Představujeme
Isuzu – Druhý ročník karavany Isuzu
Jiří Krenar 10.09.2012 10:34
Po loňských dobrých zkušenostech připravila trojice importérů vozidel Isuzu druhý ročník testovací „karavany“ pro odborné motoristické novináře.
Ačkoliv o značce Isuzu v Česku už píšeme docela dlouho, přece jenom obecná znalost mezi motoristy není ještě dost velká. A tak jenom pro připomenutí několik základních informací. Oficiálně se značka Isuzu dostala poprvé na náš trh přes společnost Turancar CZ, která začala dovážet autobusy řady Turquoise. Ale ty se vyrábějí v Turecku a importér tak vlastně nezastupuje mateřskou firmu, ale tureckou automobilku. Pak přišli na náš trh pick-upy Isuzu D-Max importované společností Isuzu Sales Česká republika, což je – zjednodušeně řečeno – pobočka nebo možná až dealer německého importéra. Před třemi roky pak byla poprvé oficiálně prezentována v České republice společnost Isuzu Trucks Czech Republic, která je oficiálním importérem užitkových a nákladních automobilů japonské značky Isuzu. A dva roky trvalo, než se tito tři zástupci jedné značky dokázali domluvit na první společné akci, nazvané „Isuzu Tour 2011“. Mimochodem, japonská značka Isuzu oslavila v loňském roce 95 let své existence, a byla vůbec prvním japonským výrobcem automobilů.
Dnes patří mezi světové uznávané výrobce nákladních automobilů, motorů a pick-upů. Pokud jde o vlastnictví, tak dříve značný podíl americké značky GM byl po roce 2002 z 42 % akcií snížen nejdříve na 12 % a poté byly i zbývající akcie odkoupeny, takže Isuzu je nyní na GM zcela nezávislé, na druhou stranu obě společnosti široce spolupracují a to hlavně v oblasti vývoje a výroby pick-upů. Největšími akcionáři Isuzu jsou firmy ITOCHU, Mitsubishi a třetím největším akcionářem je Toyota. Importéři Isuzu pro odborné novináře připravili stejnou, nicméně i nadále zajímavou trasu jihozápadně od Prahy, kterou jsme mohli absolvovat (podle „vybavení“ patřičným řidičským oprávnění) za volanty buď několika novotou vonících pick-upů D-Max poslední generace, či dvou nákladních vozidel – N s celkovou hmotností 7,5 t resp. F s celkovou hmotností 12 t. V karavaně tradičně nechyběl ani autobus Isuzu Turquoise, který vyjel na trasu poslední, takže sloužil současně jako „sběrný vůz“ pro odpadlíky. Trasa – v některých pick-upech byla navigace – nás vedla z pražské centrály Isuzu Trucks ve Stodůlkách nejdříve po dálnici D5 do Bavoryně, poté jsme odbočili na Příbram po silnici I/118, ale zhruba v polovině cesty jsme uhnuli (nejelo se v koloně) na Dobříš s cílem I.etapy na letištním polygonu v Dlouhé Lhotě. Pro absolvování této etapy (zdá se, že už tradičně) jsem si vybral nosič kontejnerů na podvozku řady N 75.190 a konstatuji, že kontejner byl plně naložen štěrkem.
