Představujeme
Předpremiéra – S velkými ambicemi!
Milan Olšanský 13.06.2013 07:47
Na osobní pozvání generality společnosti Renault Trucks jsem se vypravil do Lyonu, abych na vlastní uši (nové trucky jsem neviděl) vyslechl, jak se to má se zcela novou řadou nákladních vozidel francouzského výrobce.
Vzhledem k tomu, že v posledních letech bylo vyrobeno zhruba pět stovek zcela nových silničních tahačů Renault Trucks, které mají nahradit letité, ale stále oslavované a málem kultovní Magnum, stejně jako příjemné, ale nijak výrazné Premium Long Distance, není snaha Francouzů o kompletní renovaci nabídky těžkých nákladních vozidel věcí neznámou. Jak potvrdily odpovědné osoby, tři stovky novoučkých silničních tahačů Renault Trucks již odkroutily ve službách padesáti nejdůležitějších a největších zákazníků značky na dva miliony zkušebních kilometrů v plném provozu po celé Evropě. Také proto se na webu objevilo množství tzv. spy fotek, nehledě na to, že sem tam, v rámci jakéhosi teaseru pustila něco i samotná automobilka – hlavně drobné pohledy do interiéru. Jisté vnější i venkovní rysy lyonské novinky tak nejsou pro celou řadu fanoušků, ale i těch zručnějších čtenářů a hledačů na internetu, tou úplně stoprocentní novinkou. I přesto je z pochopitelných důvodů nový „nástroj ziskového podnikání“ mnohých dopravních společností stále tak trochu zahalen tajemstvím. Vznáší se, opatřen potřebnou dávkou glamouru, mezi námi a pomaličku odpočítává čas do svého oficiálního uvedení. Stane se tak v Lyonu, druhém to nejdůležitějším – z hlediska průmyslového – městě Francie – ale až 11. a 12. června 2013, takže je času na drobné spekulace.
Velké tajnosti
Co nás především zajímá? Tvar, výzor, zpracování a motor. V čem jiném než v designu tvarů a v použitém motoru by se měla novinka nějak výrazněji lišit od konkurence. Rám, nápravy jejich uložení, převodovka, elektronika včetně asistenčních systémů – to vše se dá vydedukovat. Jak ohlédnutím za tím nejlepším, co v současnosti Renault Trucks v těchto segmentech nabízí, tak jistou analýzou nabídky konkurence. Navíc při vědomí, že Renault Trucks je nedílnou součástí gigantu Volvo AB, máme též již svoji, celkem velmi reálnou, představu o motorech Euro VI. Volvo AB si oťuklo Renault Trucks již v roce 2000, tehdy byla společnost vyrábějící nákladní vozy Renault známá pod názvem RVI a Volvo Ab si z ní zakoupilo 15 % akcií. Následující rok Volvo AB firmu RVI zcela pohltilo, přejmenovalo ji na Renault Trucks a následujících deset let nechalo jít více méně svojí cestou. Na začátku druhého desetiletí 21. století však začalo Volvo uplatňovat svoji strategii řízení společnosti na plné obrátky. Vyměnilo management automobilky, postavilo zcela novou organizační strukturu, znovu obměnilo nejvyšší vedení a zrevidovalo náklady na zastoupení a servisní síť v celé řadě evropských států (také v Česku a na Slovensku). Mezi tím, již od mezinárodní výstavy IAA 2010 Renault Trucks deklaroval svoji připravenost na budoucnost s emisními normami Euro VI v zádech. IAA 2012 přinesla na stánku Renault Trucks pouze ujištění, že nová vozidla budou představena v příhodný čas. Pravda, konkurence již zvesela vozy s motory Euro VI prodává, zatímco Renaultu se rapidně snižují podíly na trhu. Ale říká se, že: „to nejlepší nakonec“. Věřme tomu rčení, protože Renault Trucks je ze silné evropské sedmičky již opravdu poslední, kdo svoji nejmodernější techniku úspěšně a stále oficiálně tají.
