Představujeme
HYUNDAI NEXO – PRAKTICKÝ NOVÁTOR
Jiří Duchoň 18.12.2018 06:20
Svezli jsme se
Hyundai Nexo s pohonem vodíkovými články nás při testech v Dánsku překvapil hned v několika ohledech. Tento překvapivě praktický a pohodlný vůz navíc deklasoval konkurenci v losím testu a zkouškách autonomního brzdění.
Crossover Hyundai Nexo s pohonem vodíkovými články jsme vám stručně představili před necelým rokem (viz AR 2/’18) a podrobně, a to již i s prvními poznatky z provozu, jsme se k němu vrátili o půl roku později (viz AR 9/’18). Mezitím se z Nexa stala svým způsobem celebrita. Nexo získalo ocenění za svůj design Red Dot, IDEA 2018 či Automotive Brand Contest a v říjnu bylo vyhlášeno prvním automobilem s daným typem pohonu, jenž získal plný počet pěti hvězd v nárazových testech Euro NCAP. V dubnu byl tento Hyundai dokonce předveden i českému publiku, ačkoli u nás dosud neexistuje jediná veřejná stanice pro tankování vodíku.
Obecně je Hyundai Nexo považován za nejlepší a technicky nejvytříbenější vůz svého druhu na světě. Pravdou ovšem je, že sério-vých producentů automobilů tohoto druhu je zatím málo a že vývoj této technologie pohonu kráčí pověstnými mílovými kroky, takže Nexo je zkrátka nejlepší především proto, že je z nich konstrukčně nejnovější. Nejdále ve vývoji těchto vozidel jsou v tomto ohledu jednoznačně asijské firmy, vzpomeňme především automobilky Honda (Clarity; viz AR 12/’17) a Toyota (Mirai; viz AR 1/’16), ovšem před několika měsíci o sobě dal vědět také německý Daimler AG (GLC F-CELL; viz AR 5/’18). Nexo navazuje na bohaté zkušenosti Hyundai s typem ix35/ /Tucson FCEV (viz AR 5/’13) a s kolegy z poroty volící Vůz roku (Car of the Year) jsme v září dostali příležitost Nexo důkladně otestovat během tradičních Tannistesten, zkoušek uchazečů o titul COTY 2019, v Dánsku. Soustředit se dále budeme právě na naše zkušenosti v běžném provozu a zájemce o technické detaily odkazujeme na již zmíněný článek v letošním zářijovém Automobilu.
Připomeňme, že pro Nexo byla vyvinuta zcela nová platforma, a již tak nejde o kompromisní derivát velkosériového modelu (s dosavadním ix35 FCEV nemá společný vlastně žádný díl). Nová kompozitní platforma znamená nižší hmotnost a zároveň možnost nasadit objemnější nádrže. Trojice stejně velkých nádob, kdy dvě jsou umístěné před zadní nápravou a jedna za ní, dává dohromady možnost natankovat šest kilogramů paliva (+0,4 kg oproti ix35 FCEV). Zásadní částí pohonného ústrojí typu Nexo je modul umístěný pod kapotou. Zcela dole je situován hnací elektromotor, uprostřed palivový článek a nahoře se nachází řídicí elektronika. Hyundai Nexo je v podstatě pojízdná elektrárna, vyrábějící elektrickou energii chemickou reakcí vodíku a kyslíku.
Nexo je svojí koncepcí větší hatchback a SUV připomíná jen mírně zvýšenou výškou a zvýrazněnými podběhy a prahy. Vyniká bohatě prosklenou karoserií a oblými a vyváženými proporcemi. Přídi dominuje rozměrná, ovšem decentní maska chladiče s úzkými světlomety LED spojenými chromovanou lištou do jakéhosi potměšilého úsměvu. Interiér je pohodlně přístupný doširoka otevíranými dveřmi, opatřenými dnes módními výsuvnými klikami. Sedadla nevynikají boční oporou, ale jsou příkladně pohodlná, interiér laděný do světlých tónů přispívá spolu s bohatou komfortní výbavou k pocitu útulnosti.
Přístrojový štít je sestaven ze dvou rozměrných barevných digitálních panelů (třeba jako na nových vozech Mercedes-Benz). Ten před volantem (7 palců) slouží především údajům rychloměru a palubního počítače, ovšem při znamení o změně směru jízdy promítá obraz kamery ve zpětném zrcátku na příslušné straně. Je to v praxi velmi příjemná funkce, dále omezující riziko kolize. Displej vpravo (12,3 palce) je ve výchozím režimu rozdělen do tří segmentů a je plně konfigurovatelný podle přání řidiče. V celé své ploše může například zobrazovat aktuální toky energií. Pracoviště řidiče je účelně řešené a svým rozvržením plně odpovídá ostatním soudobým typům Hyundai. Zajímavostí je takřka vodorovná středová konzola, inspirovaná jinými elektromobily Hyundai (zejména Ioniq EV). Ovšem i zde je vše rozděleno do přehledných zón: odpředu se na oddělených panelech ovládají audiosoustava a navigace, dále pak klimatizace včetně vyhřívání a odvětrávání sedadel a nejblíže řidičově zápěstí jsou přepínače jízdních režimů a tlačítkové ovládání jízdy vpřed a vzad.
