Představujeme
Renault Trucks – Distribuce s Renault Trucks
Jiří Krenar 24.10.2014 07:21
Nová distribuční řada D po statickém představení, byla nabídnuta odborným novinářům k prvním testovacím jízdám.
Jízdy se uskutečnily v Lyonu, kde je centrála automobilky Renault Trucks a postupně se v průběhu jednoho týdne na vozidlech vystřídali novináři z celé Evropy. Naprosto nová řada distribučních modelů s označením „D“ vychází z tradic Renault Trucks. Od svých předchůdců, a tím se myslí celá řada Midlum a distribuční řada Premium, převzala všechny důležité prvky, jakými jsou spolehlivost, kvalita a ergonomie. Tedy to tvrdí výrobce, ale teprve zkušenosti z praktického provozu ukáží, zda to tak opravdu je. Řada „D“ nabízí samozřejmě nové motory se specifikací Euro 6, lepší ergonomii a výrazný design, tak charakteristický pro novou generaci trucků Renault. Nový design řady „D“ má shodné linie i se stavební řadou „C“ a „K“, stejně tak jako s řadou určenou pro dálkový provoz s označením „T“. Netvrdím tím, že každého nový design nadchne.
Teoretická příprava je základem
Renault Trucks nabízí pro distribuci zboží ale také pro využití např. v komunálních službách kompletní řadu vozidel, která také byla prezentována. Na spodní hranici je to model Renault Master furgon, který prošel také optimalizací a nedávno byl představen veřejnosti na Salonu užitkových vozidel v Birminghamu. Pokrývá segment distribučních vozidel s celkovou hmotností od 2,8 do 4,5 tuny. Tento model ovšem Renault Trucks odebírá z produkce automobilky Renault. Druhým „malým“ modelem je Renault Maxity, který společnost Renault Trucks vyrábí ve spolupráci se značkou Nissan. Jde o robustní vozidlo s klasickým rámovým podvozkem s jednoduchou nebo dvojitou budkou, určené k montáži jakýchkoliv nástaveb. Od valníku přes sklápěče, skříňovou nástavbu, zdvihací plošinu apod. Celková hmotnost vozidla je až 4,5 t. Ale v sériové výrobě je již druhým rokem i verze s čistě elektrickým pohonem! Nová řada „D“ nově nabízí čtyři modely: Renault Trucks D Cab 2 m (s celkovou hmotností od 3,5 t do 7,5 t, současně nabízí vozidla s CHV 6,5 t a 7,5 t této modelové řady. V blízké budoucnosti to budou i provedení s CHV 3,5 t a 5,6 t), Renault D (s celkovou hmotností od 10 t do 18 t), Renault D Wide (od 16 t do 26 t) a speciál s nízko uloženou budkou Renault D Access (od 18 t do 26 t). Zcela nová modelová řada dostala „do vínku“ i zcela nové motory Euro 6: řadový čtyřválec DTI 5 s výkonem 210 k/800 Nm resp. 240 k/900 Nm (verze o výkonu 240 k je momentálně nejvýkonnějším na trhu) a řadový šestiválec DTI 8 s výkony 250 k/950 Nm, 280 k/1050 Nm resp. 320 k/1200 Nm. Řada Renault Trucks D je standardně vybavena robotizovanými převodovkami Optitronic (u modelu D) a Optidriver (u modelu D Wide). Tyto převodovky výběrem nejlepšího rychlostního převodu v závislosti na točivém momentu motoru a topografii silnice snižují spotřebu paliva. Model Renault Trucks D Access je vybaven automatickou převodovkou Allison 3000. S cílem vyhovět nárokům svozu komunálního odpadu s častými zastávkami a rozjezdy se automatická převodovka při každém zastavení bez zásahu řidiče přeřazuje na neutrál.
Vozidla nové modelové řady Renault Trucks D jsou sériově vybavena brzdou na výfuku (u motorů DTI 5 a DTI 8) anebo volitelně motorovou brzdou Optibrake u motoru DTI 8. Renault Trucks rovněž nabízí elektrický retardér Telma na převodovce nebo hydraulický retardér na mechanických převodovkách nebo na automatických převodovkách Allison. Bezpečnost řidiče a dalších účastníků silničního provozu je dále posilována pomocí řady prvků, jako je EBS (elektricky ovládaný brzdný systém), ASR (protiprokluzový systém), přídavná nouzová brzda, systém pro podporu rozjezdu do kopce Hill Start Aid nebo systém pro sledování předčasného opotřebení brzdových destiček. Tato výbava rovněž zajišťuje efektivní ochranu převáženého nákladu.
