Představujeme
Pohonné hmoty - Víš co tankuješ?
Milan Olšanský 28.04.2011 00:40
Veškeré normy jsou od toho, aby byly dodržovány. Zjistit se tento stav dá jedině kontrolou. Ovšem mimo uložení sankce je velkým trestem také zveřejnění viníka, podvádějícího či chybujícího.
Ještě do nedávna jsme slýchávali zprávy z České obchodní inspekce o kontrolách čerpacích stanic, o někdy podivných výsledcích, ale téměř vždy se stejným koncem. Viník byl přistižen a pokutován jeho název však zákon zakazoval sdělit ve veřejných sdělovacích prostředcích.V příchodem nového roku se však ledaccos na tomto poli změnilo. Česká obchodní inspekce totiž zintenzivňuje kontroly jakosti pohonných hmot. Čerpací stanice se musí připravit například na to, že je může operativně zkontrolovat mobilní laboratoř. Inspektoři ČOI pak mají právo přímo na místě zakázat prodej nekvalitního paliva. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Českou obchodní inspekcí také zveřejnilo seznam čerpacích stanic, u nichž ČOI v loňském roce zjistila problémy s prodávaným palivem. Výsledky jsou dostupné na stránkách www.coi.cz. Seznam pokutovaných bude inspekce aktualizovat každý měsíc.
Nový rok, nova pravidla
„S novým rokem platí pro kontrolu pohonných hmot nová pravidla. Ochrání spotřebitele a poctivé obchodníky,“ zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a dodává: „Spotřebitelé mají právo na ochranu tam, kde se nemohou bránit sami.“Česká obchodní inspekce také od letošního roku výrazně navýší kontroly čerpacích stanic. „Na letošní rok plánuje prověřit zhruba 2200 vzorků pohonných hmot,“ říká Jan Štěpánek, pověřený řízením České obchodní inspekce. Celkem by se tak počet kontrol měl zvýšit asi o 20 %.Inspekce navíc chystá rychlou novinku – mobilní laboratoř. „Jakmile dostaneme informaci o podezření na prodej nekvalitního paliva, můžeme být na místě velmi rychle. Pokud se prokáže, že testované palivo opravdu výrazně nesplňuje jakostní normy, naši inspektoři jeho prodej okamžitě zastaví,“ dodává Štěpánek.
Zveřejnění provinilců
Podle nových pravidel bude Česká obchodní inspekce zveřejňovat ty čerpací stanice, kterým za prokázané porušení jakosti pohonných hmot pravomocně uložila pokutu. Podobná pravidla už ministr Kocourek rozhodl zakotvit i do návrhu novely zákona o pohonných hmotách. Ten už schválila vláda, ale čeká ho ještě projednání v parlamentu. Novela by měla začít platit v první polovině letošního roku.„Novela zákona umožní zveřejňovat ještě podrobnější informace než ty, které jsou na webu ČOI nyní. Spotřebitelé tak budou mít kompletní informace i o všech dodavatelích, od nichž se nekvalitní palivo na čerpací stanici dostalo,“ dodává ministr Kocourek.V loňském roce odebrala Česká obchodní inspekce celkem 1866 vzorků pohonných hmot. Hrubé porušení jakosti, které může představovat zvýšené riziko poškození motoru vozidla, zjistila u 2,1 % testovaných vzorků. Za takové zjištění pak ČOI ukládá pokuty v řádech statisíců až milionů korun, stejně jako při zjištění opakovaného prodeje nekvalitních pohonných hmot u stejného subjektu v průběhu jednoho roku. „Česká obchodní inspekce kontroluje, nejsme statistici. Zaměřujeme se z velké části na kontroly těch čerpacích stanic, u kterých máme podezření na porušení jakosti. Proto je i podíl 2,1 % hrubých porušení v našich statistikách vyšší, než kolik je ve skutečnosti takových pohonných hmot u všech čerpacích stanic v celé České republice,“ upozorňuje Jan Štěpánek. Ke konci roku 2010 bylo u nás evidováno celkem 6591 čerpacích stanic, z nichž 3672 je veřejných.
Není to tak zlé
Dohromady Česká obchodní inspekce zjistila porušení jakosti u 148 z 1866 odebraných vzorků. Většinu nedostatků představovaly jen drobné odchylky od jakostních norem. Inspekce vloni uložila 49 pokut v celkové výši 8,267 mil.Kč. Za prodej nekvalitního paliva hrozí sankce až do výše pěti milionů korun.K uvedeným informacím je třeba doplnit, že uložením pokuty monitorování konkrétní čerpací stanice nekončí. Následně odebírají inspektoři ČOI vzorky, které mají ve většině případů vyhovující jakost. Jsou však firmy, na jejichž čerpacích stanicích se nevyhovující parametry jakosti u odebraných vzorků opakují – právě v těch případech dosahují uložené pokuty statisícových a milionových částek.Pokud jste si správně a pozorně přečetli celý text, jednoznačně vám z něj vyplývá několik skutečností. ČOIka je schopna fyzicky kontrolovat poměrně malé procento čerpacích stanic. Není tedy, ve vší úctě, potřeba dělat v rámci zjištěných nedostatků “z komára vola”. Nahlédnutím do zveřejněných názvů a adres provinilých čerpacích stanic odhalíte skutečnost, že jezdit tankovat ke známým a velkým značkám čerpaček se rozhodně vyplatí. Ty ostatně mají ještě další stupeň kontroly, který používají sami mezi sebou.
Zdroj: Trucker 03/11
Autor: Milan Olšanský