Hyundai Nexo nabízí velmi slušnou dynamiku, z 0 na 100 km/h podle našich měření zrychlí za 9,5 s. Kolem 120 km/h již vozu trochu dochází dech, takže zatímco z 50 na 90 km/h zrychlí za 4,4 s, z 90 na 130 km/h jsme mu již změřili rovných 10 s. Znamenitý je přenos točivého momentu na přední kola, ani to vnitřní při akceleraci nejeví tendenci k prokluzu, neboť elektronické řízení trakce si s elektromotorem pochopitelně „rozumí“ daleko lépe než s agregátem s vnitřním spalováním. Jelikož má Nexo velmi nízko těžiště, mohlo být použito vláčné pérování a tlumení. Díky tomu je vůz mimořádně komfortní, ale zároveň se v zatáčkách prakticky nenaklání. K velmi dobrým jízdním vlastnostem dále přispívá -dokonalé vyvážení mezi nápravy a rozumná pohotovostní hmotnost (jen mírně přes 1,8 t). Naprosto nevšedním zážitkem je naprostý klid v interiéru, který nadměrně neruší aerodynamický hluk ani hluk od odvalování pneumatik.
Plně natankovaný vůz ukazoval dojezd 626 km, jenž po testu dlouhém 320 km, včetně dynamických měření, klesl na 270 km. Reálný dojezd kolem 500 km možná není na první pohled zrovna impozantní, ovšem je třeba uvědomit si, že vodíkové Nexo na rozdíl od elektromobilu „dobijete“ za 5 minut! Hyundai Nexo v našem testu potvrdil, že jde o velmi vyvážený vůz, jenž vyniká skvělými jízdními vlastnostmi a praktickou využitelností. Technologie vodíkových článků má skutečnou šanci v dlouhodobém horizontu nahradit konvenční spalovací motory. Zásadními předpoklady pro to jsou ale rozvoj příslušné infrastruktury a snížení prodejních, resp. výrobních nákladů: Nexo dnes vychází zhruba na 2 miliony korun, což zatím nevyváží bohatá výbava, nevšední komfort ani nízké provozní náklady.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Elektromotor s permanentním magnetem uložený vpředu napříč, využívající elektrickou energii vyrobenou v palivovém článku uloženém vpředu nad motorem + energii z lithium-iontového polymerového akumulátoru; výkon palivového článku 95 kW, výkon akumulátoru 40 kW, celkový výkon systému 135 kW; výkon elektromotoru 120 kW, točivý moment 395 Nm; pohon předních kol.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2790 mm; d/š/v 4670/1860/1630 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,329; objem zavazadlového prostoru 461 až 1466 l; objem palivových nádrží 3x 52,2 l; pohotovostní hmotnost 1814–1873 kg, celková hmotnost 2340 kg; pneumatiky Hankook Ventus S1 EVO 245/45 R19.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 179 km/h; zrychlení 0–100/80–120 km/h za 9,2/7,4 s; kombinovaná spotřeba paliva (WLTP) 0,84 kg/100 km, dojezd 666 km; emise CO2 0 g/km.
NAMĚŘENÉ HODNOTY
0–60/80/100/120/140 km/h ... 4,2/6,4/9,5/14,7/23,4 s
50–90/90–130 km/h ... 4,4/10,0 s
Průměrná spotřeba v testu: 1,2 kg/100 km
CENA od 69 000 eur (na německém trhu)
ZKOUŠKY V RÁMCI TANNISTESTEN 2019
LOSÍ TEST
Vodíkový Hyundai Nexo se stal největším překvapením ve zkouškách na letišti v Sindalu. Ze všech desítek nových automobilů projel tradičním vyhýbacím manévrem i při nájezdové rychlosti 80 km/h. Ještě při průjezdu z rychlosti 75 km/h, přičemž pro většinu ostatních automobilů bylo limitem 70 km/h, navíc nebyly dokonce prakticky znát zásahy stabilizace ani výraznější náklony karoserie. Co na tom, že poslední pokus s nájezdovou rychlostí 81 km/h již skončil sražením kuželů při návratu do původního jízdního pruhu: jediným dalším vozem ze všech testovaných, jenž při 80 km/h uspěl, byl sportovní Aston Martin Vantage. U Nexa se v losím testu potvrdily přednosti mimořádně nízkého těžiště a ideálního rozložení hmotnosti mezi nápravy.
TEST AEB
Hyundai Nexo kraloval i ve druhé disciplíně, měřené na sindalském letišti: ve zkouškách autonomního brzdění před certifikovanou překážkou, simulující záď automobilu. Letos byly soustavou obecně označovanou AEB (Autonomous Emergency Braking) vybaveny již všechny vozy, s výjimkou tří. U každého automobilu se začíná z nízké rychlosti a po 5 km/h se zrychluje. Většina novinek pro rok 2019 spolehlivě zastavila z rychlostí 45 až 75 km/h, ale jediným, kdo bez zásahu řidiče zastavil z 80 km/h, byl Hyundai Nexo. Ovšem jednoho přemožitele Nexo nakonec přeci jen mělo: Hyundai Santa Fe, jenž zvládl v testech AEB zastavit i z rychlosti 85 km/h...
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)