S cílem vyhovět mnoha různým požadavkům zákazníků v oblasti distribuce a komunálních služeb nabízí společnost Renault Trucks širokou paletu podvozků, konfigurací, rozvorů a možností nástaveb, včetně modelů vyvíjených pro specifické aktivity. Pokud jde o konfigurace, pak jsou v nabídce podvozky 4x2, 4x4, 6x2, 6x2/4 a 6x2///4 a tahače s konfigurací 4x2. Pokud jde o odpružení, možné je jak čistě mechanické, tak i kombinace mechanického a pneumatického odpružení. Samozřejmostí je široká paleta rozvorů s celkovou délkou podvozku až 10 m. Tomu také odpovídala flotila vozidel připravených k jízdním testům, či další desítka vozidel představených staticky. Ale nesmíme také zapomenout, že modelová řada D získala také zcela přepracovaný interiér kabiny, zvyšující pohodlí při pobytu na palubě. V nabídce jsou budky s označením Day Cab a Global Cab (dvou či třímístné), Crew Cab (4 dveře, 4, 6 nebo 8 míst), Night and Day Cab, Sleeping Cab (s jedním lůžkem za sedadly) a snížena pro model Access (3 až 4 místa).
Modelová řada Renault Trucks D je dodávána se zvláštní výbavou, jako jsou ocelové nárazníky a různé další ochranné prvky, pro provoz v nejnáročnějších podmínkách „městské distribuční džungle“. Pro některé činnosti s vysoce specifickými požadavky nabízí společnost Renault Trucks speciálně adaptovaná vozidla: vozidla pro svoz komunálního odpadu, zametací vozidla, hasičské speciály apod. (ty také byly vystaveny). Modelová řada Renault Trucks D byla rovněž vyvíjena s ohledem na usnadnění obsluhy těch nejobtížněji dostupných lokalit. Vyzdvihnout je třeba především zmenšený poloměr otáčení pro snadnější manévrování, malý přední převis a kompaktní rozměry kabiny. Model Renault Trucks D Access je model se sníženou budkou a s celkovou šířkou 2,29 m, který umožňuje svoz odpadu v obtížně dostupných zónách a snazší přístup do kabiny. Model Renault Trucks D Access s motorem Euro 6 je dodáván se zadní řiditelnou nápravou s elektronickým ovládáním, která slouží k lepší manévrovatelnosti při nízké rychlosti a k vyšší stabilitě při vysoké rychlosti.
Z hlediska aktivní bezpečnosti nabízí společnost Renault Trucks v sériové výbavě systém pro kontrolu trajektorie ESC, který pomáhá řidiči kontrolovat jízdní dráhu vozidla a zabránit jeho převrácení v kritických situacích. Pasivní bezpečnost byla zvýšena zesílením podlahy v kabině a opěradel u sedadel pro větší podporu pasažérů v případě nárazu. Bezpečnostní pás je nyní u všech vozidel nové modelové řady proveden v červené barvě.
Za volantem
V Lyonu, na levém břehu, až pod soutokem řek Saony a Rhony, je několik velkých městských obvodů a jedním z nich je Saint-Priest. Dříve zřejmě samostatná obec se stala součástí Lyonu a v jejím obvodu vyrostla ohromná průmyslová zóna, jejíž největší plochu zabrala pro své haly automobilka Renault Truks. Naštěstí celá tato obrovská oplocená plocha je rozdělena volně průjezdnými ulicemi na menší díly, což je ideální prostor pro novinářské jízdní testy při imaginární distribuci zboží. Start, či lépe řečeno parkoviště vozidel bylo situováno do staré části Saint-Priest, do dnes již nevyužívaných kasáren 7. pěšího regimentu. Jízdy chtivých novinářů bylo mnoho a nepomohla ani selekce při kontrole řidičských průkazů. Ti, co neměli patřičné oprávnění, se svezli jako spolujezdci s instruktorem. Na druhou stranu je pravda, že vozidel bylo dostatek a tak jsem si mohl vyzkoušet opravdu vše. Jediný model, na který se „stála fronta“, byly popeláři, tedy Access s nástavbou pro svoz komunálního odpadu. Tak někdy příště, i když pravdou je, že v dohledné době Access nebude v Česku v nabídce importéra.
