Představujeme
Mitsubishi – Nástup nové generace pick-upů
Jiří Krenar 02.05.2016 05:47
Pracovní pick-upy s konfigurací podvozku 4x4 absolvovaly modernizaci a už se dostávají i na český trh.
Mezi prvními se na českých silnicích objevilo japonské Mitsubishi L200. Jen pro upřesnění, termín „pick-up“ je historicky používán pro označení lehkého nákladního automobilu s pohonem 4x2 (2WD), posléze i s pohonem 4x4 (4WD) a s užitečnou nosností kolem 1000 kg. Je charakterizován uzavřenou dvou až pětimístnou kabinou pro posádku a otevřenou korbou s nízkými postranicemi a zadním otevíratelným čelem. Zjednodušeně řečeno „pracovní nástroj“. Dnes se už role pick-upů zvolna změnila. Vedle čistě pracovního nástroje je také využíván pro běžnou dopravu (zvláště v Severní Americe) či jako „lifestylové“ vozidlo. Proto se také postupně všichni výrobci snaží zvyšovat komfort v kabině, který je u lepších výbav nyní na úrovni osobních vozidel a také dochází k úpravě či „odladění“ podvozku tak, aby zvládal jak práci v terénu, tak pohodlnou a bezpečnou jízdu po asfaltovém povrchu.
Mitsubishi L200 je v této páté generaci zatím k dispozici pouze ve dvou karosářských variantách: Club Cab nabízí 2+2 místa, přičemž v druhé řadě jde spíše o dvě nouzová sedadla a k tomu korbu o délce 1850 mm, Double Cab nabízí 2+3 místa a korbu o délce 1520 mm. Jen pro úplnost dodávám, že na českém trhu naprostá většina zákazníků si žádá karoserie Double Cab s vyšší úrovní výbavy, pouze vozidla do flotily mají základní úroveň výbavy. A v naprosté většině je také žádán pohon všech kol 4x4. Mitsubishi L200 – v Asii prodávaná pod jménem Triton, na některých trzích jako Strada – patří stejně jako Toyota Hilux k nejoblíbenějším vozům. Roční produkce je kolem 200 tisíc kusů.
A jestliže čtvrtá generace pick-upu L200 měla manuálně přiřaditelný pohon předních kol resp. Redukce, pak pátá generace využívá otočný volič. K tomu dostává „dvoustovka“ pod kapotu také nový vznětový přeplňovaný čtyřválcový motor 4N15 s proměnlivým časováním ventilů MIVEC (pouze pro výkonnější verzi), s variabilní geometrií lopatek turbodmychadla, s přímým vstřikem paliva -Common-Rail plnícím zatím emisní limity Euro 5b. Motor o zdvihovém objemu 2442 cm3 je nabízen ve dvou výkonových verzích: 113 kW/380 Nm, a 133 kW/430 Nm. Montována je buď šestistupňová manuálně řazená převodovka, nebo pětistupňová samočinná převodovka s možností manuálního řazení rychlostních stupňů. Kombinovaná spotřeba dle výrobce je 6,4 l resp. 7,2 l. Pohon všech je buď systém 4WD-Super Select pro verze Intense (vypínatelný 4x4 s mezinápravovým samosvorným diferenciálem TORSEN s rozdělením točivého momentu mezi přední/zadní nápravu v poměru 40 : 60). Pohon 4x4 tak lze použít i na pevném povrchu bez poškození, s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu a redukcí 1 : 2566. Výrobce stanovil servisní interval na 20 000 km nebo 1 rok.
Volič pohonu nabízí tyto funkce:
2H (2WD bez redukce) – poháněná je pouze zadní náprava
4H (4WD high range s mezinápravovým samosvorným diferenciálem, točivý moment je rozdělován v poměru 40 : 60)
4HLc (4WD bez redukce a s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu
4LLc (4WD s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu a s redukcí)
Pro základní výbavu Invite pak je dodáván pohon všech kol Easy Select s manuální uzávěrkou zadního diferenciálu.
