Představujeme
Marketingový tah – Volvo FH vs. Koenigsegg One:1
Milan Olšanský 18.05.2015 06:31
Ve filmu společnosti Volvo Trucks „Volvo Trucks vs. Koenigsegg“ řídí bývalý automobilový závodník Tiff Needell Volvo FH v souboji s jedním z nejrychlejších sportovních vozidel světa – Koenigsegg One:1.
Cílem bylo podrobit vrcholnému testu novou dvouspojkovou převodovku I-Shift DC, která je postavena na technických základech používaných u sportovních vozidel. Vedle vozu Volvo FH, určeného pro využití v dálkové přepravě, stojí Koenigsegg One:1 – jedno z nejrychlejších vozidel na světě, schopné akcelerace z nuly na 400 km/h za méně než 20 s. Za volantem tahače sedí zkušený a známý borec automobilových závodů Tiff Needell, který reprezentuje britský motoristický program Fifth Gear. Za několik sekund se tato dvě vozidla spolu utkají na závodní trati Knutstorp v jižním Švédsku, která je proslulá svým zvlněným profilem a ostrými zatáčkami. Za normálních okolností by klasický sedlový tahač samozřejmě neměl proti supersilnému závodnímu speciálu šanci, proto bylo stanoveno, že Volvo FH pojede jeden okruh, zatímco Koenigsegg One:1 zdolá okruhy dva. Tím pádem je výsledek nepředvídatelný.
Okamžitá důvěra
„Když jste pilot závodních strojů, nemáte strach. Vždy důvěřujete svému stroji. Řízení nákladního vozidla na závodní dráze jsem se ale trochu obával, protože jsem to zatím nikdy nezkoušel. Nicméně po chvilce řízení Volva FH jsem k němu začal mít absolutní důvěru,“ říká Tiff Needell.
Rozhodnutí vyzvat na souboj s nákladním vozidlem závodní speciál nebylo náhodné. Nedávno představená dvouspojková převodovka v modelu Volvo FH – I-Shift DC – je založena na technických principech používaných u sportovních automobilů. „Poměření vozidla Volvo FH se supersportovním modelem Koenigsegg One:1 bylo velikou výzvou ověřující, zda naše nová převodovka splňuje z hlediska ovládání to, co slibovala,“ řekl manažer PR společnosti Volvo Trucks Per Nilsson.
Bez uvedení výsledků Tiff Needell přiznává, že byl výkonností tohoto nákladního vozidla překvapen. „Převodovka I-Shift DC je naprosto neuvěřitelná. To je zřejmé zejména v kopcích, kde tahač nepolevuje, prostě hladce táhne, aniž by bylo znatelné přeřazování rychlostních stupňů. Když brzdíte, řadí dolů velice měkce a komfortně. Tento náklaďák má opravdu srdce sportovního vozidla,“ říká Tiff Needell.
Tým Koenigsegg v souvislosti s výzvou nákladního vozidla ani na chvilku nezaváhal. „Zajímavým výzvám jsme vždy otevřeni. Zároveň bylo toto soupeření s nákladním vozidlem Volvo velmi zábavné. Máme totiž společného mnohem více než jen to, že v našich vozidlech používáme technické vymoženosti závodní techniky. Jsme dvě přední švédské značky, které jsou obě ve svých segmentech na špičce oboru,“ řekl zakladatel a ředitel společnosti Koenigsegg Christian von Koenigsegg.
Neobvyklé srovnání
Závod se konal na závodní dráze Knutstorp v jižním Švédsku. Před závodem byl deaktivován omezovač rychlosti na 90 km/h, aby byla vozidlu poskytnuta lepší šance proti sportovnímu speciálu. Aby byl ve filmu zobrazen skutečně napínavý souboj, absolvoval tahač Volvo FH jeden okruh, zatímco Koenigsegg One:1 musel zdolat okruhy dva. Filmování probíhalo na oplocené trati za přísných bezpečnostních pravidel.
Volvo FH na závodní trati
Samotný standardní tahač má hmotnost osm tun, motor s maximálním výkonem 540 koňských sil a je vybaven automatizovanou převodovkou I-Shift DC. Předem byl deaktivován omezovač rychlosti. To znamená, že Volvo FH dosahovalo na trati maximální rychlosti až 130 km/h.
