Představujeme
Nové Vito – Poprvé na silnici
Milan Olšanský 02.09.2014 07:16
Jako jeden z mála evropských novinářů jsem měl možnost vyzkoušet necelých dvanáct hodin po světové premiéře novou modelovou řadu lehkých dodávkových vozidel Mercedes-Benz Vito přímo v provozu na silnici.
Již jen zvěsti o připravované nové generaci mercedesovských dodávek budily velkou pozornost. Poté co byla představena řada vozidel „V“ resp. pokračovatelů modelu Viano, dostoupila moje zvědavost vrcholu. Vito přece musí svým způsobem kopírovat „V-klasse!“ A také že ano – vnější tvary a konstrukční řešení jsou velmi podobná. Nicméně nové Vito je zcela svébytná modelová řada.
Opět francouzská stopa
Zhruba před pěti týdny jsem měl první možnost vidět nové Vito naživo – už tehdy bylo jasné, že interiér odpovídá osobním vozidlům střední třídy, středová kaplička palubní desky vychází z velmi populárního Sprinteru a že k dispozici je model s pohonem kol přední nebo zadní či dokonce obou náprav. Pod kapotou že je jeden ze dvou čtyřválcových vznětových turbomotorů (1,598 l a 2,15 l) v některé z pěti výkonových variant (od 65 kW/84 k do 140 kW/190 k). A hlavně, že ten menší čtyřválec se zdvihovým objemem 1,6 l pochází z Renaultu! No, aby také ne. Mercedes hledá výrobní kapacity a s francouzským partnerem již dal nějaké projekty dohromady (motor pro menší osobní automobily, kompletní užitkový Citan/Kangoo/, motor pro miniauta Smart).
Pokud se zeptáte marketérů, budou všichni svorně tvrdit, že vyrábět celá auta nebo jen jejich součásti, jako třeba motory, u jiného výrobce není žádný problém. Že Mercedes-Benz má své standardy kvality a ty je Renault schopen plnit. Když se ovšem zeptáte prodejců či techniků, bude jejich odpověď podstatně komplikovanější. Ono to totiž není jen tak, aby automobilka, která je pověstná svým přístupem, a koneckonců produkcí vozidel určených pro trošku jiné cílové skupiny, vyhověla německé super kvalitě a nárokům zákazníka zvyklého na to, že když má vozidlo na kapotě trojcípou hvězdu, je zkrátka perfektní po všech stránkách. Jen málo co může být rozdílného tak jako životní styl a přístup Francouzů a Němců. Na druhou stranu to však nějak funguje. Mercedesy s motory Renault jezdí, Citany se i přes „levné materiály v interiéru prodávají docela dobře a konečně i nová Vita s původně francouzskými čtyřválci (interně označovanými jako OM 622) o zdvihovém objemu 1,598 l – 80 mm x 79,5 mm – (109 CDI 65 kW/88 k/230 N.m a 111 CDI 84 kW/114 k/270 N.m) se dají docela solidně prohnat po silnici – dokonce lépe než by jeden očekával.
Vetší čtyřválec
Ovšem modely s mercedesovským motorem OM 651 (2,15 l – 83 mm x 99 mm) ve třech výkonových úrovních 114 CDI (100 kW/136 k/330 N.m), 116 CDI (120 kW/163 k/380 N.m) a 119 BlueTEC (140 kW/190 k/440 N.m) to je přece jen trochu „jiné kafe“.
I když posledně jmenovaný model Vito 119 BlueTEC se sto devadesáti koňovým turbodieselem zrovna nenabízí žádnou přehnanou dynamiku sportovního vozu – ovšem, vždyť jde také o motor, který se může pochlubit emisní specifikací Euro 6 (všechny ostatní jsou specifikace Euro 5b+).
A uhlídat emise sledovaných škodlivin stojí nějaký ten koník z výkonu. Navíc motory jsou to orientované především na točivý moment. Ale – co je zcela dokonalé – to je automatická převodovka 7G-Tronic PLUS (poprvé v tomto segmentu vozidel). Pro vozidla modelů 119 BlueTEC a s pohonem kol obou náprav je automatika ve standardu, pro ostatní modely s pohonem kol zadní nápravy je nabízena jako nadstandardní příplatkové vybavení. Rovněž výbava elektronickými asistenčními systémy je zcela unikátní. Základem je standardně montovaný systém ADAPTIVE ESP zahrnující ABS, ASR, EBV, BAS, LAC, ROM/RMI, EUC a TSA. K dispozici je též vynikající Intelligent Light System, Active Park Assist (poprvé v tomto segmentu vozidel), Blind Spot Assist, Lane Keeping System a zpětná kamera monitorující místo za vozidlem při couvání. Ne všechny systémy se mi podařilo uvést do činnosti – samozřejmě, celá řada z nich funguje ještě dříve než nastane kritická situace a vždy je vhodné se na silnici chovat tak, aby k takové situaci vůbec nedošlo. Ale ten pocit jistoty, že když se tak stane, mám elektronické pomocníky. Podobně je tomu s airbagy, kterých může být v novém Vito dle modelu (panel van, MIXTO, Tourer BASE, Tourer PRO a Tourer SELECT) až osm (!), jsme rádi, že je máme, ale aktivovat je nejspíše nechceme.
Excelentní první dojem
Celkový první dojem: velmi pěkně vyvážené vozidlo, dodávka s poněkud tvrdším podvozkem (samozřejmě, vždyť je určena pro převoz zboží), MIXTO nebo Tourer velmi komfortní naladění. Velmi příjemné řízení díky elektromechanickému posilovači (poprvé v tomto segmentu vozidel) a pozměněné kinematice řízení, stejně jako úpravám na zadní nápravě. Bezproblémové řazení manuálně ovládané šestistupňové převodovky a dokonalá automatika v podání 7G-Tronic PLUS. A to, co vás bací při jízdě přímo do uší – to je výrazný klid, ticho, odhlučnění. Jednoduché ovládání, a hlavně z mého pohledu, velmi komfortní „alabama“ volič automatické převodovky umístěný na sloupku řízení – nic mi nebrání, abych si jízdu vychutnal bez odřeného pravého kolena, což je nešvar interiérů s pákou řazení převodovky ve formě joy sticku umístěné na spodní hraně palubní desky – a to se mi opravdu velmi, ale velmi líbí.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)