Představujeme
Isuzu Citimark - Horká novinka do města
Jiří Štěpánek 04.10.2010 00:56
Představujeme
Poslední novinkou z produkce společnosti Isuzu je devítimetrový městský autobus Citimark, který pojme až 72 cestujících. V české premiéře byl představen na letošním veletrhu Autotec v Brně.
Veškeré autobusy Isuzu včetně Citimarku se vyrábějí v závodě v tureckém Goebze, což je na periferii Istanbulu. Závod má kapacitu 21 tisíc vyráběných jednotek ročně, přičemž ještě donedávna byl vytěžován průměrným ročním výstupem 16 tisíc vozidel. V goebzském výrobním závodě probíhá výroba nejen všech modelů malokapacitních autobusů Isuzu, ale zároveň však též výroba lehkých nákladních vozidel Isuzu N-série a v neposlední řadě též pick-upů Isuzu D-max. Výroba probíhá na základě objednávek, takže poměr výroby jednotlivých produktů se nedá přesně předpovědět. V současnosti zůstává nejznámějším pojmem v oblasti malokapacitních autobusů Isuzu model Turquoise, jehož výroba započala již v roce 2000. Zbývající dva modely, respektive 3 modely – včetně inovovaného New Turquoise – byly představeny na podzim roku 2009 v belgickém Kortrijku. V České republice byly tyto modely představeny v polovině letošního roku. Znamená to tedy, že novinky – Citimark a Novo začínají jezdit po českých silnicích a seznamovat potencionální zákazníky se svými přednostmi. Isuzu Citimark se začal být vyvíjen v roce 2008. První prototypy začaly vyjíždět ještě s motory Euro 3 neboť se jednalo o testovací provoz nové série. Následně v roce 2009 vyjela první série menší jak 10 kusů, která měla za úkol najíždět kilometry na testovací trase ve Španělsku, a též ve zhoršených podmínkách rumunských cest. Od roku 2009 se autobusy Citimark prodávají s motory Euro 4 na tureckém trhu. Počínaje 1. polovinou letošního roku se tyto autobusy dostávají na evropský trh.
V ČR je výhradním prodejcem autobusů Isuzu pražská firma Turancar a v současnosti je u nás registrováno okolo 75 autobusů Isuzu. Typ Isuzu Citimark je stále v režimu zápůjček, což znamená že se s novým autobusem seznamuje každý týden jiná firma. Tímto provozem Turancar předvádí vozidlo po celé ČR a zároveň nabízí možnost zákazníkům osahat a vyzkoušet nový model nezávazně, a v neposlední řadě se spolu s nabývajícími kilometry seznamuje s kvalitou a zpracováním nových modelů Euro 5. Podle slov zástupce firmy Turancar, Wiesnera, lze potvrdit převážně kladné ohlasy na model Citimark. Zákazníky zaujal líbivý design, oblíbená klasická koncepce s motorem vzadu, výborná obsaditelnost a především cena, kterou lze označit za nejnižší možnou v daném sektoru vozidel na českém trhu. Z negativ lze zmínit výtku zákazníků na tužší odpružení autobusu. V tureckém závodě již probíhá vývoj nového modelu na platformě Citimark, který by byl vybaven též zavazadlovými prostory, a v ten okamžik by mohl sloužit jako meziměstská verze na delší vzdálenosti, či též ve variantě bez stojících pasažérů jako zájezdový model.
K redakčnímu testu jsme získali autobus Citimark s motorem Isuzu splňující normu Euro 5 – EEV. Jde o autobus střední velikosti a s vysokou užitnou hodnotou s úspornými provozními náklady, nízkou pořizovací cenou a zajímavým elegantním designem. Turecký výrobce Anadolu Isuzu předal na trh konstrukčně povedený autobus, který je svými parametry plně srovnatelný s evropským standardem. K dobrým vychytávkám patří i nově navržená konstrukce s motorem vzadu, takže autobus má optimální rovnoměrné rozložení celkové váhy. Při porovnání s konkurencí má autobus Citimark stejnou nebo dokonce nižší pohotovostní hmotnost, ale větší povolené technické zatížení, takže může pojmout až 75 cestujících. Testovací jízdy na nekvalitních rumunských silnicích potvrdily, že konstrukce podvozku počítá i s provozem na špatných komunikacích a velkou pevnost a vysokou životnost podvozku zaručuje nezničitelný, odolný a robustní rám.
Při délce devíti metrů má Isuzu i na pohled velká kola, která dodávají autobusu sebevědomý vzhled, a přinášejí i dobré, jízdní vlastnosti. Pětilitrový motor Isuzu o maximálním výkonu 150 kW je velmi dynamický, a jako tahoun se chová i při plně zatíženém vozidle. Karoserie je navržena pro městský provoz, s nízkou úrovní podlahy v celé první třetině vozu. Vstup je zajištěn druhými dveřmi s dvojnásobnou šířkou, které jsou vybaveny rampou pro najíždění invalidních vozíků. Nástupní hranu dveří lze ještě snížit pomocí pneumatického zařízení. Konstruktéři při návrhu interiéru vsadili na osvědčenou praktickou jednoduchost s logickým uspořádáním sedadel, záchytných tyčí a osvětlení. Autobus Isuzu Citimark si určitě najde své zákazníky u dopravců i provozovatelů autobusových linek z obcí a měst. Výhody tohoto autobusu a jeho praktického využití v místních podmínkách jsou jasné. Autobus s daleko nižšími náklady lze provozovat všude tam, kde není možné dosáhnout vyšší obsaditelnost pro autobusy velkých parametrů. Je také možné ho provozovat na linkách, kde není zajištěné stoprocentní vytížení velkých vozů. A jak jsme již zmínili, Citimark je vzhledem ke své robustní konstrukci využitelný i pro nekvalitní a rozbité silnice. Na městských i příměstských linkách zajišťuje přepravu invalidních i méně pohyblivých občanů a osob s kočárky. Takže majitel může nákupem flotily autobusů Citimark ušetřit značné náklady.
Standardní výbava – nezávislé topení s konvektorovými radiátory, imobilizér, hasící přístroje, dálkový ovladač předních dveří, 3. brzdové světlo, přední mlhové reflektory, zvuková signalizace zpětného chodu, stavitelný volant a sedák řidiče, digitální hodiny, CD přehrávač, stop tlačítka pro cestující, osvětlení schodů, protiskluzová podlaha, rampa pro najíždění invalidního vozíku/výtah pro nakládání vozíku.Opční výbava – tempomat, klimatizace, retardér, automatická převodovka, parkovací senzory, palivový předehřívač, požární senzory v motorovém prostoru, metalický lak, oddělené pracoviště řidiče, odkládací schránka pro řidiče, LCD + DVD přehrávač.
Zdroj: Doprava a silnice 09/10
Autor: Jiří Štěpánek