Představujeme
Luxusní autobus Volvo
Jan Kučera 25.06.2004 00:00
|
Do značné míry je to dáno skutečností, že na technicky vyspělých podvozcích Volvo se nestavějí autobusy jenom stejnojmenné značky, ale že je ke své produkci využívá celá řada světových výrobců nástaveb. Jmenovat můžeme například španělský Sunsundegui, belgický Jonckheere, nizozemský Van Hool či Berkhof, finský Lahti a španělský Beulaz. Ale vraťme se k produkci společnosti Volvo Bus Corporation. Firma má své vlastní karosárny a vyrábí ucelenou řadu autobusů, počínaje městskými a konče nejluxusnějšími dálkovými vozidly. Vrcholem současné nabídky je modelová řada luxusních autobusů Volvo 9700, postavená na oblíbených podvozcích typové řady TX. TX pro dlouhou životnost. Populární platforma Volvo TX, se vyrábí ve Švédském městě Boras, ležícím asi 40 km od Göterborgu. Základem řady TX je plně nerezový příhradový rám, který je zárukou dlouhé životnosti celé podvozkové skupiny.
Aby byla antikorozní ochrana skutečně dokonalá, používají se při výrobě ještě další speciální technologie, jako je např. svařování v ochranné atmosféře. Mimochodem, přesně stanovený pracovní postup předepsaný automobilkou Volvo musejí pečlivě dodržovat i cizí nástavbáři, pokud například prodlužují rám.
Podvozky TX se vyrábějí ve dvou provedeních označovaných jako B12B a B12M, které se od sebe liší především umístěním pohonné jednotky. Zatímco B12B má motor klasicky uložený vzadu, typ M má agregát umístěný uprostřed. Proto i Volvo 9700 existuje v obou zmíněných provedeních. Výkonné, hospodárné i ekologické motory DH12D. Pro pohon luxusního busu 9700 jsou k dispozicii dva zcela nové ležaté vznětové 12litrové 6válce DH12D, o výkonech 310 kW a 280 kW (420 a 380 k). Oba motory jsou přeplňované, disponují mezichladičem stlačeného vzduchu a dosahují nejvyššího krouticího momentu 2000 respektive 1850 Nm v rozmezí 1100 - 1300 ot./min-1.
Oba agregáty jsou velmi vyspělé a disponují např. čtyřventilovu technikou, elektronicky řízeným vysokotlakým vstřikováním (samostatné vstřikovací jednotky ovládané vačkovou hřídelí), elektronicky kontrolovaným systémem chlazení (náplň chladicí kapaliny je pouze 50 l), novým kompresorem, dále zařízením pro eliminaci emisí při startu za velmi nízkých teplot, katalyzátorem, filtrem pevných částic a dalšími vymoženostmi. Obě výkonové verze splňují emisní normu Euro 3.
Ležaté autobusové motory DH12D jsou odvozeny od (v pořadí již čtvrté vývojové generace) stojatých dieselů D12, které se běžně používají v sériově vyráběných tahačích Volvo FH. Ovšem přetvořit klasický stojatý diesel v horizontálně uložený autobusový agregát není vůbec jednoduché. Dokládá to i doba po kterou konstruktéři na autobusovém motoru pracovali. Zatímco diesel D12 si odbyl svou premiéru již v roce 1993, ležatý DH12D se začal sériově vyrábět teprve v roce 2001. I-shift pro komfort za volantem. K přenosu hnací síly na kola slouží dva typy převodovek: 8stupňová s manuálním řazením a 12stupňová mechanická skříň s automatizovaným řazením - tzv. systém I-shift. S pomocí převodovky I-shift může řidič měnit převodové stupně buď manuálně nebo si může zvolit jeden ze dvou automatických režimů. Zatímco režim Economy zaručuje co možná nejhospodárnější provoz, druhý režim Power dovoluje svižnější a dynamičtější jízdu.
Pro Volvo 9700 vyvinuli konstruktéři nový kompaktní hydraulický retardér, který se ve srovnání s konkurencí vyznačuje neobvykle nízkou hmotností. Při hmotnosti okolo 100 kg však dokáže vyvinout brzdný výkon mezi 400 až 600 kW. Dvě i tři nápravy. Podle délky karoserie 12 či 14,7 m je Volvo 9700 vybaveno dvěma nebo třemi nápravami, přičemž poslední náprava je řiditelná. Přední osa disponuje nezávislým zavěšením předních kol. Její konstrukce je založena na speciálním kulovém kloubu vlastní konstrukce, který se nachází mezi ramenem nápravy a rejdovým čepem. Spolu s posilovačem řízení zmenšuje nová náprava poloměr zatáčení vozidla, zlepšuje ovladatelnost vozidla, eliminuje přenos sil na volant a zlepšuje jízdní komfort. Všechna kola jsou standardně vybavena diskovými brzdami a disponují elektronickým kontrolním systémem Volvo EBS. Ten je propojen s řídicí jednotkou motoru a zajišťuje optimální součinnost motorové brzdy, retardéru a i kolových brzd. EBS také zaručuje optimální vůli mezi brzdnými čelistmi a tedy i maximální brzdný účinek při vynaložení minimální síly na pedál. Volvo 9700 je určeno především pro dálkový a meziměstský provoz. Podle způsobu využití je tedy možné konfigurovat i pneumaticky odpruženou karoserii. Jak již bylo řečeno Volvo 9700 se dodává ve dvou délkách 12 a 14,68 m (se dvěma nebo třemi nápravami), ke kterým jsou k dispozici dvě výšky karosérie: 3580 a 3700 mm. Maximální dovolená hmotnost dvounápravové verze je 19 t, u třínápravového provedení je to 26,5 tun. Obsaditelnost vozu je (kromě řidiče) od 48 do 62 míst. Zavazadlový prostor nabízí úctyhodný objem od 13 do 17 m3 u verze s motorem uprostřed a od 11,5 do 13,5 m3 u autobusu s motorem za zadní nápravou.
Je velmi pravděpodobné, že se s Volvem 9700 budeme na našich silnicích setkávat stále častěji. Nahrává tomu i okolnost, že model 9700 se spolu s několika dalšími typy autobusů vyrábí v nově zbudovaném závodě Volvo, ležícím nedaleko českých hranic, v polském městě Vratislav. -jk- zdroj: Doprava a silnice 5/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)