Představujeme
Renault Trucks – S Renaultem v Normandii
Jiří Krenar 06.11.2013 06:19
Normandie mě dlouhodobě přitahuje jednak s ohledem na památná místa vylodění Spojenců za války, pak taky výrobou úžasných sýrů a konec konců i zajímavou krajinou.
Přesto jsem se do této části Francie podíval teprve podruhé, a pokaždé to bylo díky akci automobilky Renault Trucks, která má v Blainville-Sur-Orne, jeden z důležitých výrobních závodů. Poprvé jsem byl v tomto závodě, když zde rozjížděli výrobu nového distribučního modelu Renault Midlum. Prohlídka automobilky byla dlouhá a tak jsme měli jenom málo času na vlastní jízdy, které vedly z Blainville do Aromanches, kde byla otočka a střídání vozidel. Tentokrát se zdálo, že bude času o něco málo více.
Tři značky z jednoho závodu
Jestliže v době mé první návštěvy zde probíhala výroba a montáž modelu Midlum a výroba kabin pro DAF LF (Renault Midlum a DAF LF měly v rámci společného projektu stejný skelet budky a lišily se jenom vnějším opláštěním a interiérem), tak dnes po zásadní modernizaci celého závodu se zde výroba rozšířila a od roku 2012 zde pracuje na 120 hektarech 2100 zaměstnanců. V roce 2012 bylo vyrobeno 51 000 kabin, přičemž kapacita je nyní – po celkové rekonstrukci – až 90 000 ročně. Stávající linky byly rekonstruovány a na ploše cca 1,4 ha byla postavena nová výrobní hala s linkou s kapacitou 250 kabin denně. Celá investice „spolykala“ sedmnáct milionu eur. Součástí je i nová lakovna, která ze 75 % pracuje z vodou ředitelnými barvami a plně robotizovaná výroba kabin, na které „maká“ 150 robotů, v naprosté většině z produkce společnosti KUKA. Výrobní náplň tvoří jak kabiny pro náhradní spotřebu pro končící modelové řady Midlum, ale i DAF LF (v příštím čísle představíme zcela novou řadu), tak i pro obě „malé“ řady Volvo FE, FL. Nově zde byla zahájena výroba kabin pro zcela novou dálkovou řadu T (nahradila modely Premium a Magnum) a distribuční řadu D (nahradila Mascott a Midlum). A aby informace byla úplná, zkompletované a plně vybavené kabina řady T obalené ochrannou fólií jsou následně přepravovány do montážního závodu v Bourg-en-Bresse, zatímco kabiny řady D míří do vedlejší haly, kde v době naší návštěvy byla zahájena montáž vozidel nové řady D.
Jestliže kdysi, před lety, jsme ve výrobní hale nesměli fotografovat, abychom blesky nerušili dělníky při práci, tak dnes – od té doby jsme také vyměnili fotoaparáty na kinofilm za digitální techniku – jsme mohli mačkat spoušť fotoaparátů, jak bylo libo, protože robotům, svařujícím bodově jednotlivé plechy přicházející z lisovny, to bylo „šumafuk“. Konkrétně jsme viděli kompletní výrobu kabin řady T, od prvního bodového svar – při delším sledování akrobatických kousků robotů, natáčejících si svá ramen či podávajících si jednotlivé plechové výlisky, se může točit i hlava – až po montáž elektroinstalace i interiéru, včetně příplatkových prvků. A protože trucky pro dálkovou dopravu řady Renault T se nedělají na sklad, ale přímo pro konkrétního zákazníka, od samého počátku, nejdříve v počítači, z lakovny pak i papírově“, provází kabinu tzv. „rodný list“, kde je zakódováno od barvy laku, přes materiál čalounění, příplatkovou ledničku či xenonové světlomety vše, co si zákazník objednal. Zajímavé je, že kabina, svařena z asi dvou stovek dílů, má lepený a šroubovaný střešní díl. Spojují se až za lakovnou.
Spisovatel Karel Čapek by asi musel více potáhnout ze svého čibuku, protože tohle všechno asi nepředvídal. Osobně jsem fascinovaně sledoval lepení čelního skla, kdy jeden robot uchopil sklo, druhý na předem určené místo s milimetrovou přesností nanesl lepidlo (ani kapka nazmar!) a potom ten první celé sklo pomocí laseru na milimetr přesně usadí. Jak zdůrazňoval náš průvodce, lasery až šestkrát za celou operaci proměřují, zda je sklo usazováno přesně! Robot také sklo drží přitisknuté ke karoserii cca 10 sekund, kdy kabina i se sklem pokračuje na další montážní místo. Fascinující i krásné, všude čisto a minimum dělníků. Druhou stranou této „pohody“ je fakt, že Renault Trucks počítal v těchto týdnech již z výrazně větší výrobou, leč objednávek je zatím málo a tak jsme měli pocit, že odpolední směna pracuje vlastně jenom kvůli návštěvě novinářů. Ekonomická recese v celé Evropě a zvláště pak v oblastech pro Renault nejdůležitějších (Francie, Španělsko, ale i Německo a Itálie), ještě zcela neskončila a tak o nové kamiony s motory Euro 6 je malý zájem. A to jsme na odstavné ploše za jednou z výrobních hal viděli na parkovišti připraveno – či lépe řečeno, vyrobeno na sklad – asi 200 kusů distribučních Midlumů ve všech velikostech a provedeních.