K pohonu slouží vznětový přeplňovaný čtyřválec o objemu 5193 cm3 s výkonem 140 kW/190 k resp. s největším točivým momentem 513 Nm. Montována je přímo řazená šestistupňová převodovka. Jak se ukázalo v průběhu cesty, i plně naložené vozidlo bylo schopné docela svižně zvládat všechna stoupání (jak na dálnici, tak hlavně přes hřebeny Brd), pokud jsem včas podřadil na nižší rychlostní stupeň. A také – ale to platí pro všechny trucky Isuzu – jsem si musel zvyknout na lehce otočené „H“ převodovky a nutnost větší pečlivosti při volbě rychlostního stupně. Polygon na letišti u Dlouhé Lhoty, kde končila 1. etapa, umožnil již tradičně novinářům, kteří nemají patřičné oprávnění skupiny „C“, resp. „D“, vyzkoušet si jízdu jak s nákladními vozidly, tak hlavně s autobusem Isuzu New Turquoise. Letos ale bylo celé „cvičení na polygonu“ zpestřeno o jízdu po kluzné fólii a to nejen s lehkými pick-upy D-Max, ale i s autobusem. Trucky na fólii vpuštěny nebyly. Druhým zpestřením byla tisková konference z větší části zaměřená na uvedení na český trh modernizované generace pick-upu Isuzu D-Max. Tady musím uvést, že naprostou „jedničkou“ celé akce se stal pan Ryutaro Taku, šéf Isuzu Sales Deutschland GmbH, který se naučil prezentaci D-Maxe ve výborné češtině. Klobouk dolů pane Taku. Modernizovaný D-Max jsme představili v DaS 7/2012 a už jsme se domluvili s dovozcem na zapůjčení vozidla k redakčnímu testu. Pokud jde o nákladní trucky, nic nového představeno nebylo, nicméně byli jsme ujištěni, že výrobce má již připraveny motory Euro 6, ale s jejich nasazením do sériové výroby zatím nespěchá. Jejich montáž do vozidel „přijde ve správný čas“, a pak také budeme seznámeni s technickým řešením i výkonovými parametry. Jenom pro pořádek uvádím, že shodný agregát je montován jak do trucků, tak i do autobusu. A jsme u autobusů. Očekával jsem, že na letišti si budeme moci vyzkoušet model Isuzu City (byl představen české odborné veřejnosti v jarních měsících), ale ten nebyl v tu dobu volný, takže jsme si dosyta mohli užít radostí s modelem Isuzu Turquoise Coach ve vyšší úrovni výbavy (dle přání zákazníka). Jak si jednatel firmy Turancar pan Wiesner postěžoval, stále je v republice početná skupina dopravců, která nepochopila, že bus v celkové délce 7670 mm je určen hlavně na městský či příměstský turistický provoz, nikoliv na dálkové cesty v plném obsazení, tj. 33 + 1. Ano, i tady lze pro zákazníka připravit velmi pohodlný bus, ale s přiměřeně nižší obsaditelností. Pro letošní rok prodělal i model Turquoise lehký facelift jak exteriéru, tak interiéru. Použity jsou kvalitnější materiály v interiéru a i nadále jsou k dispozici dvě úrovně výbavy: Vlase III – Coach pro až 33 + 1 pasažérů, nebo Vlase I – Interurban pro 28 sedících a 11 stojících cestujících.
Montován je motor Isuzu 4HK1E5C se zdvihovým objemem 5193 cm3, disponující výkonem 140 kW/513 Nm. Standardně je dodávána šestistupňová přímo řazená převodovka MZZ 6F. Ve standardní výbavě nechybí tempovat, klimatizace Safkar, nezávislé topení, retardér Telma a systém ABS + ASR Wabco. Největší zájem novinářů se soustředil na nový pick-up D-Max, takže po polygonu kroužilo neustále všech pět nových vozidel a poctivě si užívalo výhod klouzání na průběžně kropeném povrchu speciální fólie. Druhou etapu, směřující do Sedlčan a ukončenou v autokrosovém areálu v Sedlčanské kotlině jsem opět absolvoval za volantem Isuzu 75.190 se štěrkem za zády. Sedlčanská kotlina patřila tak jako při loňské premiéře zcela novým pick-upům Isuzu D-Max. K dispozici byly jak obě výkonové verze, tak i přímo řazená či samočinná převodovka a také všechny tři karosářské varianty: dvoumístná Single Cab, 2 + 2místná Space Cab s druhými dveřmi otevírajícími se proti směru jízdy, i pětimístná Double Cab, která je na českém trhu jednoznačně nejžádanější. A správce tratě pro nás – po loňských dobrých zkušenostech – připravil mnohem náročnější trať, zpestřenou několika úseky, o kterých loni tvrdil, že jsou určeny pouze pro motocross. D-Max vše bravurně zvládnul, stačilo pouze včas připojit pohon i předních kol. Pravda, od rána nepršelo a tak byl povrch na většině úseků tvrdý, pouze pod kopci se tvořily blátivé louže. Průchodnost terénem (všechny pick-upy měly jenom silniční pneumatiky) se ukázala jako velmi dobrá. V loňském roce zvládnul trať projet i truck Isuzu 75.190, letos jsme ale soudili, že trať je opravdu příliš „ofroudová“ a vymyká se běžnému „stavebnímu“ terénu. Třetí etapa vedla ze Sedlčan po silnici II/105 na Neveklov a Novou Rabyni s cílem na farmě Michal. Při večerní diskuzi jsme si s importéry mohli velmi otevřeně popovídat nejen o vozidlech, a záměrech importérů, ale bylo i dost času na technické dotazy apod.
Převzato z časopisu