Představujeme
Elektrobus SOR - Elektrobus úspěšně slouží i ve velehorách
Jiří Štěpánek 06.09.2011 00:13
Představujeme
Na mezinárodním veletrhu elektroniky a elektrotechniky AMPER 2011 budil pozornost městský nízkopodlažní elektrobus SOR EBN 10,5, který je určen pro hromadnou přepravu osob.
Elektrobus prodělal křest ohněm ve Vysokých Tatrách, kde spolehlivě jezdí již druhou sezonu. Měli jsme možnost otestovat tento autobus v okolí Libchav, kde sídlí výrobce SOR. Karoserie elektrobusu vychází z městského autobusu SOR BN 12, zkrácen byl zadní převis a nízkopodlažní část zůstala bez změny. Obsaditelnost vozu je 85 osob, z toho 19 míst k sezení a s dalšími 6 sklopnými sedadly. Pro pohon elektrobusu byl vyvinut zcela nový šestipólový vodou chlazený elektromotor TAM Pragoimex o jmenovitém výkonu 120 kW.
S ohledem na specifické požadavky na vozidlo s nezávislým elektrickým pohonem, především poměr mezi počtem přepravovaných osob a hmotností vozidla, je karoserie elektrobusu uspořádána jako nízkopodlažní třídveřová s poměrně velkým rozvorem náprav a krátkým zadním převisem. Veškerá trakční elektrovýstroj včetně trakčních akumulátorů a trakčního motoru je uložena v zadní části karoserie za hnací nápravou, takže není žádným způsobem omezován prostor pro cestující. Kabina řidiče je provedena tak, aby řidič měl při jízdě komfort snižující jeho zatížení a tím se mohl věnovat řízení. Na palubní desce se nachází jen nejnutnější kontrolky s centrálním LCD displejem, na kterém se zobrazují informace, které řidič právě v daném okamžiku potřebuje. Sklon sloupku řízení je možné volit s ohledem na potřeby řidiče, což výrazně zvyšuje jízdní komfort řidiče. Pro omezení negativního vlivu vysokých nebo nízkých teplot, je kabina vybavena kvalitním vytápěcím systémem a klimatizační jednotkou.
Jízda. Před uvedením vozidla do jízdního stavu se musí řidič přesvědčit, že v pneumatickém obvodu brzdového systému je dostatečný tlak pro správnou funkci provozní a parkovací brzdy. Pro uvedení elektrobusu do jízdního stavu označovaného jako režim „aktivní jízda možná”, musí řidič provést následující činnosti v uvedeném sledu – přepnout klíček spínací skříňky z polohy 0 do polohy 1, přepnout přepojovač směru jízdy z polohy neutral (N) do polohy jízda vpřed (D) nebo jízda vzad (R); pokud byl v okamžiku přepínání klíčku spínací skříňky (viz 1) do polohy 1 přepojovač směru jízdy přepnut do některého jízdního směru (D nebo R), musí jej řidič nejprve přepnout zpět do polohy neutral (N) a následně zvolit příslušný směr jízdy (D nebo R); při přepínání přepojovače směru jízdy nesmí být sešlápnutý pedál jízdy; při splnění uvedených podmínek dojde k aktivaci jízdního režimu, který je indikován oranžovou kontrolkou na pultu řidiče při požadavku na změnu směru jízdy vzad musí být vozidlo uvedeno do klidu (rychlost jízdy menší než 2 km/h) a nesmí být sešlápnutý jízdní pedál; přepojovač směru jízdy přepnout z polohy jízda vpřed (D) do polohy neutral (N) a následně do polohy jízda vzad (R). Pokud byly splněny výše uvedené podmínky a kontrolkou je indikován stav „aktivní jízda možná”, zavřít dveře, uvolnit ruční brzdu a sešlápnout pedál jízdy (podle požadovaného zrychlení). Pokud byla aktivována zastávková brzda, automaticky se uvolní.
Nabíjení trakčních akumulátorů. Připojení nabíjecího přívodkového vedení k zásuvkám elektrobusu je jedinou čiností řidiče, při které přichází do styku s elektrickou výstrojí vozidla. Přestože nabíjecí zařízení je vybaveno řadou normami předepsaných, ochranných a bezpečnostních technických opatření, je nazbytné, aby řidič vozidla byl řádně zaškolen k provádění této činnosti. Nouzové nabíjení trakčních akumulátorů z „domovní“ zásuvky. Pro tento způsob nabíjení je k dispozici speciální nouzový pohyblivý nabíjecí přívod, kterým je možno připojit elektrobus k standardní domovní zásuvce 32A. Součástí nabíjecího přívodu je skříňka, vybavená spínacími a bezpečnostními prvky prakticky shodnými s přístroji v nabíjecích stojanech, čímž je zajištěna plná funkčnost a bezpečnost nabíjení.
Odpružení. Elektrobus EBN 10,5 je vybaven pneumatickým pérováním, jehož práce je řízena soustavou ECAS (Eletronically Controlled Air Suspension – Elektronicky řízené pneumatické pérování). Princip fungování této soustavy spočívá především v udržování výšky podlahy elektrobusu na stejné úrovni bez ohledu na zatížení. Kromě udržování podlahy ve stálé výšce umožňuje ECAS „pokleknutí“ elektrobusu na pravou stranu na zastávkách a umožňuje nadzvednout podvozek do max. jízdní výšky. Aby se osobám se sníženou pohyblivostí lépe nastupovalo a vystupovalo z elektrobusu a aby cestující mohli snáze nakládat a vykládat kočárky, snižte po příjezdu na zastávku pravou stranu elektrobusu. Slouží k tomu tlačítko „pokleknutí” nacházející se na palubní desce. Tlačítko „pokleknutí” se po uvolnění stisku vrací do výchozí polohy. Pokud dojde k předčasnému uvolnění stisku tlačítka, začne se elektrobus ihned po jeho povolení zvedat. Pokud chcete snížit elektrobus trvale, je třeba podržet stisknuté tlačítko déle. Pro zvednutí elektrobusu je třeba stisknout horní polovinu tlačítka. Elektrobus se automaticky nadzvedne také po uzavření všech dveří.
