblížila „velkým bratrům“, a nyní s nimi tvoří kompaktní rodinu vozidel MAN TG (Trucknology Generation). Z vnějšího pohledu jde především o nové „A“ sloupky kabiny, jiné, modernější difuzory usměrňující proud vzduchu obtékaného kolem kabiny, nová je též čelní strana kabiny. Mřížka chladiče dostala přestylizovanou chromovou lištu, do níž je vsazen Brunšvický lev. Ten je vyveden v reliéfním vlysu. Nový je též třídílný, plastový přední nárazník se střední částí z černého plastu. Jiné jsou též úchyty (madla) pro zachycení řidiče při čištění čelního skla.
Nová interiér
Z vnitřního pohledu je třeba vyzvednout nové čtyřbodové uložení kabiny typu „C“, které se podílí podstatným způsobem na jejím lepším bočním vedení. Stranové kývání kabiny je výrazně potlačeno. Interiér kabiny dostal nové materiály a nové zpracování co se týká barevného podání. Ozdobné lišty jsou z kartáčovaného hliníku, plasty mají reliéf a jsou výrazně kvalitní. Výplně dveří jsou na přání omyvatelné, dveřní ovládací modul na straně řidiče je zcela nový. Konzola řazení resp. voliče automatizované převodovky MAN TipMatic je převzata z modelových řad TGS/TGX. Interiér je vybaven celou řadou nových odkládacích prostorů na přání doplněnými dvířky. Rádio je ve formátu 2 x DIN a ovladače na středové konzoli mají podsvícení, přičemž systém topení je ovládán nově přes displej. Variantně je možno do interiéru vozu umístit další blok s ovladači na místo schrány na brýle – vhodné zejména u vozidel s trojsedadlovým uspořádáním. Konstruktéři zapracovali také na systému klimatizace, který se nyní může pochlubit jen minimálním hlukem. Regulace proudění vzduchu je nyní řešena pomocí natáčení jednotlivých výdechů krokovými elektromotory – dříve byly ovládány lanovými bowdeny. Novinkou je radio-navigační systém MMT Advanced s pětipalcovým LCD displejem a bluetooth rozhraním pro spárování s mobilním telefonem, databáze navigace je uložena na SD kartě. Nově jsou vozidla modelových řad TGL a TGM osazena elektronickým asistenčním systémem LDWS (Lane Departure Warning System – sledování jízdní stopy vozidla), v průběhu roku 2013 bude k dispozici stejně jako u modelových řad TGS/TGX asistent nouzového brzdění EBA (Emergency Brake Assist) schopný varovat řidiče před hrozící kolizí a v případě jeho ignorace uvést v činnost brzdovou soustavu vozidla.
Zásadní novinka
Zcela zásadní novinkou jsou motory emisní specifikace Euro VI. Všechny motory MAN Euro VI jsou osazeny prověřenými systémy vstřikovány motorové nafty, přeplňováním, mezichlazením a chlazením jednotlivých komponentů stejně jako již výše vzpomínanou kombinací technologií EGR a SCR doplněnou o CRT filtry. Vstřikovací systém typu Common Rail redukuje již během pracovního cyklu motoru vznik částic. Systém externí recirkulace výfukových plynů EGR se podílí na omezení tvorby „noxů“ a dvoustupňový systém přeplňování (uplatněný na všech motorech o maximálním výkonu nad 162 kW/220 k) umožní dosáhnout optimálního přeplňování v širokém pracovním pásmu motoru. Mezichlazení nasávané směsi zvyšuje účinnost přeplňování – vyšší výkonové stupně motorů jsou osazeny tzv. nízkoteplotním chladícím systémem, který značně snižuje teplotu nasávané směsi plynů. „Chemická laboratoř“ umístěná za svodem výfuku motoru je kombinací oxidačního katalyzátoru DOC, částicového filtru (CRT – Continously regenerating trap) a segmentu SCR (selektivní katalytická redukce), kde probíhá jak vstřikování močoviny (AdBlue) do proudu výfukových plynů jisté minimální teploty, tak zde dochází k selektivní katalytické redukci a nakonec též k odloučení čpavku. Z pohledu správné funkce motoru Euro VI je důsledný a velmi výkonný teplotní management motoru včetně správné strategie regenerace částicového filtru CRT. Ta probíhá obvykle automaticky bez potřeby zásahu řidiče. Při normálním provozu pasivní regenerace zajišťuje to, že usazené částice v plástvích filtru zoxidují (vyhoří) a tím se změní v plyn. Pokud se ukáže, že pasivní ani aktivní regenerace není dostatečná automaticky se spustí v motoru další vyšší stupeň regenerace. U vozidel určených pro komunální či rozvážkový provoz je použito tzv. HCI techniky (Hydro Carbon Injection) zabraňující ucpávání CRT filtru při provozu, který se vyznačuje jen částečným zatěžováním motoru (jízda na malý výkon s častými zastávkami). Prakticky jde o to, že je cíleně zvýšena teplota výfukových plynů vcházejících do „chemické laboratoře“ ještě před oxidačním katalyzátorem. Vstříknutím hydrocarbonu dojde k jeho rozkladu na H2O a CO2, ke zvýšení teploty výfukových plynů v rozsahu 550 až 600 C a k vyhoření částic usazených v CRT filtru.
Převzato z časopisu