Standardní rámový podvozek byl – stejně jako karoserie – v nejvíce namáhaných místech „zušlechtěn“ použitím pevnostní oceli, což se projeví nejen na životnosti vozidla, ale také na jeho bezpečnosti pro posádku. Více zaoblená karoserie dosahuje součinitele aerodynamického odporu Cd 0.40, což se projevuje na nižší hladině hluku i úspoře paliva. Lepší odhlučnění motoru konec konců zaznamenáme i po nastartování motoru. Robustní podvozek má zadní nápravu tuhou odpruženou listovými pery, přední má nezávislé zavěšením s odpružením vinutými pružinami. L200 má rozvor jenom 3000 mm, protože Mitsubishi zastává názor, že čím menší rozvor, tím lepší poloměr otáčení a tím i větší obratnost v terénu. Stopový poloměr otáčení je 5,9 m, obrysový pak 12,7 m. Tak jako u všech modernizovaných LUV i v tomto segmentu se do standardní výbavy dostávají nové bezpečnostní elektronické prvky. A tam L200 má systém řízení stability – Active Stability Tarction Control (ASTC), asistenty jízdy v pruzích – Lane Departure Warning (LDW), asistenta rozjezdu do kopce – Hill Start Assist (HSA), klasické systémy ABS + EBD, a také systém podpory stability při jízdě s přívěsem – Trailer Stability Assist (TSA). K základní výbavě lze samozřejmě doobjednat celou řadu příplatkových prvků. Caroserie CVlub Cab je dodávána v základní výbavě Invite, karoserie Double Cab i v bohatší výbavě Intense. A teď už ke konkrétnímu testovanému pick-upu. Upřímně jsem se těšil na pracovní Mitsubishi L200, sice s karoserií Double Cab, ale ve výbavě Invite a pokud možno bez příplatkové výbavy. K testu jsem ovšem převzal L200 Double Cab 2,4 DI-D 5AT 4WD Intense s příplatkovou výbavou v hodnotě cca 155 tisíc korun. Takže vozidlo mělo lepší úroveň výbavy, výkonnější motor (133 kW/430 Nm), pohon všech kol 4WD Super Select, ale také lemy prahů, plastovou vložku korby, tažné zařízení, plastový uzamykatelný kryt korby hardtop (cca 100 000 Kč), metalický lak atd. Takže místo „pracanta“ stál na parkovišti „lifestylový švihák“. Nechyběly lité disky a zimní pneumatiky Nokian 245/65 R17. Naštěstí nedošlo ke změně jízdních vlastností v terénu.
Interiér nabízí opravdu dostatek místa pro řidiče a potěšilo mě, že na palubní desce se výrobce vyvaroval jakýchkoliv extravagancí. Všechny spínače a ovladače jsou v dosahu, klasické analogové přístroje jsou dobře čitelné, snad jenom volant bych si potřeboval nastavit výše, než to jde. Samočinná převodovka umožňuje i manuální volbu rychlostních stupňů. Sedadla s látkovým potahem jsou dostatečně velká i dobře seřiditelná. Výhled z vozidla tradičně kazí vnitřní zrcátko. V druhé řadě jsem zaznamenal, že opěradlo sedadel má příjemnější úhel nastavení, takže je docela pohodlné i na delší cesty. Za sklápěcím opěradlem je uložena povinná výbava. Nákladový prostor vybavený plastovou vanou je výborná věc, ovšem uzamykatelný kryt hardtop využijete při cestě na dovolenou apod. nikoliv, když potřebujete odvézt paletu cihel či cementu. Na běžných silnicích se podvozek chová naprosto předvídavě, zvláště u prázdného vozidla s pohonem pouze zadních kol občas zadní náprava trochu „ustřelí“. Výkon 133 kW/181 k je opravdu dostatečný a tak i na dálnici bez problémů s nastaveným tempomatem můžete uhánět 133 km/h a přitom je v interiéru příjemné ticho. Zřejmě i díky zakrytí korby byla dálniční spotřeba průměrně 9,5 l/100 km. Při rychlosti 120 km/h pak klesl průměr na 8,2 l/100 (dle palubního počítače). Standardní venkovský testovací okruh po silnicích nižších tříd jsem zvládnul za 6,3 l/100 km. Vše samozřejmě s pohonem 4x2. Při jízdě v terénu stačilo pouze připojit pohon 4H a vše jsem projel. Takže novou „dvoustovku“ chválím, ale znovu dodávám, šlo o vozidla s vyšší úrovní výbavy s celou řadou příplatkových prvků a s výkonnějším agregátem pod kapotou.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)