Max. jízdní výška elektrobusu. Funkce max. jízdní výšky elektrobusu zajišťuje:snazší nájezd na rampy,snazší najíždění na kanály,možnost jízdy po povrchu s výjimečně velkými nerovnostmi.Na palubní desce se nachází tlačítko 1 jehož zapnutí způsobuje zvedání nebo snižování elektrobusu. Nadzvednutí elektrobusu je možné pouze při rychlosti do 15 km/h. Po jejím překročení elektronika ECAS přijme impulz z rychloměru a elektrobus bude spuštěn na původní úroveň.
Brzdový systém. Elektrobusy EBN 10,5 jsou vybaveny systémem ABS/ASR.
Pro brzdění je potřeba – v takovém stupni jak je jen možné – využívat elektrodynamickou brzdu (brzdová energie je přeměňována na elektrickou a ukládána do trakčních akumulátorů, nedochází k opotřebení brzdového obložení a brzdových kotoučů). Je potřeba lehce našlapovat na brzdový pedál, aby pracoval v oblasti elektrodynamické brzdy.Elektrobus je vybaven kotoučovými brzdami na obou nápravách. Ty mají nainstalován systém automatického nastavování vůle brzdového obložení. Na elektrobusu se nacházejí následující druhy brzd:provozní brzda – dvouokruhová vzduchová brzda – 1. okruh ovládá brzdy zadní nápravy, 2. okruh ovládá brzdy přední nápravy.odlehčovací – elektrodynamická brzda. V tomto režimu trakční motor pracuje jako generátor a pohybová energie elektrobusu se mění na elektrickou. Tato energie je vracena zpět do trakčního akumulátoru (rekuperace), parkovací brzda – pružinová zajišťovací brzda, působí na kola zadní nápravy,zastávková brzda – působí na kola zadní nápravy a je ovládána regulátorem trakčního měniče; zastávková brzda se nesmí používat při opuštění vozidla řidičem!
Při běžném provozním režimu elektrobusu je plně využívána odlehčovací elektrodynamická brzda s dobržděním vzduchovou provozní brzdou při zastavení a stání vozidla. Pro správnou funkci brzdového systému je nutné, aby tlak dosahoval hodnoty 11–0,4 bar. Tuto hodnotu je možné sledovat na přístrojové desce.
Přístrojová deska řidiče. Elektrobus EBN 10,5 je vybaven moderní a ergonomickou přístrojovou deskou. Řidič má možnost plynulé regulace sklonu sloupku řízení závisle na individuálních potřebách řidiče. Kapitola věnovaná přístrojové desce řidiče je rozdělena do tří částí. První z nich popisuje skupinu ukazatelů desky, druhá část popisuje ovládací tlačítka a třetí – parkovací brzdu, nouzový vypínač a sdruženou páčku. Důležité kontrolky, které indikují funkčnost, aktivitu nebo závadu, jsou zobrazovány na hlavním displeji i v neaktivním stavu. Kontrolky „Aktivita“ nebo „Varování“ v neaktivním stavu mají světle šedou siluetu symbolu na tmavém pozadí, v aktivním stavu je symbol černý na zeleném nebo žlutém pozadí. Kontrolky „STOP“ mají v neaktivním stavu vínově červenou siluetu na tmavém pozadí, v aktivním stavu je symbol žlutý na jasně červeném pozadí.
Akumulátory. Akumulátory se nacházejí v zadní přístrojové skříni, vlevo pod trakční baterií a jsou přístupné po otevření zadní kapoty a demontáži zadního nárazníku. Jsou umístěny na zvláštní výsuvné základně, která usnadňuje jejich obsluhu. Řidič neprovádí žádnou údržbu akumulátorů, pouze je nutné zkontrolovat jejich řádné upevnění, aby během jízdy nedošlo k uvolnění.
Topení a ventilace. Vytápění stanoviště řidiče je řešeno vodním teplovzdušným agregátem, který je umístěn pod parapetem čelního okna. Zapnutí topení se provede vypínačem, kterým se zapne naftové nezávislé topení a čerpadlo okruhu topení. Stupeň vytápění lze volit otáčkami ventilátorů pomocí vypínačů. Průtok vody výměníkem topení se provádí tlačítkem. Na přístrojové desce lze sledovat teplotu kapaliny v topení. Vytápění prostoru cestujících je řešeno čtyřmi teplovzdušnými agregáty pod sedadly a dvěma agregáty umístěnými v podlaze u druhých a třetích dveří. Všechny jsou umístěny pod sedadly. Ovladačem zapneme ventilátory teplovzdušných agregátů. (V případě, že chceme topit, musí být nastartováno nezávislé topení, aby byla v bojleru nahřátá voda.) Ventilátory lze ovládat ve dvou stupních rychlosti otáčení. Teplota ve voze je kontrolována pomocí prostorového termostatu, který se nachází pod sklopnou dvousedačkou naproti třetích dveří. Další možností vytápění je využívání odpadního tepla chladicí kapaliny motoru a dalších elektronických zařízení. Tento způsob vytápění se zapíná buďto automaticky společně s nezávislým naftovým topením, nebo manuálně.
Zdroj: Doprava a silnice 08/11