Protože s Renaultem Maxity jsem jezdil nedávno v Česku (ano, máte pravdu, byl to Nissan Cabstar, ale vozy se liší pouze logem a „bižuterií“) a Master byl připraven s celkovou hmotností 3500 kg (a ten budu moci vyzkoušet za volantem při prezentaci a následujícím testu), okamžitě jsem si zvolil nejmenší model s označením D Cab 2m s celkovou hmotností 6,5 t a skříňovou nástavbou. Mimochodem, když jsem tak vozidlo okukoval, některé designérské linky na budce mi připomínaly budku z Avie první generace, když byla čerstvě podepsaná licenční smlouva se značkou Saviem. Takže vzhůru za volant, seřídit sedadlo i zpětná zrcátka, „nakrmit“ tachograf kartou a jedeme. Interiér kabiny nabízí řidičům pohodlné pracovní prostředí, což platí i pro větší modely řady „D“. Všechny důležité ovládací prvky jsou u řady „D“ umístěny na dosah ruky a přispívají tak k vyššímu komfortu. Díky četným úložným prostorům má řidič na dosah ruky vše, co potřebuje pro úspěšné splnění zakázky. Život řidiče usnadňuje i ergonomická přístrojová deska, volant nastavitelný ve dvou rovinách, velký digitální displej a autorádio s přehrávačem CD, MP3 a technologie Bluetooth. Pro větší pohodlí řidičů byla vyvinuta nová ergonomická sedadla. Tato sedadla jsou opatřena novým látkovým čalouněním. Ovládání tempomatu a automatizované převodovky na volantu (zkoušený vůz ale měl převodovku šestistupňovou manuální) umožňuje řidiči plně se soustředit na jeho úkol. Materiály použité v interiéru a to včetně tvrdých plastů na palubní desce, plně odpovídají předpokládanému dopravnímu nasazení vozidla. Základem je tedy praktičnost, odolnost a snadná údržba. Zhruba třicetiminutový okruh jsem projel velmi svižně (s ohledem na rychlostní limity) a jenom jsem si postesknul, že vozidlo bylo nenaložené a na trase nebylo jediné stoupání. Což platilo pro všechna přistavená zkušební vozidla řady „D“. Ať už šlo o nosič kontejnerů, podvozek se čtyřdveřovou osmimístnou budkou Crew Cab a odtahovou nástavbou, popeláře, velkou chladírenskou nástavbu na podvozku s celkovou hmotností 18 tun apod. Hasičské speciály byly ovšem jenom vystavené, ty jsme řídit nemohli. A ještě musím podotknout, že hned po „popelářích“ byl největší zájem o tichounký plně elektrický Maxity se skříňovou nástavbou na rozvoz potravin v centru města.
První dojmy z jízd ukázaly, že díky motorům Euro 6 jsou všechna vozidla modelové řady D v provozu méně hlučná. Například úroveň hluku (dle podkladů dodaných výrobcem) v interiéru kabiny Renault Trucks D Wide byla snížena o 2 dB, čímž je dosaženo dalšího zlepšení komfortu při řízení. U velkých podvozků byl také nově vyřešen přístup do kabiny a k čelnímu sklu. Přístup do kabiny tak zajišťují dva schůdky a přístup k čelnímu sklu pak dva schůdky integrované v nárazníku (v některých verzích je k dispozici ještě jeden další schod). Pro lepší výhled z vozidla za všech okolností nabízí řada „D“ za příplatek prosklené spodní části dveří na straně řidiče i na straně spolujezdce a panoramatická čelní skla (model Renault Trucks D Access nabízí zorné pole pokrývající téměř 220°). Všechny tyto prvky slouží k omezení mrtvých úhlů a umožňují lepší viditelnost ostatních účastníků silničního provozu: chodců, cyklistů, motocyklů a vozů.
První dojmy z předvedených vozidel jsou příznivé, pravda, vozidla byla nenaložená, provoz na testovacích trasách nízký a tak jediným „nepřítelem“ bylo teplo. Ve stínu ukazoval teploměr 36 °C, takže v každé kabině byla zapnuta klimatizace, větrání spuštěným oknem (vesměs ovládáno elektricky), nestačilo.
V českých podmínkách – hovoříme-li o distribučních vozidlech – je to s jejich využitím u trucků těžších než 12 tun resp. 6 tun v centru Prahy, složitější. Velké a objemné trucky se díky dopravním omezením dostanou jenom na okraje měst či k supermarketům (často na základě výjimky či speciálního povolení k vjezdu), pravdou pak je, že zvláště do historických částí řady měst se s ohledem na rozměry ulic ani nevejdou. Přitom manévrovací schopnosti všech předvedených vozidel jsou dobré a plně srovnatelné s konkurencí. Těším se tedy na možnost standardního redakčního testu na českých silnicích či v ulicích Prahy, pokud možno s naloženým vozidlem a také v kopcích, aby bylo možné vyzkoušet jak výkon motoru, tak také účinnost odlehčovací motorové brzdy a zajímavou jistě bude i průměrná spotřeba paliva.
Převzato z časopisu