Motory Euro VI
Začněme tedy těmi motory vhodnými pro vozy dálkové kamionové dopravy. K dispozici budou dva: jedenáctilitr a třináctilitr. Správně tušíte, že přesně podle strategie koncernu má menší vstřikování systému Common Rail a větší potom samostatné elektronicky řízené vstřikovače. O výhodách si povíme někdy jindy, prozatím stačí, že motory Volvo jdou stejnou cestou. Ostatně stejně jako v chápání tzv. teplotního managementu motoru – ten je opravdu důležitý, právě z hlediska dodržení velmi upjatých podmínek dle norem Euro VI. Základem je nechlazený systém EGR, který se stará o rychlé dosažení potřebné teploty výfukových plynů a poté o její udržení v normě při různém zatížení motoru (svoji roli zde sehrává také škrtící klapka). Teplota je důležitá pro správnou funkci SCR systému, který pracuje za svodem výfuku. V „laboratoři“ je pochopitelně vřazen též oxidační katalyzátor a sazové filtry. Jedenáctilitr DTI 11 bude k dispozici ve třech úrovních výkonu: 360 k/1800 N.m, 430 k/2050 N.m a 460 k/2200 N.m. Třináctilitr DTI 13 nabídne rovněž tři úrovně maximálního výkonu: 440 k/2200 N.m, 480 k/2400 N.m a 520 k/2550 N.m. Je docela možné, že v rámci práce s technologiemi EGR a SCR včetně využití všech aerodynamických fíglů bude výrobce deklarovat též o něco málo nižší spotřebu motorové nafty, než je tomu u současných vozidel.
Cesta ke tvaru
O designu nové vlajkové lodi Renaultu nechme pohovořit toho nejpovolanějšího a sice vice presidenta designového oddělení společnosti Hervého Bertranda. „S prvními skicami nového tahače jsme začali již v roce 2006. Hledali jsme inspiraci ve světě automobilů, ale s výsledky jsme nebyli příliš spokojeni,“ říká velmi otevřeně nejvyšší šéf designu Renault Trucks. „Výrobci osobních automobilů pracují s velmi krátkými cykly, řekl bych, že to je až na škodu. My jsme chtěli vytvořit tvar, který bude nadčasový, který nejde hned z módy,“ dodává Bertrand. Velmi brzy zavedly úvahy na podobná témata designéry Renaultu k myšlence, že nástroj je to nejdůležitější, co formuje živnostníka/podnikatele v jeho práci, v jeho strategii dosahovat dobrých výsledků. A co jiného je silniční tahač, když ne nástroj dopravců k jejich dokonalému poskytování dopravních služeb? „V minulosti byli podnikatelé definováni nářadím, které užívali. Byly to právě nástroje, které dovolily majitelům dělat svoji práci na co možná nejvyšší úrovni. Jednou provždy byly funkční, ale též vypadaly dobře a hlavně byly vysoce ceněny. Taková úvaha nás vedla k vytvoření nové řady nákladních vozidel Renault Trucks. Podívali jsme se na různé výrobky, které právě tyto hodnoty mají, a poučili jsme se. Inspiraci jsme nakonec nalezli třeba u fotoaparátů Leica nebo světově proslulých kapesních nožů Opinel, ale též třeba u motocyklů z padesátých let dvacátého století – to byly výrobky, které hovořily jasnou řečí – funkční, výborně vypadající a vysoce ceněné,“ vysvětluje Hervé Bertrand. Ano je to trochu tajemné, na začátku článku jsem psal – „je zahalen do oparu glamouru“, tak u toho zůstaňme. Zkusme pouze poodhrnout pověstný cípek plachetky ležící stále ještě na novoučkých tahačích Renault Trucks. Představme si, co ještě je důležité pro dosažení vysoké efektivity provozu tahače, vedle jeho hnacího traktu? Aerodynamická čistota vozidla! Tak to samozřejmě vědí i v Renaultu, proto vzali to, čemu se říká sloupek A kabiny a ohnuli jej o 12 stupňů dozadu – aby dosáhli na vhodnou aerodynamickou hodnotu kabiny, konkrétně na koeficient čelního odporu. Ze stejných důvodů si pohráli také se soustavou zpětných zrcátek a dalšími proprietami, které „trčí“ z kabiny ven. V interiéru zvolili designéři dva stupně šedé barvy, aby přílišný kontrast neunavoval oči řidiče. Také proto navíc zvolili vnitřní osvětlení technologií LED – a to je jistě světová novinka, alespoň v takovém rozsahu. Zbytek se dozvíme až po červenci 2013.
Převzato z časopisu