Představujeme
Automobilový průmysl – Světový hráč
Milan Olšanský 19.02.2016 05:22
Evropský automobilový průmysl není jen to, co známe pod hlavičkou výrobců z EU. Evropa je o něco více než jen dvacet osm států sešněrovaných dohromady podivnými víceméně obchodními pravidly. Velké výrobce automobilů najdeme i v jiných evropských státech.
Jedním ze světových hráčů automobilového průmyslu je GAZ Group. Skupina, se kterou se rozhodně musí počítat. Jde o největšího výrobce užitkových a nákladních vozidel v Ruské Federaci (RF). V roce 2013 vykázala skupina založená tehdy před osmi lety, celkový obrat na hranici 143 mld. rublů. V té době to bylo cca 4,5 mld. USD. Čistý zisk byl na úrovni 4 mld. rublů, tedy cca 125 milionů USD.
Největší výrobce LCV v Rusku
Skupina disponuje třinácti výrobními továrnami rozmístěnými v osmi regionech RF.
Zaměstnává více než 44 tisíc kvalifikovaných pracovníků a váže na sebe dalších zhruba 400 tisíc pracovních míst v návazných oborech. V roce 2013 exportovala své výrobky do 23 zemí světa, v roce následujícím to již bylo 33 zemí. Skupinu GAZ tvoří šest základních divizí: Lehká užitková a osobní vozidla, Autobusy, Těžká nákladní vozidla, Výroba komponent pohonu vozidel, Autodíly a Spojené výzkumné centrum.
Do divize Lehkých užitkových a osobních automobilů patří Gorkovská automobilová továrna (GAZ), Saranská továrna, Uljanovská továrna na automobily (UMP) a továrna Nižní Novgorod. Divize Autobusy je tvořena výrobními závody: Pavlovský autobusový závod (PAZ), Kurgaňský autobusový závod (KAVZ), Likiňský autobusový závod (LiAZ), Goliciňský autobusový závod (GolAZ) a Kanašský autodílný závod (KAAZ). Divize těžkých nákladních vozidel disponuje továrnou URAL Trucks. Divize výroby součástí pohonu vozidel je tvořena společností Autodiesel (Jaroslavská továrna na motory – JaMZ) se dvěma podřízenými organizačními jednotkami zabývajícími se vývojem a výrobou vznětových motorů (JaZDA) a zážehových motorů (JAZTA). Divize autodíly zahrnuje Gorkovskou automobilku – prakticky jde o výrobní srdce celé skupiny, továrnu na výrobu výrobních přípravků (raznice a formy) a Kanašský závod na výrobu automobilových dílů.
Obnovení a rozšíření nabídky
Jen v roce 2013 uvedla skupina GAZ do nabídky na 13 zcela nových vozidel a motorů, od dodávkových modelů GAZella NEXT až po těžký URAL-M, od zážehového motoru Evotech 2,7 až po plynový motor JaMZ-530. V roce 2015 šlo o dalších deset podstatných novinek v nabídce. Počínaje přestylizovaným autobusem PAZ 3205/4234, středně těžkým GAZonem NEXT City, autobusem Vector 3, několika vylepšenými variantami dodávkového vozu GAZelle NEXT, těžkého nákladního URAL NEXT až po vznětové motory JaMZ-530 Euro V se vstřikováním typu Common Rail. V letošním roce bude dokončena kompletace obnovené nabídky vozidel v segmentech provozu, kde se GAZ v posledních letech pohyboval, ale též dojde na vstup do nových segmentů. Zákazníci se tak mohou těšit na dodávkové GAZelly NEXT s celkovou hmotností do 4,6 t, sedlový tahač GAZon NEXT (12 t), těžký URAL NEXT s dvoukabinou, autobus rodiny Vector NEXT s celkovou délkou 8560 mm a 8800 mm a off roadový užitkový speciál Sadko NEXT.
Samozřejmě, že tak jako každý jiný úspěšný výrobce i GAZ Group věnuje velkou péči unifikaci výroby. Z hlediska zaměnitelnosti jednotlivých sestav tak můžeme vidět, že například jeden základní modus kabiny sdílí jak lehké dodávkové, tak středně těžké nebo dokonce těžké nákladní vozy. Podobně podvozek je stejný pro středně těžká nákladní vozidla a některé modely autobusů. Největší synergii z hlediska sdílení sestav nalezneme samozřejmě u motorů. Nová rodina motorů JaMZ-530 je vhodná pro pohon středně těžkých nákladních vozidel, těžkých náklaďáků stejně jako pro malé autobusy a jejich velké bratrance.
Projekty průmyslového partnerství
Zajímavou úlohu v celé skupině mají tzv. Projekty průmyslového partnerství. Jde o společné podniky, v nichž se angažují společně s GAZ Group ti nejúspěšnější výrobci vozidel ve svých segmentech. V rámci GAZ Group tak již od roku 2012 najdeme výrobu vozidel Škoda Yeti, k ní se v roce následujícím přidala výroba automobilů Škoda Octavia a Volkswagen Jetta. Celková výše investic do projektu dosáhla 300 milionů Euro včetně modernizace výrobního zázemí a vyškolení zaměstnanců. V březnu roku 2015 oslavily společnosti GAZ Group, Škoda Auto Russia a Volkswagen Group Rus kompletaci sto tisícího vozidla, které sjelo z linky GAZ v továrně v Nižním Novgorodě.
Ještě před tím, než vstoupil do výrobního partnerství se skupinou GAZ německý Volkswagen, objevil se v Nižním Novgorodě Daimler AG. V roce 2010 podepsal s GAZ Group dohodu o organizaci výroby dodávkových vozidel řady Sprinter. Přes svoji automobilku Mercedes-Benz investoval německý velkovýrobce zhruba 190 milionů Euro do zázemí pro výrobu dodávkového vozu M-B Sprinter, který nese na ruském trhu přívlastek Classic. V květnu 2015 si joint venture podnik připsal na svoje konto 10 000 smontovaných vozů Sprinter. Zároveň je v rámci dalšího společného projektu v Jaroslavském závodě na motory vyráběn vznětový motor M-B OM 646, který se montuje právě do Sprinterů určených na ruský automobilový trh.
V segmentu výroby autodílů a konstrukčních sestav existují společné podniky na výrobu chladičů T.RAD pro dodávková vozidla, výfukových systémů Bosal-GAZ (od roku 2012, 300 000 kusů ročně, výfukové potrubí, příruby, katalytické konvertory), náprav VW, rámů pro vozidla Mitsubishi Pajero Sport (od roku 2013) a spojovacího materiálu Bulten-GAZ (náběhová kapacita v roce 2014 – 4000 tun, výrobní kapacita až 8000 tun). Od roku 2013 GAZ Group vyrábí rovněž ocelové disky kol pro italskou společnost MW S.p.A. Na stole je další memorandum joint venture podniku o výrobě odlívaných klikových hřídelí pro motory Ford 1,6 Ti-VCT pro potřeby výroby automobilů Ford ve společném americko-ruském podniku Ford Sollers. Jde zhruba o 300 000 kusů, které by měly být vydodány mezi lety 2016 až 2020. Společné podniky světoznámých výrobců v Rusku mají to kouzlo, že dokáží podstatně více odolávat politickým výkyvům než běžný import. Ostatně, právě dnes v období nesmyslných sankcí to dokazují více než důkladně.
Převzato z časopisu