Představujeme
Mitsubishi Fuso Canter - Čistejší diamanty
Milan Olšanský 08.10.2009 23:00
Představujeme
Letošní rok je ve znamení „zbrojení“ automobilek na splnění tvrdších emisních norem, které vstoupí v platnost v říjnu. Vyhovět předpisům Euro 5 je nutnost, a tak není divu, že se svým konstrukčním řešením přišlo také Mitsubishi Fuso Canter.
Se 156 000 vyrobenými a prodanými kusy za rok 2008 je Canter bezpečně nejprodávanějším nákladním vozidlem koncernu Daimler. Od roku 1963 sjelo z linek v sedmi generacích o něco málo více než 3,5 milionů Canterů. Od roku 2003, kdy byl počet prodaných vozidel v tuzemsku a vyvezených do zahraničí téměř vyrovnaný (48 : 52 ve prospěch exportu) se poměr v roce 2008 ustálil na hodnotě 22 : 78. Téměř osm vozů z deseti jde na vývoz. Faktem však zůstává, že jednoznačně největší procento trhů si vozidlo během let vydobylo v Indonésii (50,8 %) a ve Spojených arabských emirátech (50,3 %). Pro evropské trhy je Canter vyráběn v portugalském Tramagalu, více než 70?% komponentů pochází od kontinentálních dodavatelů.
Evropský motor FPT
Ke splnění emisních norem Euro 5 přistoupili konstruktéři velmi pragmaticky. Protože bratrská modelová řada Mercedes-Benz Sprinter využívá motory vyvinuté na bázi agregátů osobních vozidel (představila své motory Euro 5 letos na jaře) a řada Atego (Euro 5 nabízí již delší dobu) disponuje motory, které nejsou pro Canter vhodné, obrátili se na evropského specialistu v oboru. Italský FPT (Fiat Powertrain Technologies) promptně připravil a dodal třílitrový motor 4P10, který se stal základem hnacího řetězce vylepšené řady Canter Euro 5. Dnes tak často vzpomínaný „Downsizing“ u Canteru představuje zmenšení zdvihového objemu motoru ze 4,9 l na 3,0 l. V praxi to znamená hlavně plus ve vlastní hmotnosti vozidla.
Italský motor využívá tzv. dlouhozdvihovou konstrukci (95,8 x 104 mm) s rozvodem DOHC, čtyřmi ventily pro každý válec, turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek a přímým vstřikováním Common Rail. Charakterizuje jej velká hospodárnost. Díky novému celému hnacímu řetězci (motor, spojka, převodovka a hnací náprava) lze v porovnání s předcházející generací očekávat (v závislosti na jízdních a provozních podmínkách) úsporu paliva 5–8 %. Motor v několika výkonových stupních (96 kW/130 k – 300 Nm, 107 kW/145 k – 370 Nm a 129 kW/175 k – 430 Nm) pokrývá celou řadu modelů Canter s celkovou hmotností od 3,5 do 7,5 t. Jako první nákladní vozidlo této hmotnostní kategorie se Canter spoléhá výhradně na nové kompaktní motory, které jsou certifikovány podle emisní normy Euro 5. Obě dvě nižší výkonové verze využívají pro dosažení přísných emisních norem technologii EGR, oxidačního katalyzátoru a filtru pevných částic. Nejvýkonnější verze motoru určená pro vozidla s celkovou hmotností 6,5 a 7,5 t bude (jaro 2010) doplněna technologií SCR – koncernově označovanou jako BleuTEC, vybavena rovněž filtrem pevných částic a bude plnit normy EEV. Nádrž na AdBlue pojme 12 l této technické tekutiny, která by měla při typickém provozu Canteru vydržet zhruba na 8000 km.