S kamiony na Omaha Brach
Součástí programu, či lépe řečeno jeho druhou polovinou, byla jízda se soupravou Renault T s plně naloženým návěsem na trase Blainville – Aromanches – Pointe du Hoc, tedy až na místo vylodění kanadských jednotek, na Omaha Beach. To jsme ale v okamžiku, kdy jsme si seřizovali volanty, zrcátka a sedačky, ještě nevěděli, itinerář znal jenom instruktor, sedící na místě spolujezdce. Nový model Renault Trucks T, vyvinutý ve spolupráci s padesáti mezinárodními zákazníky, prošel těmi nejnáročnějšími testy v historii společnosti Renault Trucks. Modelová řada T představuje unikátní vozidlo s modulárním designem, které disponuje prostornou kabinou s vysoce propracovanou aerodynamikou. Vozidlo bylo koncipováno jako nástroj ve službách řidičů a dopravců a díky dokonalé rovnováze mezi úsporou paliva a životem na palubě je připraveno plnit jejich úkoly tím nejefektivnějším způsobem. Výrobce tak nyní nabízí jediné vozidlo, jehož modulární design umožňuje pokrytí všech potřeb zákazníků na poli dálkové přepravy. Díky zcela nové aerodynamické kabině, vyvinuté a testované pomocí aerodynamického tunelu, kombinuje modelová řada T v jediném vozidle účinnost a nízkou spotřebu paliva modelu Premium Route s komfortem a prestiží modelu Magnum. Nabízí také lepší pohonnou soustavu s novými motory Euro 6 a zcela novou kabinou. Design Renault Trucks T odráží vnitřní kvality této nové řady. Každý jeho prvek je funkční a přispívá k efektivitě provozu na silnici, i k posílení prestiže svého majitele nebo řidiče. Koncepce modelu T a jeho různé možnosti výbavy jsou zárukou maximálního komfortu a bezpečí řidičů. Navzdory příchodu nové emisní normy Euro 6 může model T díky svému designu a vylepšené pohonné soustavě dosahovat jedné z nejnižší spotřeby paliva na trhu a to až o 5% v porovnání s předchozí generací.
Dálková modelová řada Renault Trucks T přichází s novými prvky výbavy. Nová aerodynamická kabina je prostorná a pohodlná díky šířce 2,5 m. Disponuje rozšířeným lůžkem a horním lůžkem, které po složení nabízí další úložné prostory. Tunel motoru byl snížen na 200 mm a ve verzi s plochou podlahou zcela zmizel. Optimalizované místo řidiče zajišťují nová sedadla navržená pro Renault Trucks společností RECARO® a ergonomická palubní deska se 7palcovým centrálním displejem. Dálková řada nabízí úložný box, který je přístupný zevnitř i zvenku a úhel otevíraní dveří je 85°. Řidiči mohou dále využívat řadu pomocných řídicích systémů, světel do zatáček, multifunkčního nastavitelného volantu a elektrickou parkovací brzdu. Renault Trucks T je vybaven motory Euro 6 DTI 11 a DTI 13. Robotizovaná převodovka Optidriver je k dispozici sériově a vyznačuje se zcela novým přechodem mezi jednotlivými převodovými stupni. Renault Trucks T se také může pochlubit zbrusu novou, elektronicky řízenou klimatizací, hydraulickým čerpadlem řízení s proměnlivým účinkem (zlepšení spotřeby) a palivovými nádržemi s kapacitou až 1475 litrů (dodáváno na přání). Údržba byla zjednodušena oddělením elektrických a hydraulických svazků na podvozku vozidla, takže elektroinstalace je nyní na pravé straně a hydraulika na levé. V případě potřeby může řidič využít tlačítka „24/7” na palubní desce. Jeho aktivací může okamžitě nahlásit polohu svého vozidla a odeslat potřebné technické údaje. O vozidlo se následně postará jedno z 1600 servisních míst Renault Trucks na celém světě. Vozidla řady T jsou již ve výrobě vybavena pro přípravu systému Optifleet, řešení pro správu vozového parku, které zvyšuje rentabilitu. Navíc si Renault Trucks zachoval svá osvědčená řešení pro úsporu paliva, včetně Optifuel Infomax, který sleduje a analyzuje spotřebu paliva.