Supersport Koenigsegg One:1
Koenigsegg Automotive AB je švédská automobilka supersportů, kterou založil v roce 1994 Christian von Koenigsegg. Původním záměrem zakladatele, který se snad inspiroval k této životní dráze již v mládí po zhlédnutí filmu Grand Prix, bylo vyrábět super sportovní automobily vhodné pro provoz na běžných komunikacích, ale využívajících technologii Formule 1. První prototyp vlastního automobilu Koenigsegg CC byl představen veřejnosti v roce 1997. První zákazník si převzal svůj vůz Koenigsegg, model CC8S v roce 2002. V roce 2009 se Koenigsegg Group pokusila neúspěšně zakoupit za 600 milionů USD automobilku Saab od velké General Motors. Proč nakonec Christan Koenigsegg od rozjednané a všemi stranami, včetně investorů a garancí švédské vlády, akceptované smlouvy odstoupil, není zcela jasné. V roce 2014 představila automobilka model One:1, kterého doposud stihli vyrobit šest kusů produkčních a jeden prototyp.
Koenigsegg One:1 je prvním sportovním vozidlem přesahujícím výkon jedné koňské síly na kilogram hmotnosti, což z něj činí skutečné monstrum. Jedna koňská síla na kilogram totiž při 1360 kilogramech znamená výkon 1360 koní – to je výkonová hmotnost, které předtím žádný výrobce sportovních vozidel nedosáhl. Díky tomu patří tento speciál k nejrychlejším na světě. Samotný výrobce označuje Koenigsegg One:1 za první megacar na světě.
Motor Koenigsegg 5,0 l V8 (čtyři ventily na válec, DOHC, Euro 6) má točivý moment přes 1000 N.m v rozsahu otáček od 3000 do 8000 min-1 a maximální točivý moment 1371 N.m při 6000 min-1. Vozidlo akceleruje z nuly na 400 km/h za méně než 20 sekund a dosahuje údajně maximální rychlosti přes 410 km/h.
Převodovka I-Shift DC
Převodovka I-Shift DC je unikátní převodové ústrojí pro dálkovou dopravu. Dvouspojková převodovka I-Shift DC se skládá ze dvou vstupních hřídelí a dvojité spojky. To znamená, že lze zvolit dva rychlostní stupně současně. O aktuálně zařazeném stupni pak rozhoduje spojka. Dvouspojková převodovka I-Shift DC vychází z klasické převodovky I-Shift, avšak její přední polovina byla přepracována a osazena zbrusu novými díly.
„Za jízdy máte pocit, jako byste měli k dispozici dvě převodovky. Jednu rychlost máte zrovna zařazenou díky první z nich a další stupeň už je připraven díky té druhé. Dvojitá spojka navíc dokáže přeřadit, aniž by byl přerušen přenos síly na kola. Tím pádem nedojde k poklesu točivého momentu motoru, což má za následek výrazné zlepšení z hlediska komfortu řízení,“ uvedla Astrid Drewsenová, produktová manažerka společnosti Volvo Trucks, která má na starosti hnací ústrojí.
Dvouspojková převodovka I-Shift DC je nejúčinnější především v dálkové přepravě a v situacích, kdy je nutné často přeřazovat, např. v kopcovitém terénu, na klikatých cestách nebo při jízdě městem s mnoha kruhovými objezdy a světelnými křižovatkami. Velkým přínosem je dvouspojková převodovka I-Shift DC při přepravě živého nebo kapalného nákladu, např. při přepravě zvířat a převozu cisteren, protože změna rychlostních stupňů probíhá plynule, a na náklad tudíž nepůsobí takové síly. A díky možnosti zařízení pod zatížením se snížilo riziko uvíznutí na kluzkém či nesourodém povrchu, což řidiči ocení například při přepravě dřeva v lesích.
Další podstatnou výhodou nové převodovky je zvýšený jízdní komfort. „Plynulé přeřazování se projevuje nejen menší námahou, kterou je nutné vynaložit k řízení, ale také tišším prostředím v kabině,“ podotýká Astrid Drewsenová.
Převzato z časopisu