Představujeme
Isuzu Motors – Nový D-Max „na práci“
Jiří Krenar 12.09.2012 10:32
V kategorii lehkých užitkových vozidel (LUV N1) v posledních letech i na našich silnicích přibývá značné množství valníků i sklápěčů. A to včetně speciálního segmentu vozidel off-road.
Trh pro tato vozidla není v Česku příliš velký a vedle energetiků, plynařů, speciálních servisních čet apod. se soustřeďuje do oblasti zemědělství, stavebnictví a zvolna proniká i do komunálních služeb. Tam všude najdou uplatnění relativně malá, robustní vozidla s pohonem 4x4 s možností aplikace (a to je velmi důležitý moment) různých nástaveb. Je to tedy vhodná „parketa“ i pro pracovní verze terénních pick-upů, zvlášť když je vozidlo v nabídce i jako podvozek určený k dostavbě. A to je i případ malého trucku, který jsme získali k redakčnímu testu. Isuzu D-Max v čistě pracovní verzi jsme měli v testu v DaS 3/2012 a to v provedení s třístranně sklopnou korbou. Jen pár měsíců poté ale na český trh uvedl importér modernizovanou generaci pick-upů Isuzu D-Max. Jako již v případě předchozích modelů vyvinuli nový ISUZU D-MAX profesionálové pro profesionály. Je v něm naštěstí skryto spíše více DNA typického pro nákladní než osobní vozidla, což je podtrženo velmi robustní karoserií, optimální konstrukční technologií a vysokým výkonem.
Úspěšný pick-up (na českém trhu je ale stále neprávem trochu na okraji zájmu) nabízí prostřednictvím verzí Single Cab, Space Cab nebo Double Cab velký počet možností k jeho využití, která stanovují nová měřítka nejenom pro firemní, ale i soukromé používání. O to se postará také kompletně přepracovaný design, propůjčující novému modelu ISUZU D-MAX elegantní vzhled plný síly, který se zrcadlí i v jeho vnitřní charakteristice. Jeho srdcem je 2,5litrový Twin Turbo vznětový motor s výkonem 120 kW a točivým momentem 400 Nm. Pomocí optimalizovaného a ve větrném kanálu testovaného designu dosahuje nový ISUZU D-MAX nižší hladiny hluku a snížené spotřeby pohonných hmot. Samozřejmostí jsou i vysoké bezpečnostní standardy nového ISUZU D-MAX, které najdeme u moderních pick-upů. Zpevněná kabina, vylepšené ABS s ESC (elektronickou kontrolou stability) a TCS (kontrolou trakce), celkově až 6 airbagů a inteligentní asistent brzdění patří ke standardní výbavě. Ať už Single Cab, Space Cab nebo Double Cab, rozsah palety modelů zůstává stejný, přičemž varianty Single a Space Cab existují i jako „Cab & Chassis“. Zatímco všechny modely jsou dostupné s pohonem 4WD, a s užitnou nosností přes 1000 kg, navíc s možností vlečení přívěsu s celkovou hmotností až 3000 kg, přichází varianta Single-Cab na trh také s pohonem 2WD. Nový D-MAX má k dispozici 6stupňovou převodovku a jako volitelné příslušenství i automatická 5stupňová převodovka.
K redakčnímu testu přijel klasický dvoumístný pick-up, tj. D-Max Single Cab Basic s obrovskou korbou se zadním sklápěcím čelem. Standardní výbava byla doplněna o plastovou vanu chránící korbu před poškozením, a nechyběl ani držák umožňující na jedné straně přepravu dlouhých předmětů, na straně druhé částečně ochraňující zadní sklo kabiny. Ačkoliv budka je pouze dvoumístná (o to větší je ale nákladový prostor), řidič i spolujezdec mají v kabině opravdu dostatek prostoru a ještě zbývá za sedadly místo na předepsanou výbavu či nějaké drobnější nářadí. Z hlediska ergonomie je palubní deska přehledná, všechny spínače i ovladače dobře dostupné a potěší, že i základní výbava má výškově seřiditelné pásy. Na čistě pracovním off-roadu výrobce nešetřil airbagy, je jich namontováno celkem 6. Pokud jde o výbavu, nechybí možnost výškově seřídit volant (i pro moji dvoumetrovou postavu dostatečně), boční okna mají elektrické ovládání, ovšem zpětná zrcátka se seřizují manuálně. Standardem je jednoduchá manuální klimatizace a možnost přepnutí na vnitřní cirkulaci vzduchu. Autorádio už patří do příplatkové výbavy, nicméně je zde tzv. před-příprava na jeho montáž, tj. kabeláž a anténa. Před spolujezdcem jsou dvě uzavíratelné schránky, horní spíše na nějaké drobné věci a papíry, spodní je rozměrnější. U testovaného vozidla byl mezi sedadly ještě praktický malý box s dostatečně velkým úložným prostorem. Ve dveřích nechybí velké kapsy s prostorem pro PET lahev. U levého kolene je spínač umožňující vypnout ESP, pod řadicí pákou na středové konzole je pak otočný volič konfigurace pohonu. Základem je 2H, tj. pohon zadních kol, 4H – připojení pohonu i předních kol a konečně 4L je pohon všech kol s redukcí. Vše přehledné, jednoduché a troufám si říci i „blbuvzdorné“.