Při vývoji nových motorů Euro 6 DTI 11 a DTI 13 využila společnost Renault Trucks řady Euro 5 a přikročila k optimalizaci technologie SCR. Tyto motory, známé svou efektivitou a nízkou spotřebou paliva, byly modifikovány z více než 50 % a disponují novým elektronickým řízením. Systém SCR byl zrevidován a byla zvýšena jeho účinnost. Díky využití nových materiálů při jeho výrobě došlo ke zlepšení výkonu v katalytické redukci a tím i k ještě účinnějšímu snižování emisí NOx. Nyní je systém dodáván ve spojení s filtrem pevných částic. Renault Trucks nabízí u vozidel modelové řady T dva různé motory Euro 6 o objemu 11 litrů a 13 litrů.
DTI 11 Řadový šestiválec nabízí tři varianty výkonu:
380k/1800 Nm
430k/2050 Nm
460k/2200 Nm
Vstřikování je ovládáno elektronicky pomocí systému Common-Rail, který poskytuje vysoký vstřikovací tlak i při nízkých otáčkách.
DTI 13 Řadový šestiválec nabízí také tři varianty výkonu:
440 k/2200 Nm
480 k/2400 Nm
520 k/2550 Nm
Systém vstřikování čerpadlo – tryska s elektronickým ovládáním byl zachován. Tato spolehlivá a osvědčená technologie je výborně adaptována pro využití při činnostech, pro které jsou motory o daném objemu určeny. Standardně je montována robotizovaná převodovka Optidriver, která disponuje novým programovým vybavením pro elektronické ovládání převodu, novým řízením poměru s regulací teploty za účelem účinnějšího odmrazování. Převodovka Optidriver je volitelně dodávána s funkcí „Fuel Eco”, spojenou s tempomatem Eco Cruise Control. Tato funkce upravuje strategie změny rychlostí, přičemž absolutní prioritu má redukce spotřeby paliva. Volitelně může být zákazníkům dodána manuální převodovka B14 vyvinutá Volvo Group. Tato převodovka je zvláště robustní a využívá Driving Monitoring System, který řidiči nabízí volbu nejlepšího převodového stupně. S motory Euro 6 jsou dodávány tři typy zpomalovacích systémů:
brzda na výfuku se zpomalovacím výkonem 203 kW u motoru DTI 11 a 227 kW u motoru DTI 13.
motorová brzda Optibrake u motoru DTI 11 se zpomalovacím výkonem 303 kW a Optibrake+ u motoru DTI 13 s výkonem 414 kW. Motorové brzdy jsou k dispozici u všech vozidel s robotizovanou převodovkou.
Hydraulický retardér Voith na převodovce, jehož ovládání je nyní umístěno napravo od volantu, poskytuje zpomalovací výkon 450 kW u motorů DTI 11 a DTI 13
Tak a teď už částečně víte, čím jsme mířili na pobřeží. Poté co, jsme se „vymotaly“ z průmyslové oblasti a přes okraj Blainville jsme se dostali až na pobřežní rychlostní silnici, zdánlivě bylo vyhráno. Jenže itinerář nás vedl velmi rychle na silnici užší, tak něco na úrovni naší II. třídy, která ústila do Aromanches, kde byly tři opravdu kritická místa, kde bylo nutné velmi pečlivě si na křižovatce nadjet, aby nedošlo ke kolizi buď s historickými stavbami, nebo s protijedoucími vozidly, či s chodci. A pak se silnice změnila na I.třídu a po pobřeží jsme zvolna kličkovali mezi retardéry až k vyhlídkové plošině na Omaha Beache, kde bohužel bylo příliš málo času na nějakou prohlídku, natož návštěvu památníku. Následovalo vystřídání (jiný výkon motoru a jiný typ kabiny) a uháněli jsme zase po stejné trase zpět. Pokud jde o dojmy z řízení nového Renaultu T, vrátím se k nim v příštím čísle v rámci redakčního testu. A pominu-li design přídě, který je poněkud kontroverzní (to, co sluší stavební řadě C, dle mého názoru „není to pravé ořechové“ pro dálkovou řadu T), pak zvláště motor, činnost automatizované převodovky a řízení, si zaslouží pochvalu. Ale teď již rychle zpět do Balinville, čeká na nás autobus a hlavně několikahodinová jízda do Paříže na letiště. Má druhá návštěva Normandie byla tedy opět velmi krátká, sýr jsem ochutnal, vyloďovací pobřeží jsem spíše zahlédnul a bylo to „ve fofru“. Tak snad příště, do třetice se do Normandie podívám a bude víc času.
Převzato z časopisu