Optimalizace hmotnosti
Za avizovaným zlepšením hospodárnosti stojí také optimalizace nové šestistupňové převodovky ZF. Kladný vliv na spotřebu má rovněž široký rozsah otáček, v němž je nyní k dispozici maximální točivý moment. Manuálně řazená převodovka kombinuje požadavek maximálního přenášeného výkonu při minimalizované vlastní hmotnosti. Proti předcházejícímu typu je o 29 kg lehčí. Zajímavostí je také fakt, že je o 7 kg lehčí než pětistupňová varianta. Hnací zadní náprava má nový převod, těžší. Navíc jsou na výběr další dvě varianty převodu. Čím těžší převod, tím nižší otáčky, a tím pádem při dobře naladěném motoru nižší spotřeba. Obecně je Canter Euro 5 lehčí podle varianty až o 180 kg. Kromě převodovky a motoru k této skutečnosti přispívají například také plastová nádrž či absence náhradního kola (u variant 3,5 t) a jeho nahrazení tzv. Premium Seal balíčkem. Canter s celkovou hmotností 3,5 t se standardní kabinou (3S13) nabízí o 180 kg vyšší užitečnou hmotnost. Model kategorie 7,5 t při vlastní hmotnosti 2480 kg (včetně 75 kg řidiče a 90 % paliva) nabízí 5020 kg užitečné hmotnosti pro nástavbu a náklad – a to je rekordní varianta v této hmotnostní kategorii.
Canter je stále jako jediné nákladní vozidlo ve své třídě k dispozici se dvěma různými šířkami kabiny 1995 mm (řada C „Comfort“) a 1695 mm (řada S „Standard“). Obě verze lze objednat také jako dvojitou kabinu. Fuso Canter se dodává ve čtyřech hmotnostních třídách s celkovou hmotností od 3,5 do 7,5 t. Kromě toho se Fuso Canter vyrábí se sedmi rozvory od 2500 do 4470 mm. Standardně montovaná motorová brzda (to je novinka!) navíc šetří brzdovou soustavu. Menší rozsahy servisních prohlídek snižují náklady na údržbu přibližně o 20 %. Důvěru v techniku dokládá také dlouhodobá záruka 3 roky, resp. 100 000 km pro všechny modely. Pokud by se navzdory všem očekáváním objevi nějaký problém, zastupuje značku Fuso více než 900 servisních partnerů ve 33 evropských zemích.
Za volantem
S novým Canterem Euro 5 jsme měli možnost absolvovat několik desítek kilometrů v okolí Mnichova. Stačili jsme vystřídat dvě základní varianty – Canter 3C13 na rozvoru náprav 3350 mm s celkovou hmotností 3,5 t s motorem o maximálním výkonu 96 kW/130 k a Canter 7C15 na rozvoru 3850 mm s celkovou hmotností 7,5 t s motorem o maximálním výkonu 107 kW/145 k. Protože nám vozidlo není neznámé, nebylo překvapením, že opticky menší kabina bez problémů poskytla dostatek místa i řidiči s výškou okolo dvou metrů. Řadicí páka ve formě joysticku umístěná na přístrojové desce padla velmi pěkně do ruky. I řazení jednotlivých stupňů odpovídalo našim představám. Zajímavá byla zkušenost s motorovou brzdou – nabíhá poměrně jemně, ale plynule prokazuje svoje brzdící schopnosti – rozhodně příjemné zařízení do vozidla této kategorie.V rámci trendu šetření paliva a tím i životního prostředí je potřeba se smířit s faktem, že nejvyšší převodové stupně jsou hodně těžké, stejně jako převod v hnací nápravě – z toho plyne nutnost poněkud vyššího počtu řazení. Vozidla, resp. naladění jejich hnacího traktu, nepřekypovala žádným zbytečným výkonem navíc. Jedním dechem je však také potřeba dodat, že v provozu ve městě, v okolí aglomerací i na dálnicích vykazovala vozidla naložená na 90 % užitečné hmotnosti dostatečnou pohyblivost, hbitost a dynamiku. A tak to má být – optimalizace provozních nákladů a šetrnost k životnímu prostředí – to je hlavní téma dne!
Zdroj: Trucker 09/09
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)