Usedám do vozidla, seřizuji sedadlo – sedák i opěradlo mají dostatečné rozměry, snad jenom potahový materiál by mohl být hrubší – manuálně upravuji vnější zrcátka a v tu chvíli už tuším, že vnitřní zpětné zrcátko mě tradičně bude překážet ve výhledu z vozidla, zvláště na křižovatkách, kdy neuvidím na výložník semaforu. Motor startuje ihned po otočení klíčku ve spínací skříňce, řadím první rychlostní stupeň a zatím s prázdnou korbou mířím od importéra do redakce na Smíchov. Zadní tuhá náprava odpružená listovými pery překvapivě málo odskakuje, což bude jistě potěšitelné zvláště v zimních měsících, až bude „kluzko“. Jízdní zkušenosti si rozděluji okamžitě do dvou oblastí: silnice a terén. Důležitým momentem jsou pneumatiky, u testovaného vozidla Bridgestone Dueler s jemnějším terénním vzorkem. Pokud jde o „silnici“, díky šestistupňové převodovce je i při vysokých rychlostech (max. až 180 km/h) v kabině více slyšet hluk pneumatik než motoru. Řazení je překvapivě přesné, dráhy jednotlivých rychlostí krátké. Kotoučové brzdy na všech kolech pracují spolehlivě, systém ABS se ozval vlastně až na vlhké trávě. Kdo ale jezdí po městě, musí počítat s tím, že D-Max potřebuje k zaparkování delší prostor. Obzvlášť důležité to je při parkování kolmo/šikmo k chodníku. To je lepší „nacouvat“, aby zadní převis přečníval spíše „na chodník“ než do ulice. Ale D-Max Single Cab Basic je čistě pracovní malý truck, a tak jeho „parketa“ je na stavbách, polích, v lesích, prostě mimo asfaltové povrchy.
Výbornou průchodnost terénem jsem si vyzkoušel jednak na motokrosové dráze v Sedlčanech – jen po mém zaváhání bylo nutné využít v jednom úseku i redukci, tj. 4L, jinak vše „maxík“ projel s pohonem 4x4 4H. Na lesní terénní trase „ve stopách dřevorubců“, či spíše lesních traktorů, jsem vše zvládnul jenom s pohonem 4x4 4H, pravda, bylo relativně sucho a jindy rozbahněná místa postrádala obvyklou hloubku. Manévrování vzhledem k rozvoru 3095 mm je obdobné jako u konkurenčních off-roadových pick-upů, světlá výška 265 mm plně vyhovuje potřebám jízdy mimo zpevněné vozovky. Takže pohoda. Pokud jde o spotřebu, pak – měřeno z „plné do plné“ – kombinovaná spotřeba za celý test byla 7,7 l/100 km (výrobce uvádí 7,4 l/100 km). Samozřejmě spotřebu velmi ovlivní pracovní nasazení silnice/terén, zimní provoz apod. Nákladový prostor s délkou 2305 mm a šířkou 1570 mm (mezi podběhy 1120 mm) doslova svojí velikostí svádí k přetěžování vozidla. A to si myslím, že užitečná hmotnost přes 1000 kg je opravdu dostatečná a plně konkurenceschopná v daném segmentu vozidel. Plastová vložka sice velmi dobře chrání kovovou korbu, ale nabízí pouze čtyři upevňovací oka a to ještě na horním okraji bočnic. A jsme u ceny. Podvozek určený k dostavbě Isuzu D-Max Single Cab 4x2 Basic začíná na ceně 464 000 Kč bez DPH, testovaný pick-up 4x4 pak na ceně 550 083 Kč bez DPH. Ale importér má „v rukávu“ pro „fleetové“ zákazníky slevy od 2 % až do 20 %, přičemž už jedno vozidlo zakoupené pro firemní účely je již zařazeno do segmentu „flotila“. No, nekup to.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)